Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

2 hours ago , Xristos1991 said:

Revlimit και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.... Αν και δεν το εχει για να το Ψηφίσω αλλα καλα... Φοράει κάποιος αλλος revlimit?  Εχω golf tsi 140 t/c.... 

εχεις τοποθετησει και το mapswitching στο cruise control για εναλλαγη των χαρτων? ποσο καιρο το φορας? ποσο εφτασες και ποσο σου κοστισε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει τοποθετήσει τπτ για εναλλαγή χαρτών... Απλα το εβαλε στον εγκέφαλο... Μ εχει βγαλει 210 με εισαγωγή και εξάτμιση μονο. Το φοραω περίπου 2χρόνια.. Εμενα μ κόστισε 350€ γτ το ειχα βαλει σε προσφορά π είχαν βγαλει!!!  Παρόλα αυτά ειμαι αρκετά ικανοποιημένος... Με ρεβο που εχω κανει ενα πατήματακι της πλάκας να δουμε ανοίγματα. Καμια σχεση... Revlimit και παλι revlimit.... 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει τοποθετήσει τπτ για εναλλαγή χαρτών... Απλα το εβαλε στον εγκέφαλο... Μ εχει βγαλει 210 με εισαγωγή και εξάτμιση μονο. Το φοραω περίπου 2χρόνια.. Εμενα μ κόστισε 350€ γτ το ειχα βαλει σε προσφορά π είχαν βγαλει!!!  Παρόλα αυτά ειμαι αρκετά ικανοποιημένος... Με ρεβο που εχω κανει ενα πατήματακι της πλάκας να δουμε ανοίγματα. Καμια σχεση... Revlimit και παλι revlimit.... 

έχουν δικό τους δυναμόμετρο; ή σε έστειλαν άλλου ; το προγραμμα είναι custom ? σε έχω τρελάνει λίγο στις ερωτήσεις ...αλλά είμαι σε φάση «θέμα χρόνου» να τσιπαρω το δικό μου και προσπαθώ να βρω την χρυσή τομή ..
ευχαριστώ και παλι
Link to comment
Share on other sites

