Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πολυ καλα νούμερα 

 

Εγω σήμερα προσθεσα ενα πανελ φίλτρο pipercross pp1621 και αφαίρεσα τον πνιχτη οπως εχουν αναφέρει παραπανω

Στον οποίο βρήκα μια σφηνωμενη σφηκα

 

Συμφωνώ και για εμένα ζητουμενο η ροπη και οι μεσαίες 

Ομως σε αυτό το μοτερ η αναβάθμιση γίνεται μετα τις 3500rpm

 

Anyway 

Μου είπαν τα παιδιά στην cargate πως πολλαπλασιαστες δύσκολο λογω χιλιομέτρων 

 

Όπως και να έχει θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε 

 

Επισης μου το έκανε μονο με 6η ταχύτητα....

 

Δυο ερωτήσεις 

Εκτός του προγράμματος τα υπόλοιπα ποσο σου κόστισαν και γιατί τα αλλαξες?

 

Ποιο δυναμομετρο προτείνετε 

Μου είπαν για ενα στο μπραχαμι 50€

 

Γενικότερα σκέφτομαι να μην δωσω πολλα χρήματα παραπάνω απο τα 560€ πρόγραμμα-φιλτρο διοτι εχω κ αλλο αυτοκίνητο και με αυτό θα κανω το παρα πολυ 5000km το χρόνο οποτε νομίζω δεν αξίζει 

Μου ειπαν πχ να αλλαξω ολόκληρη εξατμιση περίπου 1400€ 

Αλλα με δεδομενο την τρεχουσα αξια του αυτοκινήτου παρα τα 55000κμ δε ν αξίζει νομίζω 

 

Επισης μετά την αλλαγή φίλτρου κ πνιχτη πρέπει πιστεύετε να ξαναπάω cargate??

 

 

 

 

Στο νημα με την βελτιωση του μοτερ θα εχεις μια πιο σφαιρικη εικονα για το τι πρεπει να κανεις και τι να περιμενεις.

 

Με το προγραμμα της revo μαυτα που φορας πανελ δηλαδη και stage 1 ρυθμισε το στο 98αρι προφιλ perf mode 2 δηλαδη στη revo και μεινε εκει. 200+ αλογα απροβληματιστα και τελος.

 

Δυναμομετρο πηγαινε στον τσακανικα

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , nikdev said:

 

Στο νημα με την βελτιωση του μοτερ θα εχεις μια πιο σφαιρικη εικονα για το τι πρεπει να κανεις και τι να περιμενεις.

 

Με το προγραμμα της revo μαυτα που φορας πανελ δηλαδη και stage 1 ρυθμισε το στο 98αρι προφιλ perf mode 2 δηλαδη στη revo και μεινε εκει. 200+ αλογα απροβληματιστα και τελος.

 

Δυναμομετρο πηγαινε στον τσακανικα

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εκεί είμαι στην  ρύθμιση 98+ 

 

Τα περίπου 215ps και 30 κιλα ροπη περίπου με 100αρα βενζίνη και   με αυτά που φοράω και μου υποσχεθηκαν ουτοπία δηλαδή πιστεύεις ε?

Edited by Dimitrisn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.. είμαι κάτοχος golf 6 160, 140000km. Σκέφτομαι να βάλω προγραμμα apr και έχω κάποιες ερωτήσεις.. 

1ον το αυτοκίνητο είναι μαμα.. με προγραμμα και εισαγωγή χωρίς εξάτμιση θα έχω κάποιο πρόβλημα;

2ον θα χρειαστεί να αλλάξω μπουζί και πολλαπλασιαστές για να αποφύγω κοψίματα κτλ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.. είμαι κάτοχος golf 6 160, 140000km. Σκέφτομαι να βάλω προγραμμα apr και έχω κάποιες ερωτήσεις.. 

1ον το αυτοκίνητο είναι μαμα.. με προγραμμα και εισαγωγή χωρίς εξάτμιση θα έχω κάποιο πρόβλημα;

2ον θα χρειαστεί να αλλάξω μπουζί και πολλαπλασιαστές για να αποφύγω κοψίματα κτλ; 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , Sotirisgolf6 said:

Καλησπέρα σε όλους.. είμαι κάτοχος golf 6 160, 140000km. Σκέφτομαι να βάλω προγραμμα apr και έχω κάποιες ερωτήσεις.. 

