Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Παιδες ακουστε και τα δικα μου!overload προγραμμα πριν 3 χρονια σχεδον,με αυθημερον ταξιδι καρδιτσα αθηνα,με τη μαμα σκαστρα,golv v tsi 140hp sportline 2007.καναμε τις ρυθμισεις κ λογο σκαστρας πιο ηπιες απο οτι αν ειχα την καινουργια την οποια αλλαξα μαζι με ν75 την επομενη μερα,με μονο ενα φιλτρο ελευθερας.χθες εγινε η πρωτη δυναμομετρηση με το αμαξι να δειχνει191 αλογα με 26,7 ροπη!να σας πω βεβαια οτι αθηνα μου ειχαν πει να περιμενω γυρω στα 197 με 27 ροπη.μετα την πρωτη μετρηση μου λενε οτι χτυπανε λιγο πυρακια και μετα απο 2 file τα τελικα νουμερα ειναι 201 αλογα με 25,8 ροπη την οποια καταλαβα αμεσως στο δρομο,προς το χειροτερο!!!μετα το προγραμμα εχω βαλει catback απο 6αριgti.σε γενικες γραμμες απογοητευση!και εννοειτε πληρωσα συν 50 ευρω την overload λογω καινουργιας πολιτικης,ασχετο που τοτε μου ειχαν πει οτι αν χρειαστει κατι ειναι δωρεαν!μετα απο 3 χρονια ηταν η πρωτη φορα που τους ενοχλησα σκεφτειτε!ακουω τα σχολια σας...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασανε το over κάπου... Εργοστασιακή ροπή έχεις απλά την κρατά για περισσότερες στροφές...

Δοκίμασε να σφίξεις wg!

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερεις το file ειναι για 95αρα ή 100αρα! κ σε ποιο δυναμομετρο εγινε το dyno!

αν ειναι 95αρα κ maha να πω στους επικριτες οτι τα νουμερα ειναι φυσιολογικότατα!!!!!! μιλαμε για golf 5!

ρε midkin λες σε όλους να σφυξουν wg εγω που εχω ρωτήσει το Κριτωνα απειρες φορες να σφυξω wg γιατι μου λεει πάντα κ κατηγορηματικα ΟΧΙ?

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερεις το file ειναι για 95αρα ή 100αρα! κ σε ποιο δυναμομετρο εγινε το dyno!

αν ειναι 95αρα κ maha να πω στους επικριτες οτι τα νουμερα ειναι φυσιολογικότατα!!!!!! μιλαμε για golf 5!

ρε midkin λες σε όλους να σφυξουν wg εγω που εχω ρωτήσει το Κριτωνα απειρες φορες να σφυξω wg γιατι μου λεει πάντα κ κατηγορηματικα ΟΧΙ?

Ο Κρίτωνας φιλαράκι κάνει καριέρα! Αν εσυ σφίξεις πολύ ή κάνεις καμιά *μη επιτρεπόμενη λέξη*. Θα πούνε έχουν πρόβλημα τα κρικρι!

Η λύση: 1.55 όβερ - 1 κόφτη, 11-12 μοίρες 75-76λ!

Οπότε όλα τέλεια!

Ναι αλλά έτσι βγάζεις 225hp

Αν θες 250 γεμάτα σφύξιμο ώστε με το μείγμα που έχεις (75-76) να έχεις 1.9 όβερ - 1.35+ κόφτη! Έτσι βγαίνουν τα 250-255 (βλ. Methana) και με καλές θερμοκρασίες!

Αν δεις τι προγράμματα έφτιαχνε ο Κρίτωνας μέχρι να γίνει γνωστός θα καταλάβεις! Τώρα που τον ξέρουν και οι πέτρες και πιάνει 5-6-10 αμάξια τη μέρα στην Αθήνα, στέλνει files σε όλη την Ελλάδα και σε 5-6 χώρες, τον νοιάζει να περνάει ένα file και να ξενοιάζει! Οπότε 75λ φουλ πίεση αλλά με χαλαρή wg και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Ο Κρίτωνας φιλαράκι κάνει καριέρα! Αν εσυ σφίξεις πολύ ή κάνεις καμιά *μη επιτρεπόμενη λέξη*. Θα πούνε έχουν πρόβλημα τα κρικρι!

Η λύση: 1.55 όβερ - 1 κόφτη, 11-12 μοίρες 75-76λ!

Οπότε όλα τέλεια!

