Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

το βρηκα. εκανα λαθος επειδη ειδα πολλες εταιρειες.. στα 700 ειναι το προγραμμα με βαση το ιντερνετ. τωρα αν το παρεις απο εκει νωριτερα αλλο αυτο

https://www.onlyrevo.com/product-details/software/volkswagen/golf-mkvii/181/stage-1

Edited by Kostas Tranoulis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα σήμερα overload και πήγα κατευθείαν για dyno δεν ξέρω αν χρειαζόταν πρώτα κάμποσα χιλιόμετρα για να κάνει adaptation έκανα κάπου στα 20-30
χωρίς πνιχτή στον παπά και stock εξάτμιση έδειξε 204bhp και 27kg

 

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Σε golf mk5 tsi 1.4 140ps έχει βάλει κανείς προγραμμα τόσα χρόνια και του έχει πάθει τίποτα το μοτέρ;; Γιατί ο μηχανικός μου είπε μόνο αν το κάνω σφυρήλατο να το πειραξω. Άλλος να το αφήσω ως έχει 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 170αρι του 2007.

Φοράω εδώ και 10 χρόνια πρόγραμμα και δεν έχει κάνει κιχ το μανάρι μου.

Πριν 6 μήνες ξαναμπήκε δυναμομετρο με επαναπρογραμματισμό για 95αρα : 217 hp και 31,7 kg ροπή.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για overload και με πάει από τα 140 κάπου 200.... θα έχω άλλο αμάξι και το γουστάρω! Απλά δεν θέλω να είμαι κάθε μήνα συνεργείο. Γι αυτό μαζεύω γνώμες από αυτούς που τα έχουν χρόνια γιατί μόνο η πάροδος του χρόνου μπορεί να δείξει σ ένα μοτέρ πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω στο δρομο και απο φιλους/γνωστους πολλοι εχουν προγραμμα απο Revlimit οι οποιοι αχολουνται κυριως με vag, οποτε πιστευω καλο θα ηταν να μπει ως επιλογη.

Edited by Zaratoustras
Link to comment
Share on other sites

εχω γνωστο για την overload γι αυτο θα παω και προς τα εκει... και θα το ειχα ηδη κανει αν δεν μου ελεγε ο μαστορας οτι την ακουνε τα πιστονια... αλλα λεω οτι τοσα εχουν βαλει προγραμμα, πρωτο σταδιο θα το παω και μεχρι εκει... ειναι δυνατον να σπασει;; δεν θα ειχε γινει ενας 'χαμος" εδω αν υπηρχε αυτο το θεμα;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε golf 5 με  140 hp του 07  με 160000 χιλιόμετρα,  έχουν αλλαχτει  αντλία νερού  και πολλαπλασιασες,  αν τοποθετεί intercooler  s3  downpipe 63.5  και το υπόλοιπο τμήμα   από golf 5 gti  με ένα προγράμματακι γύρω στα 200 με 210 άλογα κατά την γνώμη σας με συνετη  χρήση θα αντέξει  ή θα το πάρω βίδες? Το λέω γτ έχει και κάποια ηλικία! Το αμάξι είναι συντηρημένο πολύ σχολαστικά,  τα  service του γίνονται κάθε 7000 χιλιόμετρα! ΥΠάρχει κάτι το οποίο  Κατά την γνώμη σας  πρέπει να προσέξω πριν προχωρήσω? 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , Alitarios said:

Παιδιά, σε golf 5 με  140 hp του 07  με 160000 χιλιόμετρα,  έχουν αλλαχτει  αντλία νερού  και πολλαπλασιασες,  αν τοποθετεί intercooler  s3  downpipe 63.5  και το υπόλοιπο τμήμα   από golf 5 gti  με ένα προγράμματακι γύρω στα 200 με 210 άλογα κατά την γνώμη σας με συνετη  χρήση θα αντέξει  ή θα το πάρω βίδες? Το λέω γτ έχει και κάποια ηλικία! Το αμάξι είναι συντηρημένο πολύ σχολαστικά,  τα  service του γίνονται κάθε 7000 χιλιόμετρα! ΥΠάρχει κάτι το οποίο  Κατά την γνώμη σας  πρέπει να προσέξω πριν προχωρήσω? 

