Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

καλη χρονια σε ολους..τις ιδιες ερωτησεις που κανεις εκανα κι εγω πριν κανα 2χρονο οταν ηταν να βαλω κι εγω προγραμμα.με ενοιαζε και μενα παρα πλ η εγγυηση.απλα καταλαβα πωη ολα τα προγραμματα απο ολες τις εταιρειες ειναι προγραμματα σχεδον ιδια με μια αποκλιση 7-10 αλογων και 2 κιλα ροπης.Επισης εαν μιλαμε για νορμαλ καταστασεις stage 1 με 210 αλογα και 30Kg ροπη το μοτερ σου θα δουλευει απροβληματιστα για πολλα πολλα χιλιομετρα.(ήδη εκλεισα 40.000+χιλιομετρα με e tuners προγραμμα).αρα θα σε συμβουλευα να κοιταξεις και το οικονομικο καθως ειναι και εποχη μεγαλης κρισης χωρις να σε αποθαρρυνω για το skn που σιγουρα ειναι αξιολογο προγραμμα.

ΑΣΧΕΤΟ, ρε παιδια σε αλλο φορουμ ειδα αυτο το βιντεο http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/forum/viewtopic.php?f=15&t=721&start=1470 . ειναι full stage 2 scirooco revo αλλα και παλι οι χρονοι του δε δικαιολογουναι.χοντρικα ριχνει και 6 δευτερολεπτα σε S3, GOLF R. σε αντιστοιχο 100 - 200.(στο βιντεο χοντικα τα πιανει σε 12 δευτερολεπτα ενω σε 17 ενα golf r)τι λετε?

http://www.*μη επιτρ...=721&start=1470

www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/forum.viewtopic.php?f=15&t=721&start=1470

ησουν κατατοπιστικοτατος καικ σε ευχαριστω! μπορεις να μου πεις μονο εαν σου ειναι ευκολο ποσο σου πηγε το προγραμμα και εαν στο προγραμματισε πανω στο δυναμομετρο πιο πολυ σαν custom ή ειναι για ολα τα αυτοκινητα το ιδιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια τι γινετε με εμας απο Λημνο π.χ μπορω να βγαλω τον εγκεφαλο και να τον στειλω να μου τον φτιαξουνε???

Link to comment
Share on other sites

UNITRONIC ΚΑΝΕΙΣ?

ενας φιλος με σεατ ιμπιζα φρ ειχε προτιμησει την συγκεκριμενη εταιρια...

ολα καλα το καλοκαιρακι εβαλε το προγραμμα και υποθετικα το αμαξι θα πηγαινε 180-185 αλογα...ωραιο μετα απο2 ωριτσες το περασε και ολα μια χαρα....

παει δυναμομετρο μετα απο μια εβδομαδα και τι να δει??το αμαξι εκει που θα επρεπε να δινει τα εξτρα αλογα εβγαζε 86 αλογα ΝΑΙ 86!

και ακομα τρεχει για να παρει τα λεφτα του πισω! βεβεα εχω να μιλησω κανενα μηνα με το παιδι......

να πω οτι δεν κανω καμια αρνητικη διαφημιση απλα τονιζω οτι το προγραμμα θελει και λιγο τυχη για να κατσει σωστα!

τα παιδια στην εταιρια ειναι πολυ καλα και μου απαντησαν αμεσα με ε-μαιλ για κατιπου τους ρωτησα!

παντως οι τιμες τους ειναι αρκετα καλες θα μπορουσα να πω

υ/γ.

για να μην παρεξηγηθουμε...οχι αυτο το ιμπιζα με τον 1.4 τσι

το προηγουμενο μοντελο με τον 1.8Τ με τΑ 150 αλογα ^_^

Edited by xenos93
Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος με σεατ ιμπιζα φρ ειχε προτιμησει την συγκεκριμενη εταιρια...

ολα καλα το καλοκαιρακι εβαλε το προγραμμα και υποθετικα το αμαξι θα πηγαινε 180-185 αλογα...ωραιο μετα απο2 ωριτσες το περασε και ολα μια χαρα....

παει δυναμομετρο μετα απο μια εβδομαδα και τι να δει??το αμαξι εκει που θα επρεπε να δινει τα εξτρα αλογα εβγαζε 86 αλογα ΝΑΙ 86!

