Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λυσε τα προβληματα και μετα βαλε προγραμμα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 12/26/2017 at 10:21 ΜΜ, gnikosr said:

Τελικά μάλλον θα πάω για e-tuners.
Να πω και άλλο ένα πρόβλημα που έχω κ οποίος μπορεί ας βοηθήσει.οταν πατήσω 3 η 4 κάτω από 2.000 στροφές τέρμα γκάζι μερικές φορές πάει μέχρι κόφτη όμοια και σηκώνει over 1.3-1.4 εάν όμως παίξω λίγο το γκάζι στις 2.000 και πατήσω πάλι μέχρι κόφτη κάνει 100 κοψίματα μέχρι τον κόφτη αλλά το περιέργω είναι ότι ανεβάζει πίεση over 1.55-1.6!!
Τι να φταίει;
Να πω ότι αλλάχτηκε αντλία υψηλής πριν λίγο καιρό.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα και από εμένα,

 

έχω το ίδιο πρόβλημα και εγώ... με την διαφορά ότι εγώ έχω και πρόγραμμα της APR.

Όταν με 3η το πιέζω από χαμηλά εκεί στις 2000rpm με τέρμα γκάζι κάνει διακοπές και ανάβει η κίτρινη ένδειξη του λαδιού.

Επειδή είμαι χέστης αφήνω γκάζι και μετά από 10sec σβήνει. Μια φορά μόνο που τσαντίστηκα full και το κράτησα μετά την αλλαγή σε 4η και περίπου στις 5500rpm άναψε και το ECU και οι στροφές στο ρελαντί έπεσαν στις 500 ίσως και πιο κάτω αλλά δεν το άφησα να σβήσει (με γκάζι) μέχρι να φτάσω σπίτι, σβήσιμο άναμα και φαίνεται να λειτουργεί σωστά.

 

Πήγα στον μηχανικό μου, δεν είδε κάτι στο διαγνωστικό, δεν βοήθησε ιδιαίτερα αν εξαιρέσεις το tip που μου έδωσε να δοκιμάσω χωρίς το πρόγραμμα

και όντως ενώ με το map για 95 και 100 το κάνει με το μαμά ή ότι σκατά ορίζει ως μαμά η APR δεν το έκανε.

 

Μίλησα με Αργυρούπολη που το έβαλα, αλλά είχε δουλειά και δεν μπορούσε, την επόμενη εβδομάδα μου είπε και μίλησα με τον άλλο αντιπρόσωπο Νέα Ερυθραία που μου φάνηκε πιο συνεργάσιμος και θα το πάω asap να το δει, είναι και η εθνική δίπλα για δοκιμές / logging...

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι.
Ήμουν έτοιμος για etuners αλλά διάβασα καλά σχόλια για apr revlimit και για overload
Έχει κάποιος revlimit σε golf tsi?



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 3/18/2018 at 12:19 ΠΜ, gnikosr said:

Καλησπέρα κ πάλι.
Ήμουν έτοιμος για etuners αλλά διάβασα καλά σχόλια για apr revlimit και για overload
Έχει κάποιος revlimit σε golf tsi?



Sent from my iPhone using Tapatalk

Φοράω revlimit δεν έχω κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φοράω revlimit δεν έχω κανένα θέμα.

 

Mετα απο 8 χρονια , επανελεγχος και επαναπρογραμματισμος για να καιει 95αρα (αναθεματην κριση).

Εtuners το προγραμμα

Η ιπποδυναμη φαινετε , οσο για τη ροπη τα 242 ft-lbs ειναι 33 kg για να μη ψαχνετε κομπιουτερακια

IMG-3daab7c15641437483e608608a0aee02-V.thumb.jpg.b6dab1a996a58a20cba9cd2e4bccba5b.jpg

 

 

Edited by makaros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Overload σε Gt 5αρι υπόσχεται 220 άλογα μόνο πρόγραμμα σε τηλεφωνική επικοινωνία. Πολλά μου φάνηκαν δεν ξέρω. Πάντως φίλου με overload που έχω οδηγήσει ήταν το μόνο που πήγαινε μπάλα σε σχέση με άλλων φίλων με παρόμοια setup αλλά άλλων βελτιωτων. Επίσης για εξατμιση προταθηκε dp 76αρι με 70αρι σωλήνα. Πάλι πολύ μου φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα 220 γιαννη με ενα καλο προγραμμα 100σταρας.

