Jump to content
FOTIS_GOLF2_16V

Αισθητήρας Βάρους Καθίσματος Συνοδηγου

Recommended Posts

Χτες ολοκληρωθηκε το project σχετικα με την αλαγη εσωτερικου απο trendline σε sportline.:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34677

Αυτο ομως που με εχει βαλει σε σκεψεις και δεν το ειχα δωσει σημασια οταν εκανα την ανταλλαγη καθισματων ειναι το εξης:

τα δικα μου μπροστινα καθισματα (απλα trendline) ειχανε και τα 2 αισθητηρα στο κουμπωμα της ζωνης για να κανει το γνωστο μπιπ μπιπ οταν δεν φορας ζωνη. Επισης στο καθισμα του συνοδηγου ειχε επιπλεον μια μικρη καλωδιωση (με μπλε φις) για τον αισθητηρα βαρους, τον οποιο και δεν κρατησα οταν εδωσα τα καθισματα για να παρω τoυ sportline.

Τελικα χτες που εκανα την τοποθετηση διαπιστωσα το εξης:

1) και τα 2 μπροστινα sportline καθισματα που πηρα δεν εχουν τον αισθτηρα στο κουμπωμα της ζωνης ασφαλειας ουτε την καλωδιωση. εχουν μονο τη καλωδιωση με το κιτρινο φις που ειναι για τον αεροσακο.

2) το καθισμα του συνοδηγου, δεν εχει καν τον αισθητηρα βαρους ουτε την καλωδιωση με το μπλε φις.

Ενοειται οτι θα παω το συντομοτερο δυνατο στο καταστημα που εκανα την ανταλλαγη για να παρω πισω τα πραγματα που λειπουν, αλλα τι παιζεται με τον αισθητηρα βαρους? κατ αρχην δεν εχω καποια ενδειξη σφαλματος.

επισης ο ηχος προειδοποιησης για τη ζωνη δεν λειτουργει πια μιας και το μαυρο φις ειναι πλεον στον αερα.

Σε περιπτωση (λεμε τωρα... κουφια η ωρα) που χτυπησει το αυτοκινητο και υπαρχει συνεπιβατης διπλα εφοσον ο αισθητηρας λειπει προς το παρον, θα δωθει εντολη να ανοιξει και ο αεροσακος συνοδηγου?

Link to comment
Share on other sites

Χτες ολοκληρωθηκε το project σχετικα με την αλαγη εσωτερικου απο trendline σε sportline.:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34677

Αυτο ομως που με εχει βαλει σε σκεψεις και δεν το ειχα δωσει σημασια οταν εκανα την ανταλλαγη καθισματων ειναι το εξης:

τα δικα μου μπροστινα καθισματα (απλα trendline) ειχανε και τα 2 αισθητηρα στο κουμπωμα της ζωνης για να κανει το γνωστο μπιπ μπιπ οταν δεν φορας ζωνη. Επισης στο καθισμα του συνοδηγου ειχε επιπλεον μια μικρη καλωδιωση (με μπλε φις) για τον αισθητηρα βαρους, τον οποιο και δεν κρατησα οταν εδωσα τα καθισματα για να παρω τoυ sportline.

Τελικα χτες που εκανα την τοποθετηση διαπιστωσα το εξης:

1) και τα 2 μπροστινα sportline καθισματα που πηρα δεν εχουν τον αισθτηρα στο κουμπωμα της ζωνης ασφαλειας ουτε την καλωδιωση. εχουν μονο τη καλωδιωση με το κιτρινο φις που ειναι για τον αεροσακο.

2) το καθισμα του συνοδηγου, δεν εχει καν τον αισθητηρα βαρους ουτε την καλωδιωση με το μπλε φις.

Ενοειται οτι θα παω το συντομοτερο δυνατο στο καταστημα που εκανα την ανταλλαγη για να παρω πισω τα πραγματα που λειπουν, αλλα τι παιζεται με τον αισθητηρα βαρους? κατ αρχην δεν εχω καποια ενδειξη σφαλματος.

επισης ο ηχος προειδοποιησης για τη ζωνη δεν λειτουργει πια μιας και το μαυρο φις ειναι πλεον στον αερα.

Σε περιπτωση (λεμε τωρα... κουφια η ωρα) που χτυπησει το αυτοκινητο και υπαρχει συνεπιβατης διπλα εφοσον ο αισθητηρας λειπει προς το παρον, θα δωθει εντολη να ανοιξει και ο αεροσακος συνοδηγου?

