Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Σήμερα έμαθα ότι εδώ και κανα δυο εβδομάδες κυκλοφορεί Scirocco TSI 160 που πέρασε πρόγραμμα και είναι 240 άλογα (μόνο με το πρόγραμμα χωρίς καν φίλτρο, εξάτμιση κλπ).

Το ίδιο πρόγραμμα σε πιο soft εκδοχή παίζει στα 230 άλογα.

Είναι κάποιο μέλος από εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έμαθα ότι εδώ και κανα δυο εβδομάδες κυκλοφορεί Scirocco TSI 160 που πέρασε πρόγραμμα και είναι 240 άλογα (μόνο με το πρόγραμμα χωρίς καν φίλτρο, εξάτμιση κλπ).

Το ίδιο πρόγραμμα σε πιο soft εκδοχή παίζει στα 230 άλογα.

Είναι κάποιο μέλος από εδώ?

Ειδα προχτες δυναμομετρηση Scirocco 1.4 160αρι μονο με προγραμμα Revo, στα 221 αλογα και 32.2 ροπη, στο maha στα Σπατα που παω και εγω.

Τα 240 μου φαινονται πολλα εκτος και αν εχει γινει στα 'αισιοδοξα' δυναμομετρα.

Στο ιδιο δυναμομετρο το δικο μου (1.4 140αρι dsg) με Revo εχει δειξει ακριβως σε ιδιες συνθηκες 203 αλογα και 26 κατι ροπη, οπως διαφημιζεται δηλαδη τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω.

Αυτα τα νουμερα ομως και στις δυο περιπτωσεις χωρις τον πνιχτη (το πλαστικο πλεγμα κατω απο το φιλτρο στο φιλτροκουτι).

Με τον πνιχτη μεσα το δικο μου εδωσε 192 αλογα και 25 κατι ροπη ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ μετα τις 6000 στροφες, σαν να μην υπηρχε πλεον, ενω χωρις τον πνιχτη συνεχιζε να ανεβαζει μεχρι και τις 7000.

Εγιναν διπλες μετρησεις για επαληθευση και ισχυει οσο περιεργο και αν φαινεται.

Εκτος και αν εγινε κατι λαθος απο εμας ΚΑΙ τις 4 φορες που μετρησαμε!!

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Το scirocco που αναφέρω το έχει πιτσιρικάς και φτιάχτηκε στην Powerlogic. Δεν γνωρίζω που δυναμομετρήθηκε, ενδεχομένως αν έχει η Powerlogic δυναμόμετρο να μετρήθηκε στο δικό τους.

Από την ίδια εταιρεία νομίζω το GOLF V TSI 140 πήγαινε 180-190 και το GOLF V GT 170 στα 210.

Η διαφορά από ότι έμαθα έχει να κάνει με τον κινητήρα. Έχουν αλλάξει 30 μικρά πράγματα στο TSI 160 που είναι όμως τόσο σημαντικά ώστε να βελτιώνεται πολύ περισσότερο η ιπποδύναμη.

Με πρίζωσαν να κατέβω και για το δικό μου και να περάσω το πρόγραμμα με 750 ευρώ το οποίο στην πιο light έκδοση του βγάζει 230 άλογα. Προς το παρόν δεν κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να ρωτησω σε αυτους που εχουν βαλει revo, γιατι σκεφτομαι να βαλω και εγω, αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στη καταναλωση με το προγραμμα..(tsi 160)

Link to comment
Share on other sites

Αυξηση καταναλωσης υπαρχει σε ολα τα προγραμματα οχι μονο στη Revo.

Τα πιο πολλα αλογα θελουν και περισσοτερο ταισμα.

Υπολογισε χονδρικα 1 λιτρο παραπανω οταν εκμεταλλευεσαι τα παραπανω αλογα (πανω απο τις 3500 στροφες κυριως), διαφορετικα σε χαμηλες στροφες δεν εχει αισθητη διαφορα.Οσο πιο πολυ το πατας τοσο πιο πολυ αναλογικα καταναλωνεις.