1ον το αυτοκίνητο είναι μαμα.. με προγραμμα και εισαγωγή χωρίς εξάτμιση θα έχω κάποιο πρόβλημα;

2ον θα χρειαστεί να αλλάξω μπουζί και πολλαπλασιαστές για να αποφύγω κοψίματα κτλ; 

 

λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα τώρα όσο αφορά τα μπουζί πόσα χιλιόμετρα τα έχεις πάνω εάν τα έχεις πάνω από 30000 καλό θα ήταν να τα αλλάξεις αλλά ας τα τσεκάρει και ο μηχανικός σου εάν είναι οκ αστα και αλλαξέτα αργότερα όσο αφορά τους πολλαπλασιαστές εάν δεν έχουν πρόβλημα μην τους αλλάξεις

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε μπουζί αλλαγή. Και μετά πρώτο στάδιο μόνο πρόγραμμα αλλαγή ανά 30,000 πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σκεφτούμε να βάλω και εγώ πρόγραμμα. Επειδή είμαι απο επαρχεία και εδώ έχουν μονο ρεβο ποια είναι η τιμή του? Αλλιως έχετε να μου πρότεινε τε κάτι σε Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σκεφτούμε να βάλω και εγώ πρόγραμμα. Επειδή είμαι απο επαρχεία και εδώ έχουν μονο ρεβο ποια είναι η τιμή του? Αλλιως έχετε να μου πρότεινε τε κάτι σε Θεσσαλονίκη?


Γράψε SP Tunes στο Facebook και ζητα τον Δημήτρη στο τηλ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σκεφτούμε να βάλω και εγώ πρόγραμμα. Επειδή είμαι απο επαρχεία και εδώ έχουν μονο ρεβο ποια είναι η τιμή του? Αλλιως έχετε να μου πρότεινε τε κάτι σε Θεσσαλονίκη?


Γράψε SP Tunes στο Facebook και ζητα τον Δημήτρη στο τηλ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , michael_salonika88 said:

 


Γράψε SP Tunes στο Facebook και ζητα τον Δημήτρη στο τηλ


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν έχω facebook....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θελω να βάλω προγραμνα revlimit αλλά δεν βλέπω πολλούς να το έχουν εδώ μέσα.
Να το βάλω η να ψάξω κάτι άλλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θελω να βάλω προγραμνα revlimit αλλά δεν βλέπω πολλούς να το έχουν εδώ μέσα.
Να το βάλω η να ψάξω κάτι άλλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2018 at 9:04 ΠΜ, gnikosr said:

Καλησπέρα.θελω να βάλω προγραμνα revlimit αλλά δεν βλέπω πολλούς να το έχουν εδώ μέσα.
Να το βάλω η να ψάξω κάτι άλλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φοραω revlimit εδω κ 3 χρονια σε bmy μοτερ 140αρι, με ιντερκουλερ, εισαγωγη  , σκαστρα , ολοσωμη decat 63.5 εξατμιση και εντοσθια αντλιας autotech .. ειμαι απολυτα ευχαριστημενος εχοντας διανυσει 34000 χιλιομετρα με αυτο το προγραμμα κ τ αμαξι δοξα το θεο δουλευει αψογα.  Υποψιν πριν  φορουσα overload ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοραω revlimit εδω κ 3 χρονια σε bmy μοτερ 140αρι, με ιντερκουλερ, εισαγωγη  , σκαστρα , ολοσωμη decat 63.5 εξατμιση και εντοσθια αντλιας autotech .. ειμαι απολυτα ευχαριστημενος εχοντας διανυσει 34000 χιλιομετρα με αυτο το προγραμμα κ τ αμαξι δοξα το θεο δουλευει αψογα.  Υποψιν πριν  φορουσα overload ...