Ναι αλλά έτσι βγάζεις 225hp

Αν θες 250 γεμάτα σφύξιμο ώστε με το μείγμα που έχεις (75-76) να έχεις 1.9 όβερ - 1.35+ κόφτη! Έτσι βγαίνουν τα 250-255 (βλ. Methana) και με καλές θερμοκρασίες!

Αν δεις τι προγράμματα έφτιαχνε ο Κρίτωνας μέχρι να γίνει γνωστός θα καταλάβεις! Τώρα που τον ξέρουν και οι πέτρες και πιάνει 5-6-10 αμάξια τη μέρα στην Αθήνα, στέλνει files σε όλη την Ελλάδα και σε 5-6 χώρες, τον νοιάζει να περνάει ένα file και να ξενοιάζει! Οπότε 75λ φουλ πίεση αλλά με χαλαρή wg και τέλος!

 

 

Oταν εγω εβαλα προγραμμα στον Κριτωνα σε med17,5 το 6αρι δεν υπηρχε ουτε σε φωτογραφια! Ημουν απο τους πρωτους που μπηκε,κ εχω αλλαξει αρκετα file,εχω διανυσεις πανω απο 120.000χλμ με προγραμμα κ πανω απο μια 5ετια! Το πρωτο προγραμμα που εβαλαν σε med17,5 ηταν στον Αποστολη κ την ιδια μερα καναμε μαζι δοκιμη...οποτε κατι ξερω κ γω! Αλλα ολα αυτα τα χρονια την ιδια απαντηση περνω μην την σφιξεις! Δλδ ο Κριτωνας δεν θελει να δω παραπάνω νουμερα?

Και δεν ειπα να το κανω μονος μου,μαζι ειμασταν ετοιμο το αμαξι να ανεβει στο δυναμομετρο κ η απαντηση ηταν οχι!

Η δικια μου εξηγηση είναι ή το θεωρει ανουσιο ή δεν το θεωρει ασφαλες...και οι δυο εκδοχες εμενα με κανουν να μην την πειραζω!

Link to comment
Share on other sites

Ανούσιο δεν είναι σίγουρα, αν τώρα θα είχες 120.000χλμ με 1.9 - 1.4 ίσως όχι!

Link to comment
Share on other sites

Ανούσιο δεν είναι σίγουρα, αν τώρα θα είχες 120.000χλμ με 1.9 - 1.4 ίσως όχι!

120.000χλμ εχω με προγραμμα,συνολικα 142.000χλμ εχω,παρολα τα χλμ η τουρμπινα μου ειναι σε αψογη κατασταση (συμφωνα με το μηχανικο μου που την εβγαλε κ την ειδε!)

με σωστο προγραμματισμο,σωστη συντηρηση και χρηση τα tsi αντεχουν παραπανω απο όσο νομιζουν καποιοι!!!

Link to comment
Share on other sites

120.000χλμ εχω με προγραμμα,συνολικα 142.000χλμ εχω,παρολα τα χλμ η τουρμπινα μου ειναι σε αψογη κατασταση (συμφωνα με το μηχανικο μου που την εβγαλε κ την ειδε!)

με σωστο προγραμματισμο,σωστη συντηρηση και χρηση τα tsi αντεχουν παραπανω απο όσο νομιζουν καποιοι!!!

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Φοράω εδώ και λίγο καιρό σε 1.4 TSI CAVD 160αρι DSG7. Etuners 100αρι προγραμμα + Εισαγωγή BSH True Seal Intake .
O Κρίτωνας μου είχε πει πως θα βγάλω 220 περιπου αλογα σε Maha , παρόλαυτα σε διάφορες δοκιμές που έχω κάνει στον δρόμο με τα 220 αλογα θα επρεπε να είχα άλλα αποτελέσματα .
ΠΧ
Με Rocco Manual ΦΠΕ + ΙC Revo 100αρι Stage 2 έφαγα 2 Κενά !
Με 207 RC Εισαγωγή, CatBack , Προγραμμα etuners light 100αρι έφαγα παλι 2 κενα!

Μπορεί να μην είναι τα κατάλληλα αμάξια αυτά που πάτησα για να βγάλω συμπεράσματα αλλά αύριο θα παω για Dyno να δω που είμαι πανω κάτω .
Ο Κρίτωνας μετά τον προγραμματισμό οταν το βγάλαμε βόλτα μου ειπε 1.5-1.55 over, 1.2-1,25 κόφτη(έχω στις 6500), AFR 11.5-11.6 (αυτά τα νούμερα έχω συγκρατίσει) δεν θυμάμαι λ και μοίρες καθόλου ...