Επειδη δε τα προγραμματα δουλευουν πιο πλουσια για θεμα ασφαλειας τοτε και η καταναλωση ανεβαινει εστω και μεσα σε αυτες τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Αυξηση καταναλωσης υπαρχει σε ολα τα προγραμματα οχι μονο στη Revo.

Τα πιο πολλα αλογα θελουν και περισσοτερο ταισμα.

Υπολογισε χονδρικα 1 λιτρο παραπανω οταν εκμεταλλευεσαι τα παραπανω αλογα (πανω απο τις 3500 στροφες κυριως), διαφορετικα σε χαμηλες στροφες δεν εχει αισθητη διαφορα.Οσο πιο πολυ το πατας τοσο πιο πολυ αναλογικα καταναλωνεις.

Επειδη δε τα προγραμματα δουλευουν πιο πλουσια για θεμα ασφαλειας τοτε και η καταναλωση ανεβαινει εστω και μεσα σε αυτες τις τιμες.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Το scirocco που αναφέρω το έχει πιτσιρικάς και φτιάχτηκε στην Powerlogic. Δεν γνωρίζω που δυναμομετρήθηκε, ενδεχομένως αν έχει η Powerlogic δυναμόμετρο να μετρήθηκε στο δικό τους.

Από την ίδια εταιρεία νομίζω το GOLF V TSI 140 πήγαινε 180-190 και το GOLF V GT 170 στα 210.

Η διαφορά από ότι έμαθα έχει να κάνει με τον κινητήρα. Έχουν αλλάξει 30 μικρά πράγματα στο TSI 160 που είναι όμως τόσο σημαντικά ώστε να βελτιώνεται πολύ περισσότερο η ιπποδύναμη.

Με πρίζωσαν να κατέβω και για το δικό μου και να περάσω το πρόγραμμα με 750 ευρώ το οποίο στην πιο light έκδοση του βγάζει 230 άλογα. Προς το παρόν δεν κάνω τίποτα.

Eνδιαφέρον, κράτα μας ενήμερους φίλε μου!

Πάντως εγώ θα ήθελα σε ό,τι και αν έβαζα, να είχα δυνατότητα επιλογής του εργοστασιακού προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρον, κράτα μας ενήμερους φίλε μου!

Πάντως εγώ θα ήθελα σε ό,τι και αν έβαζα, να είχα δυνατότητα επιλογής του εργοστασιακού προγράμματος.

Αυτό είναι κάτι που στο κάνουν οι περισσότεροι(άλλοι με πληρωμή άλλοι οχι).

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρον, κράτα μας ενήμερους φίλε μου!

Πάντως εγώ θα ήθελα σε ό,τι και αν έβαζα, να είχα δυνατότητα επιλογής του εργοστασιακού προγράμματος.

Μονο η REVO εχει νομιζω τετοια επιλογη, και σε αυτην δεν ειναι σιγουρο οτι εχει την ιδια χαρτογραφηση με τα μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Μονο η REVO εχει νομιζω τετοια επιλογη, και σε αυτην δεν ειναι σιγουρο οτι εχει την ιδια χαρτογραφηση με τα μαμα.

Nαι η REVO εχει αυτη την επιλογη με την διαφορα οτι παλι δε θα εχεις την εργοστασιακη χαρτογραφηση παλι χαρτογραφηση REVO θα εχεις αλλα με τα εργοστασιακα αλογα ;) δηλ στα 160 ....

Για μενα δε χρειαζεται ... δε παιζει τοσο ρολο το προγραμμα για την καταναλωση αλλα το ποδι σου ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, δεν κρατιέμαι λέμε!Πρόγραμμα τώρα!