και ακομα τρεχει για να παρει τα λεφτα του πισω! βεβεα εχω να μιλησω κανενα μηνα με το παιδι......

να πω οτι δεν κανω καμια αρνητικη διαφημιση απλα τονιζω οτι το προγραμμα θελει και λιγο τυχη για να κατσει σωστα!

τα παιδια στην εταιρια ειναι πολυ καλα και μου απαντησαν αμεσα με ε-μαιλ για κατιπου τους ρωτησα!

παντως οι τιμες τους ειναι αρκετα καλες θα μπορουσα να πω

υ/γ.

για να μην παρεξηγηθουμε...οχι αυτο το ιμπιζα με τον 1.4 τσι

το προηγουμενο μοντελο με τον 1.8Τ με τΑ 150 αλογα ^_^

Mην μας λες τέτοια τώρα και έχω κλείσει ραντεβού για την άλλη εβδομάδα...Πάντως απο πληροφορίες που έχω πάρει, πρόκειται ίσως για το πιο αξιόπιστο και σχετικά δυνατό πρόγραμμα που κυκλοφορεί στην αγορά...Αλλά ακούγοντας κάτι τέτοια....

Link to comment
Share on other sites

Mην μας λες τέτοια τώρα και έχω κλείσει ραντεβού για την άλλη εβδομάδα...Πάντως απο πληροφορίες που έχω πάρει, πρόκειται ίσως για το πιο αξιόπιστο και σχετικά δυνατό πρόγραμμα που κυκλοφορεί στην αγορά...Αλλά ακούγοντας κάτι τέτοια....

κοιταξε να δεις...εγω νομιζω οτι πρεπει να εισαι πολυυυυ γκαντεμης για να σου παιχτει κατι τετοιο! εξαλλου δεν ηταν και απο τα καλυτερα μοτερ το συγκεκριμενο...

εξαλλου για τα δικα μας τα 1.4 υπαρχουν τοσα πολλα προγραμματα στην αγορα που ο καθε κατασκευαστης βρισκει τα λαθη μιας αλλης εταιριας και τα διορθωνει!

μην αγχωνεσαι!!!! στην λεοφωρο αμφιθεας εχεις ραντεβου?

τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα οποτε μην φοβασαι τιποτα!!!

κοιταξε να δεις...εγω νομιζω οτι πρεπει να εισαι πολυυυυ γκαντεμης για να σου παιχτει κατι τετοιο! εξαλλου δεν ηταν και απο τα καλυτερα μοτερ το συγκεκριμενο...

εξαλλου για τα δικα μας τα 1.4 υπαρχουν τοσα πολλα προγραμματα στην αγορα που ο καθε κατασκευαστης βρισκει τα λαθη μιας αλλης εταιριας και τα διορθωνει!

μην αγχωνεσαι!!!! στην λεοφωρο αμφιθεας εχεις ραντεβου?

τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα οποτε μην φοβασαι τιποτα!!!

επειδη η αντιπροσωπεια ειναι σχεδον διπλα απο το σπιτι μου καθε μεραπερναω απεξω...εχω να σου πω οτι ολο κατι τσι και κατι οκταβια ρς αραζουν εκει συνεχεια...

θελω να σου πω οτι το μαγαζι εχει κοσμο αρα δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα!

τι προγραμμα θα βαλεις εαν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

φιλε xenos το εβαλα πριν 2 χρονια με 450 ευρω εαν θυμαμαι καλα.ο κριτωνας(e tuners) το ειχε πανω στο δυναμομετρο καμμια ωρα για να βγει οσο το δυνατον πιο δυνατο-ασφαλες και μεχρι στιγμης δεν εχω το παραμικρο προβλημα,κοψιματα ή safe modes.

Link to comment
Share on other sites

φιλε xenos το εβαλα πριν 2 χρονια με 450 ευρω εαν θυμαμαι καλα.ο κριτωνας(e tuners) το ειχε πανω στο δυναμομετρο καμμια ωρα για να βγει οσο το δυνατον πιο δυνατο-ασφαλες και μεχρι στιγμης δεν εχω το παραμικρο προβλημα,κοψιματα ή safe modes.

