Jump to content
DrYannisK

Toyota Vs Golf

Recommended Posts

http://toyotaclub.forumup.gr/viewtopic.php?t=429&mforum=toyotaclub

εχει πολυ πλακα που στο φορουμ τους εχουν και ενοτητα για κοντρες! και μαντεψτε με ποιους τα βαζουν και ποιους εχουν αχτι! εμας.. χχαχαχαχαχαχα ειναι πολλλα κλικ πισω σε ολα και μιλανε κιολας.....

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε μαγκες που νομιζουν πως το 1.4 auris παει πολυ καλα και μπορει να τα ριχνει σε 1.6 fsi.. με το δικο μου 1.4 ,4ες και 5ες που τα χα παει μ εναν δε μπορουσε να με φτασει...

Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε μαγκες που νομιζουν πως το 1.4 auris παει πολυ καλα και μπορει να τα ριχνει σε 1.6 fsi.. με το δικο μου 1.4 ,4ες και 5ες που τα χα παει μ εναν δε μπορουσε να με φτασει...

χαχα! Δεν πειραζει, ετσι παρηγορουνται αυτοι... Με ψευδαισθησεις.. Λεει ενας μια μπαρουφα για να ανεβει το πεσμενο ηθικο των αλλων.. Εντυπωση μου κανει, παντως, το λεξιλογιο τους οταν αναφερονται σε VW... Τελος παντων, απαξιωση!

Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε μαγκες που νομιζουν πως το 1.4 auris παει πολυ καλα και μπορει να τα ριχνει σε 1.6 fsi.. με το δικο μου 1.4 ,4ες και 5ες που τα χα παει μ εναν δε μπορουσε να με φτασει...

Μωρε ασε τους να βαζουν κοντρα με το παρελθον μας γιατι με το παρον μας (tsi) τα χουν βρει σκουρα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστος μου λατρης των toyota, πριν ειχε celica το στρογγυλοφαναρο και μετα το καινουριο μοντελο (που ειναι ωραιο αυτοκινητο) και ηθελε να αλλαξει αυτοκινητο λογω ζημιας που του ειχε βγαλει στη μηχανη, σκαιφτοταν να παει σε golf αλλα φοβοτανε μην πεσει κατηγορια, τελικα πηρε golf 5 tsi 140 και λεει οτι ειναι κλασεις ανωτερο το golf :yahoo: !!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα για γελια οι τυποι του toyotaclub αν πας στην σελιδα ΄φιλικα ανοιγματα΄ θα σκασεις απο τα γελια..ενας εβαλε κοντρα με την μηχανη(1000rr) του με golf gti και τον περασε και το εκανε θεμα..δεν μπορει λεει με το AURIS εγραψε παρακατω γιαυτο :rofl: ...αλλος γραφει οτι 1600 auris παει καλυτερα απο tsi 140ps και ενας αλλος οτι περασε GTI :D ..γενικως εχουν σε ολες τις κοντρες γραψει σχετικα με VW...κομπλεξικοι οι τυποι τους εχουν κατσει στο λαιμο τα tsi :yahoo:

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

http://toyotaclub.forumup.gr/about498-toyotaclub.html

εσδω αλλος λεει πως ενας φιλος του εχει golf και του εβγαλε 65 βλαβες σε 2 χρονια... οι ανθρωποοι εχουν απιστευθτο κομπλεξ. λες και μετραει κανεις 65 βλαβες....χχααχχχα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι καραγκιόζηδες και άνθρωποι που είναι σωστοί, ανεξαρτήτως μάρκας οχήματος.

Αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. Αλλά καλό είναι να μην ανοίγουμε διαμάχες με άλλα clubs...Πρόβλημά τους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι καραγκιόζηδες και άνθρωποι που είναι σωστοί, ανεξαρτήτως μάρκας οχήματος.

Αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ. Αλλά καλό είναι να μην ανοίγουμε διαμάχες με άλλα clubs...Πρόβλημά τους.

συμφωνω απολυτως

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ρε παιδια αν μου πει καποιος οτι σε 4 χρονια του χαλασαν 2 vw, ή 2 opel, ή 2 toyota ή εστω 2 ΚΙΑ ,ενα θα ειναι το συμπερασμα.μαλλον ο τυπος δεν ειναι για να οδηγαει...

