Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

καλησπερα και απο την ιστιαια ευβοιας, επειδη πολλοι εισαστε στο διλλημα που ειχα πριν μερικες μερες θα ηθελα να σας πω τα κατωθι:

επικοινωνησα με των κριτωνα απο etuners και πηγα το tsi μου για φιλτρο προγραμμ (500euro) και εξατμ. Αποτελεσμα με λιγοτερα money

απ τα συμφωνηθησα εστω και 30euro και ενα καινουριο tsi 215+ με 260nm ροπη απτην ωρα που παταω γκαζι μεχρι τον κοφτη (αν δεν ανεβασουν

το διαγραμμα θα το κανω εγω επωνυμα)δεν ειναι λιγα!! Χωρια το οτι μου αλλαξαν σκαστρα (οχι κατι το δυσκολο αλλα πολλοι δεν ξερουν

και τα παιδια δεν ειναι υποχρεωμενα για τετοια θεματα, αλλα το κανουν γιατι σε σεβοντε και αγαπανε πανω απ όλα αυτό που κανουν) και

κατι errors που εσβησαν απταμαξι μου και με πληρη υποστιριξη στο παρον και στο μελλον για μια διωρθωση σε περιπτωση που αλλάξω κατι

στο μοτερ ή θελήσω να ξαναβαλω το μαμα προγραμμ. (λεμε τωρα) και χωρις καμια επιπλεον επιβαρινση για τα παραπανω, πηρα ενα αμαξι

ΧΑΡΤΙ!! υποσχονται και πραγματοποιουν. Εντυπωση μου έκανε και οτι 2μερες μετα με πήρε ο ιδιος γιανα με ρωτησει αν ειναι ολα καλα

ειμαι ευχαριστημενος κτλ. Απλα ήμουν διστακτικος στην αρχη και κατι που επαθα ηθελα να το μοιραστω στο club. Μακαρι αλλοι και με

καλυτερες εμπειρες και προσφορες να τις μοιραστουν γιατι ατομα που δεν εχουν την πολυτελεια χρονου λογο δουλειας, απο μακρια θα

ηθελαν κατι τετοιο. mitroudimitris@yahoo.com γιατι τα καλα πραγματα καλο ειναι να λεγονται επωνυμα!! ευχαριστω το club και τους e tuners.

Καλορίζικο αλλά επειδή πολλούς ενδιαφέρει και η αξιοπιστία - μακροζωία του κινητήρα θα αναμένουμε τα νέα σου και μετά από ένα χρονικό διάστημα (χωρίς να θέλω να σου χαλάσω τον ενθουσιασμό της τοποθέτησης & αλλαγής του αυτοκινήτου σου).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και να εισαι σιγουρος, μιας και ειμαι τις γνωμης οτι ολοι εδω στο φορουμ απλα συζηταμε για να μαθαινουμε και να βρισκουμε, οτι ολα πρεπει να βγαινουν στη φορα και καλα και ασχημα γιατι μονο ετσι εξιλησομαστε - μαθαινουμε και τελικα προστατευόμαστε (ή μαθενουμε οτι την πατησαμε!!)

οι συμπαθειες δεν εξηπυρετουν κανεναν μας!

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τοποθετηκε στο Golfακι μου προγραμμα μετα απο σχεδον 3 χρονια (αργησα λιγο ε???rolleyes.gif ).

Εβαλα REVO με κοστος 765 ευρω. Οσο για εντυπωσεις...σε λιγες μερες, μιας και δεν προλαβα ακομα να

κανω καμια βολτουλα!!! pardon.gif

Επισης πριν την τοποθετηση εγινε ελενχος και διαπιστωθηκε προβληματικη σκασρα (47 σφαλματα), η

οποια πηρε τον π***ο και μπηκε καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

απτα καλυτερα εβαλες μπραβο που κοιταξες και εμαθες...επιδοσεις και εγγυηση.....

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί πάτε "μονοκούκι" στην Revo τελικά.

"Αυτήν ξέρετε - αυτήν εμπιστεύεστε" μου θυμίζει λίγο η κατάσταση με την Revo δηλ. την διαφήμιση της χλωρίνης Klinex.