Παναγια μου δεν εχω θεμα ρωτα οσο θελεις.... Μαθαίνουμε ο ενας απο τον αλλο.... Και εγω πολλα δεν τα ξερω μν νομιζεις. Κοιτα δυναμομετρο δεν ειχε οποτε και το παραληψα, ειναι custom το προγραμμα εγω προσωπικά στο συστήνω να το Βαλεις, ειμαι υπερ ευχαριστημένος, απο την αλλη εγω απο μονος μου το εχω ανοιξει το αμαξι με Ρέβο, να δω διαφορες και ειδα τρελές διαφορες, μιλαμε παντα 1.4 οχι 2.0... Το αμαξι αρπουσε άσκημα... Και περνούσα μπρωστα για πλακα.... Το αμαξι τελικη εμενα π το ανοιξα μ εβγαλε 235 σε ευθεία.... Οποτε καταλαβαινεις... Πρόσεξε. Εισαγωγή εξάτμιση απο μέση και πισω και το πρόγραμμα.... Σιγα σιγά θα παω παραπανω... Γτ και η τσεπη δεν ειναι καλα εχει τρύπα χαχαχαχ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η εισαγωγή δίνει ελάχιστα στο στάδιο που βρίσκεσαι και θες και downpipe με αλλαγή καταλύτη ή catless setup για stage 2 άρα προς το παρόν stage 1 είσαι με ήχο. Δε θέλω να στο χαλάσω λοιπόν αλλά αυτές οι τρελλές διαφορές που περιγράφεις για μόνο πρόγραμμα είναι όνειρο θερινής νυκτός. Ισχύει ότι γενικά στα 14άρια οι κονσέρβες είναι πιό αδύναμες από τα custom αλλά οι διαφορές σε αυτό το στάδιο δεν είναι ούτε 1 αμάξι το 400άρι. Φαντάσου στο 14άρι Cupra της κοπέλας μου όταν μάλιστα ήταν stage 2 revo με εισαγωγή-εξάτμιση full 70 με 200άρη καταλύτη-σκάστρα-waste-κούλερ με 100άρα 241 άλογα πίσω στο 2012, οι διαφορές από τα δυνατά της εποχής αρκετά από τα οποία catless, ήταν 6-7 άλογα. Με αυτές τις διαφορές ζήτημα είναι αν βλέπαμε και σκάρτη καρότσα στο 400άρι, μη σου πω μάλιστα ότι λόγω χάρτη ήταν πιό δυνατό το αμάξι στις μεσαίες και υστερούσε μόνο ψηλά σε σχέση με τα catless, όπου δεν προλάβαιναν να μαζέψουν και βλέπαμε το revo ένα φτερό μπροστά π.χ. Στα λέω για να καταλάβεις ότι οι διαφορές για μόνο πρόγραμμα είναι ελάχιστες, πολύ μικρότερες από ένα ολοκληρωμένο 1ο στάδιο. Εκτός και το ένα έχει ρυθμιστεί για 95 και το άλλο για 100 ή το ένα αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, ή ο οδηγός δεν το χει και πολύ με τις αλλαγές αν πρόκειται για manual. Επαναλαμβάνω στα 14άρια όντως τα custom είναι πιό δυνατά σε γενικές γραμμές αλλά οι διαφορές ειδικά στο στάδιό σου είναι ελάχιστες, όταν καλά καλά τα καυσαέριά σου πρέπει να περάσουν από διατομή σε μέγεθος μπρελόκ. Έκατσα και στα γραψα όλα αυτά με όλη την καλή διάθεση και δίχως να έχω κάποιο συμφέρον γιατί θυμήθηκα που κάποτε γράφαμε και μεις σελίδες ολόκληρες με tsi wars και άκρη δε βγάζαμε, μην σας φουσκώνουν τα μυαλά οι βελτιωτές-προγραμματιστές, καθένας το ψωμί του βγάζει και διαφημίζει το προϊόν του. Να χαίρεστε τα αμάξια σας και καλές βελτιώσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Overload προγραμμα περάστηκε σήμερα με επιτυχία ... Ήμουν τυχερός που έπεσα πάνω στον@sylvester που μου έλυσε κάθε απορία ! Η αναβάθμιση τελικά περιλάμβανε
1. koni special active αμορτισέρ
2. Μπουζί NGk BKR8Iex ένα βαθμό ψυχρότερα
3 αλλαγή λαδιών (liqui moly 5-30 Top tech 4200) με φίλτρο
4. Overload 95 ron
5. ο πρώτος πολλαπλασιαστής που αλλάζω ever!
Το αυτοκίνητο δυνάμωσε αρκετά ! δυναμόμετρo δεν πήγα .. αρκετές βόλτες για ελάχιστες μικρό ρυθμίσεις με τον Κώστα aka sylvester και το αποτέλεσμα πολύ καλό! Κατά τις δοκιμές παρέδωσε ο ένας πολλαπλασιαστής αλλάχθηκε και ηρεμησαμε... Δεν έχω κάνει πολλά χλμ ακόμα για να έχω πλήρη εικόνα ( έπαιξαν γύρω στα 80 χλμ σήμερα) αλλά φαίνεται δυνατό ! Με βάση τος μετρήσεις μου μεταφέρθηκε ένας αριθμός γύρω στα 200-205 hp εξαιτίας της επιλογής 95αρας ( stock 160 cavd) . Ένα δυναμόμετρο θα δείξει αλλά δεν καίγομαι προς το παρόν . Αυτό που βλέπω στο δρόμο είναι αρκετό . Φίλτρο άφησα το μαμά αλλά μου πρότειναν να αφαιρέσω τον «πνιχτη» ... Θα δω . Σε γενικές γραμμές τώρα όλα γκουντ ! Για κάποιον που έχει βαρεθεί ή έχει συνηθίσει το αυτοκίνητο του είναι μια καλή ανανέωση αρκεί να μην ζητά από ένα 1400 μοτέρ και το παραμικρό άτι σε πρώτο στάδιο .. καλές γιορτές

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά  καλή χρονιά σε όλους με υγεία και χαρά.
Επειδή σκοπεύω να βάλω προγραμματάκι στο αμάξι μου golf 5 tsi 140 hp με 147000 χιλιόμετρα  άρχισα να ψάχνω και να ρωτάω  τιμές χαρακτηριστικά κτλπ. Να διευκρινίσω ότι δεν κυνηγάω το τελευταίο άλογο απλά θέλω ένα ξυπνηματακι στο αμάξι.  Με τα πολλά είχα καταλήξει μεταξύ τριών εταιρειών apr rtmg  και revlimit
Όλοι αδιαμφισβήτητα  εξυπηρετικοί κτλπ . Μου τόνισαν αρκετα από την  rtmg ότι από τα  χαμηλά Όχι πολύ γκάζι, φυσικά κατι που ισχύει και όταν το αμάξι είναι μαμα. Όταν μου το είπαν αυτό λοιπόν πήγα και ρωτήσα και στους άλλους δυο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει τετοιο θέμα.
Το ότι μου λένε αυτό το πράγμα στη rtmg οφείλεται στον τρόπο που έχει δομηθεί και  δουλεύει το πρόγραμμα τους ή είναι πιο ευσυνείδητοι- επιφυλακτικοί (φόβος κανιβαλισμού από τον χρήστη) από τους άλλους? Ευχαριστώ πολύ,  ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το μήνυμα σαν να κάνω διαφήμιση  απλά παραθέτω έναν προβληματισμό μου μιας και δεν ξέρω πολλά από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Eίμαι κάτοχος ενός VW Golf MK7 R-Line TSI 150 ps DSG 2015,γνωρίζει κανείς την μάρκα του turbo που φοράει; Είναι Mitsubishi?