Εξατμιση αναλογα τι εχεις σκοπο να κανεις ξαι που να φτασεις.

Εγω φουλ 70 θα την εκανα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Passatoukos said:

Μια χαρα ειναι τα 220 γιαννη με ενα καλο προγραμμα 100σταρας.

Εξατμιση αναλογα τι εχεις σκοπο να κανεις ξαι που να φτασεις.

Εγω φουλ 70 θα την εκανα.

Καλα ναι εννοείται είναι μια χαρά αλλά δύσκολα πιστεύω να βγάζει τόσα όντως με πρόγραμμα μόνο, δεν ξέρω και πόσο πιεσμένο θα είναι το αμάξι. Και από οβερλοντ γίνουμε οβερκλοκ,τικ τακ τικ τακ..  :) (Αλήθεια τι πιέσεις να έχει με μόνο πρόγραμμα και 220 άλογα που λέει ο βελτίωτης?). 

Link to comment
Share on other sites

Τα άλογα δεν βγαίνουν μόνο από πίεση

 

Κάνε δυναμομέτρηση αν είσαι δύσπιστος

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι εννοείται είναι μια χαρά αλλά δύσκολα πιστεύω να βγάζει τόσα όντως με πρόγραμμα μόνο, δεν ξέρω και πόσο πιεσμένο θα είναι το αμάξι. Και από οβερλοντ γίνουμε οβερκλοκ,τικ τακ τικ τακ..  (Αλήθεια τι πιέσεις να έχει με μόνο πρόγραμμα και 220 άλογα που λέει ο βελτίωτης?). 

Λογικα τα 220 πρεπει να ειναι μαζι με εξατμιση. Για μενα ενα 70αρι dp κ 63,5 υπολοιπο εισαι πολυ καλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , GIANNIS_KAN said:

Καλα ναι εννοείται είναι μια χαρά αλλά δύσκολα πιστεύω να βγάζει τόσα όντως με πρόγραμμα μόνο, δεν ξέρω και πόσο πιεσμένο θα είναι το αμάξι. Και από οβερλοντ γίνουμε οβερκλοκ,τικ τακ τικ τακ..  :) (Αλήθεια τι πιέσεις να έχει με μόνο πρόγραμμα και 220 άλογα που λέει ο βελτίωτης?). 

Ρωτα τον κωστα να σου πεί.

Δεν σπαει τοσο ευκολα απο πιεση,ειδικα για 220 αλογα,τις μοιρες να φοβασαι και το μειγμα,οχι την πιεση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2018 at 2:52 ΜΜ, Passatoukos said:

Ρωτα τον κωστα να σου πεί.

Δεν σπαει τοσο ευκολα απο πιεση,ειδικα για 220 αλογα,τις μοιρες να φοβασαι και το μειγμα,οχι την πιεση!

+1

 

Αλήθεια, εαν υποθέσουμε ότι το μείγμα είναι πλούσιο, ποιο είναι το ταβάνι του τσι σε μοίρες;

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το πλουσιο μειγμα ειναι καλο.

Ταβανι σε μοιρες σε 1.4 εγω για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο θα ελεγα 14 ειναι καλες.

Σε φιλου Polo gti ειχε φτασει να δουλευει 18 με 1.1 πιεση κοφτη.

 

 

Σε 20Vt π.χ εχω δουλαωει μεχρι και 25 μοιρες με 12.1-12.2 κοφτη μειγμα με αρκετη πιεση στον κοφτη.

 

 

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μπακαλικη, ειναι πολλοι παραγοντες και ειναι λαθος το ερωτημα εξαρχης.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και η ερώτηση ήταν για ιδανικές συνθήκες στους υπόλοιπους παράγοντες έτσι ώστε να ξέρουμε στο περίπου πάντα που βρισκόμαστε.

 

Εννοώ εαν στο αυτοκίνητο ανεβαίνει η αβνας σιγά σιγά και βλέπεις ότι δεν έχεις μεγάλες επιστροφές (ως -3,0) σημαίνει ότι το μοτέρ σηκώνει ακόμα λίγο. (ή είναι εντλώς λάθος η ερμηνεία? επισυμάνω πάντα με ανθρώπινα επίπεδα στους υπόλοιπους παράγοντες)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά 

 

Έχοντας διαβάσει τις 10 σελίδες απο τις 85 θα γραψω κι εγω

 

