Jump to content
poen

New Ibiza Cupra

Recommended Posts

Γουστα ειναι αυτα. βασικα ειναι το ιδιο μονο που εχει μαυρο gloss κομματι στη μασκα. και σε ασπρο μαζι με οροφη και τους μαυρους καθρεπτες εμενα μου αρεσει.

οσο για το αλλο που λες εχω παει βολτα leon 1.8 tsi αλλα το cupraki με συγκινισε ποιο πολυ

αν υπολογισεις το βαρος και τα 190 δυναμομετριμενα αλογα του cupra θα δεις διαφορα. πιστεψε με μακη.

btw το scirocco εχει στο τιμονι pedals?

αν ειχε pedals στο τιμονι θα παταγες συμπλεκτη με το χερι...αχαχαχαχα

paddles θες να πεις!!!

αλλο το 1.8tsi και αλλο ενα fr-cupra :pardon:

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα η εκδοση bocanegra ειναι λες και εφαγε ξυλο το καημενο το αμαξακι στα μουτρα...προτιμω την original εκδοση ετσι οπως βγαινει απο την μαμα!!!

Γουστα ειναι αυτα. βασικα ειναι το ιδιο μονο που εχει μαυρο gloss κομματι στη μασκα. και σε ασπρο μαζι με οροφη και τους μαυρους καθρεπτες εμενα μου αρεσει.

αν υπολογισεις το βαρος και τα 190 δυναμομετριμενα αλογα του cupra θα δεις διαφορα. πιστεψε με μακη.

btw το scirocco εχει στο τιμονι pedals?

Και εμένα μου αρέσει,να πω την αλήθεια,η έκδοση bocanegra!!!!Είναι πολύ ιδιαίτερη κατ' εμέ!!!!

Και το scirocco ξεκινάει από 170> δυναμομετρημένα άλογα!!!Κάπου εκεί υπολογίζονται τα πιο πολλά!!!Ναι έχει paddles!!!¶λλη άισθηση ιδικά στις στροφές!!! :pardon:

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε pedals στο τιμονι θα παταγες συμπλεκτη με το χερι...αχαχαχαχα

paddles θες να πεις!!!

αλλο το 1.8tsi και αλλο ενα fr-cupra :pardon:

ενταξει καλε μου ειμαι λιγο βλαχος και δεν τα ξερω καλα αυτα τα Dsg κολπα και τα f1 projects που εχετε οι γρηγοροι!

anyway καταλαβες τι ηθελα να πω. χαχαχαχα

σιγουρα θα εχει διαφορα 1.8 με 2.0 απλα το cupraki με ενθουσιασε και λογου ογκου ειναι ποιο μικρο και σβελτο

Link to comment
Share on other sites

ενταξει καλε μου ειμαι λιγο βλαχος και δεν τα ξερω καλα αυτα τα Dsg κολπα και τα f1 projects που εχετε οι γρηγοροι!

anyway καταλαβες τι ηθελα να πω. χαχαχαχα

σιγουρα θα εχει διαφορα 1.8 με 2.0 απλα το cupraki με ενθουσιασε και λογου ογκου ειναι ποιο μικρο και σβελτο

Και δεν είναι μόνο αυτά!!!Ασφάλιστρα όλα αυτάάά!!! :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι μόνο αυτά!!!Ασφάλιστρα όλα αυτάάά!!! ;)

καλα αυτο ειναι πρωτο πρωτο ρε Μακη το εχω γραψει 5-6 φορες σε αυτο το τοπικ μονο πως στοχος μου ηταν διλιτρο σιγουρα.

στο ειχα πει κιολας..

ελεγα να παω για μεταχειρo gti αλλα δεν λει να δοσω καινουριο να παρω κατι used

η φαση ηταν scirocco 2.0 αλλα ΔΕΝ. ετσι οπως παει και το 1.4 ειναι υπεραρκετο.

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο ειναι πρωτο πρωτο ρε Μακη το εχω γραψει 5-6 φορες σε αυτο το τοπικ μονο πως στοχος μου ηταν διλιτρο σιγουρα.

στο ειχα πει κιολας.. scirocco 2.0 αλλα ΔΕΝ. ετσι οπως παει και το 1.4 ειναι υπεραρκετο.

Ναι δυστηχώς!!!Έτσι όπως πάμε μόνο όσοι έχουν χωράφια θα έχουν χρήμα!!!! :S

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε Raven μου το κανεις αυτο!!

χαχαχαχααχ πραγματικα το Dsg ειναι λιγο που με κανει να το σκευτομαι και τα χρηματα.