Αύριο θα ξέρω νούμερο

Link to comment
Share on other sites

Η εργοστασιακη ροπη ειναι 22 αν δεν κανω λαθος,αν κανω ειναι 24 με τιποτα παραπανω!νομιζω ομως ειναι 22.ολα τα file ηταν για 95 βενζινη.βαζω παντα shell 95αρα και σε ταξιδια 100,τα πρωτα 2 χρονια δε μονο 100αρα!οσο για σφυξιμο και ο μηχανικος μου καρδιτσα που βαζει ρεβο μου λεει ΟΧΙ.σημερα που πηγα απο κει μου εδωσε ενα ενισχυτικο,καθαριστικο και εβαλα και με σκισιμο μηπως διορθωσει λιγο ροπη και σε 2500 χλμ που παω για σερβις να κανουμε ενα λογκ να δουμε τι γινεται!το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι κοντρακιας και ηθελα πιο καλη ροπη για να εχω καλες ρεπριζ για προσπερασεις,αναβασεις σε βουνο που κανω κτλ.αν ειχε ο μηχανικος μου τοτε που εβαλα το προγραμμα το δικο του συνεργειο θα εβαζα ρεβο,ειναι σημαντικο να εχεις τον προγραμματιστη σου στην πολη σου!στην περιπτωση μου μιλουσαν με κυρριλο με το τηλ και με mail και ποσο σημασια εδωσε δεν εχω ιδεα!τι να πω ρε παιδια,χωρις να θελω να κατηγορησω κανεναν εδωσα καποια λεφτα και περιμενω και την αναλογη αντιμετωπιση οσο αφορα to after sales.αλλα κλασσικοι ελληνες,μεχρι  να σου παρουν τα λεφτα και μετα...η φαση ειναι οτι ο κυρριλος ηταν βολο την τεταρτη και θα εβλεπε και το δικο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι σημαντικο να εχεις τον προγραμματιστη σου στην πολη σου!στην περιπτωση μου μιλουσαν με κυρριλο με το τηλ και με mail και ποσο σημασια εδωσε δεν εχω ιδεα!τι να πω ρε παιδια,χωρις να θελω να κατηγορησω κανεναν εδωσα καποια λεφτα και περιμενω και την αναλογη αντιμετωπιση οσο αφορα to after sales.αλλα κλασσικοι ελληνες,μεχρι  να σου παρουν τα λεφτα και μετα...

 

Αυτό είναι το σημαντικότερο. Να έχεις τον προγραμματιστή στην πόλη σου και ότι θέλεις να περνάς από εκεί και να το κάνεις. Μέσω τηλ. και μαιλ δουλειά δεν γίνεται. Και εγώ που ψάχνομαι στην Θεσσαλονικη προσπαθώ να αποφασίσω με βασικό κριτήριο αυτό. Γι'αυτό και οι επιλογές είναι περιορισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Η εργοστασιακη ροπη ειναι 22 αν δεν κανω λαθος,αν κανω ειναι 24 με τιποτα παραπανω!νομιζω ομως ειναι 22.ολα τα file ηταν για 95 βενζινη.βαζω παντα shell 95αρα και σε ταξιδια 100,τα πρωτα 2 χρονια δε μονο 100αρα!οσο για σφυξιμο και ο μηχανικος μου καρδιτσα που βαζει ρεβο μου λεει ΟΧΙ.σημερα που πηγα απο κει μου εδωσε ενα ενισχυτικο,καθαριστικο και εβαλα και με σκισιμο μηπως διορθωσει λιγο ροπη και σε 2500 χλμ που παω για σερβις να κανουμε ενα λογκ να δουμε τι γινεται!το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι κοντρακιας και ηθελα πιο καλη ροπη για να εχω καλες ρεπριζ για προσπερασεις,αναβασεις σε βουνο που κανω κτλ.αν ειχε ο μηχανικος μου τοτε που εβαλα το προγραμμα το δικο του συνεργειο θα εβαζα ρεβο,ειναι σημαντικο να εχεις τον προγραμματιστη σου στην πολη σου!στην περιπτωση μου μιλουσαν με κυρριλο με το τηλ και με mail και ποσο σημασια εδωσε δεν εχω ιδεα!τι να πω ρε παιδια,χωρις να θελω να κατηγορησω κανεναν εδωσα καποια λεφτα και περιμενω και την αναλογη αντιμετωπιση οσο αφορα to after sales.αλλα κλασσικοι ελληνες,μεχρι  να σου παρουν τα λεφτα και μετα...η φαση ειναι οτι ο κυρριλος ηταν βολο την τεταρτη και θα εβλεπε και το δικο μου!!!

