Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την παρέα!!

 

Εγώ είμαι κάτοχος ενός golf v tsi (turbo+compressor) μοντέλο 2007

Μπήκα λοιπόν στον πειρασμό να κάνω πρόγραμμα για να αυξήσω ιπποδύναμη όπως υπόσχονται και να μειώσω κατανάλωση όπως

επίσης υπόσχονται!!

Μετά λοιπόν την νέα χαρτογράφηση του κινητήρα παρατήρησα τα εξής

1) πτώση της εκρηκτικότητας στα χαμηλά σαν να μην δουλεύει ο compressor.

2)αύξηση κατανάλωσης.

3)κάποια κλωτσίματα κατά την επιτάχυνση.

 

Παρακαλώ ας μου εξηγήσει κάποιος είναι λογικά όλα αυτά??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!!

 

Εγώ είμαι κάτοχος ενός golf v tsi (turbo+compressor) μοντέλο 2007

Μπήκα λοιπόν στον πειρασμό να κάνω πρόγραμμα για να αυξήσω ιπποδύναμη όπως υπόσχονται και να μειώσω κατανάλωση όπως

επίσης υπόσχονται!!

Μετά λοιπόν την νέα χαρτογράφηση του κινητήρα παρατήρησα τα εξής

1) πτώση της εκρηκτικότητας στα χαμηλά σαν να μην δουλεύει ο compressor.

2)αύξηση κατανάλωσης.

3)κάποια κλωτσίματα κατά την επιτάχυνση.

 

Παρακαλώ ας μου εξηγήσει κάποιος είναι λογικά όλα αυτά??

το μονο λογικο ειναι το 2ο αλλα ειδικα το 3ο ειναι πολυ σοβαρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το μονο λογικο ειναι το 2ο αλλα ειδικα το 3ο ειναι πολυ 

Τα κοψίματα τα είχα και εγώ μέχρι που άλλαξα βενζινάδικο. Υπάρχει μια περίπτωση να μην δίνει την ζητούμενη παροχή η αντλία υψηλής. Laggareis με vagcom Στο δρόμο ή σε δυναμόμετρο για να ξέρεις τι σου γίνεται

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα

 

Λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία

 

Το αμάξι φοράει πρόγραμμα REVO και φίλτρο αέρος K&N ενώ έχουμε φθάσει αισίως στις 97.000χλμ.

 

Μέχρι πριν δυο γεμίσματα, έβαζα πάντα 100αρα είτε BP, είτε SHEL, είτε JETOIL και είχα συγκεκριμένες θερμοκρασίες πυρόμετρου.

Πριν απο ένα μήνα, πήγα σε πρατήριο της SHELL και επειδή είχε πρόβλημα η αντλία της 100αρας έβαλα 97αρα. Ε, απο τότε είμαι τουλάχιστον 100 με 150 βαθμους κελσίου χαμηλότερα στο πυρόμετρο και επειδή μου κίνησε την περιέργεια έκανα και δεύτερο γέμισμα και το δοκίμασα παντού, σε όλες τις συνθήκες, με το ίδιο αποτέλεσμα!!!

Τί μπορεί να συμβαίνει???

 

Όποιος γνωρίζει απο μίγματα και θερμοκρασίες ας με ενημερώσει σχετικά

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πυρόμετρο όργανο ή EGT από VCDS;

 

Όπως και να έχει αισθάνεσαι μείωση στην απόδοση του αυτοκινήτου;

Πυρόμετρο: όργανο

 

Πτώση απειροελάχιστη, λίγο στα ψηλά

 

Βέβαια λόγω θερμοκρασιών (απο 23 και πάνω, στο νησί, το πρωΐ και 30 φεύγα το μεσημέρι έως 25 το βραδάκι) υπάρχει ήδη πτώση με το μαμά Intercooler