επισης αν η διαφορα αναμεσα στο δικο μου 160~ αλογα και του cupra max 230 stage1 θα μπορεσει να με κανει χαρουμενο

Link to comment
Share on other sites

70 αλογα διαφορα συν τη διαφορα του βαρους ε δεν ειναι και λιγο!!!το dsg θα το μαθεις και θα σε αφησει λαλακα σε πολλες περιπτωσεις αλλα απο την αλλη περι ορεξεως ;)

Υ.Γ. στη θεση σου θα εψαχνα για '08 polo gti/ibza cupra...

Link to comment
Share on other sites

70 αλογα διαφορα συν τη διαφορα του βαρους ε δεν ειναι και λιγο!!!το dsg θα το μαθεις και θα σε αφησει λαλακα σε πολλες περιπτωσεις αλλα απο την αλλη περι ορεξεως ;)

Υ.Γ. στη θεση σου θα εψαχνα για '08 polo gti/ibza cupra...

ναι.. και εγω ελεγα για Polo GTI τσεκαρα καπου το polo του kalamari πρεπει να ειναι ΟΠΛΟ.

το cupra το προηγουμενο δεν μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ.

απο την αλλη δεν θελω να παρω μεταχειρισμενο με τοιποτα..

θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε Raven μου το κανεις αυτο!!

χαχαχαχααχ πραγματικα το Dsg ειναι λιγο που με κανει να το σκευτομαι και τα χρηματα.

επισης αν η διαφορα αναμεσα στο δικο μου 160~ αλογα και του cupra max 230 stage1 θα μπορεσει να με κανει χαρουμενο

Εγώ πάντως στην θέση σου Poen θα άλλαζα το Golf μόνο με Golf GTI V ή VI ή με Scirocco TSI 2.0LT. ;)

Και επειδή υπάρχουν και V GTI με πολύ καλές τιμές αν είχα V TSI προς τα εκεί θα πήγαινα. Δες τιμές :

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/?va=GTI&co=&ag=&ca=v&cr=&bre=2006&ten=&tr=&rg=&tmi=ν=&do=&fu=&bmi=&hi=&ben=&dt=&c=75&ma=251&tpo=&mo=828&tre=2011&bpo=&bpr=&so=pr&tpr=&ot=sale∨=a

Προτιμώ δηλ. 13.000-15.000 για GTI παρά 20.000 για super mini. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην θέση σου Poen θα άλλαζα το Golf μόνο με Golf GTI V ή VI ή με Scirocco TSI 2.0LT. :p

Και επειδή υπάρχουν και V GTI με πολύ καλές τιμές αν είχα V TSI προς τα εκεί θα πήγαινα. Δες τιμές :

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/?va=GTI&co=&ag=&ca=v&cr=&bre=2006&ten=&tr=&rg=&tmi=ν=&do=&fu=&bmi=&hi=&ben=&dt=&c=75&ma=251&tpo=&mo=828&tre=2011&bpo=&bpr=&so=pr&tpr=&ot=sale∨=a

Προτιμώ δηλ. 13.000-15.000 για GTI παρά 20.000 για super mini. :blush:

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ εχουν πολλλλλα χιλιομετρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην θέση σου Poen θα άλλαζα το Golf μόνο με Golf GTI V ή VI ή με Scirocco TSI 2.0LT. :)

Και επειδή υπάρχουν και V GTI με πολύ καλές τιμές αν είχα V TSI προς τα εκεί θα πήγαινα. Δες τιμές :

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/?va=GTI&co=&ag=&ca=v&cr=&bre=2006&ten=&tr=&rg=&tmi=ν=&do=&fu=&bmi=&hi=&ben=&dt=&c=75&ma=251&tpo=&mo=828&tre=2011&bpo=&bpr=&so=pr&tpr=&ot=sale∨=a

Προτιμώ δηλ. 13.000-15.000 για GTI παρά 20.000 για super mini. :yahoo:

ναι σιγουρα μαζι σου.

ακριβως αυτο ελεγα και εγω!!!!

μονο 2.0 scirocco η gti

αλλα δεν θα μπορω με τπτ οπως ειναι τωρα τα πραγματα να το συντηρησω για κανενα λογο.

τελη, ασφαλεια, τεκμηρια, βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ εχουν πολλλλλα χιλιομετρα...