Υπάρχει κάποιος στο γκρουπ που να έχει αναβαθμίσει (remap) το συγκεκριμένο? Το ρωτάω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι η συγκεκριμένη τουρμπίνα δεν είναι οτι καλύτερο για remap. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο μεγάλη οπότε τα περιθώρια δεν είναι τόσο μεγάλα όσο με τα Golf 5/6, remap κανονικά γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2019 at 6:51 ΜΜ, Alitarios said:
Χρόνια πολλά  καλή χρονιά σε όλους με υγεία και χαρά.
Επειδή σκοπεύω να βάλω προγραμματάκι στο αμάξι μου golf 5 tsi 140 hp με 147000 χιλιόμετρα  άρχισα να ψάχνω και να ρωτάω  τιμές χαρακτηριστικά κτλπ. Να διευκρινίσω ότι δεν κυνηγάω το τελευταίο άλογο απλά θέλω ένα ξυπνηματακι στο αμάξι.  Με τα πολλά είχα καταλήξει μεταξύ τριών εταιρειών apr rtmg  και revlimit
Όλοι αδιαμφισβήτητα  εξυπηρετικοί κτλπ . Μου τόνισαν αρκετα από την  rtmg ότι από τα  χαμηλά Όχι πολύ γκάζι, φυσικά κατι που ισχύει και όταν το αμάξι είναι μαμα. Όταν μου το είπαν αυτό λοιπόν πήγα και ρωτήσα και στους άλλους δυο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει τετοιο θέμα.
Το ότι μου λένε αυτό το πράγμα στη rtmg οφείλεται στον τρόπο που έχει δομηθεί και  δουλεύει το πρόγραμμα τους ή είναι πιο ευσυνείδητοι- επιφυλακτικοί (φόβος κανιβαλισμού από τον χρήστη) από τους άλλους? Ευχαριστώ πολύ,  ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το μήνυμα σαν να κάνω διαφήμιση  απλά παραθέτω έναν προβληματισμό μου μιας και δεν ξέρω πολλά από αυτά.

 


Γενικά δεν πατάμε από χαμηλά με κρεμασμένες ταχύτητες καταπονείται πολύ ο κινητήρας. Πιο πολύ μου κάνει ότι το λένε για τη σωστή λειτουργία παρά το ότι έχει κάποιο θέμα το προγραμμα τους. Και οι 3 πολύ αξιόλογοι το αμάξι πια είναι πολύ γνωστό δεν έχεις εκπλήξεις

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , nikdev said:

Δεν είναι τόσο μεγάλη οπότε τα περιθώρια δεν είναι τόσο μεγάλα όσο με τα Golf 5/6, remap κανονικά γίνεται.

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου, ναι αληθεια ειναι οτι σε οσους 'προγραμματιστες' επισκεφθηκα ολοι μου ειπαν οκ κανενα προβημα εκτος απο εναν. Αυτος μου ειπε οτι αν εχει Mitsubishi τουρμπινα, που μαλλον εχει, μπορει να το αναβαθμισει αλλα η τουρμπινα θα ειναι ορια και πολυ πιθανο να την παρω χερι πολυ συντομα και προτεινε να μην κανω κατι. Αυτο με κολλησε αρκετα. Θελει και αλλο ψαξιμο το θεμα. Ηλπιζα μηπως βρω κανεναν στο φορουμ που να εχει τον ιδιο κινηρα και αν εχει προχωρησει σε αναβαθμιση να μου πει εντυπωσεις αλλα και τυχον προβληματα που ειχε.