Ευχαριστω

Aφού έχει βγάλει ο κινητήρας σου 160Κ τουρμπάτα χλμ (με ότι αυτό συνεπάγεται) χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μην τον πειράζεις.

΄Αστον στην ησυχία του.

Ο βασικός λόγος που έφτασε σε αυτά τα χλμ είναι η σχολαστική συντήρηση που του κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Alitarios said:

Παιδιά, σε golf 5 με  140 hp του 07  με 160000 χιλιόμετρα,  έχουν αλλαχτει  αντλία νερού  και πολλαπλασιασες,  αν τοποθετεί intercooler  s3  downpipe 63.5  και το υπόλοιπο τμήμα   από golf 5 gti  με ένα προγράμματακι γύρω στα 200 με 210 άλογα κατά την γνώμη σας με συνετη  χρήση θα αντέξει  ή θα το πάρω βίδες? Το λέω γτ έχει και κάποια ηλικία! Το αμάξι είναι συντηρημένο πολύ σχολαστικά,  τα  service του γίνονται κάθε 7000 χιλιόμετρα! ΥΠάρχει κάτι το οποίο  Κατά την γνώμη σας  πρέπει να προσέξω πριν προχωρήσω? 

Ευχαριστω

προχωρα αφοβα εγω στα 140000 εβαλα προγραμμα και τωρα ειμαι στα 176000 ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2019 at 9:13 ΠΜ, tsikis007 said:

Aφού έχει βγάλει ο κινητήρας σου 160Κ τουρμπάτα χλμ (με ότι αυτό συνεπάγεται) χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μην τον πειράζεις.

΄Αστον στην ησυχία του.

Ο βασικός λόγος που έφτασε σε αυτά τα χλμ είναι η σχολαστική συντήρηση που του κάνεις.

Παίζει να έχεις δίκιο, απλά η αλήθεια είναι ότι θέλω λίγο παραπάνω δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2019 at 1:08 ΜΜ, gtse said:

προχωρα αφοβα εγω στα 140000 εβαλα προγραμμα και τωρα ειμαι στα 176000 ολα καλα

Το έχεις για καθημερινή χρήση? 

Μετο δικό μου κάνω αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα! Οπότε θα ήθελα να παραμείνει το δυνατόν αξιόπιστο! Γι αυτό θέλω να το κάνω όσο πιο σωστά γίνεται! 

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2019 at 3:23 ΜΜ, Alitarios said:

Το έχεις για καθημερινή χρήση? 

Μετο δικό μου κάνω αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα! Οπότε θα ήθελα να παραμείνει το δυνατόν αξιόπιστο! Γι αυτό θέλω να το κάνω όσο πιο σωστά γίνεται! 

τους δυο τελευταίους μήνες εκανα 6000 χιλιομετρα μες στην Αθηνα δεν το κινω καθημερινα γιατι εχω σκουτερ οποτε κινητε μονο οταν χρειαστεί 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα... εχω golf 6 1.4 160 hp και θα βαλω προγραμμα... σκεφτομαι για salias dynodrome... εχεις καποιος γνωμη για το αν ειναι σωστη επιλογη απλα για ενα προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

εγώ από την άλλη σκέφτομαι για revlimit. 

 

οι τιμές είναι όντως τόσο ψηλά? ρώτησα και για ABT και μέσο όρο ακούω 400 + φπα.

έχω ένα golf 6 160HP 1.4 και πραγματικά θεωρώ ότι το αμάξι δεν έχει ροπή για κανένα λόγο.... πατάς γκάζι και ανεβάζει αργά και σταθερά και με εκνευρίζει.

 

καμία συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , TeDeV said:

εγώ από την άλλη σκέφτομαι για revlimit. 

