Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

8 hours ago , thanos_pc said:

 Εμένα φοράει πρόγραμαμα του Παζαρόπουλου απο 170 στα 205

Sp Power (θεολογίτης)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έρώτηση : Μπορώ να βγάλω το πρόγραμμα και να έχω την εργοστασιακή ιπποδύναμη χωρίς να χαθεί το πρόγραμμα? Εννοώ αν θέλω κάποια στιγμή να το γυρίσω σε αυτό να μην χρειαστεί πάλι να πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2016 at 6:57 ΜΜ, tasossline said:

καλα ειναι να γυριστει πρωτα στοκ και μετα απο πανω να περαστει το ρεβο πραγμα που θα γινει εαν πας στη ρεβο θα στο κανουν εκει πρωτα στοκ και μετα θα σου περασουν το ρεβο προγραμμα.

Αυτό δεν ισχύει, η Revo δεν κρατάει backup της ECU και του εργοστασιακού προγράμματος, όπως ίσως κάνουν οι custom προγραμματιστές αν τους το ζητήσεις.

Έχει δική της εκτίμηση του εργοστασιακού, που μπορεί να είναι πολύ κοντά, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε παιζει ρόλο εάν σε κρατάει back up το μαμά file ; αυτό που έχει τι είναι δηλαδή ; πρώτα πολλά η Ρεβο και η κάθε ρεβο να ξέρετε ότι για να φτιάξει κάποιο file κάνει read εγκεφάλου στην ουσία τραβάει το μαμά file το ξεκλειδώνει και πάνω σε αυτό φτιάχνει προγραμμα έπισης ακόμα και read να μην κάνει συνεργάζονται με μεγάλες εταιρίες που περνούν τα μαμά file όλων το μοντέλων εγκεφάλων και φτιάχνουν file πάνω σε αυτά , πρώτα ψάξου και μετά πες εάν ισχύει .

και να δώσω και ένα παράδειγμα όταν πάει ένας πελάτης εκεί που δεν έχει προγραμμα για τον εγκέφαλο του το συνδέει με την obd της ρεβο και της κάθε εταιρίας του κάνει read του εγκεφάλου του και του φτιάχνει προγραμμα αυτό το μαμά file απευθείας το κρατάει στην βιβλιοθήκη της και είναι το γνήσιο μαμά file στην ουσία κρατάει back up του εγκεφάλου. 

Edited by tasossline
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε κάπου έχεις μπερδευτεί, αυτά που περιγράφεις τα κάνουν οι custom προγραμματιστές και όχι η Revo που είναι κονσέρβα.

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλα ,  εσυ μπερδευεσαι  και δινεις λαθος εντυπωσεις στο κοσμο φιλε εγω εχω αλλαξει 4 προγραμματα και δεν μπερδευομαι πουθενα πιστεψε με . αλλα εαν θες να σου πω οτι εχεις δικαιο για να σταματησει εδω στο λεω απο τωρα εχεις δικαιο .οκ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ξερω οτι η revo ειναι κονσερβα..το περναει και τελος..ενω οι costum κανουν αλλαγες στο μαμα προγραμμα..αλλα τες πα...

 

απλα παρακαλω να συνεχισουμε ηρεμα..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , activious said:

και εγω ξερω οτι η revo ειναι κονσερβα..το περναει και τελος..ενω οι costum κανουν αλλαγες στο μαμα προγραμμα..αλλα τες πα...

 

απλα παρακαλω να συνεχισουμε ηρεμα..

αλλου ειναι η διαφωνια μας φιλε 

Link to comment
Share on other sites

Για τα μεγιστα που μπορει να δωσει το καρο σας με αυτα που φοραει βεβαια......μονο custom προγραμμα.

Οι κονσερβες ειναι safe προγραμματα.

Υ.Γ.

Και πριν το προγραμμα βεβαια εννοειται οτι πας δυναμομετρο για να δεις τι φασουλια θα σου βγαλει πριν το σκαλισεις.

Edited by makaros
Link to comment
Share on other sites

help ! 

κοιτάω για πρόγραμμα tsi 1.4 140hp και φυσικά το πρώτο που μπαίνει στο στόχαστρο είναι είναι το revo.απο εκεί και πέρα όμως έχω μερικές απορίες.....

φοράω φίλτρο αέρα και εξάτμιση ( καταλύτη μαμά ) κάποια στιγμή σκέφτομαι και για dp/καταλύτη και για ic προκειμένου να δουλεύει ποιό άνετα.

 το 1ο είπαμε είναι το revo λόγο δημοτικότητας ..........το δεύτερο που μου έρχεται στο νου είναι το SKN

με το revo μπορώ να έχω το stage 1 με αυτά που είδη φοράω ( και ότι άλλο φορεθεί αν χρειαστεί ) ? δεν θέλω να περάσω τα 210hp δεν θέλω να πιέσω το μοτέρ καθώς το λιώνω και θα το λιώνω και θέλω να το λιώνω μέχρι να καταργηθεί η βενζίνη 

με το SKN για να πω την αλήθεια αυτό που με τράβηξε μετα απο σύντομο search είναι οτι ο αντιπρόσωπος / μηχανικός /προγραμματιστής ξέρει τα αυτοκίνητα και μπορεί να αναλάβει απο λάστιχα μέχρι ........  ΙΣΧΥΕΙ ? ? ?  το πρόγραμμα το συγκεκριμένο είναι safe για το μοτέρ και τον εγκέφαλο για πολλά χιλιόμετρα και χρόνια ? ρωτάω γιατί βλέπω λίγους ψήφους και πουθενά γνώμες και εντυπώσεις . δεν βρίσκω καν το πόσα δίνει και το πόσο κοστίζει...αν υπάρχει κάποιο λίνκ θα βοηθούσε.