χεχεχεχε :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Υ.Γ. Και εγώ ψήνομαι για πρόγραμμα και είμαι μεταξύ MTM και REVO με το διακόπτη αλλαγής χαρτογράφησης. :)8):whistling::D :D

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά θα το ΄θελα ατόφιο χωρίς χρονοδιακόπτες, διακόπτες γενικώς κλπ!! 8):whistling::D :D

Έχω διακόπτη στο δεξί πόδι :thumbsup:

Με τρέλλανε όμως ο Τάσος σήμερα (Group A - Βαρυμπόμπη) που μου έλεγε για το Scirocco και μου έλεγε έλα ρε πάμε ένα μεσημέρι να κατέβουμε παρέα να το περάσεις (το προγραμματάκι στον Μαραβέλια / Powerlogic με τα 230).

Πάντως πριν 3 τέταρτα το πάτησα ένα κίτρινο θορυβώδες ραλλύ στην Αττική Οδό και μαμά που είμαι (έφτασα αθόρυβα και ήσυχα πίσω από τον κίτρινο του προφυλακτήρα!). :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πριν 3 τέταρτα το πάτησα ένα κίτρινο θορυβώδες ραλλύ στην Αττική Οδό και μαμά που είμαι (έφτασα αθόρυβα και ήσυχα πίσω από τον κίτρινο του προφυλακτήρα!). :)

Τον πέρασες τουλάχιστον???? 8):whistling:

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω κανονικά και με τον νόμο!! :drinks:

Και δεν είχα ξαναπετύχει ραλύ και είχα πάντα την περιέργεια. Πάντως μου έκανε εντύπωση το πολύ βουητό και πως "έσκασε" στα 190-200χλμ. (το σημείο που αναγκάστηκε και έκανε στην άκρη και τον πέρασα).

Μπορούσα και από τα 140 αλλά δεν έκανε στην άκρη, είμασταν προφυλακτήρα με προφυλακτήρα και εγώ σήκωνα ασυναίσθητα το πόδι από το γκάζι γιατί δεν είχα που να πάω, θα έπεφτα πάνω του.

Πιθανόν να έπαιξε ρόλο ότι μετά την Κάντζα έχει ανωφέρεια πράγμα που ήταν μειονέκτημα δικό του αφού το δικό μου λόγω τούρμπο δεν μάσαγε (ρούφαγε την v power racing βέβαια τρελλά).

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω κανονικά και με τον νόμο!! :drinks:

Και δεν είχα ξαναπετύχει ραλύ και είχα πάντα την περιέργεια. Πάντως μου έκανε εντύπωση το πολύ βουητό και πως "έσκασε" στα 190-200χλμ. (το σημείο που αναγκάστηκε και έκανε στην άκρη και τον πέρασα).

Μπορούσα και από τα 140 αλλά δεν έκανε στην άκρη, είμασταν προφυλακτήρα με προφυλακτήρα και εγώ σήκωνα ασυναίσθητα το πόδι από το γκάζι γιατί δεν είχα που να πάω, θα έπεφτα πάνω του.

Πιθανόν να έπαιξε ρόλο ότι μετά την Κάντζα έχει ανωφέρεια πράγμα που ήταν μειονέκτημα δικό του αφού το δικό μου λόγω τούρμπο δεν μάσαγε (ρούφαγε την v power racing βέβαια τρελλά).

Χαλάλι της!!!Εφόσον το γούσταρες αυτό έχει σημασία!!!! :yahoo::D

Link to comment
Share on other sites

Bασικά εγώ το θέλω γιατί μία στο τόσο οδηγάνε το αυτοκίνητο και άλλα μέλη της οικογένειάς μου.

Το σύστημα διακοπτάκι δεν θα στο συνιστούσα εγώ προσωπικά. Έχουν ακουστή πολλά κουφά .

Κάρφωσε ένα προγραμματάκι μέσα να είσαι σίγουρος και μην αγχώνεσε .

Εκτός και αν στην οικογένεια έχεις και κανένα "Καταραμένος" ξάδερφο sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το μηχανακι που αλλαζεις προγραμμα:

ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα !!! , απο τα 160 στα 210 δεν θα δειτε και τρελη διαφορα απο θεμα αποδοσης. Αν βαλεται revo την δυναμη του την δειχνει κυριως μετα τις 4000-4500 στροφες μεχρι κοφτη οποτε σε νορμαλ οδηγηση δεν καιει οσο φανταζεσται ( Ετσι λειτουργουν σχεδον ολα τα προγραμματα σε TSI ). Ασε που μετα απο κανα μηνα δεν θα σας φτανουν ουτε και αυτα !!!