100αρα η 95αρα;
Στις πόσες στροφές έχεις κόφτη κ τι πίεση έχεις στον κόφτη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , race chip έχει κανείς ; Σκέφτομαι για παράλληλο εγκέφαλο της race chip, για gti V μαμά εκτός από αλλαγή αντλία υψηλής & εκκεντροφόρων εργοστάσιακους πάλι με πιο άγρια εκέντρα (νομίζω 6ης γενιάς ) χιλιόμετρα 190.000 1 χέρι εγώ . Ακούω γνώμες .... και συμβουλές .







f785a659f7afe8d5e681dad1fabbb048.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα πρόγραμμα, 12 χρόνια κυκλοφορεί το μοτέρ δεν υπάρχει λόγος για παράλληλο.

Έχεις και 190Κ χλμ..

 

Δες εδώ για περισσότερα.

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/54916-golf-gti-tuning-tfsi-tsi-vol2/

 

Βάλε το πρόγραμμα και θα στο loggαρει για επάρκεια αντλιών και ορθή λειτουργία.

Στο 1o service άλλαξε ποτηράκι αντλίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα πρόγραμμα, 12 χρόνια κυκλοφορεί το μοτέρ δεν υπάρχει λόγος για παράλληλο.
Έχεις και 190Κ χλμ..
 
Δες εδώ για περισσότερα.
https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/54916-golf-gti-tuning-tfsi-tsi-vol2/
 
Βάλε το πρόγραμμα και θα στο loggαρει για επάρκεια αντλιών και ορθή λειτουργία.
Στο 1o service άλλαξε ποτηράκι αντλίας.



Τον παράλληλο τον σκέφτομαι μόνο σε περίπτωση που δε μ αρέσει κάτι κ θέλω να επιστρέψω 100% σε εργοστασιακό .... το ποτηράκι κάθε 30.000 το στέλνω φυσικά μετά την ζημιά ;-) Για τα 190Κ τι γνώμη έχεις ;;; Μήπως πολλά για βελτίωση ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα πρόγραμμα, 12 χρόνια κυκλοφορεί το μοτέρ δεν υπάρχει λόγος για παράλληλο.
Έχεις και 190Κ χλμ..
 
Δες εδώ για περισσότερα.
https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/54916-golf-gti-tuning-tfsi-tsi-vol2/
 
Βάλε το πρόγραμμα και θα στο loggαρει για επάρκεια αντλιών και ορθή λειτουργία.
Στο 1o service άλλαξε ποτηράκι αντλίας.



Τον παράλληλο τον σκέφτομαι μόνο σε περίπτωση που δε μ αρέσει κάτι κ θέλω να επιστρέψω 100% σε εργοστασιακό .... το ποτηράκι κάθε 30.000 το στέλνω φυσικά μετά την ζημιά ;-) Για τα 190Κ τι γνώμη έχεις ;;; Μήπως πολλά για βελτίωση ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σάρέσει γυρνάς και από πρόγραμμα σε εργοστασιακό.

Βάλε πρόγραμμα όχι παράλληλο.

 

Τα 190 με σωστή (προληπτική και ακριβή) συντήρηση) δεν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλο σε μοτέρ 12ετίας με την αγορά να βρωμάει σε προγράμματα από light μέχρι ότι custom θες δεν είναι και η σοφότερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , επειτα απο διαβασμα 86 σελιδων , ψηθηκα για προγραμμα .....κανοντας μια μικρη ερευνα επεσα πανω στη microchips tuning (παρακαλω μην θεωρηθει διαφημιση) . Υπαρχει καποιος που εχει τοποθετησει προγραμμα απο εκει να με διαφωτισει? Εντυπωσεις κτλ... κοστος 350ε για 97+ βενζινη . Δυναμομετρηση πριν και μετα . Το αυτοκινητο μου ειπε θα φτασει τα 200 -205 αλογα  με custom χαρτη (1.4 160 CAVD stock 115.000χλμ 2011, θα τοποθετηθει και ενα φιλτρο πανελ) . Η τιμη μου φανηκε καλη και με το γεγονος πως οι περισσοτεροι ζητουν 450ε-500ε+ ...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.