Link to comment
Share on other sites

Οι μονοι που θα ζηλευα απο το Toyota club ειναι αυτοι με τα τουρμπισια Supra.(αν υπαρχουν φυσικα)

Οπως και εδω αυτοι με τα Μκ2-3 VR6.. Απο κει και περα...

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια. που ζουνε αυτοι. τελος παντων. για τα supra respect. αλλα να πω και κατι αλλο.

καλα τα σταρλετ, γρηγορα ελαφρια με εχουν περασει και με εχουν κανει καρναβαλι (εχω golf gt μαμα) αλλα κουβαδακια παραλιας με ροδες ρε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

http://toyotaclub.forumup.gr/about2134-435-toyotaclub.html

εχει πολυ πλακα. καναν αυτοι λαθος επιλογη και αντι να το παραδεχτουν, προωθουν κ αλλους στο ιδιο λαθος.

εδω μιλανε πως εχουν αναφερθει tiguan με προβλημα στο πεταλ του γκαζιου κια πως θα επρεπε να κανει ανακληση η vw οπως εκεινοι...

εδω μιλαμε η toyota εχε ι γινει ρεζιλι διεθνως απο τα πολλλα παρα πολλα προβληματα και αυτοι σφυριζουν αδιαφορα πως εχουν αξιοπιστια......

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι οταν διαβαζω κατι τετοια απλα γελαω σε σημειο οπου με πιανει ιλιγγος...οταν σκαω διπλα στο φαναρι διπλα σε κανενα τσελλιγκα η κανενα σταρλετ τζι τι κοιτανε καλα καλα νομιζουν οτι με εχουν και μολις χανουν το μετημα απο τις κολωνες που τρωνε στο επομενο φαναρι απλα εχουν κοπει τα γελακια και πανε σαν κοτουλες!!!πολυ γελιο ριχνω επισης οταν παιρνω το tiguan του πατερα μου και ριχνω ασχημο ξυλο στα αγγουρις τους!!!

Υ.Γ.dr με εφτιαξες παλι κανω εγγραφη και παω να τους κανω ανω κατω ....μουαχαχαχα

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

τι γελοια συγκριση ηταν αυτη??? χαχαχαχαχα.....γιαπωνεζικες κ_____ς....(πλεον)...

Edited by Speedy
Μη επιτρεπόμενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.dr με εφτιαξες παλι κανω εγγραφη και παω να τους κανω ανω κατω ....μουαχαχαχα

αστους στον πονο τους....

Link to comment
Share on other sites

Έχω γραφτεί στο συγκεκριμένο κλαμπ εδώ και καιρό. Έχει πολύ γέλιο. Οι περισσότεροι είναι οκ, αλλά είναι και 1-2 που έχουν φοβερό μίσος για τα VW. Είναι φανερό πως έχουνε πιει πάρα πολύ τσάι και δε λένε να το χωνέψουν. Αυτό δε που είναι το πιο αστείο, είναι ένας τύπος που λέει ότι το auris 1.6 με τα 124 άλογα κάνει 0-100 9", πάει μαζί με μαμά ραλλύ και έχει και τα tsi τα 122, ενώ τελευταία γράφει ότι πατάει και 140άρια, επεξηγώντας ότι όταν λέει πατάει, εννοεί ότι πάει μαζί. Ο συγκεκριμένος είναι τόσο βλαμμένος, που ανοίγει πολλαπλούς λογαριασμούς, και εκεί και στο youtube για να φαίνεται ότι υποστηρίζουν αρκετά άτομα αυτά που λέει. Πάω στοίχημα ότι είναι ο ίδιος που στο θέμα των ανακλήσεων της toyota έχει μπει και λέει για τα vw (tiguan) όπως έγραφε πιο πάνω. Επίσης ο ίδιος με μια πρόχειρη αναζήτηση, έχει μπει και λέει τα ίδια σε πάρα πολλά σχετικά φόρουμ , με αποτέλεσμα να τον έχουν κάνει ban όλοι(ακόμα και στο toyotaclub, αλλά έχει υπομονή και ανοίγει νέους λογαριασμούς!) Επίσης να πω, πως δεν είναι σωστό σε καμία περίπτωση να μπαίνει κανείς μέσα στο άλλο φόρουμ και να θάβει τα αμαξάκια των ανθρώπων. Για όποιον το αγόρασε, σίγουρα κάτι λέει αυτό, και για τον ίδιο είναι καλό. Δε χρειάζεται να πέφτουμε στο επίπεδο των 1-2 ανεγκέφαλων που έχουν στιγματίσει ακόμα και το δικό τους forum.