Μέχρι 20.000 τον χρόνο είναι λογικά χιλιόμετρα, κάτω από 10.000 χλμ τον χρόνο καλό είναι να πονηρεύεσαι! ¶σε που είναι καλύτερα στρωμένος ο κινητήρας! :)

Δες μερικά που δεν έχουν :

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/634336/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/580160/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/244575/

Link to comment
Share on other sites

poen παλληκαρι μου παρε ενα βιντεακι 60-200 χαω με ενα cupraκι απο e-tuners μονο με προγραμμα ;)

Δεν μ αρεσει οπως ανεβαζει....και να ασς πω και κατι αλλο το οποιο δεν το πιστευουν και αρκετοι...

Ετρεξα οπως σας ειχα πει με ενα ibiza dsg cupra και ημουν σταση-400 μπροστα αρκετα γιαυτα που λενε...

Και ηρθε πριν μια εβδομαδα να ξανανοιξουμε και μ ειπε..να τωρα ανοιξε καλα το μοτερ..και αλλες τετοιες π@π@ριες...και του λεω οκ παμε παλι..."μονο σταση 400" τρεχω παντα...

Του κανω μια καλη διαφορα εκκινηση και στα 400 τερματζουμε κοπιο εως εναν προφυλακτηρα μπροστα το δικο μου(αλλα με μαζευε απιστευτα γρηγορα)...

Το αποτελεσμα ηταν να λεει σε ολους οτι το εχω προγραμμα...ενω εμαθα οτι τελικα εκεινος ειχε etuners!!!

Τελικα αυτα τα καινουρια Cupra γαζωνουν...

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν πας ρεπριζ???κι εμενα τα 1.6 vti με δυσκολευουν απιστευτα απο εκκινησεις αλλα απο ρεπριζ απλα δεν υπαρχει επαφη...γρηγοροι στα 400 μετρα πολλοι αλλα απο εκει και περα το χαος για πολλα αμαξια...οπως ειπες κι εσυ σε μαζευε πολυ γρηγορα αρα στα 600-700 μετρα θα ειχες φαει 2 αμαξακια χαλαρα...στο 0-400 μετραει κατα ποσο ξερεις να ξεκινας το αμαξι σου κατασταση ελαστικων μεγεθος ζαντας επισης στησιμο αυτοκινητου και πολλα πραγματα ακομα ενω απο ρεπριζ 50χαω 2ες οι απωλειες αυτες μειωνονται λογω του οτι δεν θα υπαρχει τοσο τραγικο σπινιαρισμα και μετραει η αεροδυναμικη απο εκει και περα!!!ενα αμαξι επισης δεν το κρινεις απο το 0-400 αλλα απο 1002 πραγματα οπως 100-0 πλευρικα g κλπ κλπ!!!πραγματα που πιστευω οτι ενα golf 4 ειναι καλως η κακως αρκετα πισω απο ενα cupra και σιγουρα μεγαλο ρολο παιζει και το οτι ειναι σχεδιο αυτοκινητου 10ετιας.... ;)

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν πας ρεπριζ???κι εμενα τα 1.6 vti με δυσκολευουν απιστευτα απο εκκινησεις αλλα απο ρεπριζ απλα δεν υπαρχει επαφη...γρηγοροι στα 400 μετρα πολλοι αλλα απο εκει και περα το χαος για πολλα αμαξια...οπως ειπες κι εσυ σε μαζευε πολυ γρηγορα αρα στα 600-700 μετρα θα ειχες φαει 2 αμαξακια χαλαρα...στο 0-400 μετραει κατα ποσο ξερεις να ξεκινας το αμαξι σου κατασταση ελαστικων μεγεθος ζαντας επισης στησιμο αυτοκινητου και πολλα πραγματα ακομα ενω απο ρεπριζ 50χαω 2ες οι απωλειες αυτες μειωνονται λογω του οτι δεν θα υπαρχει τοσο τραγικο σπινιαρισμα και μετραει η αεροδυναμικη απο εκει και περα!!!ενα αμαξι επισης δεν το κρινεις απο το 0-400 αλλα απο 1002 πραγματα οπως 100-0 πλευρικα g κλπ κλπ!!!πραγματα που πιστευω οτι ενα golf 4 ειναι καλως η κακως αρκετα πισω απο ενα cupra και σιγουρα μεγαλο ρολο παιζει και το οτι ειναι σχεδιο αυτοκινητου 10ετιας.... :D

Πηγαινω εκει π θελω εγω επειδη παντα οι αλλοι μ προκαλουν...οποτε φερνω το πατημα στα μετρα μου....

Αν ετρεχα στα 600μ ετρωγα 2 αμαξακια συμφωνω....αλλα αφου δεχτηκε να τρεξουμε φταιω εγω???