Δεν είμαστε πάντως Seat.

Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές (και προς τα πάνω και προς τα κάτω). =@

Link to comment
Share on other sites

Ελαχιστες προς τα πανω αρκετες προς τα κατω upyours.gif

Δες το αρχικό ποστ καλύτερα.

Τουλάχιστον στα VI 160 υπάρχουν 7 πιο δυνατές - γνωστές εταιρείες, 1 ισοδύναμη και 7 πιο οικονομικές ή custom λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δες το αρχικό ποστ καλύτερα.

Τουλάχιστον στα VI 160 υπάρχουν 7 πιο δυνατές - γνωστές εταιρείες, 1 ισοδύναμη και 7 πιο οικονομικές ή custom λύσεις.

στα 6αρια παω πασο γιατι δεν το εχω ψαξει το θεμα αν και ειναι θεμα χρονου πιστευψ η revo να περασει μπροστα...

Αν δεν κανω λαθος ηδη δινει 219 αλογα ?Υπαρχουν πιο δυνατες ?

Για πες μας

Link to comment
Share on other sites

στα 6αρια παω πασο γιατι δεν το εχω ψαξει το θεμα αν και ειναι θεμα χρονου πιστευψ η revo να περασει μπροστα...

Αν δεν κανω λαθος ηδη δινει 219 αλογα ?Υπαρχουν πιο δυνατες ?

Για πες μας

Απ' ότι ξέρω προς στο παρόν δεν υπάρχει καμία επώνυμη εταιρία που να δίνει στο Golf 6 παραπάνω άλογα από την Revo.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρω πιο δυνατές - γνωστές εταιρειες εννοώ σαν μέγεθος - υπόσταση (και πιο ακριβές βέβαια), όχι στα απόλυτα νούμερα βελτίωσης που παρουσιάζουν για το Golf.

Και εξίσου δυνατά ονόματα ή περισσότερο δυνατά από την REVO στον χώρο της βελτίωσης και δη στον αναπρογραμματισμό είναι οι ΑΒΤ, ΜΤΜ, OETTINGER, SPORTEC, SKN, BSR, APR.

Αυτές εννοούσα όταν ανέφερα ότι υπάρχουν εναλλακτικές και προς τα πάνω και προς τα κάτω.

Το προς τα κάτω είναι μικρότερες ή ανερχόμενες εταιρείες όπως Overload, E tuners, G-traction που δεν συγκρίνονται με την διεθνή παρουσία των μεγάλων εταιρειών αλλά δεν παύουν να έχουν το ανταγωνιστικότατο πλεονέκτημα της χαμηλότερης τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Εχω συναδελφο με Scirocco 160αρι και Revo, μονο προγραμμα.

Το αυτοκινητο ειναι πολυ δυνατο, εχω και εγω revo (140αρι) αλλα οχι ετσι.

Πρεπει πραγματικα το προγραμμα της στα 160αρια να ειναι απο τα πιο δυνατα.

Δεν λεω το δυνατοτερο γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης, σε σχεση παντως ειναι πιο δυνατο απο το δικο μου.

Αν κρινω απο τα νουμερα που δινει για μενα και ετσι βγηκαν (26/205), πρεπει τοτε και αυτα που δινει για τα 160 (32/219) να ειναι καπου εκει.

Σιγουρα παλι πιστευω οτι και αλλοι, ειδικα η overload που ξερω και ειναι εφαμιλλη, θα πρεπει να ειναι εκει οπως μαλλον και οι etuners (σε θεμα δυναμης τουλαχιστον).

Μου εκανε εντυπωση παντως το ποσο γρηγορα βγηκε καλο προγραμμα απο τη revo για αυτο τον κινητηρα και μαλιστα τοσο δυνατο, ενω για το δικο μου εκανε πανω απο χρονο. Μαλλον σε πραγματα πυ υστερουσε το προηγουμενο μοτερ βρεθηκαν εργοστσιακες λυσεις και εκει επανω πατησε και η καλυτερη βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο καλό θα ήταν όσοι φοράνε ήδη προγραμμα

να μας ενημερώδουν και για πόσα χιλιόμετρα το φοράνε

και αν είχαν κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα!!!