Σε golf gt του 2006 (170ps) με πραγματικά 55.000km ειμαι ο πρώτος ιδιοκτήτης 

Και συντήρηση απολύτως σύμφωνα με τον κατασκευαστή ουτε φίλτρο αερα δεν εχω βαλει ΟΕΜ

 

επειδη δεν θα το δωσω πήγα revo και έβαλα το πρόγραμμα για βενζίνη 98 plus 

Είναι η ανωτερη νομίζω βαθμιδα του

Μου υποσχεθηκαν 215 περίπου αλογα

Επισης πριν το πρόγραμμα εκανω σερβος και εβαλα και τα μπουζι ngk που προτείνει η revo στο σαιτ της 

 

Το εβαλα Μ. Τετάρτη και Μ.Παρασκευη

πηγα Πήλιο 

 

Εντυπώσεις 

Λιγο καλύτερη απόκριση του γκαζιου

Μετα τις 3500-4000 πιο ψυχωμενο αρκετά όμως ισως βέβαια να είναι εντύπωση μου αλλα ψηλα και με 5η η 6η ταχύτητα σαν να "λαχανιαζε"

 

Θα βαλω βέβαια και το pilercross πανελ και θα αφαιρέσω τον πνιχτη να δούμε 

 

Έτυχε στο ταξίδι μου να κοντραριστω με gti mk5 με δυο ατομα κ αυτό και να το μαζευω πολυ εύκολα κ να το περνάω 

Μου έκανε εντύπωση να πω την αλήθεια 

 

Ενα θεμα ηταν ενα κομπιασμα με 6η κυρίως ταχύτητα στις 4500 στροφές 

Το έκανε σε 8 στα 10 πατήματα και πάντα στις 4500 στροφες

 

Το πήγα ξανα cargate σήμερα για τον έλεγχο στα 1000km και για το κομπιασμα αυτο 

 

Ομως  μέχρι την 4η ταχύτητα που το δοκιμασαν τα παιδιά δεν το εκανε κι επίσης δεν βρηκαν κατι στον έλεγχο 

 

Αυτα για πείτε παιδια κανα σχόλιο η καμια συμβουλη γενικότερα οχι μόνο 

Για το κομπιασμα

Μοορω να παρω  κατι παραπάνω απο το μοτέρ με το πρόγραμμα και το φίλτρο και 100 βενζίνη 

Μιας και το αυτοκίνητο χρησιμοποιείται λιγο 

 

Edited by Dimitrisn
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε το ιδιο αυτοκινητο αλλα εγω με 110000χλμ

Απο τα 40000 φοραω e tuners προγραμμα και τα εξης

1.blow off valve :03C 145 710D (VW part)

2.spark plugs bosch F5DPOR

3.simota carbon aero form cf660-20

4.Αντλια υψηλης της Autotech

και τους τελευταιους πολλαπλασιαστες της VW

 

και αυτη ειναι η τελευταια μου δυναμομετρηση πριν απο 15 μερες περιπου και remaping για να καιει 95αρα παρακαλω.

 

Το μοτερ μας ειναι το BLG : κατα 90% το θεμα στις 4500 ειναι απο αντλια υψηλης ή πολλαπλασιαστες.

Το κομπιασμα που βλεπεις σε μενα στις 4000 ειναι η αλλαγη απο κομπρεσορα στην τουρμπινα.

 

Μια δυναμομετρηση ομως θα σου λυσει πολλες αποριες

 

IMG-3daab7c15641437483e608608a0aee02-V.thumb.jpg.b6dab1a996a58a20cba9cd2e4bccba5b.jpg

 

 

Και αυτη η δυναμομετρηση με το μαμα VW προγραμμα

Τα σχεδον 28kg ροπης τα βλεπεις μονο με αντλια υψηλης (πριν την αλλαξω ηταν στα 23kg) , με το προγραμμα βεββαια στην πανω φωτο

φτασαμε τα 242,1 ft-lbs (περιπου 33kg). Για μενα το ζητουμενο ηταν πιο πολυ η ροπη.

 

 

5acf1cf6a572f_viberimage.thumb.jpg.b37fb563743d9757a9274aa0549117a4.jpg

Edited by makaros
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα νούμερα 

 

Εγω σήμερα προσθεσα ενα πανελ φίλτρο pipercross pp1621 και αφαίρεσα τον πνιχτη οπως εχουν αναφέρει παραπανω

Στον οποίο βρήκα μια σφηνωμενη σφηκα :)

 

Συμφωνώ και για εμένα ζητουμενο η ροπη και οι μεσαίες 

Ομως σε αυτό το μοτερ η αναβάθμιση γίνεται μετα τις 3500rpm

 

Anyway 

Μου είπαν τα παιδιά στην cargate πως πολλαπλασιαστες δύσκολο λογω χιλιομέτρων 

 

Όπως και να έχει θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε 

 

Επισης μου το έκανε μονο με 6η ταχύτητα....

