Jump to content
midkin

Drift Και Σπασμένη Κρεμαγιερα...

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Πριν από λίγο γύρισα από το parking του ΟΑΚΑ όπου βγάζοντας μία ασφάλεια από το αμάξι μου η οποία απενεργοποιεί τα ABS και τα ESP driftαρα αρκετά το αμάξι μου με χειρόφρενο και γκάζια... Έκανα αρκετούς κύκλους στο parking με πολύ drift και στροφές 180 μοιρών κλπ ώσπου κάποια στιγμή το αμάξι άρχισε να κάνει κρακ κρακ κρακ κάθε φορά που έστριβα το τιμόνι. Μάλλον είναι κάτι σε κρεμαγιερα! Ευτυχώς βρήκα άκρη και θα την αλλάξω χωρίς κόστος μέσω της εγγύησης αλλά απογοητεύτηκα που το (καινούργιο) αμάξι μου έβγαλε πρόβλημα με λίγο ζόρισμα...! :(

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν σου έφυγε καμια ρόδα παλι καλά να λες, αντε καλορίζικη η κρεμαγιερα και δεν ξερω και εγώ τι άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν το είχα σηκώσει για να περάσω την ανάρτηση, απογοητεύτηκα από την ποιότητα των ημιαξονίων του...

Μην χαλιέσαι midkin...Το ζόρισες πολύ?Ανέβαζες στροφές και άφηνες συμπλέκτη?Αφηνες συμπλέκτη με γυρισμένους τροχούς μήπως?

Ασχετο, αλλά έβγαλες 2 ασφάλειεςλ, δλδ μία για ESP και μία για ABS?Είχε πλάκα?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω εδω και κανα μηνα που το παω περα δωθε δεν βλεπω καποιο προβλημα(εκτος τα λαστιχα)

απλα εγω το παω με γκαζι/φρενο οχι με χειροφρενο.

Μηπως ειχες παρελθον σε καμια μεγαλη Ελληνικη λακουβα?

Link to comment
Share on other sites

Το ζόρισες πολύ?Ανέβαζες στροφές και άφηνες συμπλέκτη?Αφηνες συμπλέκτη με γυρισμένους τροχούς μήπως?

Ασχετο, αλλά έβγαλες 2 ασφάλειεςλ, δλδ μία για ESP και μία για ABS?Είχε πλάκα?

Πρώτον ναι είχε πλάκα. Δηλαδή μέχρι να σπάσει η κρεμαγιέρα :p

Δεύτερον πατούσα απαλά το γκάζι, γέμιζα λίγο την πρώτη, έβαζα δευτέρα πήγαινα με 40 το πολύ 50, πατούσα συμπλέκτη στο τέρμα, σήκωνα χειρόφρενο, έστριβα το τιμόνι, άφηνα συμπλέκτη, πατούσα πολύ γκάζι και που και που φρένο και φτου κι από την αρχή. Ως αποτέλεσμα να χάνω τον έλεγχο το αμαξιού και να προσπαθώ να το επαναφέρω. Το έδαφος ήταν ιδιαιτέρα γλιστερό(αν έχετε πάει στο parking του ΟΑΚΑ θα ξέρετε) και δεν νομίζω πως επιβάρυνε ιδιαίτερα το αμάξι. Ίσως σε μεγάλο βαθμό φταίνε οι βαριές 18άρες bilbao.

σιγα αν ετσι δημιουργουντε τα προβληματα τοτε να το βαλουμε σε ναυλον να μη σκονιζεται

Έτσι με βλέπω να κάνω στο τέλος :/

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας το ξαναλέω.

Τώρα που έφτιαξαν το μοτέρ, χάνει το αμάξι στον τομέα της μετάδοσης!

Εφόσον λες ότι ήταν γλυστερό οδόστρωμα, δεν έφαγαν λογικα μεγάλο ζόρι τα ημιαξόνια...Αρα ήταν ή σασμάν ή κάποιο διαφορικούλι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.... πολλα 6 αρια...εχουν ενα προβληματακι στο τιμονι το εχουμε πει 10 φορες ...καποιοι μιλησαν για κενο 2-3χιλ στην κρεμαγιερα καποιοι το μεταφραζουν σαν στιγμιαια αισθηση οτι το τιμονι κλειδωνει σε καποια σημεια σαν να εχει δοντακια... .... Ενα τετοιο κενο σε συν υπαρξη με την ροπη απο το drift σε εκανε να το παρεις στα χερια πιστεψε με .

Επισης η ποιοτητα ημιαξονιων ειναι.... χειροτερη και απο matiz πιστεψτε με. Δεν το περιμενα... αλλα τι να κανεις....

Στον τομεα μεταδοσης κινησης και σασμαν χρειαζεται βελτιωση πλεον το golf αυτο ειναι σιγουρο .

Καλα ξεμπερδεματα μεγαλε...

Link to comment
Share on other sites

Επισης η ποιοτητα ημιαξονιων ειναι.... χειροτερη και απο matiz πιστεψτε με. Δεν το περιμενα... αλλα τι να κανεις....

Εχετε μια συνηθεια να υποβιβαζετε τα ματιζ... Εδω και 3 χρονια το σπαω με οτι ειδους βλακεια μπορει να σκεφτει κανεις

και δεν εχει παθει ΤΙΠΟΤΑ! 11 χρονων μοντελο τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε μια συνηθεια να υποβιβαζετε τα ματιζ... Εδω και 3 χρονια το σπαω με οτι ειδους βλακεια μπορει να σκεφτει κανεις

και δεν εχει παθει ΤΙΠΟΤΑ! 11 χρονων μοντελο τιποτα.

Χαχαχαχαχαχα! ΜΑΤΙΖ ΡΕΕΕΕ! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πως διορθωνετε ? Ισως με αλλαγη κρεμαγιερας και επανελεγχο σε ολα τα εμπλεκομενα εξαρτηματα φιλε ...πικρη ιστορια... ακομα δεν εχω βρει ακρη...μια το κανει μια με αφηνει...golf σου λεει μετα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το συνεργείο! Απογοήτευση...! Με το που έφτασα ο μεταλλικός ήχος δεν ακουγότανε καθόλου. Τι στρίβανε τις ρόδες, τι το κάνανε βόλτες. ΤΙΠΟΤΑ!!! Το σηκώσανε το checkάρανε από κάτω πάλι τίποτα! Το πήγα Σ.Ε.Φ. το driftαρα πάλι τίποτα... Λέτε να έχει σπάσει-στραβώσει κάτι και επειδή σταμάτησε να ακούγεται να κινδυνεύει το αμαξάκι μου;;;!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε μου έχει τύχει ποτέ με VW, αλλά όποτε πήγαινα σε άλλες αντιπροσωπείες για έλεγχο (πχ κάτι άκουγα) μου έδιναν χαρτί.Αν θες την γνώμη μου, πήγαινε και αλλού και παίξτο ότι ακούς κάτι. Αφησέ τους να κάνουν έλεγχο και μετά ζήτα χαρτί που να λέει που δεν εντοπίστηκε βλάβη.

Αν, ω μη γένοιτο, ξεφύγει το αυτοκίνητο από την πορεία του εξαιτίας του προβλήματος, πως θα είσαι καλυμμένος?

Και βασικά δεν θέλω να σε αγχώσω ή να κινδυνολογήσω, μιλάω καθαρά ως νομικός.Δες το σαν free legal advice :rofl:

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.