Jump to content
GOLFiiiGT

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ  

56 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts



Θεωρώ την prizrak καλύτερη αλλά και η Pandora δείχνει πολύ καλά στοιχεία.
Δες πως λειτουργούν κι αποφάσισε.
Όλες τις άλλες τις έχω ένα κλικ κάτω.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Για να ένα ευδόκιμο συμπέρασμα, θεωρώ ότι βασικότερη προϋπόθεση είναι η εμπειρία, είτε προσωπική, είτε μέσω κάποιου τρίτου που θα μεταφέρει μια ολοκληρωμένη εικόνα (όσο είναι εφικτό το τελευταίο). Από την άλλη, όσο και να αναζητηθεί η πληροφορία, είτε μέσω καταστήματος, είτε μέσω κατασκευαστή, εκτιμώ ότι στη μεν πρώτη περίπτωση το κάθε κατάστημα λογικά θα πουλά το ένα εκ των δυο συστημάτων και στη δε άλλη, ότι ο κατασκευαστής θα παρουσιάσει μόνο τα θετικά και αυτά σε υπερβολή. Επίσης το τελευταίο μπορεί να προκύψει και στο κατάστημα προκειμένου να πουλήσει.
Συνεπώς, όταν είμαστε μέλη μιας κοινότητας στο διαδίκτυο όπως εδώ, βασικός σκοπός είναι η εθελοντική συμμετοχή μας με αλληλοβοήθεια! Επίτευξη αυτού φυσικά επέχει την μετάδοση πληροφορίας!
Άρα... πως να δω το τι προσφέρουν και κυρίως που είναι οι περιορισμοί τους, θα πρέπει να ανακύψω στα ανωτέρω;;;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι pandora professional έχει κάποιο μέλος με Tiguan R-Line. Από τιμή αν θυμάμαι πάει κοντά στο 1000-άρικο με τοποθέτηση ο συγκεκριμένος αλλά είναι και το καλύτερο μοντέλος τους..

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , gousias said:

 


Για να ένα ευδόκιμο συμπέρασμα, θεωρώ ότι βασικότερη προϋπόθεση είναι η εμπειρία, είτε προσωπική, είτε μέσω κάποιου τρίτου που θα μεταφέρει μια ολοκληρωμένη εικόνα (όσο είναι εφικτό το τελευταίο). Από την άλλη, όσο και να αναζητηθεί η πληροφορία, είτε μέσω καταστήματος, είτε μέσω κατασκευαστή, εκτιμώ ότι στη μεν πρώτη περίπτωση το κάθε κατάστημα λογικά θα πουλά το ένα εκ των δυο συστημάτων και στη δε άλλη, ότι ο κατασκευαστής θα παρουσιάσει μόνο τα θετικά και αυτά σε υπερβολή. Επίσης το τελευταίο μπορεί να προκύψει και στο κατάστημα προκειμένου να πουλήσει.
Συνεπώς, όταν είμαστε μέλη μιας κοινότητας στο διαδίκτυο όπως εδώ, βασικός σκοπός είναι η εθελοντική συμμετοχή μας με αλληλοβοήθεια! Επίτευξη αυτού φυσικά επέχει την μετάδοση πληροφορίας!
Άρα... πως να δω το τι προσφέρουν και κυρίως που είναι οι περιορισμοί τους, θα πρέπει να ανακύψω στα ανωτέρω;;;

 

Το post σου είναι αφοπλιστικό οπότε θα προσπαθήσω να σου μεταφέρω όσα περισσότερα μπορώ.

Το είχα ψάξει αρκετά το θέμα πριν βάλω και όσα θυμάμαι θα τα γράψω.

Ξεπερνώντας τους συναγερμούς της σειράς (απλοί συναγερμοί χωρίς σύνδεση με GPS 4G δίκτυα και tags) ακόμα και τους ακριβούς της παλαιάς κοπής πάω κατευθείαν στους δύο ρώσικους.

(Παλαιάς κοπής εννοώ αυτούς που έχουν τηλεειδοποιηση μέσω φορητού πομπού που πιάνει μέχρι το πολύ το απέναντι τετράγωνο λες και το αμάξι το αφήνουμε πάντα δίπλα μας.)

Και τα δύο έχουν Anti-HiJack: Εμποδίζει τη κλοπή του οχήματος από τη βίαιη αρπαγή του ακόμα και όταν ο κινητήρας είναι σε λειτουργία. Σε περίπτωση κατάληψης (Hi-Jack) του οχήματος θα κλειδώσει τον κινητήρα, ενώ ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας από το όχημα.