Link to comment
Share on other sites

κοίτα υπάρχει το σενάριο από πτώση απόδοσης λόγω βενζίνης και ποιότητας να έπεσε και το πυρόμετρο......αφού δεν γίνονται σωστές καύσεις και δεν πιάνει απόδοση....αλλά θα σου έχει κόψει και λίγες μοίρες αβάνς εάν όνως είναι από καύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα υπάρχει το σενάριο από πτώση απόδοσης λόγω βενζίνης και ποιότητας να έπεσε και το πυρόμετρο......αφού δεν γίνονται σωστές καύσεις και δεν πιάνει απόδοση....αλλά θα σου έχει κόψει και λίγες μοίρες αβάνς εάν όνως είναι από καύσιμο.

Που σημαίνει;;; Να ξαναβάλω 100αρα ή όχι;

Είναι καλύτερα τώρα το καλοκαίρι να δουλεύει πιο ψυχρό;;;

Sorry αλλά στις τεχνικές λεπτομέρειες αβανς μεινμάτων κλπ είμαι λίγο rookie...

Εξού κ το κονσέρβα πρόγραμμα για να είμαι ήσυχος

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!!

Εγώ είμαι κάτοχος ενός golf v tsi (turbo+compressor) μοντέλο 2007

Μπήκα λοιπόν στον πειρασμό να κάνω πρόγραμμα για να αυξήσω ιπποδύναμη όπως υπόσχονται και να μειώσω κατανάλωση όπως

επίσης υπόσχονται!!

Μετά λοιπόν την νέα χαρτογράφηση του κινητήρα παρατήρησα τα εξής

1) πτώση της εκρηκτικότητας στα χαμηλά σαν να μην δουλεύει ο compressor.

2)αύξηση κατανάλωσης.

3)κάποια κλωτσίματα κατά την επιτάχυνση.

Παρακαλώ ας μου εξηγήσει κάποιος είναι λογικά όλα αυτά??

1. Αποκλειεται να ειδες πτωση αποδοσεις απο χαμηλα εκτος αν οντως δεν δουλευει ο κομπρεσορας και θες αλλη αντλια.

2. Πτωση καταναλωσεις ΜΠΟΡΕΙ να δεις ΜΟΝΟ σε μακρινα ταξιδια. Στην πολη ουτε που να το σκεφτεσε.

3. Απο προσωπικη εμπειρια ειναι αν ειναι κοστουμ ειναι 100% προβλημα προγραμματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Αποκλειεται να ειδες πτωση αποδοσεις απο χαμηλα εκτος αν οντως δεν δουλευει ο κομπρεσορας και θες αλλη αντλια.

2. Πτωση καταναλωσεις ΜΠΟΡΕΙ να δεις ΜΟΝΟ σε μακρινα ταξιδια. Στην πολη ουτε που να το σκεφτεσε.

3. Απο προσωπικη εμπειρια ειναι αν ειναι κοστουμ ειναι 100% προβλημα προγραμματος.

1) Nαι είδα πτώση χαμηλά!

2)Δεν είδα πτώση κατανάλωσης σε ταξίδια...είδα ΑΥΞΗΣΗ κατανάλωσης :(

3)Nαι φίλε είναι custom....εκεί προβληματίζομαι!!

Που το εβαλες το προγραμμα?

 

Νομίζω πως δεν είναι καλό να αναφέρουμε ονόματα γιατί κάποιοι ίσως το παρερμηνεύσουν ότι προσπαθώ να κάνω δυσφήμηση!!

Το σημαντικότερο για εμένα είναι ότι δεν έχω πλέον απο το αυτοκίνητο τα αναμενόμενα και στεναχωριέμαι ακόμη περισσότερο όταν οδηγώ ακόμη

μικρότερου κυβισμού αυτοκίνητα και τα νίωθω πιο δεκτικά-εκρηκτικά στα χαμηλά!!

Να προσθέσω ότι έβαλα custom και το γεγονός ότι ο προγραμματιστής έδειξε ενδιαφέρον για το θέμα...αν και μέχρι τώρα δεν είδα κάποια αλλαγή!!