Edited by Giannis Poulis
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , SkyNet said:

 


Γενικά δεν πατάμε από χαμηλά με κρεμασμένες ταχύτητες καταπονείται πολύ ο κινητήρας. Πιο πολύ μου κάνει ότι το λένε για τη σωστή λειτουργία παρά το ότι έχει κάποιο θέμα το προγραμμα τους. Και οι 3 πολύ αξιόλογοι το αμάξι πια είναι πολύ γνωστό δεν έχεις εκπλήξεις

 

 

 

 

Και για να μην ζορίζεις μπιέλες και αντλία υψηλής.

 

4 λεπτά πριν , Giannis Poulis said:

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου, νη αληθεια εινια οτι σε οσους 'προγραμματιστες' επισκεφθηκα ολοι μου ειπαν οκ κανενα προβημα εκτος απο εναν. Αυτος μου ειπε οτι αν εχει Mitsubishi τουρμπινα, που μαλλον εχει, μπορει να το αναβαθμισει αλλα η τουρμπινα θα ειναι ορια και πολυ πιθανο να την παρω χερι πολυ συντομα και προτεινε να μην κανω κατι. Αυτο με κολλησε αρκετα. Θελει και αλλο ψαξιμο το θεμα. Ηλπιζα μηπως βρω κανεναν στο φορουμ που να εχει τον ιδιο κινηρα και αν εχει προχωρησει σε αναβαθμιση να μου πει εντυπωσεις.

Δεν έχει και πολλά να ψάξεις, με μια μικρή αύξηση της ιπποδύναμης που δίνει το πρόγραμμα με νορμάλ χρήση και συντήρηση και δεν θα έχει προβλήματα το αυτοκίνητο.

Δες και το Revo, έχω οδηγήσει 7άρι στα 200ps ήταν απροβλημάτιστο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , nikdev said:

Και για να μην ζορίζεις μπιέλες και αντλία υψηλής.

 

Δεν έχει και πολλά να ψάξεις, με μια μικρή αύξηση της ιπποδύναμης που δίνει το πρόγραμμα με νορμάλ χρήση και συντήρηση και δεν θα έχει προβλήματα το αυτοκίνητο.

Δες και το Revo, έχω οδηγήσει 7άρι στα 200ps ήταν απροβλημάτιστο.

OK σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα... έχω golf 6 1.4 tsi 160 hp DSG.  Σκέφτομαι για πρόγραμμα σαλιας.  Ποια η γνώμη σας; θα πιέσω πολύ το αυτοκίνητο;; δεδομένου ότι κινείται σε καθημερινή βάση. Να προσθέσω ότι φτιάξω εξάτμιση ολόσωμη όπου θα καταργήσει καταλύτες. 

Edited by Giannisgolf6
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα ,

Έχω στην κατοχή μου ένα Golf R .  Το αμάξι είναι leasing με εξαγορά. Το έχω περίπου 10 μήνες . Από εταιρεία είναι όπως ξέρετε είναι στα 310 hp . Η ερώτηση μου είναι απλή. Μέχρι ποιο στάδιο μπορώ να φτάσω δίχως να χάσω εγγύηση; Ποια εταιρεία να διαλέξω , αν γνωρίζεται κόστος , και πόσα hp ανεβαίνει ανά stage ,περίπου δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο αν και καθυστερημένα.

 

Η εγγύηση χάνεται μόλις μπει πρόγραμμα στο αμάξι, πέρασαν οι εποχές που έβαζες πρόγραμμα ακόμα και μέσα στην αντιπροσωπεία (όπως έκανε η Seat π.χ. που το 2011 είχε επίσημη συνεργασία με τη Revo). Τώρα εναπόκειται στην καλή θέληση του αντιπροσώπου να κάνει τα στραβά μάτια, και αν πάλι είναι εφικτό κατά περίπτωση. Οπότε διαλέγεις είτε εγγύηση είτε άλογα. Στη θέση σου θα προχωρούσα πάντως και ο λόγος είναι απλός, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθεις κάτι από ένα σωστό πρόγραμμα π.χ. revo ή apr. Περιπτώσεις που έγιναν οι στραβές ήταν σε άλλα μοτέρ που είχαν πολλά τρωτά σημεία και το πρόγραμμα τα έβγαλε στην επιφάνεια (και σε παραπάνω στάδια βελτίωσης όχι μόνο πρόγραμμα), και δυστυχώς ο νόμος στην Ελλάδα δεν σε προστατεύει όπως γίνεται στην Αμερική, όπου πρέπει ο κατασκευαστής να αποδείξει ότι το πρόγραμμα ευθύνεται και όχι τα τρωτά σημεία του κινητήρα. Αλλά μοτέρ σαν το δικό σου δεν έχουν τέτοια θέματα ειδικά αν επιλέξεις ένα από τα γνωστά. Και γω πήρα το αμάξι προς τέλος του 2007, και λόγω εγγύησης τελικά έβαλα revo αρχές του 11, χάνοντας μόνο τους τελευταίους 8-9 μήνες της εγγύησης και αυτό επειδή δεν άντεξα να περιμένω άλλο. Με μοτέρ που μοιράζεται με το S3 του 2008, δεν υπήρχε λόγος να περιμένω 3+ χρόνια και σίγουρα δεν θα το ξανάκανα, στο επόμενο αμάξι θα μπει πρόγραμμα αμέσως μετά το στρώσιμο. Οπότε αν ρωτάς εμένα θα σου πω βάλε, τώρα εσύ αποφασίζεις.