 

 

φιλε δεν καταλαβαινω γιατι είσαι δισαρεστημένος!!!απολυτα φυσιολογικα ειναι τα νουμερα σου!

golf 5 1,4tsi sportline 2007 (το δικο μου) μαμα σε maha 156αλογα 227ροπη

προγραμμα+φιλτρακι+catback  202 με 279ροπη (τωρα εχω αλλαξει τα πραγματα που φοραει το αμαξι moy)

αν θες αλογα πρεπει να βαλεις ρυθμιση 100αρας (με τα αρνητικα που αυτη εχει) κ θα δεις καμια 10αρια αλογα παραπανω!

τωρα αν τα δικα σου νουμερα τα συγκρινεις με ροκο,με 6αρι,με αλλο δυναμομετρο,με αμαξι που φοραει περισσοτερα περιφεριακα,με ρυθμιση 98αρας-100αρας,ή με προγραμμα πολυ φτωχο....τοτε ειναι λάθος η συγκριση!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασες προσεκτικα οσα εγραψα απο την αρχη θα καταλαβεις γιατι τα λεω ολα αυτα,μην τα γραφω παλι και κουραζω οσους διαβαζουν!παντως οποιος εβαλε προγραμμα και πληρωσε για να εχει 25,8 ροπη και χαιρεται για μενα πεταξε τα λεφτα του!πηγα για dyno σκεφτομενος οτι φευγοντας το αμαξι θα εμενε στη χειροτερη το ιδιο,οχι πιο χαλαρο!αλλωστε δε νομιζω οτι ζηταω κατι παραλογο,αν ειχα τα δικα σου νουμερα θα ελεγα τα καλυτερα αυτη τη στιγμη!!!απλα περιμενα να παρω αυτο που πληρωσα,απλα πραματα.εννοειται συγκρινω με αυτοκινητα σαν το δικο μου φιλε μου,πριν τα λεγαμε και με τον chrispant στο τηλ.αν ημουν καπου παραλογος μπορει να το πει χωρις παρεξηγησεις.ολοι καταναλωτες ειμαστε και κανεις δεν αγοραζει κατι αν δεν ειναι αυτο που του ταζουν αλλιως δεν το παιρνει,προσωπικα και φανταζομαι οι ποιο πολλοι δεν πετανε τα λεφτα τους χωρις αντικρισμα!πχ ειναι σα να πληρωσα διαμαντι και μου δωσαν ζιρκον,μιας και προσφατα αρραβωνιασμενος,καπως ετσι νιωθω.

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο προγραμματιστή στο Βόλο, στο ίδιο δυναμόμετρο, πριν 1,5 χρόνο, golf 5 gt 140, με φίλτρο ΚΝ στο κουτί,και εξάτμιση catback απο GTI.

Με πρόγραμμα 95άρας, η μέτρηση στο dyno έδειξε (την έχω στο συρτάρι), 213ps με 30,1 ροπή.

Ιδια μηχανή ίδια βελτίωση με του chris03.   Tα νούμερα όπως καταλαβαίνετε τελείως διαφορετικά.

Θα συμφωνήσω με τον chris για την απογοήτευσή του. Την κατανοώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,Καποιο καλο προγραμμα εκτος Revo/ABT (λογο τιμης) για ενα Tsi 140 07 υπαρχει καποιος να μου πρωτηνει?Εαν το εχει δοκιμασει και τι αλλαγες ειδε?Ποσο κοστισε?

Και καποιον που θα μου το κανει στην Θεσσαλονικη?

Πολλα ζηταω το ξερω!!αλλα καποιος θα υπαρχει...

Revo στη θεσσαλονικη θα πας στα μουδανια στον αρζουμανιδη.

Vw αντιπροσωπεια ειναι, πληρως καταρτισμενοι και παντα σε εππικοινωνια με τα κεντρικα.

Τσεκαρισμενος απο μενα.

Αν θες τις υψηλες τιμες σε ιπποδυναμη ροπη που βλεπεις θα πρεπει να πας σε 100oct file σε οποια εταιρια κι αν απευθυνθεις.