Link to comment
Share on other sites

το μονο λογικο ειναι το 2ο αλλα ειδικα το 3ο ειναι πολυ σοβαρο.

 

Και Νίκο το χειρότερο δεν είναι μόνο οι κλωτσιές αλλά και οι διακοπές κατά την επιτάχυνση αρκετές φορές

φαινεται ποτε καποιος κανει δυσφημιση και ποτε καποιος εχει πραγματικο προβλημα

 

Δεν έχω λόγο να το κάνω, εμένα με ενδιαφέρει να χαίρομαι το αυτοκινητό μου όπως παλιά και θεωρητικά

με το πρόγραμμα ακόμη περισσότερο και όχι να έχω προβληματισμούς του στύλ γιατί το ένα έτσι για το άλλο έτσι, γιατί εκείνο κάνει έτσι κλπ!!!

Το θέμα είναι όμως ότι δεν ξέρω τι να κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχιν...αφου ειναι custom αρα εισαι πανω απο πρωτο σταδιο σωστα?δεν εισαι μια κονσερβα φιλτρο εξατμιση 210hp κ τελος?!σε αυτες τις περιπτωσεις διακοπες κατα την επιταχυνση συμβαινουν λογω καυσιμου.το πρωτο πραγμα ειναι να δεις τι πιεσεις καυσιμου ζηταει το προγραμμα κ τι παιρνει κ αμα δεις πανω απο 140bar μην ξαναπατησεις κ πες του να σου φτιαξει σωστα το προγραμμα. φανταζομαι δεν εχεις βαλει aftermarket αντλια ε?αν εχεις βαλει πρεπει να δεις τον πυρο αν εχει κανει γρατζουνιες κ δεν κραταει πιεση.επισης τσεκαρε το φιλτρο βενζινης που ελπιζω να συντηρεις στα χλμ που πρεπει, να ειναι στα bar που πρεπει κ δε σου βαλανε σε καποιο σερβις λαθος κ τελος δες τα μπουζι σου μηπως θελουν κλεισιμο η πεταμα!

για την αποκριση στα χαμηλα μπορει να στο φτιαξει μεσω προγραμματος η να βαλεις ενα sprint booster αν κ πιστευω ειναι ιδεα σου.το να πεις ποιος σου εβαλε προγραμμα δεν ειναι δυσφημιση.θα ηταν αμα ελεγες διαφορα ασχημα για τον προγραμματιστη χωρις βαση η χωρις αποδειξεις η οτι ακουσες απο καποιον φιλο κλπ.εδω ομως το αμαξι σου δεν δουλευει σωστα...με το να προστατευουμε την φημη των προγραμματιστων εχοντας πεσει και οι ιδιοι θυματα δημιουργουμε ''ασσους της βελτιωσης'' που στην ουσια ειναι μεσου επιπεδου που προσελκυουν ανιδεους πελατες χωρις να ξερουν τι μπορει να συμβει κ πιστεψε με ολοι αυτο που θες κ εσυ θελουν να χαιρονται το αμαξι τους!

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nίκο καλημέρα...

Πραγματικά όλα αυτά που λες ακούγονται πολύ χρήσιμα αλλά για εμένα όχι τόσο αξιοποιήσιμα διότι δεν κατέχω πολλά από μηχανολογικά! Ούτε θα το έβρισκα σωστό να μιλάω σε έναν άνθρωπο, τον προγραμματιστή μου, για το πως να κάνει τι και πως!!

 

Φοράω πρώτο στάδιο και έχει βγάλει απόδοση 193 άλογα. Με φίλτρο στο φιλτροκούτι και από εξάτμιση μόνο καζανάκι και αφαίρεση μεσαίου. Μπουζί καινούρια ιριδίου πιο μεγάλα!

Ο κόφτης έχει πάει πλέον στις 7200 στροφές!!