 

Στο θέμα της αναβάθμισης τώρα, έχεις όπλο στα χέρια σου, έχεις υποδομή για εύκολα άλογα και την τετρακίνηση να τα περάσεις κάτω. Με γύρω στα 7 κατοστάρικα βάζεις revo/apr (εκτός και έχουν καμιά προσφορά οπότε οι τιμές μπορεί να παίζουν) και φτάνεις μόνο με πρόγραμμα τα 370 άλογα. Με άλλα 2 χιλιάρικα (stage 2 με τα ανάλογα περιφερειακά) θα φτάσεις τα 400. Με τα χρήματα που σου λέω θα κάνεις και ποιοτικές επιλογές περιφερειακών, μπορείς και φθηνότερα αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Μέχρι το σημείο αυτό μπορείς αν προτιμάς να κάνεις τις δικές σου επιλογές σε downpipe, catback, intercooler, εισαγωγή κτλ., αντί να πάρεις τα δικά τους, αρκεί να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις σε διατομές κτλ. Αν δεν ενδιαφέρεσαι να ψάξεις, παίρνεις το έτοιμο δικό τους κιτ που περιλαμβάνει ό,τι χρειάζεται αλλά θα σου βγει πιό ακριβά και χωρίς κάποιο κέρδος. Παρακάτω και συγκεκριμένα η revo έχει ως stage 3 με τα ανάλογα περιφερειακά για το μοτέρ σου πρόγραμμα και για υβρίδιο (υβριδικό turbo δηλαδή, με μεγαλύτερα φτερά και ισχυρότερο άξονα στο υπάρχον turbo). Αυτό αφορά συγκεκριμένα το δικό τους υβρίδιο. Εδώ ξεπερνάς τα 500 άλογα αλλά και το κόστος αρχίζει να ξεφεύγει με επιπλέον 3 χιλιάρικα. Υβρίδιο μπορείς να φτιάξεις και custom πολύ οικονομικότερα αλλά όταν στο δίνει έτοιμο η revo αγοράζεις και την αξιοπιστία, που ειδικά ένα υβρίδιο είναι πολύ σοβαρή μηχανουργική εργασία, και με τη σιγουριά ότι θα παίξει καλά το πρόγραμμα. Τώρα αν αξίζει ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα, μπορώ να σου πω επιχειρήματα υπέρ και κατά. Αυτά είναι όλα τα στάδια βελτίωσης με κλειστό μοτέρ, στα αναφέρω όλα για να έχεις μια συνολική εικόνα για τώρα και στο μέλλον.

 

Στη θέση σου θα ξεκίναγα με πρόγραμμα που είναι και η πιό value for money αναβάθμιση και βλέπεις τι θα κάνεις στην πορεία. Από πρόγραμμα θα έβαζα συγκεκριμένα revo.

Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2019 at 4:48 ΠΜ, Dimitris_MK7_R said:

Γεια σας και από εμένα ,

Έχω στην κατοχή μου ένα Golf R .  Το αμάξι είναι leasing με εξαγορά. Το έχω περίπου 10 μήνες . Από εταιρεία είναι όπως ξέρετε είναι στα 310 hp . Η ερώτηση μου είναι απλή. Μέχρι ποιο στάδιο μπορώ να φτάσω δίχως να χάσω εγγύηση; Ποια εταιρεία να διαλέξω , αν γνωρίζεται κόστος , και πόσα hp ανεβαίνει ανά stage ,περίπου δλδ.

Κανένα στάδιο. Μέχρι να τελειώσει η εγγύηση βάλε ένα "κουτί" και όσο πάρει. Που και πάλι μια χαρά θα είναι το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , nikdev said:

Κανένα στάδιο. Μέχρι να τελειώσει η εγγύηση βάλε ένα "κουτί" και όσο πάρει. Που και πάλι μια χαρά θα είναι το αυτοκίνητο.