Προυποθεσεις να εχεις full tubo back εξατμιση, ολοκληρη εισαγωγη, s3fmic

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα, θα ηθελα να σας θςσω το ερωτημα μου, ειμαι σχεδον ετοιμος να παω να βαλω προγραμμα (golf 6 tsi 160ps) μαζι με εισαγωγη αερα, το προγραμμα θα ειναι custom και οχι fix οπως σε αλλα γνωστα, εχει καποιος παρομοια εμπειρια να την μοιραστουμε, διοτι υπαρχει ενα αγχος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας κάνω και εγώ εδω μια μικρη παρουσίαση μιας και έκανα και δυναμομέτρηση σήμερα. passat tsi 1.8 bzb  Πρόγραμμα revo stage1 performance2 για 98-100 οκτάνια απο περιφεριακά πάνελ της revo Η δυναμομέτρηση έγινε στον φωτεινέλη στην βάρης κορωπίου και μάς έδωσε 208ps με 34,5 κιλά ροπή.

Link to comment
Share on other sites

από τα 55500 km 500 χιλιομετρα αφου το ειχα βαλει το αυτοκινητο στις αλλαγες του dsg εκανε μπουκωματα,παιρνω τηλεφωνο τον κριτωνα του λεω αυτο και αυτο .μου λεει ειναι απο την πολυ ροπη το κανει ο εγκεφαλος του dsg για να διαχειριστεί τη ροπη. ενταξυ λεω για να δουμε μηπως βαλω προγραμμα στο dsg, μου λενε απο αλλη εταιρια ομως οτι το dsg με μαμα λογισμικο μπορει να αντεξει μεχρι 60 κιλα ροπη εγω κουτσα στραβα ημοθν στα 40. λεω τι γινετε. τηλεφωνο τον Κρίτωνα τίποτα. έπρεπε να κάνω αίτηση για να τον βρω, τέλος πάντων για μην τα πολυλογώ τον βρισκω τελικα, παμε δοκιμαστικη βολτα εκει που ειχε συνδεσει το netbook του με την obd μου λεει χανει 200 στροφες το κιβωτιο σου στην αλλαγη. και βλεπω εδω οτι εχεισ παλια εκδοση,να πας στην αντιπροσωπεια να στην ενημερωσουν, του λεω πριν 200 χιλιομετρα ειμαι στα 60.000 πλεον αλλαξα τις βαλβολινες. δεν ειχε περασει ακομα 1 μηνας που λεει για επιστροφη χρηματων. Παω στην αντιπροσωπεια μου λενε εχεις το dsg σου ειναι ενημερωμενο. Το λεω στο κριτωνα και η απαντηση του ηταν εγω δεν μπορω να κανω κατι για μενα το προγραμμα δουλευει σωστα δεν ξερω γιατι γινονται τα μπουκοματα στο dsg και αφου για εμενα δουλευει σωστα δεν υπαρχει περιπτωση να στο βγαλω και να παρεις τα λευτα σου πισω.

δηλαδη μιλαμε οτι και εγω μαζι οπως και πολλοι αλλοι παμε και εμπιστευομαστε τα αυτοκινητα μας σε εναν τυπο που δεν εχει καν μαγαζι, εδρα κατι να τον βρεις. Οταν ειναι για το ραντεβουδακι να μπει το προγραμμα ολα ειναι μελι γαλα, και μετα δεν σε ξερω. 1000 φορες να ειχα παει για το επωνυμο προγραμμα που σκεφτομουν απο την αρχη και να μην με δελεαζαν τα 400 ευρω και καποιες καλες κριτικες απο αλλα παιδια που ειναι τυχερα και εκανε καλη δουλεια στα δικα τους αυτοκινητα.

και ασχετα απο τη δουλεια που κανανε μπορει να πηγε κατι στραβα μιλαμε εχουν 0 μην πω και -0 after sale

Για εμενα δεν ειναι να μπλεξεις με etuners.

