Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

H τιμη της Cargate ειναι 650 Χ 23%= 799.5

Εστω οτι η τιμη απο το εξωτερικο ειναι 499 Χ 23% = 613.77

Η διαφορα των 185.73 που δικαιολογηται.Εκτος και ειναι η τιμη μαζι με το χειριστηριο SPS

Link to comment
Share on other sites

H τιμη της Cargate ειναι 650 Χ 23%= 799.5

Εστω οτι η τιμη απο το εξωτερικο ειναι 499 Χ 23% = 613.77

Η διαφορα των 185.73 που δικαιολογηται.Εκτος και ειναι η τιμη μαζι με το χειριστηριο SPS

Αναφέρθηκε και παραπάνω: " το προϊόν REVO δεν υπόκειται στην διατίμηση",

κοινώς τόσo(185.73e) επιπλέον κέρδος (ή μήπως δεν είναι απλώς κέρδος) επίλεγει να αποκομίζει ο εν λόγω πάροχος...

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε (GIANNIS_KAN) εγω εχω το gt 170 μοντελο 2007 και εχω 2 εβδομαδες που εβαλα προγραμμα.Η διαφορα ειναι παρα πολυ μεγαλη οπως ειπαν και τα αλλα μελη.και εγω νιωθω οτι εχω αλλο αμαξι.Οποτε αν θες την γνωμη μου πανε βαλε αφοβα προγραμμα.Ειναι τα πιο τιμια λεφτα που μπορει καποιος να επενδυσει στο αυτοκινητο.Ειδικα στα τουρμπο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

H τιμη της Cargate ειναι 650 Χ 23%= 799.5 Εστω οτι η τιμη απο το εξωτερικο ειναι 499 Χ 23% = 613.77 Η διαφορα των 185.73 που δικαιολογηται.Εκτος και ειναι η τιμη μαζι με το χειριστηριο SPS

499 ευρώ είναι η προτεινόμενη τιμή λιανικής πώλησης που περιλαμβάνει το κέρδος του "έμπορου" χωρίς το ΦΠΑ, για TSI 140! Οπότε λογική τιμή πώλησης θα ήταν 600-650 και όχι 800, άλλο revo αλλό ABT! Όπως είπε και ο Fanis tsi, έρευνα αγοράς και υπεύθυνη συμπεριφορά ως καταναλωτές για να αποφύγουμε την κοροϊδια. Αν δεν αγόραζε κανένας με 800 η τιμή θα έπεφτε αμέσως!

ΥΓ. ώς οδηγό τιμών για το revo χρησιμοποιώ αυτό

Link to comment
Share on other sites

Φιλε (GIANNIS_KAN) εγω εχω το gt 170 μοντελο 2007 και εχω 2 εβδομαδες που εβαλα προγραμμα.Η διαφορα ειναι παρα πολυ μεγαλη οπως ειπαν και τα αλλα μελη.και εγω νιωθω οτι εχω αλλο αμαξι.Οποτε αν θες την γνωμη μου πανε βαλε αφοβα προγραμμα.Ειναι τα πιο τιμια λεφτα που μπορει καποιος να επενδυσει στο αυτοκινητο.Ειδικα στα τουρμπο. :thumbsu:
εσυ σε ποιο φασμα ειδες διαφορα?γενικα ισχυει οτι η τριτη πλεον ειναι σαν δευτερα??
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη διαφορα ειναι απο τις 3500 και πανω μολις μπαινει η τουρμπινα στο παιχνιδι το αμαξι εχει πολυ δυναμη.καμια σχεση με το μαμα.εχω προγραμμα για 100αρα και εισαγωγη με φιλτροχοανη.δν εχω εξατμιση αλλαγμενη.το μοτερ δουλευει 1,0-1,1 σταθερο και οβερ μπορει να σηκωσει και 1,7.δεν μπορω να σου πω οτι η τριτη ειναι σαν τη δευτερα,απλα οτι την δυναμη απο 3500 και πανω τη νιωθεις σε ολες τις ταχυτητες.καντο και θα δεις αλλο αμαξι.το μονο που μετανιωσα ειναι οτι δεν εκανα νωριτερα το προγραμμα βλεποντας τωρα το αποτελεσμα που μου εχει δωσει. ;) Μολις μπορεσω θα το δυναμομετρησω για να δω ακριβως που βρισκομαι.