 

Έχεις δίκιο όπως τα λες αλλά επειδή θέλω να δω αν καταφέρει να το στήσει καλά το αμάξι και μετά να αναφέρω και το όνομα!

Link to comment
Share on other sites

Nίκο καλημέρα...

Πραγματικά όλα αυτά που λες ακούγονται πολύ χρήσιμα αλλά για εμένα όχι τόσο αξιοποιήσιμα διότι δεν κατέχω πολλά από μηχανολογικά! Ούτε θα το έβρισκα σωστό να μιλάω σε έναν άνθρωπο, τον προγραμματιστή μου, για το πως να κάνει τι και πως!!

 

Φοράω πρώτο στάδιο και έχει βγάλει απόδοση 193 άλογα. Με φίλτρο στο φιλτροκούτι και από εξάτμιση μόνο καζανάκι και αφαίρεση μεσαίου. Μπουζί καινούρια ιριδίου πιο μεγάλα!

Ο κόφτης έχει πάει πλέον στις 7200 στροφές!!

 

Έχεις δίκιο όπως τα λες αλλά επειδή θέλω να δω αν καταφέρει να το στήσει καλά το αμάξι και μετά να αναφέρω και το όνομα!

κατ αρχιν αφου σκοπευες σε ενα πρωτο σταδιο μεχρι 200 αλογα μπορουσες να βαλεις κατι επωνυμο δοκιμασμενο αξιοπιστο κ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

ρωτησες τι να κανεις κ σου απαντησα απο κει κ περα αν ξερεις να ξεματιαζεις ριχτου ενα ξεματιασμα!

ειναι βασικο τα μπουζι.πρεπει να ταιριαζουν απολυτα στον τροπο που δουλευει το προγραμμα.(πιο μεγαλα αποκλειεται να εβαλες δεν θ χωραγαν)

σαφως κ θα πεις στον προγραμματιστη οτι δε δουλευει φτιαχτο η βγαλε μου το προγραμμα κ φερε τα λεφτα πισω.

7200 για 193 αλογα...για πιο λογο???

το θεμα ειναι να μην βγεις εσυ ζημιωμενος απο αυτη την προσπαθεια του να στησει το αμαξι σου αν κ πλεον τα 200 δεν χριζουν προσπαθειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πτωση καταναλωσης ετσι κι'αλλιως δεν προκρειται αν δεις και αν δεις θα ειναι σε μακρινα ταξιδια. Αφου ειναι κοστουμ πες του να στο φτιαξει. Οτι μας ειπες εδω πεστα και του προγραμματιστη μην το αμελησεις. Αν δεις οτι δεν βγαζεις ακρη ζητα τα λευτα σου πισω δεν ειναι ντροπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με χαροποιεί ότι γεγονός που δείχνετε ενδιαφέρον!! Είναι πολύ χρήσιμα όσα μου λέτε!

Αυτό που αρχίζει να με αγχώνει είναι να μην διαπιστώσω ότι φταίει κάτι στο αυτοκίνητο!!! 

Υπάρχουν  πιθανότητες γιαυτό το σενάριο?

 

Πιο μεγάλα εννοούσα πιο ισχυρά!!αναφέρομαι στα μπουζί Νίκο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είδα αυτό το πρόγραμμα εδώ: http://www.chiptuning.com/eng/shop/detail.html?manu=Volkswagen&model=Scirocco%20%281K8%29%20%282008-...%29&motor=1.4%20TSI%20160%20PS%20man.%20%28ECU%29

 

Υπόσχονται

+ 32 HP / + 48nm / + 15% μείωση κατανάλωσης (Δηλαδή Tuning "Εργοστασιακού επίπεδου") Στον 1.4 160HP..

 

Και σκέφτομαι τώρα, μήπως είναι σχετικά πιο ασφαλές πρόγραμμα σε σχέση με άλλα?