Edited by Arikorn
Link to comment
Share on other sites

από τα 55500 km 500 χιλιομετρα αφου το ειχα βαλει το αυτοκινητο στις αλλαγες του dsg εκανε μπουκωματα,παιρνω τηλεφωνο τον κριτωνα του λεω αυτο και αυτο .μου λεει ειναι απο την πολυ ροπη το κανει ο εγκεφαλος του dsg για να διαχειριστεί τη ροπη. ενταξυ λεω για να δουμε μηπως βαλω προγραμμα στο dsg, μου λενε απο αλλη εταιρια ομως οτι το dsg με μαμα λογισμικο μπορει να αντεξει μεχρι 60 κιλα ροπη εγω κουτσα στραβα ημοθν στα 40. λεω τι γινετε. τηλεφωνο τον Κρίτωνα τίποτα. έπρεπε να κάνω αίτηση για να τον βρω, τέλος πάντων για μην τα πολυλογώ τον βρισκω τελικα, παμε δοκιμαστικη βολτα εκει που ειχε συνδεσει το netbook του με την obd μου λεει χανει 200 στροφες το κιβωτιο σου στην αλλαγη. και βλεπω εδω οτι εχεισ παλια εκδοση,να πας στην αντιπροσωπεια να στην ενημερωσουν, του λεω πριν 200 χιλιομετρα ειμαι στα 60.000 πλεον αλλαξα τις βαλβολινες. δεν ειχε περασει ακομα 1 μηνας που λεει για επιστροφη χρηματων. Παω στην αντιπροσωπεια μου λενε εχεις το dsg σου ειναι ενημερωμενο. Το λεω στο κριτωνα και η απαντηση του ηταν εγω δεν μπορω να κανω κατι για μενα το προγραμμα δουλευει σωστα δεν ξερω γιατι γινονται τα μπουκοματα στο dsg και αφου για εμενα δουλευει σωστα δεν υπαρχει περιπτωση να στο βγαλω και να παρεις τα λευτα σου πισω.

δηλαδη μιλαμε οτι και εγω μαζι οπως και πολλοι αλλοι παμε και εμπιστευομαστε τα αυτοκινητα μας σε εναν τυπο που δεν εχει καν μαγαζι, εδρα κατι να τον βρεις. Οταν ειναι για το ραντεβουδακι να μπει το προγραμμα ολα ειναι μελι γαλα, και μετα δεν σε ξερω. 1000 φορες να ειχα παει για το επωνυμο προγραμμα που σκεφτομουν απο την αρχη και να μην με δελεαζαν τα 400 ευρω και καποιες καλες κριτικες απο αλλα παιδια που ειναι τυχερα και εκανε καλη δουλεια στα δικα τους αυτοκινητα.

και ασχετα απο τη δουλεια που κανανε μπορει να πηγε κατι στραβα μιλαμε εχουν 0 μην πω και -0 after sale

Για εμενα δεν ειναι να μπλεξεις με etuners.

Εφόσον σου έχει περάσει πρόραμμα στον εγκέφαλο και όχι στο dsg αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου πως το οποιο πρόβλημα έχεις, δεν σχετίζεται με το πρόγραμμα που σου πέρασε ο προγραμματιστής! Παρόλα αυτά κανονίσατε και ξαναβρεθήκατε για να φύγουν και από σένα αλλά και από αυτόν και οι παραμικρές υποψίες περί λάθους δικού του όπως και έγινε! Αν λοιπόν αγόρασες κάτι το οποίο κάνει αυτό που ζήτησες, μου λες άλλη μία φορά γιατί να πάρεις τα λεφτά σου πίσω;

Αν υπήρχε λάθος στον προγραμματισμό ή το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό από αυτό που ζήτησες τότε ας ζητούσες reflash ή τα λεφτά σου πίσω...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Σωστα όσα λες αλλα ούτε καταλαβαίνω το προβλημα σου !

Και με άλλο προγραμμα δεν θα έχανε 200 στροφές ;;

Για το αφτερ σεηλ έχεις δίκιο !

Ριξτε την ροπη ! Το dsg δεν του αρέσει η ροπη το εχω ξαναπεί για τα προγράμματα του κριτωνα ( και εγω τέτοιο εχω) ότι για τα μοντέλα με DSG θέλει να τα δουλέψει λίγο περισσότερο !

Δεν γουσταρουν ξεσπασματα πιεσης και ροπής !

Αλλα ξαναλέω ότι και με άλλο προγραμμα αν έχει θέμα ο δίσκος στο dsg ετσι θα κάνει ! Πήγαινε δοκίμασε ρεβο ντεμο ! Μπορει λόγω χαμηλής ροπής με ρεβο να μην το νιώθεις ( θα χάνει πάλι στροφές όμως )

Γνώμη μου είναι να ζητήσεις στον Κριτωνα χαμηλότερη ροπη και να είναι "τραπέζι"

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σωστα όσα λες αλλα ούτε καταλαβαίνω το προβλημα σου !

Και με άλλο προγραμμα δεν θα έχανε 200 στροφές ;;

Για το αφτερ σεηλ έχεις δίκιο !

Ριξτε την ροπη ! Το dsg δεν του αρέσει η ροπη το εχω ξαναπεί για τα προγράμματα του κριτωνα ( και εγω τέτοιο εχω) ότι για τα μοντέλα με DSG θέλει να τα δουλέψει λίγο περισσότερο !

Δεν γουσταρουν ξεσπασματα πιεσης και ροπής !