Και αυτο πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί να γίνει! Όχι ότι μείωνω εταιρίες σαν την revo απλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι το αυτοκίνητο θα λειτουργεί με μεγαλύτερη ασφάλεια εάν έχει πάνω ένα προγραμμα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του ;)

Edited by xenos93
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε να δεις...εγω νομιζω οτι πρεπει να εισαι πολυυυυ γκαντεμης για να σου παιχτει κατι τετοιο! εξαλλου δεν ηταν και απο τα καλυτερα μοτερ το συγκεκριμενο...

εξαλλου για τα δικα μας τα 1.4 υπαρχουν τοσα πολλα προγραμματα στην αγορα που ο καθε κατασκευαστης βρισκει τα λαθη μιας αλλης εταιριας και τα διορθωνει!

μην αγχωνεσαι!!!! στην λεοφωρο αμφιθεας εχεις ραντεβου?

τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα οποτε μην φοβασαι τιποτα!!!

επειδη η αντιπροσωπεια ειναι σχεδον διπλα απο το σπιτι μου καθε μεραπερναω απεξω...εχω να σου πω οτι ολο κατι τσι και κατι οκταβια ρς αραζουν εκει συνεχεια...

θελω να σου πω οτι το μαγαζι εχει κοσμο αρα δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα!

τι προγραμμα θα βαλεις εαν επιτρεπεται?

Στην Θεσ/νίκη θα το βάλω, έκανα μια πρώτη κουβέντα με το παλικάρι που το τοποθετεί για τα επιμέρους ζητήματα. Εγω θέλω stage 1 95 oct, καθώς δεν θέλω τσίτα το μοτέρ μου, όμως έχω περιφερειακά (εξάτμιση -εισαγωγή) και μάλλον δεν θα αποφύγω το πρόγραμμα της 100αρας...Κάτι που δεν μου αρέσει και πάρα πολύ αλλα θα το δούμε απο κοντα,έτσι τουλάχιστον συμφωνήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο gt σχεδόν 90000 και εδώ και 55000περίπου φοράω revo. Στις 75000πήγα και έβαλα τι stage 2. Είχα εντωμεταξυ αλλάξει εξατμιση με Remus καταλύτη εισαγωγή και intercooler. Ας μην αρχίσει καμία μάχη γιατι δεν έχω τέτοια πρόθεση αλλα έτσι όπως είναι τώρα με ΜΑΜΑ GTI παίζω ΑΝΕΤΑ. Δεν το λέω για να δείξω πόσο δυνατό είναι το δικό μου και τι καλο που είναι , αλλα αυτο που διάβασα λίγες σελίδες πριν ότι δηλαδή δυο αυτοκίνητα το ένα με προγραμμα και το αλλο χωρίς πήγαιναν μαζί απλά κατα την άποψη μου δεν γίνεται αν το αυτοκίνητο με το προγραμμα δεν είχε κάποια αστοχία υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσ/νίκη θα το βάλω, έκανα μια πρώτη κουβέντα με το παλικάρι που το τοποθετεί για τα επιμέρους ζητήματα. Εγω θέλω stage 1 95 oct, καθώς δεν θέλω τσίτα το μοτέρ μου, όμως έχω περιφερειακά (εξάτμιση -εισαγωγή) και μάλλον δεν θα αποφύγω το πρόγραμμα της 100αρας...Κάτι που δεν μου αρέσει και πάρα πολύ αλλα θα το δούμε απο κοντα,έτσι τουλάχιστον συμφωνήσαμε.

Απο την στιγμή που φοράς σχεδόν ότι χρειάζεσαι για ρύθμιση 100αρας

Καντο! Μην σου πω ότι μετά κουμπωνεις και ένα I/C απο S3 και θα κερνας τσαγακι!

ΑΛΛΑ...εάν το θες για καθημερινή χρήση τότε η ρύθμιση για 95αρα πιστεύω πως είναι μονόδρομος

Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον

Εγώ που το δικό μου κυκλοφορεί κάθε μέρα αλλά δεν κάνει ΠΟλλα

χλμ μάλλον για ρύθμιση 100αρας θα πάω!