Μεγάλο ρόλο παίζει και η αξιοπιστία σε ένα καθημερινό αυτοκίνητο :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο καλό θα ήταν όσοι φοράνε ήδη προγραμμα

να μας ενημερώδουν και για πόσα χιλιόμετρα το φοράνε

και αν είχαν κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα!!!

Μεγάλο ρόλο παίζει και η αξιοπιστία σε ένα καθημερινό αυτοκίνητο B)

+1000

Link to comment
Share on other sites

Και εξίσου δυνατά ονόματα ή περισσότερο δυνατά από την REVO στον χώρο της βελτίωσης και δη στον αναπρογραμματισμό είναι οι ΑΒΤ, ΜΤΜ, OETTINGER, SPORTEC, SKN, BSR, APR.

εγω θα εβγαζα απο την λιστα σου την Oettinger ( ας πουλησει καμια σκουπα) , την sportec (ας πουλησει καμια ζαντα) , BSR (ας πουλησει καμια εξατμιση), SKN ( ουδεν σχολιο , δεν γνωριζω δεν απαντω) ....

Link to comment
Share on other sites

Εχω συναδελφο με Scirocco 160αρι και Revo, μονο προγραμμα.

Το αυτοκινητο ειναι πολυ δυνατο, εχω και εγω revo (140αρι) αλλα οχι ετσι.

Πρεπει πραγματικα το προγραμμα της στα 160αρια να ειναι απο τα πιο δυνατα.

Δεν λεω το δυνατοτερο γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης, σε σχεση παντως ειναι πιο δυνατο απο το δικο μου.

Αν κρινω απο τα νουμερα που δινει για μενα και ετσι βγηκαν (26/205), πρεπει τοτε και αυτα που δινει για τα 160 (32/219) να ειναι καπου εκει.

Σιγουρα παλι πιστευω οτι και αλλοι, ειδικα η overload που ξερω και ειναι εφαμιλλη, θα πρεπει να ειναι εκει οπως μαλλον και οι etuners (σε θεμα δυναμης τουλαχιστον).

Μου εκανε εντυπωση παντως το ποσο γρηγορα βγηκε καλο προγραμμα απο τη revo για αυτο τον κινητηρα και μαλιστα τοσο δυνατο, ενω για το δικο μου εκανε πανω απο χρονο. Μαλλον σε πραγματα πυ υστερουσε το προηγουμενο μοτερ βρεθηκαν εργοστσιακες λυσεις και εκει επανω πατησε και η καλυτερη βελτιωση.

Kirra είναι όπως τα λες. Τα μοτέρ επί της ουσίας είναι σχεδόν ίδια, ωστόσο βελτίωσαν 15 μικρά πραγματάκια που είναι όμως πολύ σημαντικά για το tuning potential.

Έτσι βλέπουμε πολύ εύκολα τα 200-210 άλογα από πολλές εταιρείες και ροπή πάνω από 300Nm.

(την στιγμή που στο tsi 140 η πεπατημένη ήταν 170-190 άλογα και 200plus ήταν η υπέρβαση).

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρω πιο δυνατές - γνωστές εταιρειες εννοώ σαν μέγεθος - υπόσταση (και πιο ακριβές βέβαια), όχι στα απόλυτα νούμερα βελτίωσης που παρουσιάζουν για το Golf.

Και εξίσου δυνατά ονόματα ή περισσότερο δυνατά από την REVO στον χώρο της βελτίωσης και δη στον αναπρογραμματισμό είναι οι ΑΒΤ, ΜΤΜ, OETTINGER, SPORTEC, SKN, BSR, APR.

Αυτές εννοούσα όταν ανέφερα ότι υπάρχουν εναλλακτικές και προς τα πάνω και προς τα κάτω.

Το προς τα κάτω είναι μικρότερες ή ανερχόμενες εταιρείες όπως Overload, E tuners, G-traction που δεν συγκρίνονται με την διεθνή παρουσία των μεγάλων εταιρειών αλλά δεν παύουν να έχουν το ανταγωνιστικότατο πλεονέκτημα της χαμηλότερης τιμής.

