Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπόν ανεβάζω το dyno και δυο ψιλοανοίγματα με ενδείξεις από polarfis

Στο 1ο βίντεο έχω τέρμα γκάζι στην 3η και στο 2ο στην 2α

10169155_10203492963906377_564420356_n.j

https://www.youtube.com/watch?v=bcMIZ7ptD6E&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=hxDaqNddwJw&feature=youtu.be

 

ΥΓ: Με το vag είχα κάποια θεματάκια, αν δε λυθεί το πρόβλημα θα βρω άλλο pc και θα loggarw

Edited by Tonyantony
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα Ν75 σήμερα και ανέβηκε κάπως η πίεση σε σχέση με χτες αλλά δεν είναι στα επίπεδα που ήταν, δηλαδή είδα μέχρι 1.3 και παλιά έφτανα 1.5-1.6 και σήμερα ο λ ήταν ότι να ναι, παλιά είχα 0,78 και τώρα έδειξε για λίγο 0.85 και ήταν και 0.94-0.95, θα δοκιμάσω και με το πρόγραμμα της 95αρας αύριο και βλέπουμε :/

Link to comment
Share on other sites

δε βλεπεις 1,6 που εβλεπες?απλο!ξεκινα με 2α τερμα αλλαξε σε 4η παλι τερμα κ μετα 6η παλι τερμα!!ε; ε; πως σου φαινεται????πλακα κανω μην παρεξηγηθουμε ε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας... γιατί τα δικά μου γίνανε disco μπάλα και αναβοσβήνουν...

Την Παρασκευή έβαλα πρόγραμμα της APR, έχω golf 6 160 με 43000χλμ...

φεύγοντας και αφού ζεστάθηκε (θερμοκρασία λαδιού 80 βαθμούς) ανοίγω 2αρα για να δω τι ''πήρα'' και αυτό που είδα είναι να ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα και το EPC.

Το σβήνω και τον παίρνω καπάκι τηλέφωνο, μου λέει ότι φταίνε τα μπουζί (δεν ισχύει γιατί στις 30000χλμ είχε γίνει αλλαγή, το είδα στο βιβλίο του service)  και ότι έχει ήδη μιλήσει με Αμερική και ετοιμάζουν αναβάθμιση 2.2 από 2 που μου έβαλε, ειδικά για τον δικό μου εγκέφαλο....

Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;;;

Τι σημαίνει η βλάβη αυτή;;;;

Τι προτείνεται;;;

Μήπως να το πάω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου;

Link to comment
Share on other sites

Τι file περασες? 100αρας? 95αρας? μηπως ειχες σάπια βενζίνη μεσα?
Ωραια η APR δίνεις 700 ευρω και αντι να σου πουν έλα να το λογκαρουμε αμεσως κατι έχει το αμαξι.... ε ρε γλέντια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας... γιατί τα δικά μου γίνανε disco μπάλα και αναβοσβήνουν...

Την Παρασκευή έβαλα πρόγραμμα της APR, έχω golf 6 160 με 43000χλμ...

φεύγοντας και αφού ζεστάθηκε (θερμοκρασία λαδιού 80 βαθμούς) ανοίγω 2αρα για να δω τι ''πήρα'' και αυτό που είδα είναι να ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα και το EPC.

Το σβήνω και τον παίρνω καπάκι τηλέφωνο, μου λέει ότι φταίνε τα μπουζί (δεν ισχύει γιατί στις 30000χλμ είχε γίνει αλλαγή, το είδα στο βιβλίο του service)  και ότι έχει ήδη μιλήσει με Αμερική και ετοιμάζουν αναβάθμιση 2.2 από 2 που μου έβαλε, ειδικά για τον δικό μου εγκέφαλο....

Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;;;

Τι σημαίνει η βλάβη αυτή;;;;

Τι προτείνεται;;;

Μήπως να το πάω πίσω και να πάρω τα λεφτά μου;

σε ποια apr πηγες

Link to comment
Share on other sites

Δες τι σφάλμα βγάζει πρώτα, μην αγχώνεσαι, αν κ δικαιολογημένο το άγχος. Μπορεί να είναι κάτι απλό, πχ η σχάστρα να την είχε ψιλοακούσει κ με το πρόγραμμα (λόγω παραπάνω πίεσης) να παρέδωσε-βγάζει σφάλμα. Επίσης τι χρονολογίας είναι το golf

σου; Στο πέρασε το πρόγραμμα απ την obd ή άνοιξε εγκέφαλο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

σε ποια apr πηγες

Απαντώ σε όλους,

 

δεν έχω vag com, αλλά αυτή είναι η λύση; Έδωσα ένα κάρο λεφτά για να μην κάνω τον μποπ τον μάστορα!!! Άμα είναι έτσι γράφω μόνος μου πρόγραμμα, το κάνω ήχο και φως να γουστάρουμε κιόλας.... 