 

Γιατί τα 210-220HP δηλαδή +60 HP που λένε με πρόγραμμα μόνο (Revo, Overload, κτλ) , είναι αρκετά μεγαλύτερη αλλαγή, και είμαι σίγουρος πώς χάνουν σε γραμμικότητα, ανεβάζουν κατανάλωση και μειώνουν την ζωή του μοτερ σε βάθος χρόνου.

 

Θέλω στο μέλλον να βάλω ένα πρόγραμμα, αλλά να είμαι σίγουρος πως απλά είναι Optimized σε όλους τους τομείς και όχι στα όρια του αυτοκινήτου. Να μη φοβάμαι όταν πατήσω τελική για λίγο, ότι θα πάρω τον κινητήρα στο χέρι.

Edited by aris22gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είδα αυτό το πρόγραμμα εδώ: http://www.chiptuning.com/eng/shop/detail.html?manu=Volkswagen&model=Scirocco%20%281K8%29%20%282008-...%29&motor=1.4%20TSI%20160%20PS%20man.%20%28ECU%29

 

Υπόσχονται

+ 32 HP / + 48nm / + 15% μείωση κατανάλωσης (Δηλαδή Tuning "Εργοστασιακού επίπεδου") Στον 1.4 160HP..

 

Και σκέφτομαι τώρα, μήπως είναι σχετικά πιο ασφαλές πρόγραμμα σε σχέση με άλλα?

 

Γιατί τα 210-220HP δηλαδή +60 HP που λένε με πρόγραμμα μόνο (Revo, Overload, κτλ) , είναι αρκετά μεγαλύτερη αλλαγή, και είμαι σίγουρος πώς χάνουν σε γραμμικότητα, ανεβάζουν κατανάλωση και μειώνουν την ζωή του μοτερ σε βάθος χρόνου.

 

Θέλω στο μέλλον να βάλω ένα πρόγραμμα, αλλά να είμαι σίγουρος πως απλά είναι Optimized σε όλους τους τομείς και όχι στα όρια του αυτοκινήτου. Να μη φοβάμαι όταν πατήσω τελική για λίγο, ότι θα πάρω τον κινητήρα στο χέρι.

αν η τελικη σου παραμεινει στα 220 δε θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα!

και επισης μολις ειδα τη σελιδα...δηλαδη εσυ θες να φερεις ενα προγραμμα τυπου ebay που δεν εχει δοκιμασει κανεις μας να μην εχεις καποιον να μιλησεις αν πχ κλειδωσει ο εγκεφαλος κ να μην ξερεις καθολου πως ακριβως δουλευει αυτο το πραγμα!μην εμπιστευεσαι ετσι ευκολα αυτα που βλεπεις στο ιντερνετ...κατα τη γνωμη μου λιγοτερο ρισκο ειναι να κανεις ενα full πρωτο σταδιο στα 240 revo overload etuners κλπ που θα εχεις καποιον να συνενοηθεις παρα να παρεις αυτο το πραμα...αποψη μου παντα!

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νίκο , στα δικά μας δεν έχουμε κόφτη όπως στα δικά σας στα 220 , παίζει να μην εχει κάν κόφτη ... Μαμα σε κατηφόρα έχω δει και 240

Το ίδιο ισχύει και για Golf MK6

Άρη λιγότερα άλογα δεν σημαίνει οτι ειναι και πιο ασφαλές !!! Μην το βλέπεις ετσι , ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ .

Επίσης τι θεωρείς γραμμικό ; Μπορει αυτο να κανει ψηλά ενα peak 190-200 άλογα και νατο το νούμερο(βλέπε revo 1.4 TSI dsg7 - καθολου γραμμικό) . Γραμμικό σημαίνει να ειναι δυνατό απο χαμηλά

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Γραμμικό σημαίνει ν ανεβαίνει η ισχύς προοδευτικά-αναλογικά με την αύξηση των στροφών του κινητήρα με την μέγιστη αποδιδόμενη ισχύ να συμπίπτει με τις μέγιστες δυνατές στροφές χωρίς κενά, χωρίς να είναι σαν καρδιογράφημα η γραμμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.