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε αδερφε δεν θα πεσουμε στο ιδιο επιπεδο απλα εκανα μια εγγραφη και ειδα και μερικα δικα σου ποστς (σε καταλαβα απο την υπογραφη) και απλα καποια στιγμη θα τους "ψιλοκοντραρω" με το ταπεινο μου SEATακι...εδω διαβασα οτι ενας με ενα auris ειδε ενα gti απο πισω του οπου λεει του επαιζε τα φωτα εκανε δεξια και δεν μπορεσε να τον περασει!!!απλα βγηκαν τα ιδια τα μελη του toyotaclub και τον εκραξαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου.

Πρίν από περίπου ένα χρόνο πήρα ένα εταιρικό auris 1600. Το παρέλαβα από την Αθήνα με 7 χιλιόμετρα και έκανα αμέσως ταξίδι προς την βόρεια Ελλάδα (500χλμ). Το χειρότερο στρώσιμο! Το μοτέρ ήταν πολύ σφιχτό στην αρχή άλλά καθώς περνούσε ο καιρός και τα χιλιόμετρα άνοιγε συνεχώς. Στην αρχή έλεγες ότι δεν είναι δυνατόν να έχει 124 άλογα, όμως στη συνέχεια πραγματικά το μοτέρ μεταμορφώθηκε. Μετά από 5 μήνες και 15000 χιλιόμετρα το παρέδωσα. Σε αυτό το διάστημα δεν είχα ανοίξει ποτέ το καπώ για να ελέγξω τα λάδια και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Την ίδια περίοδο ψαχνόμουν και για αγορά δικού μου αυτοκινήτου. Ενθουσιασμένος από το auris είχα σχεδόν καταλήξει να πάρω και εγώ το ίδιο, αν και τα λεφτά μου φαίνοταν πολλά. Για καλή μου τύχη όμως βρέθηκε στο δρόμο μου το golf, αμάξι με το οποίο ως τότε δεν είχα εμπειρίες και που δεν το υπολόγιζα στις εναλλακτικές λόγω χρημάτων. Ξετρελλάθηκα μαζί του, είπα ότι θα ανέβω σε χρήματα και θα το πάρω.

Τώρα μετά από 15000χλμ συμβίωσης είμαι ευτυχισμένος με την επιλογή μου. Σε κάποιες αγορές απλά δεν χωράνε τσιγγουνιές!

Καλό και χρυσό το auris. Μεγάλο, άνετοι χώροι, βλέπεις από ψηλά, καλό "τράβηγμα", αλλά μέχρι εκεί. Απίστευτος θόρυβος στην Εθνική Οδό (είχε το 5αρι σαζμάν), τσιμπημένη κατανάλωση, στα 180χλμ/ώρα εγώ προσωπικά τρόμαξα-το βρήκα ασταθές. Πολύ μέτρια τα πλαστικά του, και είμαι σίγουρος ότι αν το αγόραζα (αυτό συνήθως συμβαίνει στους αναποφάσιστους αγοραστές) θα θεωρούσα ότι με είχαν "κλέψει". Η αμφιβολία μετά την αγορά φέρνει πολύ μεγάλη στεναχώρια.

Τέλος: θέμα σύγκρισης δεν τίθεται (ταχύτητα, ποιότητα, "παράγοντας ευχαρίστησης"). Και να είμαι αντικειμενικός: ελπίζω να μην αλλάξω γνώμη καθώς περνούν τα χιλιόμετρα. :p

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου.

Πρίν από περίπου ένα χρόνο πήρα ένα εταιρικό auris 1600. Το παρέλαβα από την Αθήνα με 7 χιλιόμετρα και έκανα αμέσως ταξίδι προς την βόρεια Ελλάδα (500χλμ). Το χειρότερο στρώσιμο! Το μοτέρ ήταν πολύ σφιχτό στην αρχή άλλά καθώς περνούσε ο καιρός και τα χιλιόμετρα άνοιγε συνεχώς. Στην αρχή έλεγες ότι δεν είναι δυνατόν να έχει 124 άλογα, όμως στη συνέχεια πραγματικά το μοτέρ μεταμορφώθηκε. Μετά από 5 μήνες και 15000 χιλιόμετρα το παρέδωσα. Σε αυτό το διάστημα δεν είχα ανοίξει ποτέ το καπώ για να ελέγξω τα λάδια και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Την ίδια περίοδο ψαχνόμουν και για αγορά δικού μου αυτοκινήτου. Ενθουσιασμένος από το auris είχα σχεδόν καταλήξει να πάρω και εγώ το ίδιο, αν και τα λεφτά μου φαίνοταν πολλά. Για καλή μου τύχη όμως βρέθηκε στο δρόμο μου το golf, αμάξι με το οποίο ως τότε δεν είχα εμπειρίες και που δεν το υπολόγιζα στις εναλλακτικές λόγω χρημάτων. Ξετρελλάθηκα μαζί του, είπα ότι θα ανέβω σε χρήματα και θα το πάρω.