 

οι τιμές είναι όντως τόσο ψηλά? ρώτησα και για ABT και μέσο όρο ακούω 400 + φπα.

έχω ένα golf 6 160HP 1.4 και πραγματικά θεωρώ ότι το αμάξι δεν έχει ροπή για κανένα λόγο.... πατάς γκάζι και ανεβάζει αργά και σταθερά και με εκνευρίζει.

 

καμία συμβουλή?

αρκετες ! και μαλιστα οι περισσοτερες εχουν και προσωπικες εμπειριες! κοιτα το νημα , αφιερωσε λιγο χρονο και θα βρεις σιγουρα τις απαντησεις που ψαχνεις ! εχεις ενα αυτοκινητο που εχουν πειραματιστει αρκετα οι προγραμματιστες και εχουν βγαλει αρκετα προιοντα! το θεμα ειναι τι θες να κανεις , ποσα χρηματα διαθετεις κτλ! το βασικο ολων ειναι να μην ξεχνας πως μιλαμε για ενα μοτερ 1400 , με τα καλα και τα κακα του! 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , AggelakasK said:

αρκετες ! και μαλιστα οι περισσοτερες εχουν και προσωπικες εμπειριες! κοιτα το νημα , αφιερωσε λιγο χρονο και θα βρεις σιγουρα τις απαντησεις που ψαχνεις ! εχεις ενα αυτοκινητο που εχουν πειραματιστει αρκετα οι προγραμματιστες και εχουν βγαλει αρκετα προιοντα! το θεμα ειναι τι θες να κανεις , ποσα χρηματα διαθετεις κτλ! το βασικο ολων ειναι να μην ξεχνας πως μιλαμε για ενα μοτερ 1400 , με τα καλα και τα κακα του! 

έχω διαβάσει αλλά για golf 6 δεν βρίσκω γενικά πληροφορίες. θέλω να αποκτήσω την δύναμη που είχα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ με το golf 5 140hp που είχα πιο πριν.

ο μάστορας λέει ότι το golf 6 έχει άλλες σχέσεις με το golf 5 και για αυτό νιώθω ότι το αμάξι δεν πάει σε σχέση με το 5..... εγώ λέω ..... ότι δεν ξέρει τι λέει.

θέλω να ξέρω ότι είμαι με 3η - 4η στις 3000 στροφές, θα πατήσω γκάζι και το αμάξι θα φύγει. τώρα δεν το κάνει. 

 

επίσης θα ήθελα να δοκιμάσω το πρόγραμμα πριν το βάλω για να ξέρω τι αγοράζω. δεν έχω βρει κανέναν που να το κάνει. θέλω κάποιον που να ξέρει ότι έχω δίκιο στο παράπονο με το αμάξι και ότι αν κάνω αυτό και αυτό θα στρώσει. (και να ξέρει πως πάει ένα golf 5 και ένα golf 6). στα δικά μου μάτια το αμάξι αυτή τη στιγμή είναι ψόφιο.

δεν γίνεται να έχω τον ίδιο κινητήρα με ένα Jetta 5 CAVD κινητήρα και να νιώθω ότι εκείνο πηγαίνει πιο γρήγορα. 

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα με το αυτοκινητο οπως τα λες.
Για δες μηπως εχεις καποια διαρροη αερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , nikdev said:

Κατι δεν παει καλα με το αυτοκινητο οπως τα λες.
Για δες μηπως εχεις καποια διαρροη αερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

το έχουν "τσεκάρει" (για το αν θα έβγαζε κάποιο μήνυμα λάθους)

έχω αλλάξει N75 και το άλλο που ξεχνάω πως λέγεται τώρα.

έχω αλλάξει βαλβίδα αναθυμιάσεων γιατί ήταν φαγωμένη,

έχω αλλάξει το φίλτρο αέρα με K&N, έχω βγάλει το πνίχτη

έχω κάνει καθαρισμό κινητήρα με carbon (το έχω πάρει μεταχειρισμένο και είναι 9 ετών οπότε... είπα ας κάνω και αυτό)

λάδια, φίλτρα, NGK μπουζί....