και τέλος, υπάρχει κάποια διαφορετική λύση/πρόταση για το συγκεκριμένο μοτέρ προκειμένου να επιτευχθεί το παρακάτω?

το ιδανικό για μένα θα ήταν 190 - 200 αλογάκια με σωστή, άνετη και ομαλή λειτουργία σε βάθος χρόνου και άμεση εξυπηρέτηση και λύση σε τυχόν αστοχίες.

Edited by giorgosx
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2016 at 7:18 ΜΜ, tasossline said:

Φίλε παιζει ρόλο εάν σε κρατάει back up το μαμά file ; αυτό που έχει τι είναι δηλαδή ; πρώτα πολλά η Ρεβο και η κάθε ρεβο να ξέρετε ότι για να φτιάξει κάποιο file κάνει read εγκεφάλου στην ουσία τραβάει το μαμά file το ξεκλειδώνει και πάνω σε αυτό φτιάχνει προγραμμα έπισης ακόμα και read να μην κάνει συνεργάζονται με μεγάλες εταιρίες που περνούν τα μαμά file όλων το μοντέλων εγκεφάλων και φτιάχνουν file πάνω σε αυτά , πρώτα ψάξου και μετά πες εάν ισχύει .

και να δώσω και ένα παράδειγμα όταν πάει ένας πελάτης εκεί που δεν έχει προγραμμα για τον εγκέφαλο του το συνδέει με την obd της ρεβο και της κάθε εταιρίας του κάνει read του εγκεφάλου του και του φτιάχνει προγραμμα αυτό το μαμά file απευθείας το κρατάει στην βιβλιοθήκη της και είναι το γνήσιο μαμά file στην ουσία κρατάει back up του εγκεφάλου. 

Ολες οι εταιριες πατανε στο εργοστασιακο.

1. Οι μεγαλες εταιριες (επωνυμες) το εχουν ηδη κανει, οποτε σου "γραφουν" αμεσως το νεο file. Γι' αυτο οταν πας, σου δινουν file ακριβως για την ecu σου.

 

2. Ο custom προγραμματιστης μπορει ειτε να το εχει (αν ειχε ιδια ecu) ειτε να στο τραβηξει εκεινη τη στιγμη και πατωντας πανω να φτιαξει file.

3. Η revo γυρνωντας στην εργοστασιακη επιλογη με το sps απλα σε ριχνει σε χαρτογραφηςη μικροτερης αποδοσης, εφαμιλλης της εργοστασιακης.

4. Για να ξαναμπει το αυθεντικο εργοστασιακο file παμε ειτε στην αντιπροσωπεια ειτε στον προγραμματιστη μας και μας το περναει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εχετε δικιο αλλα καπου χαθηκαμε στη διατυπωση. 

 

Link to comment
Share on other sites

help ! 
κοιτάω για πρόγραμμα tsi 1.4 140hp και φυσικά το πρώτο που μπαίνει στο στόχαστρο είναι είναι το revo.απο εκεί και πέρα όμως έχω μερικές απορίες.....
φοράω φίλτρο αέρα και εξάτμιση ( καταλύτη μαμά ) κάποια στιγμή σκέφτομαι και για dp/καταλύτη και για ic προκειμένου να δουλεύει ποιό άνετα.
 το 1ο είπαμε είναι το revo λόγο δημοτικότητας ..........το δεύτερο που μου έρχεται στο νου είναι το SKN
με το revo μπορώ να έχω το stage 1 με αυτά που είδη φοράω ( και ότι άλλο φορεθεί αν χρειαστεί ) ? δεν θέλω να περάσω τα 210hp δεν θέλω να πιέσω το μοτέρ καθώς το λιώνω και θα το λιώνω και θέλω να το λιώνω μέχρι να καταργηθεί η βενζίνη 
με το SKN για να πω την αλήθεια αυτό που με τράβηξε μετα απο σύντομο search είναι οτι ο αντιπρόσωπος / μηχανικός /προγραμματιστής ξέρει τα αυτοκίνητα και μπορεί να αναλάβει απο λάστιχα μέχρι ........  ΙΣΧΥΕΙ ? ? ?  το πρόγραμμα το συγκεκριμένο είναι safe για το μοτέρ και τον εγκέφαλο για πολλά χιλιόμετρα και χρόνια ? ρωτάω γιατί βλέπω λίγους ψήφους και πουθενά γνώμες και εντυπώσεις . δεν βρίσκω καν το πόσα δίνει και το πόσο κοστίζει...αν υπάρχει κάποιο λίνκ θα βοηθούσε.
και τέλος, υπάρχει κάποια διαφορετική λύση/πρόταση για το συγκεκριμένο μοτέρ προκειμένου να επιτευχθεί το παρακάτω?
το ιδανικό για μένα θα ήταν 190 - 200 αλογάκια με σωστή, άνετη και ομαλή λειτουργία σε βάθος χρόνου και άμεση εξυπηρέτηση και λύση σε τυχόν αστοχίες.