Επειδή έχω cruise control, έχω βάλει το μαμά, για 95 και 100 αλλά δούλεψα το 95άρι

Το αμάξι είναι του 2010 το πήρα καινούργιο και γενικά θεωρώ ότι είναι πολύ προσεγμένο (πχ καλό στρώσιμο, αλλαγή λαδιών κάθε 7500, ζέσταμα, κρύωμα, κτλ) και δεν το έχω σκίσει ούτε κατά διάνοια.

Το έβαλα στην Αργυρούπολη, δεν άνοιξε εγκέφαλο.

Για την βενζίνη δεν ξέρω αλλά βάζω σχεδόν πάντα σε αυτό και δεν μου έχει κάνει νερά ποτέ, άσε που όταν το γύρισα στο μαμά και άνοιξα δεν έβγαλε τίποτα, ενώ όταν το ξαναγύρισα στα 95 πάλι έσκασε.

Edited by V@s1l1s
Link to comment
Share on other sites

Τι file περασες? 100αρας? 95αρας? μηπως ειχες σάπια βενζίνη μεσα?

Ωραια η APR δίνεις 700 ευρω και αντι να σου πουν έλα να το λογκαρουμε αμεσως κατι έχει το αμαξι.... ε ρε γλέντια

Τι να λογκάρουνε;;; Εδώ σου λέει γράφουν αναβάθμιση ειδικά για μένα, γιατί έχω μεγάλα @@...

Ξέρεις ποιο είναι το υπερστράβωμα, ενώ μου λέει την θεωρία του και λέμε ΟΚ θα με ενημερώσει να πάω το Σάββατο αν το έχει στα χέρια του αλλιώς Δευτέρα,τον παίρνω τηλέφωνο δεν το σηκώνει, του στέλνω sms και μου απαντάει μετά από 6 ώρες κυριολεκτικά, ποιό;; Του απαντάω στο καπάκι (αν και έπρεπε να τον ρωτήσω έχεις πολλά με πρόβλημα εεε;;;) και απάντηση καμία...

ΟΚ σέβομαι ότι είναι ΣΚ και δεν του έπρηξα τα @@, αυτός δεν σέβεται ότι ουσιαστικά τον πλήρωσα να μου χώσει ένα αγγούρι και να το αφήσει εκεί μέχρι να μας αρέσει με το έτσι θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Τι να λογκάρουνε;;; Εδώ σου λέει γράφουν αναβάθμιση ειδικά για μένα, γιατί έχω μεγάλα @@...

Ξέρεις ποιο είναι το υπερστράβωμα, ενώ μου λέει την θεωρία του και λέμε ΟΚ θα με ενημερώσει να πάω το Σάββατο αν το έχει στα χέρια του αλλιώς Δευτέρα,τον παίρνω τηλέφωνο δεν το σηκώνει, του στέλνω sms και μου απαντάει μετά από 6 ώρες κυριολεκτικά, ποιό;; Του απαντάω στο καπάκι (αν και έπρεπε να τον ρωτήσω έχεις πολλά με πρόβλημα εεε;; ;) και απάντηση καμία...

ΟΚ σέβομαι ότι είναι ΣΚ και δεν του έπρηξα τα @@, αυτός δεν σέβεται ότι ουσιαστικά τον πλήρωσα να μου χώσει ένα αγγούρι και να το αφήσει εκεί μέχρι να μας αρέσει με το έτσι θέλω...

Υπομονή και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι κάτι απλό. Το ξέρω ότι αυτό που θα γράψω είναι χαζό, αλλά μάλλον, θα πρέπει να πας από εκεί και να "αφιερώσεις" κάποιες ώρες.

Δυστυχώς .... Αν δεις ότι δε έχει θέληση ή δεν λύνεται το πρόβλημα, με ευγενικό τρόπο, ζήτησέ του να σου επιστρεψει τα χρήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι κάτι απλό. Το ξέρω ότι αυτό που θα γράψω είναι χαζό, αλλά μάλλον, θα πρέπει να πας από εκεί και να "αφιερώσεις" κάποιες ώρες.

Δυστυχώς .... Αν δεις ότι δε έχει θέληση ή δεν λύνεται το πρόβλημα, με ευγενικό τρόπο, ζήτησέ του να σου επιστρεψει τα χρήματα.

Θα πάω το απόγευμα από εκεί. Στο τηλέφωνο φάνηκε cool...

Θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ το έχω απορία: Με το τελευταίο εργοστασιακό update για τους CAVD, δεν μπορείς να περάσεις πρόγραμμα από την obd, θέλει άνοιγμα ο εγκέφαλος, γιατί έχουν ενεργοποιήσει το anti-tuning, δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να "διαβάσει" το εργοστασιακό πρόγραμμα και πατώντας σε αυτό, να περάσει ένα αναβαθμισμένο (πχ APR μιας και λέμε γι αυτό).

 

Ρώτησα πολλούς με αυτοκίνητα 2012 ή άλλους που είχαν κάνει το τελευταίο εργοστασιακό update και όλοι μου είπαν ότι ΔΕΝ χρειάστηκε άνοιγμα ο εγκέφαλος και ότι περάστηκε από την obd.