Καλήμερα , ευχαριστώ για την απάντηση .

Η ερώτηση μου είναι απλή..

Τι είναι το κουτί ; όπως καταλαβαινεις δεν είμαι του αθλήματος..

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , DarkX said:

Καλησπέρα και καλορίζικο αν και καθυστερημένα.

 

Η εγγύηση χάνεται μόλις μπει πρόγραμμα στο αμάξι, πέρασαν οι εποχές που έβαζες πρόγραμμα ακόμα και μέσα στην αντιπροσωπεία (όπως έκανε η Seat π.χ. που το 2011 είχε επίσημη συνεργασία με τη Revo). Τώρα εναπόκειται στην καλή θέληση του αντιπροσώπου να κάνει τα στραβά μάτια, και αν πάλι είναι εφικτό κατά περίπτωση. Οπότε διαλέγεις είτε εγγύηση είτε άλογα. Στη θέση σου θα προχωρούσα πάντως και ο λόγος είναι απλός, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθεις κάτι από ένα σωστό πρόγραμμα π.χ. revo ή apr. Περιπτώσεις που έγιναν οι στραβές ήταν σε άλλα μοτέρ που είχαν πολλά τρωτά σημεία και το πρόγραμμα τα έβγαλε στην επιφάνεια (και σε παραπάνω στάδια βελτίωσης όχι μόνο πρόγραμμα), και δυστυχώς ο νόμος στην Ελλάδα δεν σε προστατεύει όπως γίνεται στην Αμερική, όπου πρέπει ο κατασκευαστής να αποδείξει ότι το πρόγραμμα ευθύνεται και όχι τα τρωτά σημεία του κινητήρα. Αλλά μοτέρ σαν το δικό σου δεν έχουν τέτοια θέματα ειδικά αν επιλέξεις ένα από τα γνωστά. Και γω πήρα το αμάξι προς τέλος του 2007, και λόγω εγγύησης τελικά έβαλα revo αρχές του 11, χάνοντας μόνο τους τελευταίους 8-9 μήνες της εγγύησης και αυτό επειδή δεν άντεξα να περιμένω άλλο. Με μοτέρ που μοιράζεται με το S3 του 2008, δεν υπήρχε λόγος να περιμένω 3+ χρόνια και σίγουρα δεν θα το ξανάκανα, στο επόμενο αμάξι θα μπει πρόγραμμα αμέσως μετά το στρώσιμο. Οπότε αν ρωτάς εμένα θα σου πω βάλε, τώρα εσύ αποφασίζεις.

 

Στο θέμα της αναβάθμισης τώρα, έχεις όπλο στα χέρια σου, έχεις υποδομή για εύκολα άλογα και την τετρακίνηση να τα περάσεις κάτω. Με γύρω στα 7 κατοστάρικα βάζεις revo/apr (εκτός και έχουν καμιά προσφορά οπότε οι τιμές μπορεί να παίζουν) και φτάνεις μόνο με πρόγραμμα τα 370 άλογα. Με άλλα 2 χιλιάρικα (stage 2 με τα ανάλογα περιφερειακά) θα φτάσεις τα 400. Με τα χρήματα που σου λέω θα κάνεις και ποιοτικές επιλογές περιφερειακών, μπορείς και φθηνότερα αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Μέχρι το σημείο αυτό μπορείς αν προτιμάς να κάνεις τις δικές σου επιλογές σε downpipe, catback, intercooler, εισαγωγή κτλ., αντί να πάρεις τα δικά τους, αρκεί να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις σε διατομές κτλ. Αν δεν ενδιαφέρεσαι να ψάξεις, παίρνεις το έτοιμο δικό τους κιτ που περιλαμβάνει ό,τι χρειάζεται αλλά θα σου βγει πιό ακριβά και χωρίς κάποιο κέρδος. Παρακάτω και συγκεκριμένα η revo έχει ως stage 3 με τα ανάλογα περιφερειακά για το μοτέρ σου πρόγραμμα και για υβρίδιο (υβριδικό turbo δηλαδή, με μεγαλύτερα φτερά και ισχυρότερο άξονα στο υπάρχον turbo). Αυτό αφορά συγκεκριμένα το δικό τους υβρίδιο. Εδώ ξεπερνάς τα 500 άλογα αλλά και το κόστος αρχίζει να ξεφεύγει με επιπλέον 3 χιλιάρικα. Υβρίδιο μπορείς να φτιάξεις και custom πολύ οικονομικότερα αλλά όταν στο δίνει έτοιμο η revo αγοράζεις και την αξιοπιστία, που ειδικά ένα υβρίδιο είναι πολύ σοβαρή μηχανουργική εργασία, και με τη σιγουριά ότι θα παίξει καλά το πρόγραμμα. Τώρα αν αξίζει ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα, μπορώ να σου πω επιχειρήματα υπέρ και κατά. Αυτά είναι όλα τα στάδια βελτίωσης με κλειστό μοτέρ, στα αναφέρω όλα για να έχεις μια συνολική εικόνα για τώρα και στο μέλλον.