Αλλα ξαναλέω ότι και με άλλο προγραμμα αν έχει θέμα ο δίσκος στο dsg ετσι θα κάνει ! Πήγαινε δοκίμασε ρεβο ντεμο ! Μπορει λόγω χαμηλής ροπής με ρεβο να μην το νιώθεις ( θα χάνει πάλι στροφές όμως )

Γνώμη μου είναι να ζητήσεις στον Κριτωνα χαμηλότερη ροπη και να είναι "τραπέζι"

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

 

Αν και παρακολουθώ πολύ καιρό δεν έχω επέμβει γιατί δεν γνωρίζω.

Όμως κάποια πράγματα μου φαίνονται πολύ ''κουλά'' και σας γράφω όχι γιατί έχω να πω κάτι για το σασμάν αλλά για να μας θυμίσω την δύναμη που έχουμε και ότι μέσα από το forum, όχι μόνο μπορούμε να βρίσκουμε λύσεις και βοήθεια από τους συναδέλφους αλλά και να κάνουμε την αγορά υγιέστερη ‘’μαυρίζοντας’’ τους κακούς επαγγελματίες.

Και σημειωτέο κακός επαγγελματίας δεν είναι μόνος και ο κ. Κρίτωνας, καθότι είναι απαράδεκτο να δίνει λύση ή να προτείνει ο the_winner και ο εγκαταστάτης να αποποιείται κάθε ευθύνης, που στην τελική το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνει είναι να επιστρέψει τα χρήματα πίσω, αλλά και ο Χ που πουλάει ένα πρόγραμμα διπλάσια τιμή από την αξία του.

Κάποιοι από εδώ έχουν ειδικές γνώσεις και αναζητούν συγκεκριμένα πράγματα όντας διατεθειμένοι να πάρουν και τα αντίστοιχα ρίσκα και κάποιοι άσχετοι σαν και μένα που παρότι εδώ και δύο χρόνια πρωτοπέρασε η ιδέα του προγράμματος από το μυαλό μου (Golf 6 TSI 160) έχω μπερδευτεί τόσο πολύ που τώρα πια έχοντας διαβάσει δεκάδες σελίδες δεν ξέρω καν τι θέλω. Αρχικά ήθελα απλά να διορθώσω την απόκριση του γκαζιού και να δώσω λίγο ζωντάνια στο αμάξι, καθότι αυτό, αμάξι με 160 – 170 άλογα δεν είναι, οι μεγαλύτεροι με καταλαβαίνουν. Τώρα πια δεν ξέρω καν πως θα προσεγγίσω τα θέλω μου , θα βάλω αυτό ή εκείνο, να βάλω εισαγωγή, θέλει και Intercooler (το οποίο να φύγει από την μέση και να πάει μπροστά), εξάτμιση; εισαγωγή χωρίς εξάτμιση, ούζο χωρίς ελιά.

Και ένα σωρό άλλα  που δεν τα καταλαβαίνω καν.

 

Θα πρότεινα λοιπόν, καθώς υπάρχουν και φοβερά αξιόλογα άτομα εδώ μέσα με τεχνογνωσία, σε συνεργασία με τους διαχειριστές να φτιαχτεί ένα thread κλειστό read only.

Και να γίνει μια αξιολόγηση, των προγραμμάτων με παραβολή στοιχείων, πχ δυναμομετρήσεις, δοκιμές, vagcom data, προσωπικές απόψεις (ανθρώπων με γνώση όμως και όχι της κάθε κουλομαρίας που σαν στόχο έχει να την μπει στον δίπλα του, αδιαφορώντας για την κατάσταση του οχήματος μετά από 3 χρόνια) συνειδητές επιπτώσεις στην λειτουργία και την διάρκεια ζωής, κτλ

 

Στόχος είναι να έχουμε το δικό μας autotriti αντικειμενικό χωρίς συμφέροντα και να μπορεί ο καθένας μας να βρει άμεσα σωστές και τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Πχ έχεις φράγκα και θες την καλύτερη απόδοση με Χ κινδύνους βάλε το Χ.

Δεν έχεις φράγκα αλλά θες να γαμάς; Βάλε το Ψ αλλά μην κλαίς μετά αν το πάρεις στο χέρι!!

Θέλεις απλά πράγματα και να μην έχεις ποτέ προβλήματα, βάλε το Ζ, κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αν και παρακολουθώ πολύ καιρό δεν έχω επέμβει γιατί δεν γνωρίζω.