Για τον ΜΑΡΑΒΕΛΙΑ:

SUPER DUPPER υπερ αισιοδοξο δυναμομετρο εχει, τα ιδια εβγαζε και με κατι 5αρια παλιοτερα που τελικα αποδειχτηκαν μυθος !!! Ασ φερει ο φιλαρακος το sirroco να το δοκιμασουμε στο δρομο

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω κανονικά και με τον νόμο!! :rolleyes:

Και δεν είχα ξαναπετύχει ραλύ και είχα πάντα την περιέργεια. Πάντως μου έκανε εντύπωση το πολύ βουητό και πως "έσκασε" στα 190-200χλμ. (το σημείο που αναγκάστηκε και έκανε στην άκρη και τον πέρασα).

Μπορούσα και από τα 140 αλλά δεν έκανε στην άκρη, είμασταν προφυλακτήρα με προφυλακτήρα και εγώ σήκωνα ασυναίσθητα το πόδι από το γκάζι γιατί δεν είχα που να πάω, θα έπεφτα πάνω του.

Πιθανόν να έπαιξε ρόλο ότι μετά την Κάντζα έχει ανωφέρεια πράγμα που ήταν μειονέκτημα δικό του αφού το δικό μου λόγω τούρμπο δεν μάσαγε (ρούφαγε την v power racing βέβαια τρελλά).

Αυτό το κίτρινο κλουβί για καναρίνι, ε...συγνώμη, ραλύ ήθελα να πω μπορεί να σου (μας) ρίχνει και 2 δεύτερα στο γύρο ή και παραπάνω σε μια πίστα σαν τα Μέγαρα... Μπορεί και πρόγραμμα να βάλεις και να μην μπορείς να βελτιώσεις το χρόνο σου... Γενικά μετράει το συνολικό στήσιμο και δεν έχει νόημα ποιος είναι "από πάνω" γενικά στο δημόσιο δρόμο και ειδικά στις ευθείες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κίτρινο κλουβί για καναρίνι, ε...συγνώμη, ραλύ ήθελα να πω μπορεί να σου (μας) ρίχνει και 2 δεύτερα στο γύρο ή και παραπάνω σε μια πίστα σαν τα Μέγαρα... Μπορεί και πρόγραμμα να βάλεις και να μην μπορείς να βελτιώσεις το χρόνο σου... Γενικά μετράει το συνολικό στήσιμο και δεν έχει νόημα ποιος είναι "από πάνω" γενικά στο δημόσιο δρόμο και ειδικά στις ευθείες...

Εννοείται ότι το ραλύ σε πίστα βάζει γυαλιά όχι μόνο στα Golf αλλά και σε αρκετά ακριβότερα αυτοκίνητα. Αυτό συμβαίνει 15 χρόνια τώρα από το 1300 ακόμα που είχε πρωτοβγει και δεν είχε ούτε τασάκι.

Όμως θα πρέπει να πούμε ότι αν πειραματιστεί κάποιος με το set up, κάθε αυτοκίνητο μπορεί να φτάσει σε ένα αξιοπρεπέστατο στήσιμο, πόσο μάλλον το Golf που η φιλοσοφία της ανάρτησης του (πολλαπλοί σύνδεσμοι) ευνοούν και δίνουν πόντους στο θέμα του κρατήματος.

Link to comment
Share on other sites

Για το μηχανακι που αλλαζεις προγραμμα:

ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα !!! , απο τα 160 στα 210 δεν θα δειτε και τρελη διαφορα απο θεμα αποδοσης. Αν βαλεται revo την δυναμη του την δειχνει κυριως μετα τις 4000-4500 στροφες μεχρι κοφτη οποτε σε νορμαλ οδηγηση δεν καιει οσο φανταζεσται ( Ετσι λειτουργουν σχεδον ολα τα προγραμματα σε TSI ). Ασε που μετα απο κανα μηνα δεν θα σας φτανουν ουτε και αυτα !!!