 

Στη θέση σου θα ξεκίναγα με πρόγραμμα που είναι και η πιό value for money αναβάθμιση και βλέπεις τι θα κάνεις στην πορεία. Από πρόγραμμα θα έβαζα συγκεκριμένα revo.

Σ' ευχαριστήσω πάρα πολύ για την απάντηση σου και που ασχολήθηκες τόσο πολύ με το ερώτημά μου , μου έλυσες πολλές απορίες!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου. Σωστή επισήμανση από τον nikdev για το κουτί. Αν δεν κάνω λάθος είναι από το tuning box δηλαδή παράλληλος εγκέφαλος και ξέχασα να στο αναφέρω. Όντως αυτό μπορείς να το βάλεις και να πάρεις κάποια άλογα χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Νομίζω Racechip πουλάει μία αντιπροσωπεία με την οποία συνεργαζόμαστε. Κοίτα δεν θα έβαζα, θα προτιμούσα να μείνω μαμά αν ντε και καλά επέλεγα να εξαντλήσω την εγγύηση, όπως σχεδόν έκανα με 3+ χρόνια υπομονής. Αλλά για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι ότι θα πάθεις κάτι, απλά εγώ δεν είμαι της νοοτροπίας του παράλληλου, το έχω ξαναγράψει κάπου στο forum και παραμένω πιστός σε όσα έχω πει. Δεν είμαι της φιλοσοφίας ενός παράλληλου ως τρόπο λειτουργίας. Ψάξτο αν θες πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήρα τη απόφαση να ζωντανέψω κάπως το golf mkv 140 (BMY με MED17.5.1) είχα ρωτήσει παλιότερα πριν μια δεκαετία περίπου τότε δεν έπαιρνε μου είχαν πει λόγο κλειδωμένου εγκεφαλου πέρασε ο καιρός και με τα διαφορα στραβά που είδα άκουγα και διάβαζα για τους τσι είχε αρχίσει να μαζεύει με τα χρονια και τα χιλιόμετρα του στο κοντέρ οποτε και δεν το έψαξα πάλι


Τώρα με αφορμή μια γενικότερη συντήρηση που του έκανα και ξαναζωντάνεψε λέω να το κάνω 
Σε πρώτη φάση πάω για πρώτο  στάδιο χωρίς εξάτμιση μονο με μερικά περιφερειακά όχι κάτι το ιδιαίτερο όμως για να κάνει την διαφορα κάποια στιγμή θα βάλω και downpipe με τελικό από gti η ολόκληρη του gti από downpipe και πίσω χωρίς μεσαίο ίσως και custom αν βρω να μην κάνει πολύ θόρυβο  

έχω διαβάσει αρκετές φορες κατά καιρούς το θέμα αλλα ξεκάθαρη άποψη δεν έχω, δεν έχω αποφασίσει κάτι συγκεκριμένο είμαι ανάμεσα σε τρια Revlimit, OVERLOAD και TMG χωρίς ομως να έχω δει κάποιο από αυτά σε 1.4 tsi


θέλω το αυτοκίνητο να είναι γραμμικό σε όλο το φάσμα των στροφών κυρίως ομως να ζωντανέψει στις ποιο ψιλές στροφές στα ποιο πολλά χιλιόμετρα αλλα χωρίς ξεσπάσματα εκεί μου φαίνεται κάπως ψιλοψοφιο από όταν έβαλα τις ασήκωτες 18" εδώ και αρκετά χρονια...


Εχώ ακούσει ότι πλέον κάποιοι προγραμματιστές δίνουν την δυνατότητα εναλλαγής χαρτών για παραδειγμα ανάμεσα σε stock/100oct η 95/100oct υπάρχει κάτι τέτοιο? αξίζει οικονομικά? 
Αν δεν ξεφεύγει η τιμή παρόλο που σχεδόν πάντα βάζω 100 το προτιμώ stock/100oct από το να δεθώ μόνιμα με 100oct και αν τύχει και βάλω 95 να πηγαίνω σαν κότα ή μόνιμα 95 και να χάνω σε απόδοση 

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Προγραμματα υπαρχουν απο το 2008 για το μοτερ αυτο.