Όμως κάποια πράγματα μου φαίνονται πολύ ''κουλά'' και σας γράφω όχι γιατί έχω να πω κάτι για το σασμάν αλλά για να μας θυμίσω την δύναμη που έχουμε και ότι μέσα από το forum, όχι μόνο μπορούμε να βρίσκουμε λύσεις και βοήθεια από τους συναδέλφους αλλά και να κάνουμε την αγορά υγιέστερη ‘’μαυρίζοντας’’ τους κακούς επαγγελματίες.

Και σημειωτέο κακός επαγγελματίας δεν είναι μόνος και ο κ. Κρίτωνας, καθότι είναι απαράδεκτο να δίνει λύση ή να προτείνει ο the_winner και ο εγκαταστάτης να αποποιείται κάθε ευθύνης, που στην τελική το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνει είναι να επιστρέψει τα χρήματα πίσω, αλλά και ο Χ που πουλάει ένα πρόγραμμα διπλάσια τιμή από την αξία του.

Κάποιοι από εδώ έχουν ειδικές γνώσεις και αναζητούν συγκεκριμένα πράγματα όντας διατεθειμένοι να πάρουν και τα αντίστοιχα ρίσκα και κάποιοι άσχετοι σαν και μένα που παρότι εδώ και δύο χρόνια πρωτοπέρασε η ιδέα του προγράμματος από το μυαλό μου (Golf 6 TSI 160) έχω μπερδευτεί τόσο πολύ που τώρα πια έχοντας διαβάσει δεκάδες σελίδες δεν ξέρω καν τι θέλω. Αρχικά ήθελα απλά να διορθώσω την απόκριση του γκαζιού και να δώσω λίγο ζωντάνια στο αμάξι, καθότι αυτό, αμάξι με 160 – 170 άλογα δεν είναι, οι μεγαλύτεροι με καταλαβαίνουν. Τώρα πια δεν ξέρω καν πως θα προσεγγίσω τα θέλω μου , θα βάλω αυτό ή εκείνο, να βάλω εισαγωγή, θέλει και Intercooler (το οποίο να φύγει από την μέση και να πάει μπροστά), εξάτμιση; εισαγωγή χωρίς εξάτμιση, ούζο χωρίς ελιά.

Και ένα σωρό άλλα  που δεν τα καταλαβαίνω καν.

 

Θα πρότεινα λοιπόν, καθώς υπάρχουν και φοβερά αξιόλογα άτομα εδώ μέσα με τεχνογνωσία, σε συνεργασία με τους διαχειριστές να φτιαχτεί ένα thread κλειστό read only.

Και να γίνει μια αξιολόγηση, των προγραμμάτων με παραβολή στοιχείων, πχ δυναμομετρήσεις, δοκιμές, vagcom data, προσωπικές απόψεις (ανθρώπων με γνώση όμως και όχι της κάθε κουλομαρίας που σαν στόχο έχει να την μπει στον δίπλα του, αδιαφορώντας για την κατάσταση του οχήματος μετά από 3 χρόνια) συνειδητές επιπτώσεις στην λειτουργία και την διάρκεια ζωής, κτλ

 

Στόχος είναι να έχουμε το δικό μας autotriti αντικειμενικό χωρίς συμφέροντα και να μπορεί ο καθένας μας να βρει άμεσα σωστές και τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Πχ έχεις φράγκα και θες την καλύτερη απόδοση με Χ κινδύνους βάλε το Χ.

Δεν έχεις φράγκα αλλά θες να γαμάς; Βάλε το Ψ αλλά μην κλαίς μετά αν το πάρεις στο χέρι!!

Θέλεις απλά πράγματα και να μην έχεις ποτέ προβλήματα, βάλε το Ζ, κτλ

όπως καταλαβαίνεις αυτο είναι τελείως ανεφικτο, κ απεναντιας θα δημιουργησει μεγαλύτερα προβλήματα, θα πρέπει οι διαχειριστες να παρουν θεση υπερ ή κατα για κάποιον κ θα γίνει χαμος! δεν φτανει που συντηρουν αυτο το χώρο θα τους βαλουμε να κάνουν κ κριτική?! όσο για τα περιοδικα μην τα βάζεις στη μέση,εχουν διαφημίσεις κ ευνουν εμφανέστατα τους διαφημιζόμενους,και καλα κάνουν αλλιως απλα θα κλείσουν.... συμβουλή μου διαβαζε,ενημερωσου κ βγαλε μονος σου συμπερασματα.... η απολυτη αληθεια δεν υπάρχει,ολοι εχουν υπερ κ κατα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.