γενικά ότι είχε το αμάξι που μπορούσα να σκεφτώ από θέμα συντήρησης το έχω κάνει. 

το έχω πάει σε 3 διαφορετικά συνεργεία και η απάντηση είναι "έτσι πάει το αμάξι αυτό". 

Link to comment
Share on other sites

Διαρροη αερα δες, οπως γραφω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το έχουν "τσεκάρει" (για το αν θα έβγαζε κάποιο μήνυμα λάθους)
έχω αλλάξει N75 και το άλλο που ξεχνάω πως λέγεται τώρα.
έχω αλλάξει βαλβίδα αναθυμιάσεων γιατί ήταν φαγωμένη,
έχω αλλάξει το φίλτρο αέρα με K&N, έχω βγάλει το πνίχτη
έχω κάνει καθαρισμό κινητήρα με carbon (το έχω πάρει μεταχειρισμένο και είναι 9 ετών οπότε... είπα ας κάνω και αυτό)
λάδια, φίλτρα, NGK μπουζί....
γενικά ότι είχε το αμάξι που μπορούσα να σκεφτώ από θέμα συντήρησης το έχω κάνει. 
το έχω πάει σε 3 διαφορετικά συνεργεία και η απάντηση είναι "έτσι πάει το αμάξι αυτό". 
Βαλβίδα,αναθυμιασεων Ποια είναι τι κωδικό έχει και Ποια η τιμή της;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, TeDeV said:

έχω διαβάσει αλλά για golf 6 δεν βρίσκω γενικά πληροφορίες. θέλω να αποκτήσω την δύναμη που είχα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ με το golf 5 140hp που είχα πιο πριν.

ο μάστορας λέει ότι το golf 6 έχει άλλες σχέσεις με το golf 5 και για αυτό νιώθω ότι το αμάξι δεν πάει σε σχέση με το 5..... εγώ λέω ..... ότι δεν ξέρει τι λέει.

θέλω να ξέρω ότι είμαι με 3η - 4η στις 3000 στροφές, θα πατήσω γκάζι και το αμάξι θα φύγει. τώρα δεν το κάνει. 

 

επίσης θα ήθελα να δοκιμάσω το πρόγραμμα πριν το βάλω για να ξέρω τι αγοράζω. δεν έχω βρει κανέναν που να το κάνει. θέλω κάποιον που να ξέρει ότι έχω δίκιο στο παράπονο με το αμάξι και ότι αν κάνω αυτό και αυτό θα στρώσει. (και να ξέρει πως πάει ένα golf 5 και ένα golf 6). στα δικά μου μάτια το αμάξι αυτή τη στιγμή είναι ψόφιο.

δεν γίνεται να έχω τον ίδιο κινητήρα με ένα Jetta 5 CAVD κινητήρα και να νιώθω ότι εκείνο πηγαίνει πιο γρήγορα. 

για μενα φιλε μου οταν τ αμαξι δεν παει καλα δεν ειναι λυση το προγραμμα, η λυση ειναι να βρεις για ποιον λογο δεν παει οπως θα επρεπε να πηγαινει και μετα αν δεν σου φτανουν αυτα που σου προσφερει τ αμαξι στην εργοστασιακη του κατασταση τοτε να το πειραξεις

ειναι σαν να σου εχει αναψει το check engine και να κολλας αυτοκόλλητο μπροστα για να μην το βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Γτ δεν κάνεις μια δυναμομετρηση να δεις που βρίσκεσαι θα δεις για τις γραμμές να καταλάβεις αν το αυτοκίνητο έχει θέμα.τωρα που θα βρεις κάτι αξιόλογο? ίσως σε βοηθήσουν κάποια μέλη που ξέρουν. Φαντάζομαι έχεις τσεκαρει συμπίεση πιέσεις και όλα τα συναφή.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.