 

Δυο ερωτήσεις 

Εκτός του προγράμματος τα υπόλοιπα ποσο σου κόστισαν και γιατί τα αλλαξες?

 

Ποιο δυναμομετρο προτείνετε 

Μου είπαν για ενα στο μπραχαμι 50€

 

Γενικότερα σκέφτομαι να μην δωσω πολλα χρήματα παραπάνω απο τα 560€ πρόγραμμα-φιλτρο διοτι εχω κ αλλο αυτοκίνητο και με αυτό θα κανω το παρα πολυ 5000km το χρόνο οποτε νομίζω δεν αξίζει 

Μου ειπαν πχ να αλλαξω ολόκληρη εξατμιση περίπου 1400€ 

Αλλα με δεδομενο την τρεχουσα αξια του αυτοκινήτου παρα τα 55000κμ δε ν αξίζει νομίζω 

:)

 

Επισης μετά την αλλαγή φίλτρου κ πνιχτη πρέπει πιστεύετε να ξαναπάω cargate??

 

 

 

Edited by Dimitrisn
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Dimitrisn said:

Πολυ καλα νούμερα 

 

Εγω σήμερα προσθεσα ενα πανελ φίλτρο pipercross pp1621 και αφαίρεσα τον πνιχτη οπως εχουν αναφέρει παραπανω

Στον οποίο βρήκα μια σφηνωμενη σφηκα :)

 

Συμφωνώ και για εμένα ζητουμενο η ροπη και οι μεσαίες 

Ομως σε αυτό το μοτερ η αναβάθμιση γίνεται μετα τις 3500rpm

 

Anyway 

Μου είπαν τα παιδιά στην cargate πως πολλαπλασιαστες δύσκολο λογω χιλιομέτρων 

 

Όπως και να έχει θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε 

 

Επισης μου το έκανε μονο με 6η ταχύτητα....

 

Δυο ερωτήσεις 

Εκτός του προγράμματος τα υπόλοιπα ποσο σου κόστισαν και γιατί τα αλλαξες?

 

Ποιο δυναμομετρο προτείνετε 

Μου είπαν για ενα στο μπραχαμι 50€

 

Γενικότερα σκέφτομαι να μην δωσω πολλα χρήματα παραπάνω απο τα 560€ πρόγραμμα-φιλτρο διοτι εχω κ αλλο αυτοκίνητο και με αυτό θα κανω το παρα πολυ 5000km το χρόνο οποτε νομίζω δεν αξίζει 

Μου ειπαν πχ να αλλαξω ολόκληρη εξατμιση περίπου 1400€ 

Αλλα με δεδομενο την τρεχουσα αξια του αυτοκινήτου παρα τα 55000κμ δε ν αξίζει νομίζω 

:)

 

Επισης μετά την αλλαγή φίλτρου κ πνιχτη πρέπει πιστεύετε να ξαναπάω cargate??

 

 

 

Χωρις αυτα που σου γραφω οτι αλλαξα (που σιγουρα εχουν νεο revision number- εκτος απο τα μπουζι που ειναι ιδια)

το δικο μας αυτοκινητο -το ξαναλεω- πανω απο 195hp και 26kg ροπης δεν εβγαλε χωρις κοψιματα και κατσαρα διαγραματα.

Μη σε παραμυθιαζουν για 215 με ενα προγραμμα.

Για μενα αντλια , σκαστρα απο s3 , μπουζι ειναι αναγκαια.....αναλογως που θες να φτασεις βαζεις και r8 πολλαπλασιαστες(για μενα υπερβολη)

Τωρα κοστος αλλα το 2010 που το εκανα εγω (μετα απο 1 χρονο ψαξιμο ομως)

αντλια 550€ , σκαστρα 38€ , μπουζι 50€ , etuners 400€ (αλλα δεν εχω ξαναδωσει τπτ για οποιοδηποτε ρυθμιση.)

Εχουν και δικο τους δυναμομετρο πια , αρα το πριν και το μετα το βλεπεις αμεσα και δεν τρεχεις απο εδω και απο εκει.