Link to comment
Share on other sites

ανοιγμα που εγινε χθες.. golf 5 tsi (140) με etuners + μεσαιο τελικο+pipercross VS golf 5 gt (170) με μονο superchips με μαμα φιλτρο!! 2 αυτοκινητα στο 400αρι μπροστα το superchips!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε δηλαδή περίπτωση να είναι μπροστά το 140άρι ???

δλδ για να καταλαβω ενα 140 με το ιδιο προγραμμα vs ενα 170 με το ιδιο προγραμμα

πχ κ τα 2 ρεβο ποιο λες να ειναι μπροστα 2 αυτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

δλδ για να καταλαβω ενα 140 με το ιδιο προγραμμα vs ενα 170 με το ιδιο προγραμμα

πχ κ τα 2 ρεβο ποιο λες να ειναι μπροστα 2 αυτοκινητα

Εννοείται το 170, ίσως δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω. Προφανώς το 140 θα πρέπει να είναι πιο φορτωμένο για να περάσει γι ´αυτό και η ερώτηση (φιλολογικού χαρακτήρα) για τα δύο παραπάνω. Το αποτέλεσμα δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

140 αρι(tsi) και 170αρι(gt) με ίδιες ρυθμίσεις στο πρόγραμμα (πίεση, αβανς και λ) θα πηγαίνουν κόπια...

Link to comment
Share on other sites

140 αρι(tsi) και 170αρι(gt) με ίδιες ρυθμίσεις στο πρόγραμμα (πίεση, αβανς και λ) θα πηγαίνουν κόπια...

midkin ολα δειχνουν το ακριβως αντιθετο.. (δυστυχος για μενα)

ο εγκεφαλος του gt εχει παραπανω χωρητικοτητα και ετσι περνανε παραπανω αρχεια.. αυτα εμαθα εγω.. και εγω με revo2 που ανοιξα με το gt superchips του εφυγα μονο μισο αμαξι στο 400αρι με ωραια εκκινηση και απο τους δυο.. δεν ξερω τι παιζει με τα gt... και το κιβωτιο μοιαζει να εχει διαφορα.. με μπαρομετρο το gt superchips χωρις Τιποτα αλλο πανω ανεβαζει 1,8 bar..

θα αλλαξω το dp μου απο 63,5 σε 70 μπας και δω διαφορα γιατι κατι δεν μου αρεσει.. μονο μισο αυτοκινητο???

Link to comment
Share on other sites

το 1.8 over που κάνει το GT είναι θέμα προγράμματος.... TSI και GT είναι ένα και το αυτό...

Link to comment
Share on other sites

το 1.8 over που κάνει το GT είναι θέμα προγράμματος.... TSI και GT είναι ένα και το αυτό...

έχουν διαφορά στη μαμα εξατμιση, στο μεσαιο καζανακι,του gt έιναι λίγο πιο ελευθερο! επίσης κάποια περιοδικα είχαν γράψει οτι έχουν διαφορετικη κλιμάκωση στο σασμαν (?!)

φίλε 'kaklios' συγκρινεις ανόμοια πράγματα,άλλα αμαξια με αλλα προγραμματα με άλλα περιφερειακα,πως θα βγάλεις συμπέρασμα???

μόνο καποιος προγραμματιστης θα μπορουσε να σας λύσει την απορία!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται το 170, ίσως δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω. Προφανώς το 140 θα πρέπει να είναι πιο φορτωμένο για να περάσει γι ´αυτό και η ερώτηση (φιλολογικού χαρακτήρα) για τα δύο παραπάνω. Το αποτέλεσμα δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι διαφορετικό.