Ιδιο μοτερ εχουμε. Ειχα overload 95αρας για 3,5 χρόνια. Αριστο, δεν εκανε κιχ. Εβγαλε 213ps.
Κοστομ πρόγραμμα όχι κονσερβα οπως τα ρέβο. Η επιλογή δική σου βεβαια.
Εγγυήσεις κλπ κλπ μην ψάχνεις γιατί δεν υπάρχουν. Τα μοτερ αντεχουν και με φπε δεν θα χεις κανένα θέμα μ οποιοδήποτε πρόγραμμα, εφόσον τ αμαξι δουλευει σωστά κ δεν εισαι κάφτης.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ και χιλια συγγνωμη αν ειμαι οφ τοπικ αλλα υποθετω πως ειμαι στο σωστο.Πηρα απο φαση να κανω το golf μου με caxa μοτερ κ03.Ο εγκέφαλος που εχει το αμαξι ειναι ο med 17.5.5 που συμφωνα με αντιπροσωπο της overload μπορει να παρει προγραμμα μονο με ανοιγμα στον παγκο.Η απορια μου ειναι η εξης.Απο οτι εμαθα το προγραμμα στην περιπτωση της κ03 σε caxa ειναι custom.Εγω απο τη στιγμη που το αμαξι δε μπορει να προγραμματιστει απο obd πως θα ρυθμιστεί το προγραμμα?Και ρωταω για να μη κανω βιαστικές κινησεις και αγορασω κατι και μου μεινει μετα.Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγει μια φορά στον πάγκο και από εκεί και πέρα προγραμματίζεται μέσω OBD. Προχωράς άφοβα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από BSR για stage 1 πρόγραμμα (95ron) για 1.4TSI CAVD? Επίσης το ίδιο για REVO (95ron)? Εντυπώσεις (κατανάλωση, γραμμικότητα, επιστροφές)?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ηπιο, χωρις ξεσπασματα. Μοιαζει με το abt


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ηπιο, χωρις ξεσπασματα. Μοιαζει με το abt


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest CosAgN

γεια σας μιας και έχει σταματήσει η συγκεκριμένη ενότητα εδώ και κάποιο διάστημα και λόγο ότι πήρα ένα golf 5 gt

θέλω να βάλω προγραμμα και συγκεκριμένα της revlimit. Από ότι μου ειπαν είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή, αληθεύει; και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι ότι το αμάξι μου φοράει εισαγωγή , εξάτμιση , μάλλον και προγραμμα αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν έχω επαφή με το παιδί που το πήρα. θα έχω θέμα με το καινούργιο προγραμμα που θα μου περάσουν και τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

για να περαστεί καινούριο πρόγραμμα το καλύτερο είναι να πας σε αντιπροσωπεία να σου περάσουν το μαμα με ένα update και μετα να βάλεις πρόγραμμα οπου θες-απλα αν έχει γιατί θέλεις να το αλλάξεις; εννοω αν δουλευει οκ το αμαξι γιατι να πειραματιστείς;

αν βρεις καποιον με vag com μπορεις να δεις τι πιεση σηκωνει το αμάξι και να καταλάβεις αν έχει πρόγραμμα,

επίσης αν έχει μπαρόμετρο το αμαξι ,αν βλέπεις πάνω απο 1,3 bar που από οτι θυαμαι είναι το max σε μαμα αυτοκινητο έχει πρόγραμμα

το καλύτερο που λες για το προγραμμα είναι σχετικό..θα ασκουσεις δεκαδες γνωμες ...διάβασε τα θεματα ,ειναι παρα πολλά καΙ μπορείς να σχηματισεις αποψη

Link to comment
Share on other sites

Guest CosAgN

ευχαριστω για την απάντηση ο λόγος είναι ότι φίλου μου με ίδιο αμάξι και ίδια πράγματα πάει καλύτερα την φάση του κομπρεσορα μόνο (χαμηλά δλδ) για αυτό θέλω κάτι άλλο και το κακό είναι ότι και ο φίλος μου δεν ξέρει τι προγραμμα φοράει γιατί το πήρε μεταχειρισμένο. τώρα όσο για την αντιπροσωπεία που τους είπα να μου περάσουν της vw update μου ειπαν ότι επειδή δεν ξέρω σίγουρα αν φοράει προγραμμα να τους το πω δεν μπορούν να μου το κάνουν και ο λόγος είναι ότι παλιά έκαναν ένα update σε ένα golf και επειδή φορούσε προγραμμα έκαψαν τον εγκέφαλο γιατί σταμάτησε την διεργασία στην μέση και δεν θέλουν να μου το κάνουν, ισχύει αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.