Edited by makaros
Link to comment
Share on other sites

Ένας πελατης εκεί με tiguan μου είπε 216 στο δυναμομετρο στο μπραχαμι 

Και μου προτεινε να οω να το μετρησω κι εγώ 

 

Βέβαια και η revo 205 αλογα γράφει στο σαιτ νομίζω αλλα μου ειπαν στην revo οτι με 100αρα βενζίνη βγάζει λιγο παραπάνω 

 

Τωρα μετα το μήνυμα σου εψαξα λιγο για την αντλια υψηλής αλλα και σε αλλο θεμα εδω και αε αλλα διάβασα καποια πράγματα που με τρομαξαν λιγο

 

Μπουζι έβαλα αυτά που προτείνει η revo

 

Επισης θυμάμαι το δικό μας έβγαζε στο evo περιοδικό 193 με την πρώτη version προγράμματος και 185 περίπου μετα την αναβάθμιση της vw την οποία ειχα κάνει κι εγω κ όντως υπήρχε διαφορά 

 

Αρα λογικά θα περιμενα τα 205-215 αλογα το ανώτερο με ενα πρόγραμμα μονο

Καθαρα με την κοινή λογική 

 

Επισης το κοστος είναι ενα θεμα και  αυτό 

 

Ποιο δυναμομετρο προτεινεις?

Edited by Dimitrisn
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Αν δεν κανεις στο ιδιο δυναμομετρο το πριν και το μετα με το ιδιο setup στο δυναμομετρο λυση δεν θα βρεις.

Γιατι μπορει να σου βαλει στη μια μετρηση 0 % φορτιο και σε αλλη μετρηση 10% φορτιο στο δυναμομετρο και μετα να λες εσυ ΠΩ ΠΩ τι κελεπουρι προγραμμα εβαλα.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , makaros said:
  Hide contents

Αν δεν κανεις στο ιδιο δυναμομετρο το πριν και το μετα με το ιδιο setup στο δυναμομετρο λυση δεν θα βρεις.

Γιατι μπορει να σου βαλει στη μια μετρηση 0 % φορτιο και σε αλλη μετρηση 10% φορτιο στο δυναμομετρο και μετα να λες εσυ ΠΩ ΠΩ τι κελεπουρι προγραμμα εβαλα.....

 

 

Εγω που δεν ειχα κάνει δυναμομετρηση πριν με μαμα αυτοκίνητο 

 

Αν κανω μια τώρα δεν θα εχω αξιόπιστη ένδειξη το που εχει φτάσει το αυτοκινητο?

Link to comment
Share on other sites

to δυναμομετρο απο οτι ακουσα εσπασε η συνεργασια με το συνεταιρο που ειχαν και γυρισαν παλι στο μαραβελια.επομενως σαν βαση δεδομενων πρεπει να εχεις εκει ...τα αλλα ξεχνα τα....

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω κονσερβα προγραμμα ποτε δεν θα εβαζα.

Την αντλια την εχω 70000 χλμ και δεν εχει κανει κιχ.

Οποιος φτιαχνει προγραμμα πανω στο αμαξι σου και εχει δυναμομετρο για να εχεις μετρο συγκρισης , αυτος θα σου κανει.

Δεν ξερω ποσοι εχουν

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω του πειραια του φωτεινελη τι εγινε.....γιατι ναι μεν ηταν αξιπιστο το μαχα3000 αλλα εμαθα και αυτο φαλιρησε και πηγε αλλου αυτος που το χε.δεν ξερω αμα εκλεισε και το μαγαζι κιολας....

μετα μενει το dynodrome σαλιασ με μετρηση τροχο  και οχι στροφαλο με το καλυτερο δυναμομετρο αλλα εκει δεν πατε με ετιονερς και κτλ...για μενα προσπαθησε σε κανα ρεβλιμιτ αμα εχει δικο του δυναμομετρο...αλλα στανταρακι χρειαζεσαι dyno...μετα το μασταγκ στο πειραια εχει 100 ευρο τα 3 πατηματα ,,,,εκει πανε τα σοβαρα σεταπ...και παει και πανω απο 100 αμα βαλει και το δευτερο ραουλο...για 550 και πανω αλογα...αλλο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι του τσακανικα με μια αποκλιση καμια 10 κατω απο οτι δεις με τα αλλα της πιατσας...εκει ποιο νορμαλ κοστος κανα 50ρικο νομιζω...

Edited by XIONOULIS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.