Στο κάτω κάτω δικό σου είναι το αμάξι ότι θέλεις κανείς :)

Μην το ξεχνάμε αυτο ;)

Έχω στο gt σχεδόν 90000 και εδώ και 55000περίπου φοράω revo. Στις 75000πήγα και έβαλα τι stage 2. Είχα εντωμεταξυ αλλάξει εξατμιση με Remus καταλύτη εισαγωγή και intercooler. Ας μην αρχίσει καμία μάχη γιατι δεν έχω τέτοια πρόθεση αλλα έτσι όπως είναι τώρα με ΜΑΜΑ GTI παίζω ΑΝΕΤΑ. Δεν το λέω για να δείξω πόσο δυνατό είναι το δικό μου και τι καλο που είναι , αλλα αυτο που διάβασα λίγες σελίδες πριν ότι δηλαδή δυο αυτοκίνητα το ένα με προγραμμα και το αλλο χωρίς πήγαιναν μαζί απλά κατα την άποψη μου δεν γίνεται αν το αυτοκίνητο με το προγραμμα δεν είχε κάποια αστοχία υλικού.

Φίλε σταμο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε απο κοντά άνοιγμα με μαμά gti

Έτσι όπως τα λες μου φαίνεται ότι θα είστε για λίγο δίπλα δίπλα αλλά μετά το gti θα ανοίξει σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

:) μπορεί να είναι έτσι μπορει και όχι. Τέλος πάντων. Αυτο που λεω είναι ότι απλό TSI η ακόμα και GT δεν έχει καμία σχέση με αντίστοιχο με προγραμμα. Οποίο προγραμμα .....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω πατήσει με "μαμά" GTi 6άρι και δεν είχαμε επαφή, με έψαχνε. Και στο φανάρι το παιδί δεν πίστευε ότι έχω 14άρι TSi, έστω και 1ο στάδιο. Εκτός πια αν ήταν θεόκουλος, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

:) μπορεί να είναι έτσι μπορει και όχι. Τέλος πάντων. Αυτο που λεω είναι ότι απλό TSI η ακόμα και GT δεν έχει καμία σχέση με αντίστοιχο με προγραμμα. Οποίο προγραμμα .....

Αυτο είναι σίγουρο

Και για τον ΦΙλο πιο πριν που έλεγε ότι πήγαιναν πλάι πλάι μάλλον δεν θα είχε περάσει σωστά το προγραμμα!

Παιδιά εγώ έχω πατήσει με "μαμά" GTi 6άρι και δεν είχαμε επαφή, με έψαχνε. Και στο φανάρι το παιδί δεν πίστευε ότι έχω 14άρι TSi, έστω και 1ο στάδιο. Εκτός πια αν ήταν θεόκουλος, έτσι?

Πόσο κουλος μπορεί να είναι καπιος? Gti έχει πάρει....λίγο να οδηγεί θα ξέρει πιστεύω!

Πολύ θα ήθελα να ανοίξω με μαμά gti μόλις φορέσω και εγώ προγραμμα έτσι για να δω τι θα γίνει!

Edited by xenos93
Link to comment
Share on other sites

10000 χιλιόμετρα με E-tuners και το αμάξι δεν έχει κάνει κιχ...

Εχει δύναμη παντού και πραγματικά δεν περίμενα να κάτσει τόσο καλά ... Αναρωτιέμαι πως θα κάτσει το stage 2 ...

Εχει ανοίξει κανείς με Ε tuners με αντίστοιχο Revo?

Link to comment
Share on other sites

10000 χιλιόμετρα με E-tuners και το αμάξι δεν έχει κάνει κιχ...

Εχει δύναμη παντού και πραγματικά δεν περίμενα να κάτσει τόσο καλά ... Αναρωτιέμαι πως θα κάτσει το stage 2 ...

Εχει ανοίξει κανείς με Ε tuners με αντίστοιχο Revo?

Οχι ακριβως αυτο που ζητας αλλα πεσαμε κοντα :acute:

Link to comment
Share on other sites

ψιλο τα ιδια θα πηγαινουνε που εχω δει σε βιντεακια..

Κατι αλλο να ρωτησω..Κανεις που εχει Revo εχει κανει τπτ Dyno να δουμε αν οντως βγαζει τα αλογα και τις ροπες που λενε? επισης καποιος που εχει Gt (170) ητανε αισθητη η αλλλαγη δυναμης του αμαξιου με τα το προγραμμα της Revo και αν ναι σε τι φασμα στροφων / χιλ.?

Link to comment
Share on other sites

σε εξάρι είναι παραπάνω από όσα λέει η revo ,στο dyno 234hp με σχεδόν 34 ροπή-

και gti μαμα δεν πάμε ιδια ..είμαι παντου μπροστα με διαφορά μεγάλη μέχρι τα 200 κμ

Link to comment
Share on other sites

Τι σας κόφτει αν είστε μπροστά ή οχι απο GTI ; αφού πλέον είναι δυσεύρετα στους δρόμους..