Οι εταιριες που αναφερεις, συνηθως σου λενε απο 140 σε 170 αλογα και το το κοστολογιο τους ειναι σαφως μεγαλυτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιριες που αναφερεις, συνηθως σου λενε απο 140 σε 170 αλογα και το το κοστολογιο τους ειναι σαφως μεγαλυτερο!!

Για τα tsi 160 δίνουν 200-210 άλογα. Δεν είναι πολύ μεγαλύτερο για όλες.

Link to comment
Share on other sites

Στην λίστα με προγράμματα για TSI 122 & 160 έχει προστεθεί η Superchips.

Η ιπποδύναμη δεν είναι πολύ ψηλά οι ροπές που δίνει είναι καλές.

H Superchips είναι χρόνια στον χώρο του αναπρογραμματισμού. Μέσα στις δραστηριότητες της περιλαμβάνεται και η υποστήριξη της Volkswagen Racing UK για τον επαναπρογραμματισμό της ECU του κινητήρα των αγωνιστικών αυτοκινήτων.

Link εδώ :

http://www.superchips.co.uk/index.php

Link to comment
Share on other sites

Στην λίστα με προγράμματα για TSI 122 & 160 έχει προστεθεί η Superchips.

Η ιπποδύναμη δεν είναι πολύ ψηλά οι ροπές που δίνει είναι καλές.

H Superchips είναι χρόνια στον χώρο του αναπρογραμματισμού. Μέσα στις δραστηριότητες της περιλαμβάνεται και η υποστήριξη της Volkswagen Racing UK για τον επαναπρογραμματισμό της ECU του κινητήρα των αγωνιστικών αυτοκινήτων.

Link εδώ :

http://www.superchips.co.uk/index.php

http://www.superchips.co.uk/curves/VAG14TSI160PS.pdf

Link to comment
Share on other sites

Από την ΑΒΤ υπάρχει προσφορά 20% έκπτωση ή 10 άτοκες δόσεις :

http://www.abt-sportsline.gr/el/nscategory/1/news/33/newsdetails.aspx

Επειδή τους πήρα τηλ. η προσφορά αφορά μόνο τον αναπρογραμματισμό και όχι άλλα προιόντα όπως πεταλιέρες, λεβιεδάκια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Από την ΑΒΤ υπάρχει προσφορά 20% έκπτωση ή 10 άτοκες δόσεις :

http://www.abt-sport...ewsdetails.aspx

Επειδή τους πήρα τηλ. η προσφορά αφορά μόνο τον αναπρογραμματισμό και όχι άλλα προιόντα όπως πεταλιέρες, λεβιεδάκια κλπ.

Να ρωτήσω πότε τους πήρες τηλ; Υπάρχει λόγος!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πότε τους πήρες τηλ; Υπάρχει λόγος!

Σήμερα το πρωί γιατί με ενδιέφεραν οι πεταλιέρες και το λεβιεδάκι που από 200 ευρώ περίπου εφόσον ίσχυε η προσφορά θα έβγαιναν 160 ευρώ (χωρίς foot rest).

Όπως με ενημέρωσαν όμως η προσφορά δεν αφορά αξεσουάρ ή άλλες κατηγορίες παρά μόνο τον αναπρογραμματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί γιατί με ενδιέφεραν οι πεταλιέρες και το λεβιεδάκι που από 200 ευρώ περίπου εφόσον ίσχυε η προσφορά θα έβγαιναν 160 ευρώ (χωρίς foot rest).

Όπως με ενημέρωσαν όμως η προσφορά δεν αφορά αξεσουάρ ή άλλες κατηγορίες παρά μόνο τον αναπρογραμματισμό.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ήταν σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ήταν σημαντικό...

παιδια υπαρχει κανεις που να εβαλε ρεβο σε 1,4 με τα 160 αλογα ?εαν ναι θελω να μου πειτε εντυπωσεις ενδιαφερεται ο αδερφος μου ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.