Τώρα μετά από 15000χλμ συμβίωσης είμαι ευτυχισμένος με την επιλογή μου. Σε κάποιες αγορές απλά δεν χωράνε τσιγγουνιές!

Καλό και χρυσό το auris. Μεγάλο, άνετοι χώροι, βλέπεις από ψηλά, καλό "τράβηγμα", αλλά μέχρι εκεί. Απίστευτος θόρυβος στην Εθνική Οδό (είχε το 5αρι σαζμάν), τσιμπημένη κατανάλωση, στα 180χλμ/ώρα εγώ προσωπικά τρόμαξα-το βρήκα ασταθές. Πολύ μέτρια τα πλαστικά του, και είμαι σίγουρος ότι αν το αγόραζα (αυτό συνήθως συμβαίνει στους αναποφάσιστους αγοραστές) θα θεωρούσα ότι με είχαν "κλέψει". Η αμφιβολία μετά την αγορά φέρνει πολύ μεγάλη στεναχώρια.

Τέλος: θέμα σύγκρισης δεν τίθεται (ταχύτητα, ποιότητα, "παράγοντας ευχαρίστησης"). Και να είμαι αντικειμενικός: ελπίζω να μην αλλάξω γνώμη καθώς περνούν τα χιλιόμετρα. :cry:

Συνγχαρητήρια για την επιλογή σου!!!Πραγματικά είναι πολύ ωραίο-δυνατό-και όλα όσα ακόμα θετικά έχει!!!ΝΑ το χαρείς όσο δεν πάει!!!! :cry: :cry: :p

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Παντως μια ευρωπαικη εταιρια οδικης βοηθειας (δεν θυμαμαι το ονομα της)

συμφωνα με τις σημειωσεις που εκανε καθε φορα που τους καλουσαν την Toyota

την εχει απο τα τελευταια δηλαδη δεν χρειαστηκε πολλες φορες.

Απο τις 1ες ηταν Peugeot και Citroen καπου στην μεση ηταν τα VolksWagen.

Παντως για να μην κανω αερολογιες το απογευμα αν μπορεσω θα ανεβασω την λιστα τους.

Link to comment
Share on other sites

Παντως μια ευρωπαικη εταιρια οδικης βοηθειας (δεν θυμαμαι το ονομα της)

συμφωνα με τις σημειωσεις που εκανε καθε φορα που τους καλουσαν την Toyota

την εχει απο τα τελευταια δηλαδη δεν χρειαστηκε πολλες φορες.

Απο τις 1ες ηταν Peugeot και Citroen καπου στην μεση ηταν τα VolksWagen.

Παντως για να μην κανω αερολογιες το απογευμα αν μπορεσω θα ανεβασω την λιστα τους.

το ποσες φορες καλεσαν μια εταιρεια, δεν εχει καμια σημασια καθως παιζει ρολο το ποσα αμαξια κυκλοφορουν απο το καθε μοντελο και επισης υπαρχουν και αλλοι παραμετροι. οπως πχ αν πχ οι οδηγοι μιας κατηγοριας αμαξιων κανουν παραπανω χιλιομετρα, αν τα χ αμαξια τα αγοραζουν γυναικες που κανουν ποιο προσεκτικη οδηγηση η αντρες οι οποιοι δεν καλουν την οδικη βοηθεια για αλλαγη ελαστικου κτλ κτλ κτλ. αναξιοπιστα τα στοιχεια λοιπον. τελος αν ειχες παρομοια εταιρια, και σου εδιναν καποια χρηματα, δε θα αλλαζες "γνωμη" και θα εδινες στην δημοσιοτητα ψευδη στοιχεια;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.