αλλωστε το αμαξακι μ ξεκιναει τελεια...και εκει εχω το πανω χερι...

Ρεπριζ δεν βαζω ποτε...

Αλλωστε το δικο μου ειναι stock...γτ να βαλω με ενα 150 κιλα ελαφρυτερο και 5 κιλα ροπη παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

ενα αμαξι επισης δεν το κρινεις απο το 0-400 αλλα απο 1002 πραγματα οπως 100-0 πλευρικα g κλπ κλπ!!!πραγματα που πιστευω οτι ενα golf 4 ειναι καλως η κακως αρκετα πισω απο ενα cupra και σιγουρα μεγαλο ρολο παιζει και το οτι ειναι σχεδιο αυτοκινητου 10ετιας.... ;)

+1

Πηγαινω εκει π θελω εγω επειδη παντα οι αλλοι μ προκαλουν...οποτε φερνω το πατημα στα μετρα μου....

Αν ετρεχα στα 600μ ετρωγα 2 αμαξακια συμφωνω....αλλα αφου δεχτηκε να τρεξουμε φταιω εγω???

αλλωστε το αμαξακι μ ξεκιναει τελεια...και εκει εχω το πανω χερι...

Ρεπριζ δεν βαζω ποτε...

Αλλωστε το δικο μου ειναι stock...γτ να βαλω με ενα 150 κιλα ελαφρυτερο και 5 κιλα ροπη παραπανω??

σημασια δεν εχει μονο τι εγινε με ενα που ανοιξες στα 400 μετρα, αλλα τι γινεται γενικοτερα.

με το να λες εγω δεν ανοιγω ρεπριζ πχ, δε σε κανει πιο γρηγορο, ισα ισα αφου δεν ανοιγεις

παραδεχεσαι ουσιαστικα οτι χανεις σε αυτη τη κοντρα

Edited by ΧΑΝΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Όχι!!!Απλά εφόσον οδηγάω το scirocco το οποίο έχει τον ίδιο κινητήρα και το ίδιο κιβώτιο με το cupra οι διαφορές που περιμένω να δω είναι πολύ ελάχιστες!!!!Το μόνο διαφορετικό είναι το βάρος!!!

ΧΕ και ομως εχει πιστεψε με ειναι ποιο γρηγορο φιλε και εχει πολυ καλο τιμονι.Και εχει κατι οταν στριβει...δεν ξερω τι ρε παιδια...τι να πω ..στιβει πολυ καλα...! Επισης φρεναρει .ΦΡΕΝΑΡΕΙ και μαλιστα πρεπει να εχει αρκετα καλυτερες επιδοσεις στο φρεναρισμα απο golf6-scirocco θα τολμουσα να πω οτι στο φρεναρισμα του μου θυμισε το focus 2 το οποιο εχει υποδειγματικα φρενα.Συγχαρητηρια στη seat παντως.Εαν ειχε βγει με 6αρι σασμαν την εκδοση απο το διλιτρο με 3 αξονες... νομιζω θα εβαζε νεα δεδομενα στο δρομο.

Το θεμα αξιοπιστια ομως...κουβαλαει τα παθη του tsi αν δεν του φερεσαι σωστα

Link to comment
Share on other sites

σημασια δεν εχει μονο τι εγινε με ενα που ανοιξες στα 400 μετρα, αλλα τι γινεται γενικοτερα.

με το να λες εγω δεν ανοιγω ρεπριζ πχ, δε σε κανει πιο γρηγορο, ισα ισα αφου δεν ανοιγεις

παραδεχεσαι ουσιαστικα οτι χανεις σε αυτη τη κοντρα

Λογικο δεν ειναι απο ενα αμαξι με 100 kg κατω και και 30+ps πανω???

Link to comment
Share on other sites

φιλε Τασο sorry κιολας αλλα η λογικη σου μου θυμιζει saxorala και τα λοιπα.

Ξερεις τι γινεται η λογικη μου μπορει να θυμιζει σαοραλλα αλλα δεν ξερω και πολλα πατηματα να γινονται στην ευθεια της Θηβας!!!

Επισης ουτε εχουμε αμαξια 500+++ps για να τα αφησουμε να δειξουν καθαρα την δυναμη τους...

Στην τελικη ολα ειναι υπερ του...μεχρι και το κιβωτιο..!εκεινος δεν χανει τπτ...εγω ομως???

Με εχει περασει astra gtc stock..(εχασα αλλαγη και δεν ειπα τπτ..για να μην φανει καπως...)..και περναω opcακια...(corsa)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.