Οραιο ερώτημα!!! και εγώ εχω αυτην την απορία?? Πιστευω ομως πως δεν θα ανοίξει γιατι θεωρει το οτι κάθισμα ειναι κενο.

Link to comment
Share on other sites

Χτες ολοκληρωθηκε το project σχετικα με την αλαγη εσωτερικου απο trendline σε sportline.:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34677

Αυτο ομως που με εχει βαλει σε σκεψεις και δεν το ειχα δωσει σημασια οταν εκανα την ανταλλαγη καθισματων ειναι το εξης:

τα δικα μου μπροστινα καθισματα (απλα trendline) ειχανε και τα 2 αισθητηρα στο κουμπωμα της ζωνης για να κανει το γνωστο μπιπ μπιπ οταν δεν φορας ζωνη. Επισης στο καθισμα του συνοδηγου ειχε επιπλεον μια μικρη καλωδιωση (με μπλε φις) για τον αισθητηρα βαρους, τον οποιο και δεν κρατησα οταν εδωσα τα καθισματα για να παρω τoυ sportline.

Τελικα χτες που εκανα την τοποθετηση διαπιστωσα το εξης:

1) και τα 2 μπροστινα sportline καθισματα που πηρα δεν εχουν τον αισθτηρα στο κουμπωμα της ζωνης ασφαλειας ουτε την καλωδιωση. εχουν μονο τη καλωδιωση με το κιτρινο φις που ειναι για τον αεροσακο.

2) το καθισμα του συνοδηγου, δεν εχει καν τον αισθητηρα βαρους ουτε την καλωδιωση με το μπλε φις.

Ενοειται οτι θα παω το συντομοτερο δυνατο στο καταστημα που εκανα την ανταλλαγη για να παρω πισω τα πραγματα που λειπουν, αλλα τι παιζεται με τον αισθητηρα βαρους? κατ αρχην δεν εχω καποια ενδειξη σφαλματος.

επισης ο ηχος προειδοποιησης για τη ζωνη δεν λειτουργει πια μιας και το μαυρο φις ειναι πλεον στον αερα.

Σε περιπτωση (λεμε τωρα... κουφια η ωρα) που χτυπησει το αυτοκινητο και υπαρχει συνεπιβατης διπλα εφοσον ο αισθητηρας λειπει προς το παρον, θα δωθει εντολη να ανοιξει και ο αεροσακος συνοδηγου?

Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι αν και sportline τα καθισματα, δεν ειχανε αισθητηρες στα κουμπωματα απο τις ζωνες ασφαλειας, αλλα και το σημαντικοτερο δεν ειχε καν τον αισθητηρα βαρους το καθισμα συνοδηγου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μην ειχανε, μαλλον τους εχουν αφερεσει και πουλησει χωριστα απο τα καθησματα, σαν ανταλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μην ειχανε, μαλλον τους εχουν αφερεσει και πουλησει χωριστα απο τα καθησματα, σαν ανταλακτικο.

Για τον αισθητηρα βαρους δεν ξερω αν εγινε κατι τετοιο αν και δεν φενεται το παραμικρο να εχει βγει απο το καθισμα. τα κουμπωματα για τις ζωνες ασφαλειας ομως ειναι χωρις καλωδιο, και αυτο δεν γινεται να βγει ξεχωριστα, ειναι ενα πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο αεροσακος με τον αισθητηρα βαρους δεν νομιζω να ειναι linked. Off ο αεροσακος οδηγου βγαινει μονο με το γνωστο τροπο χειροκινητα αλλιως οποτε το καθισμα του συνοδηγου ηταν αδειο θα αναβε η σχετικη ενδειξη. Επισης μοιαζει απιθανο ετσι και αλλιως αφου οι αεροσακοι προυπαρχουν των αισθητηρων βαρους. Αλλο πραμα κανει τον αεροσακο να σκασει η να μην σκασει, η κρουση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο αεροσακος με τον αισθητηρα βαρους δεν νομιζω να ειναι linked. Off ο αεροσακος οδηγου βγαινει μονο με το γνωστο τροπο χειροκινητα αλλιως οποτε το καθισμα του συνοδηγου ηταν αδειο θα αναβε η σχετικη ενδειξη. Επισης μοιαζει απιθανο ετσι και αλλιως αφου οι αεροσακοι προυπαρχουν των αισθητηρων βαρους. Αλλο πραμα κανει τον αεροσακο να σκασει η να μην σκασει, η κρουση.