και ομως κανεις λαθος καθως μιλαμε για τον ιδιο κινητηρα.γιαυτο κ το 140ρι θα παει στα ιδια αλογα με το 170 περνωντας το ιδιο προγραμμα (κονσερβα)

αν καποια εταιρια δινει λιγοτερα αλογα στο 140ρι ειναι θεμα μαρκετινκ κ για να δικαιολογησει κ την τιμη

midkin ολα δειχνουν το ακριβως αντιθετο.. (δυστυχος για μενα)

ο εγκεφαλος του gt εχει παραπανω χωρητικοτητα και ετσι περνανε παραπανω αρχεια.. αυτα εμαθα εγω.. και εγω με revo2 που ανοιξα με το gt superchips του εφυγα μονο μισο αμαξι στο 400αρι με ωραια εκκινηση και απο τους δυο.. δεν ξερω τι παιζει με τα gt... και το κιβωτιο μοιαζει να εχει διαφορα.. με μπαρομετρο το gt superchips χωρις Τιποτα αλλο πανω ανεβαζει 1,8 bar..

θα αλλαξω το dp μου απο 63,5 σε 70 μπας και δω διαφορα γιατι κατι δεν μου αρεσει.. μονο μισο αυτοκινητο???

το ρεβο2 αν δε κανω λαθος εχει μεγαλυτερη γραμμικοτητα δεν εχει καποια ουσιαστικη διαφορα.οχι στα νουμερα αλλα στην πραξη.οποτε καλο το αποτελεσμα σου με το gt,οσο για το κιβωτιο η 5 σχεση ειναι λιγο μεγαλυτερη(κ παλι αν θυμαμαι καλα εχει καιρο που τα ειχα ψαξει).ουσιαστικα καμια διαοφορα στον κινητηρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω μια ερωτηση καθως δε γνωριζω. μπορει να πω και βλακεια. εχω ενα gt 170 με revo. τα προγραμματα αυτα χρειαζονται επαναπρογραμματισμο μετα απο καποιο καιρο εφοσον μπουν? σαν ενα ειδος update? γιατι εχουν περασει 4-5 χρονια απο τοτε που το εβαλα και μου φαινεται οτι δεν ειναι τοσο σπιρτοζικο οσο ηταν.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον το έχεις συνηθίσει φίλε delerio και δεν σου κάνει αισθηση όσο στην αρχή-

εκτός αν όντως έχεις κάποια πτωση στην απόδοση απο άλλους λόγους ,το προγραμμα σε γενικες γραμμες είναι τιμες αλλαγμένες και δεν είναι κάτι μηχανικό για να πέσει η απόδοση του , και updates να υπήρχαν θα είχαν να κάνουν με την βελτιωση του προγραμματος πχ να γίνει πιο γραμμικο ή ακόμα πιο δυνατό όχι όμως για το λογο που αναφερεις

Link to comment
Share on other sites

και ομως κανεις λαθος καθως μιλαμε για τον ιδιο κινητηρα.γιαυτο κ το 140ρι θα παει στα ιδια αλογα με το 170 περνωντας το ιδιο προγραμμα (κονσερβα)

αν καποια εταιρια δινει λιγοτερα αλογα στο 140ρι ειναι θεμα μαρκετινκ κ για να δικαιολογησει κ την τιμη

Ειλικρινά δεν το ήξερα, θεωρούσα ότι εφόσον υπάρχει αρχικά διαφορά στους ίππους κάτι αντίστοιχο θα είναι και μετά!!!

το ρεβο2 αν δε κανω λαθος εχει μεγαλυτερη γραμμικοτητα δεν εχει καποια ουσιαστικη διαφορα.οχι στα νουμερα αλλα στην πραξη.οποτε καλο το αποτελεσμα σου με το gt,οσο για το κιβωτιο η 5 σχεση ειναι λιγο μεγαλυτερη(κ παλι αν θυμαμαι καλα εχει καιρο που τα ειχα ψαξει).ουσιαστικα καμια διαοφορα στον κινητηρα

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθές το μεσημέρι, ανήκω στην οικογένεια της UNITRONIC stage 1+..Εντυπώσεις ακόμη όχι και τόσο σαφής καθώς δεν το δούλεψα και πολύ. Απο την πρώτη βόλτα πάντως, το αμάξι μόλις τουρμπίσει, δεν σταματάει να ''γράφει'' κάτω...Περισσότερα μόλις το δουλέψω περισσότερο,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.