 

Αυτό σημαίνει ότι: Είτε περνούν κάποιο generic file χωρίς να διαβάζουν τον εγκέφαλο του συγκεκριμένου αυτοκινήτου, είτε έχουν βρει κάποιον super-duper τρόπο να παρακάμπτουν το anti-tuning χωρίς άνοιγμα εγκεφάλου (χλωμό).

 

Αν κάποιος έχει vagcom και έχει CAVD με το τελευταίο εργοστ. update -είτε έχει βάλει πρόγραμμα είτε όχι- ας μου πει τι κωδικό hardware/software βγάζει στον εγκέφαλο κινητήρα (το 03C..... και τον 4ψήφιο π.χ. 1676).

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ το έχω απορία: Με το τελευταίο εργοστασιακό update για τους CAVD, δεν μπορείς να περάσεις πρόγραμμα από την obd, θέλει άνοιγμα ο εγκέφαλος, γιατί έχουν ενεργοποιήσει το anti-tuning, δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να "διαβάσει" το εργοστασιακό πρόγραμμα και πατώντας σε αυτό, να περάσει ένα αναβαθμισμένο (πχ APR μιας και λέμε γι αυτό).

 

Ρώτησα πολλούς με αυτοκίνητα 2012 ή άλλους που είχαν κάνει το τελευταίο εργοστασιακό update και όλοι μου είπαν ότι ΔΕΝ χρειάστηκε άνοιγμα ο εγκέφαλος και ότι περάστηκε από την obd.

 

Αυτό σημαίνει ότι: Είτε περνούν κάποιο generic file χωρίς να διαβάζουν τον εγκέφαλο του συγκεκριμένου αυτοκινήτου, είτε έχουν βρει κάποιον super-duper τρόπο να παρακάμπτουν το anti-tuning χωρίς άνοιγμα εγκεφάλου (χλωμό).

 

Αν κάποιος έχει vagcom και έχει CAVD με το τελευταίο εργοστ. update -είτε έχει βάλει πρόγραμμα είτε όχι- ας μου πει τι κωδικό hardware/software βγάζει στον εγκέφαλο κινητήρα (το 03C..... και τον 4ψήφιο π.χ. 1676).

Στο δικό μου, που φορά εγκέφαλο 2013, έπρεπε να βγει ο εγκέφαλος για να μπει το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου 10ος μήνας του 2011(MY2012) με το τελευταιο update με κωδικο 9660 (ειναι διαφορετικος κωδικος απο τα χειροκινητα) έπρεπε να βγει εγκεφαλος και να ανοιχτεί να διαβαστουν οι μαμά χάρτες και πάνω σε αυτους να γίνουν οι τροποποιήσεις .
Και σε φιλο με Revo εχει ανοιχτεί ο εγκεφαλος οπως επισης και σε APR

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ακούσει κανείς τίποτα,ψάχνω I/C S3 σε καλή κατασταση

Παιδιά αν ακούσει κανείς τίποτα,ψάχνω I/C S3 σε καλή κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Οκ, "ευχάριστο" αυτό γιατί ένιωθα λίγο μ@&&$ που (και) το δικό μου ανοίχτηκε (ΜΥ2011), ενώ άκουγα άλλους να το περνούν από obd.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εγώ ο παλιός 10/2008 μπορώ να αλλάζω πρόγραμμα κάθε μέρα από την OBD χωρίς να βγάζω εγκέφαλο... :crazy:  :crazy:  :crazy:  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

οσο ειχα revo όλα απο obd ,απαξ και πηγα κρι κρι ανοιγμα εγκεφαλου....

 

το αμαξι δεν εχει κανει ποτε update σε αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

οσο ειχα revo όλα απο obd ,απαξ και πηγα κρι κρι ανοιγμα εγκεφαλου....

 

το αμαξι δεν εχει κανει ποτε update σε αντιπροσωπεια

η αληθεια ειναι κ εμενα μονο ο κριτωνας μου ειχε βγαλει εξω τον εγκεφαλο ενω μαραβελια ανδριανακη κ δημητριαδη ολα απο obd παραξενα πραγματα!οταν ειχα κανει το update στην αντιπροσωπια μου ειχε ριξει αισθητα την αποδοση...αλλα παραξενα απο κει..!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω εναν φιλο με mini cooper s και εχει βαλει chiptronic και ειναι πολυ ευχαριστιμενος με 300€ και λεω να βαλω και εγω τι λετε;

Να το ψάξεις το θέμα πρόγραμμα περισσότερο, λέω εγώ.

Το οτι έβαλε 1 φιλος σου σε αλλο αυτοκίνητο (mini=γρήγορο κουβαδάκι), δεν λέει τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δειτε το thread, εφτασαν τα 200αρια εχει αρκετες γνωμες.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην μου αγχώνεσαι..δεν είναι τίποτα..μερικά μεταμεσονύκτια φροντιστήρια και μέχρι τις Πανελλαδικές θα είσαι έτοιμος.. :):p

Dynodrome by Salias:

Πολύ γρήγορο το gti μπράβο,ωραίες μουσικές και ωραία video με πώρωσες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.