δηλαδη ο αισθητηρας βαρους το μονο που κανει ειναι να καταλαβαινει οτι υπαρχει συνεπιβατης και εφοσον δεν φορεσε ζωνη, να ενεργοποιει το γνωστο ηχο? δεν νομιζω... τοτε γιατι να μην εχουν και στο καθισμα του οδηγου τετοιο αισθητηρα?

Παντως αν ο αισθητηρας βαρους δεν σχετιζεται με το ανοιγμα του αεροσακου σε περιπτωση κρουσης τοτε προσωπικα δεν μ απασχολει και τοσο, αν ομως σχετιζεται τοτε επιβαλεται να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Μα εχει και το καθισμα του οδηγου. Αν σηκωσεις το κωλαρακι σταματαει το μπλιπ μπλιπ :)

Τσεκαρισμενο αυτο Νικο???? Αν υσχυει κατι τετοιο αλαζουν τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια,για να σας λυ8ει η απορια,ο αεροσακος θα ανοιξει και χωρις συνεπιβατη,εκτος και αν τον εχεις κλειδωσει απο το ντουλαπακι...εχω τρακαρει και γνωριζω.μακρυα απο τετοια ομως!

Link to comment
Share on other sites

Φανη σορρυ, με εκανες να βγω με τις πυζαμες, αλλα ειχα αδικο για τη θεση του οδηγου. Παντως και εγω επιμενω πως δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο. Ο συνονοματος παραπανω εδωσε μια πολυ πειστικη απαντηση πιστευω... Κρατα ομως μια πισινη για τον αεροσακο του καθισματος τον πλαινο. Δεν νομιζω βεβαια να ειναι και τοσο δυσκολο να βρεις γιατι ακριβως ειναι ο αισθητηρας βαρους εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μπροστα μου τωρα τα προηγουμενα καθισματα για να τσεκαρω που παει το καθε καλωδιο. παντως τα προηγουμενα καθισματα απο κατω ειχανε:

1) καθισμα ΟΔΗΓΟΥ ενα κιτρινο φις που ειναι για τον αεροσακο, & ενα μαυρο φις που παει στο κουμπωμα για τη ζωνη ασφαλειας.

2) καθισμα ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ενα κιτρινο φις για τον αεροσακο, ενα μαυρο φις που παει στο κουμπωμα για τη ζωνη ασφαλειας, και ενα ΜΠΛΕ φις το οποιο δεν ειχα δωσει καν σημασια που παει στο καθισμα.

ειχα την εντυπωση οτι και αυτα που πηρα θα ειναι ιδια με τα δικα μου.

και αυτα που πηρα εχουν μονο το κιτρινο φις και τιποτα αλλο. επισης τα κουμπωματα για τις ζωνες ειναι χωρις αισθητηρα, φενεται δηλαδη οτι ειναι ετσι, και οτι δεν εχει βγει κατι απο κει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,για να σας λυ8ει η απορια,ο αεροσακος θα ανοιξει και χωρις συνεπιβατη,εκτος και αν τον εχεις κλειδωσει απο το ντουλαπακι...εχω τρακαρει και γνωριζω.μακρυα απο τετοια ομως!

μαλιστα... εν μεροι λυθηκε η απορια, μενει ομως να βρουμε τι ρολο παιζει το μπλε φις γιατι καπου ηταν σενδεμενο. και ευτυχως δηλαδη που κρατησα τις δικες μου καλωδιωσεις κατω απο τα καθισματα γιατι αυτα που πηρα τα ειχανε κομενα με κοφτη ως συνηθως...

Τωρα αν δεν βρουμε λυση απο δω, θα πεταχτω αυριο μεχρι το μαγαζι που εκανα την τραμπα να το τσεκαρω ιδιοις ομμασι.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... εν μεροι λυθηκε η απορια, μενει ομως να βρουμε τι ρολο παιζει το μπλε φις γιατι καπου ηταν σενδεμενο. και ευτυχως δηλαδη που κρατησα τις δικες μου καλωδιωσεις κατω απο τα καθισματα γιατι αυτα που πηρα τα ειχανε κομενα με κοφτη ως συνηθως...