Link to comment
Share on other sites

Το gti είναι σημείο αναφοράς έστω και ένα να υπάρχει άλλωστε όλοι μας με τέτοια πια ανοίγουμε.

Έχω μια ερώτηση : γιατι revo και overload μου δίνουν την αίσθηση "αδελφάκια " η κάτι τέτοιο ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαλαρα το gti είναι σημείο αναφοράς και ουτε υπάρχει σύγκριση -επίσης δεν με κοφτει εάν είμαι μπροστα ή όχι -

απλα λέω τι συμβαίνει επειδή έχω ανοίξει φιλικα -

επίσης εαν μπορουσα το gti θα έπαιρνα -και φυσικα ενα προγραμματακι θα του έβαζα ..για να μηνπω κ4 :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ρωταει και ο φιλος πιο πανω μπορει καποιος να μας πει αν αξιζει να βαλεις προγραμμα σε gt?

Το οτι θα γινει πιο γρηγορο δεν το αμφισβητω αλλα θα ειναι αισθητη η διαφορα στην οδηγηση? Μηπως απλα θα σπιναρει παραπανω και η διαφορα θα γινεται αισθητη μονο πανω απο τα 100?

παρεπιπτοντως overload 320ευρω και 280ευρω αν πανε 2 αυτοκινητα μαζι.

κατι τελευταιο. θα μπορουσε καποιος με overload να μας πει αν ισχυει η ιπποδυναμη που αναφερουν στο site? γτ 205 αλογα μου φανηκαν λιγα.

Edited by nikos_tx
Link to comment
Share on other sites

Τι σας κόφτει αν είστε μπροστά ή οχι απο GTI ; αφού πλέον είναι δυσεύρετα στους δρόμους..

+1

Έχω στο gt σχεδόν 90000 και εδώ και 55000περίπου φοράω revo. Στις 75000πήγα και έβαλα τι stage 2. Είχα εντωμεταξυ αλλάξει εξατμιση με Remus καταλύτη εισαγωγή και intercooler. Ας μην αρχίσει καμία μάχη γιατι δεν έχω τέτοια πρόθεση αλλα έτσι όπως είναι τώρα με ΜΑΜΑ GTI παίζω ΑΝΕΤΑ. Δεν το λέω για να δείξω πόσο δυνατό είναι το δικό μου και τι καλο που είναι , αλλα αυτο που διάβασα λίγες σελίδες πριν ότι δηλαδή δυο αυτοκίνητα το ένα με προγραμμα και το αλλο χωρίς πήγαιναν μαζί απλά κατα την άποψη μου δεν γίνεται αν το αυτοκίνητο με το προγραμμα δεν είχε κάποια αστοχία υλικού.

μακαρι και το δικο μας gt να ειχε φτασει τοσα χλμ! στα 56κ κλμ εσπασε τουρμπινα και μας αφησε στην μεση του δρομου! 1 μηνα καρεντα συνεργειο και στο τελος μας ειπαν οτι ειχε ρουφηξει κομματια απο την φτερωτη μεχρι τον καταλυτη! 2 γερμανοι τεχνικοι ειχαν ερθει! ω ναι ειμασταν το πρωτο μοντελο με τοσο σοβαρο προβλημα!

ευτυχως δεν πληρωσαμε τιποτα αν και ειχε ληξει η εγγυηση αλλα ηταν τοσο περιεργο που μας το χαρισανε! OFF TOPIC αλλα ο φιλος με το gt μου εφερε αναμνησεις στο μυαλο! :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτο το είχα πάθει και εγώ αλλά πριν βάλω προγραμμα. Τότε ακόμα υπήρχε αντιπροσωπεία vw στην κυμης και μόλις πήγα να το πάρω ο μηχανικός μου είπε " τώρα που αλλαξες turbo να βάλεις προγραμμα " Απο τότε δεν έχει κάνει κιχ

Για τον φίλο που ρωτάει για το gt η διάφορα είναι αισθητή αλλά όχι καταιγιστική. Μην φανταζεσαι ότι θα είναι σαν τις ταινίες που πατάς το νιτρο και σε κολλάει πίσω αλλα καταλαβαίνεις ότι το αυτοκίνητο δυναμωσε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.