 

Οποτε αυτα που ακουσες τοτε δεν ισχυουν.

 

Λυσε τα προβληματα 100%.

Μετα βαλε προγραμμα.

 

Στο μοτερ σου θα εβαζα revo. Controller sps και γυρνας σε stock.

 

Full εξατμιση εισαγωγη st2 100αρι s3 i/c εισαι στα 230-235

 

Μονο προγραμμα 205-215

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, nikdev said:

Προγραμματα υπαρχουν απο το 2008 για το μοτερ αυτο.

 

Οποτε αυτα που ακουσες τοτε δεν ισχυουν.

 

Λυσε τα προβληματα 100%.

Μετα βαλε προγραμμα.

 

Στο μοτερ σου θα εβαζα revo. Controller sps και γυρνας σε stock.

 

Full εξατμιση εισαγωγη st2 100αρι s3 i/c εισαι στα 230-235

 

Μονο προγραμμα 205-215

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Επειδη εχω το ιδιο αμαξι με μοτερ bmy και το σκεφτομαι και εγω για revo (εχω δει οτι παει 500 για stage 1) αν γινει αλλαγη εξατμισης με του gti δεν θα πρεπει ν αλλαχτει και ο πισω προφυλακτηρας;; Επίσης δεν θα πρεπει πριν το προγρμμα η μαζι με το προγραμμα ν αλλαξω το σετ των φρενων μου ουτε με βελτιωμενα ειτε μ ετοιμο σετ απο gti για να μπορει να σταματαει ανετα μετα απο την παραπανω δυναμη που θα εχει τ αμαξι;

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα λύθηκαν μετά από 130k που εκτος των service δεν είχα κάνει τίποτα ιδιαίτερο χρειαζόταν ένα βαρβάτο service για να έρθει στα ισα του,
άλλαξα set καδένας χρονισμού, αντλία υψηλής, πολλαπλασιαστές έγινε καθαρισμός εισαγωγής έλεγχος στα μπεκ και πρόσφατα πριν από αυτά n75 και n249 (DV+)
Όλα τα ανταλλακτικά original
Ήρθε στα νορμαλ του είχα ξεχάσει πως ήταν αλλα δεν φτάνει...

Σε πρώτη φάση λέω μονο για πρόγραμμα και αργότερα κοιτάζω και τα υπόλοιπα
Πιστεύω οτι μετά από τόσα χρονια και οι άλλες επιλογές έχουν ξεφορτωθεί οποιες παιδικές ασθενείς είχαν έχουν φορεθεί και δοκιμαστεί αρκετά
Tις επόμενες μέρες που θα το κανονίσω θα ρωτήσω αν υπάρχει και τέτοια δυνατότητα το μονο δίλημμα είναι 95ή100 αν και 9 /10 φορες βάζω 100 δεν εμπιστεύομαι πλέον κανένα πρατήριο... 


 

12 hours ago , Kostas Tranoulis said:

Επειδη εχω το ιδιο αμαξι με μοτερ bmy και το σκεφτομαι και εγω για revo (εχω δει οτι παει 500 για stage 1) αν γινει αλλαγη εξατμισης με του gti δεν θα πρεπει ν αλλαχτει και ο πισω προφυλακτηρας;; Επίσης δεν θα πρεπει πριν το προγρμμα η μαζι με το προγραμμα ν αλλαξω το σετ των φρενων μου ουτε με βελτιωμενα ειτε μ ετοιμο σετ απο gti για να μπορει να σταματαει ανετα μετα απο την παραπανω δυναμη που θα εχει τ αμαξι;

Ρώτησες πρόσφατα και σου είπαν αυτή την τιμή? είναι με φπα? πριν 2 χρονια που είχα ρωτήσει ήταν πάνω από 600
Ναι το κάτω μισό κομμάτι του πίσω προφυλακτήρα θέλει αλλαγή με του gti η κόψιμο για να κάτσουν οι μπούκες
Στην περίπτωση που θα το αλλάξεις πίσω χαμηλά οι πλαστικοί θόλοι θα  αφήνουν ένα μικρό κενό δεν θα κουμπώνουν πάνω στον προφυλακτήρα

Η αναβάθμιση στα φρένα πάντα καλή είναι άσχετα αν βελτιωθεί το αυτοκίνητο η όχι

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.