Τωρα αν δεν βρουμε λυση απο δω, θα πεταχτω αυριο μεχρι το μαγαζι που εκανα την τραμπα να το τσεκαρω ιδιοις ομμασι.

Νομιζω Λαρισα ειναι το μαγαζι? Τι ωρα το υπολογιζεις? Να βρεθουμε να παμε μαζι αν δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω Λαρισα ειναι το μαγαζι? Τι ωρα το υπολογιζεις? Να βρεθουμε να παμε μαζι αν δεν εχεις προβλημα.

κανενα προβλημα! αν δεν βρεθει λυση ετσι θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

Μα εχει και το καθισμα του οδηγου. Αν σηκωσεις το κωλαρακι σταματαει το μπλιπ μπλιπ :)

Εισαι σιγουρος;Ποιος ο λογος να εχει το καθισμα του οδηγου αισθητηρα;Γινεται να κινειται το αυτοκινητο χωρις οδηγο;

Link to comment
Share on other sites

Φανη σορρυ, με εκανες να βγω με τις πυζαμες, αλλα ειχα αδικο για τη θεση του οδηγου. Παντως και εγω επιμενω πως δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο. Ο συνονοματος παραπανω εδωσε μια πολυ πειστικη απαντηση πιστευω... Κρατα ομως μια πισινη για τον αεροσακο του καθισματος τον πλαινο. Δεν νομιζω βεβαια να ειναι και τοσο δυσκολο να βρεις γιατι ακριβως ειναι ο αισθητηρας βαρους εκει.

edit* Οντως δεν ειχα υπολογισει οτι το αυτοκινητο πρεπει να κινειται για δουλευει η ειδοποιηση.

Edited by Orfi
Link to comment
Share on other sites

edit* Οντως δεν ειχα υπολογισει οτι το αυτοκινητο πρεπει να κινειται για δουλευει η ειδοποιηση.

Ουπς...λαλακια μου :)

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Φανη σορρυ, με εκανες να βγω με τις πυζαμες, αλλα ειχα αδικο για τη θεση του οδηγου. Παντως και εγω επιμενω πως δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο. Ο συνονοματος παραπανω εδωσε μια πολυ πειστικη απαντηση πιστευω... Κρατα ομως μια πισινη για τον αεροσακο του καθισματος τον πλαινο. Δεν νομιζω βεβαια να ειναι και τοσο δυσκολο να βρεις γιατι ακριβως ειναι ο αισθητηρας βαρους εκει.

Αρα πιθανον υσχυει αυτο που εχω στο μυαλο μου, δηλ:

1) στην θεση του οδηγου δεν χρειαζεται αισθητηρας διοτι το κουδουνισμα ενεργοποιειται αυτοματα εφοσον κινειται το οχημα και δεν εχει μπει η ζωνη ασφαλειας, μιας και ειναι αδυνατον να οδηγησεις το αυτοκινητο χωρις να καθεσαι στη θεση του οδηγου.

2) στην θεση του συνοδηγου υπαρχει ο αισθητηρας βαρους για να υπενθυμιζει στον συνοδηγο οτι πρεπει να φορεσει τη ζωνη του, αλοιως θα χτυπαγε συνεχως και χωρις συνεπιβατη.

Συμπερασμα, οπως ειπε και ο φιλος παραπανω που ειχε ατυχες συμβαν, οτι και χωρις συνεπιβατη ανοιξε και ο αεροσακος συνοδηγου τοτε ο αισθητηρας ειναι μονο για το κουδουνισμα και μονο.

Αρα ετσι εξηγειται το οτι τα κουμπωματα για τις ζωνες ασφαλειας στα καθισματα που πηρα δεν εχουν αισθητηρα που να δινει εντολη ποτε φορας ζωνη και ποτε οχι. αρα ο αισθητηρας βαρους θα ηταν δωρο αδωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις και να τα δοκιμασεις αυτα ρε γμτ :)

οντως...!!! αλλα μαλλον ετσι ειναι τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο αισθητηρας βαρους στο καθισμα του συνοδηγου το μονο που κανει, ειναι να ενεργοποιει τον ηχο (ντιν ντιν...) για να βαλει ζωνη και ο συνοδηγος.

ΔΕΝ εχει καμια σχεση με τους αεροσακους, τσεκαρισμενο 100%!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.