Για τον ΜΑΡΑΒΕΛΙΑ:

SUPER DUPPER υπερ αισιοδοξο δυναμομετρο εχει, τα ιδια εβγαζε και με κατι 5αρια παλιοτερα που τελικα αποδειχτηκαν μυθος !!! Ασ φερει ο φιλαρακος το sirroco να το δοκιμασουμε στο δρομο

Μετά τις 4000 στροφές δουλεύουν σχεδόν όλα τα προγράμματα δηλ. εκμεταλεύονται το τούρμπο και ο κομπρέσορας δουλεύει όπως δούλευε.

Εφόσον το δυναμόμετρο είναι αισιόδοξο τα νούμερα θα είναι διαφορετικά. Το φίλο με το Scirocco δεν τον ξέρουμε καν.

Link to comment
Share on other sites

Σε VW Eos 1.4Tsi-160Hp χωρίς περιφερειακά , πρόγραμμα REVO για βενζινη 98 οκτανιων.

221,5Hp@6.100rpm και 323Nm@3.500rpm

IMG_2092a.jpg

IMG_2104.jpg

dynographnoname.jpg

Παρατηρήστε τα 32 κιλά ροπής μόλις στις 3000rpm.

Για το μηχανακι που αλλαζεις προγραμμα:

ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα !!! , απο τα 160 στα 210 δεν θα δειτε και τρελη διαφορα απο θεμα αποδοσης. Αν βαλεται revo την δυναμη του την δειχνει κυριως μετα τις 4000-4500 στροφες μεχρι κοφτη οποτε σε νορμαλ οδηγηση δεν καιει οσο φανταζεσται ( Ετσι λειτουργουν σχεδον ολα τα προγραμματα σε TSI ). Ασε που μετα απο κανα μηνα δεν θα σας φτανουν ουτε και αυτα !!!

Το υποστηρίζεις ακόμα αυτό που λές?

Link to comment
Share on other sites

Σε VW Eos 1.4Tsi-160Hp χωρίς περιφερειακά , πρόγραμμα REVO για βενζινη 98 οκτανιων.

221,5Hp@6.100rpm και 323Nm@3.500rpm

IMG_2092a.jpg

IMG_2104.jpg

dynographnoname.jpg

Παρατηρήστε τα 32 κιλά ροπής μόλις στις 3000rpm.

Το υποστηρίζεις ακόμα αυτό που λές?

Καταρχην στις 3000 οπως λες δεν εχει απεμπλακει ο κομπρεσσορ ακομα , 2ον τα διαγραμματα αυτα ειναι της ιδιας της εταιριας , 3ον ρωτα παιδια που εχουν ηδη revo να σου πουν απο που αρχιζει και ανοιγει καλα, 4ον ακομα και ο ιδιος ο αντιπροσωπος αυτο υποστηριζει ( Κωστας ) γιαυτο υποστηριζει κι ολας οτι το revo κανει οικονομια, 5ον πιστεψε με , μετα απο κανα μηνα οχι θα θες να ριξεις υποδυναμη αλλα θα ψαχνεσε τι περιφεριακα να φορεσεις για να παρεις κανενα αλογακι παραπανω.

Συμπερασμα : Αν θες να κανεις οικονομια , να πηγαινεις νορμαλ και να παιρνεις την δυναμη μονο οταν την χρειαζεσαι δεν χρειαζεσαι κανενα μηχανηματακι απλα ................ καλο κονντρολ στο δεξι σου ποδι

ΥΓ απο golf VI δεν εχουμε δει ακομα ουτε δυναμομετρηση ουτε εχει καταγραφει καποια εμπειρια , ειτε σε συναντηση που κανουμε μεταξυ μας ειτε να την γραψει εδω καποιος κατοχος, οποτε αναμενουμε ....

Edited by Nik GT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.