 

Ξεκινώ από Prizrak ο οποίος μπορεί να πάρει - στις ακριβές του εκδόσεις - 

GPS: έλεγχος - εύρεση μέσω εφαρμογής

pincode: Το αμάξι δεν ξεκινά αν δεν του δώσεις κωδικό - κάποιος συνδυασμός κουμπιών στο ταμπλό / τιμόνι κλπ

tag: RFID tag το οποίο ''αφοπλίζει'' τον συναγερμό χωρίς ανάγκη κωδικού.

4G: Σε ειδοποιεί μέσω εφαρμογής και κινητού (sms - κλήση) ότι χτύπησε ή ότι κάποιος αισθητήρας ενεργοποιήθηκε. Σε ειδοποιεί κι όταν το αυτοκίνητο βγει εκτός χώρας

Όταν το είχα ψάξει ήταν, στα διάφορα φόρουμς, ο ''απόρθητος''.

Με λίγα λόγια χωρίς pin / RFID tag το αμάξι μπλοκάρει και μέσω GPS μπορείς να βρεις που είναι ανά πάσα στιγμή.

 

Ο Pandora με παρόμοια φιλοσοφία αλλά με κύριες για μένα διαφορές:

 

Δεν έχει RFID tag αλλά Bluetooth tag 

Έχει αντι-jam λειτουργία, δηλαδή αν πάνε να μπλοκάρουν το 4G / GPS από την εταιρεία έρχεται ειδοποίηση ότι χάθηκε το σήμα κλπ. 

 

Τα +/- του καθενός:

Το Rfid tag της Prizrak θεωρώ πως είναι πιο αξιόπιστο και ασφαλές λόγω τεχνολογίας (RFID) έναντι του bluetooth της pandora.

Στα πολύ + στην Pandora η αντι-jam λειτουργία η οποία βέβαια εξαρτάται από την ίδια της εταιρία καθώς ακουμπά στους servers της

Στα - της Pandora το γεγονός ότι εξαρτάσαι από την ύπαρξη της εταιρίας για κάποιες λειτουργίες όπως το anti-jam

Στα + της Pandora δείχνει μια πολύ δυναμική εταιρία που βγάζει νέα προϊόντα συνεχώς (δες https://www.invetec.eu/el/latest-news/pandora-finder-stealth-gps)

Κάπου, σε κάποια φόρουμ είχανε κάποιοι αναφέρει ότι η Prizrak έχει καλύτερα κυκλώματα από Pandora αλλά τεχνικός δεν είμαι για να ξέρω.

 

Υ.Γ. Κάπου διάβασα ότι ο Prizrak πλέον αγοράστηκε από Αμερικάνους.

 

Στα site που τα πουλάνε θα δεις αναλυτικά χαρακτηριστικά για το καθένα.

Αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@alej

Για τον συναγερμό StarLine i96 CAN που είναι σαν τους Prizrak - Pandora, έχεις άποψη;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

@alej

Για τον συναγερμό StarLine i96 CAN που είναι σαν τους Prizrak - Pandora, έχεις άποψη;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater



Όχι δεν τους ξέρω.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

@alej θεωρείς τον TEC-830 να μειονεκτεί έναντι πχ των Pandora smart pro v2 ή του professional?? Ή με τον 830 θα είμαι "απόλυτα" καλλυμένος?

Link to comment
Share on other sites

[mention=27885]alej[/mention] θεωρείς τον TEC-830 να μειονεκτεί έναντι πχ των Pandora smart pro v2 ή του professional?? Ή με τον 830 θα είμαι "απόλυτα" καλλυμένος?


Έχω και τους 2. Αμφότεροι κορυφαίοι. Θα είσαι υπέρ καλυμμένος με τον 830


Sent from my iPad using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , SkyNet said:

 


Έχω και τους 2. Αμφότεροι κορυφαίοι. Θα είσαι υπέρ καλυμμένος με τον 830


Sent from my iPad using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θεωρείς ότι ο Pandora υπερτερεί σε κάποια σημεία και είναι τόσο πιο ακριβός??
Αν θέλεις έστω και με πμ, μπορείς να μου πεις που τους τοποθέτησες?

Link to comment
Share on other sites



Έχω και τους 2. Αμφότεροι κορυφαίοι. Θα είσαι υπέρ καλυμμένος με τον 830


Sent from my iPad using Tapatalk

Μιας και έχεις και τους δύο, μπορείς να πεις με λίγα λόγια στην πράξη που υπερτερεί ο ένας και που ο άλλος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.