Jump to content
professor

Τοποθέτηση Καντράν Με Οθόνη Plus Σε Passat 3C Comfortline

Recommended Posts

Τελικά μετά τον anasto με την highline έκδοση το εγχείρημα πέτυχε και σε μένα.'Ηδη έχω την οθόνη plus αλλά προς το παρόν ψάχνομαι γιατί αν και έχω αλλάξει εγκέφαλο τιμονιού παρ'ολα αυτά δεν λειτουργεί το βασικό μενού για ρυθμίσεις άνεσης κτλ από το χειριστήριο των υαλοκαθαριστήρων.Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ή εν πάσει περιπτώσει τι πρέπει να κάνω για να λειτουργήσει??

Έτσι ήταν:post-5219-1268042580,73_thumb.jpg

Έτσι έγινε με την αλλαγή και την προσθήκη του trip:

post-5219-1268043283,85_thumb.jpg

Και έτσι με την οθόνη Plus:post-5219-1268043612,6_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Καλοφόρετη Γιώργο!!! Του έχεις αλλάξει τα φώτα του Passat!!! :D Τι έχει συνέχεια τώρα?? Βασικά έχουν περάσει από το αμάξι σου όλες οι οθόνες. Σε βλέπω σε κανέναν χρόνο να την βαριέσαι και να βάζεις επάνω του R36!!!... :p

Είσαι πάντως ο μάγος του εσωτερικού των Passat!... worthy.gifworthy.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε από τα κουμπάκια του τιμονιού λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νίκο!!!!Χε,χε του R36 είναι πλέον δική σου υπόθεση.Θα στο βάλω τάκα-τάκα μην στενοχωριέσαι.:D

Ούτε από τα κουμπάκια του τιμονιού λειτουργεί?

Μα δεν έχω χειριστήρια στο τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο :o , καλορίζικο. Μήπως ο εγκέφαλος που έβαλες στηρίζει μόνο βασικές λειτουργίες; Όλα τα passat με plus μπορούν να μπαίνουν από το μοχλό του trip στο μενού των ρυθμίσεων και ίσως του χειρισμού ραδιοφώνου;

Edited by gcar
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!:oΔήμο δεν ξέρω τι να πω.Το ΕΤΚΑ δίνει έναν εγκέφαλο με τον ίδιο κωδικό για πολυλειτουργικό τιμόνι και για σκέτο.Πάντως και ο anastos που έχει βάλει τέτοια οθόνη παρότι είναι highline ο εγκέφαλος δεν κατάφερε να βγάλει το βασικό μενού.Υπόψιν ότι το trip computer με όλες τις παραμέτρους του εμφανίζεται στην οθόνη κανονικότατα.Θα το ψάξω όσο μπορώ.:thumbsup:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου εγκέφαλος 3CO 953 549 BA έχει πρόσβαση σε ρυθμίσεις και audio χωρίς να είναι highline. Οι κόκκινες συνεργάζονται με πιο νέους εγκεφάλους που φοράμε στις ασπρόμαυρες; Μήπως είναι και θέμα οθόνης; (Παρεπιπτόντως σου θυμίζω πως για να μπεις στο μενού πρέπει να πιέσεις παρατεταμένα το κουμπί του trip).

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου εγκέφαλος 3CO 953 549 BA έχει πρόσβαση σε ρυθμίσεις και audio χωρίς να είναι highline. Οι κόκκινες συνεργάζονται με πιο νέους εγκεφάλους που φοράμε στις ασπρόμαυρες; Μήπως είναι και θέμα οθόνης; (Παρεπιπτόντως σου θυμίζω πως για να μπεις στο μενού πρέπει να πιέσεις παρατεταμένα το κουμπί του trip).

Δήμο με τους εγκεφάλους δεν βγάζεις άκρη.Ο δικός μου είναι ο 3CO 953 549 P και τον πήρα από ebay όταν έβαλα το trip.Πάντως όσα passat έχουν plus από την μάνα τους έχουν εξακριβωμένα το βασικό μενού.

Όταν λες παρατεταμένα τι εννοείς??Το manual αναφέρει ότι πρώτα πατάς το κουμπί κάτω από τον βραχίονα και μετά για 2΄΄ το κουμπί του trip με την ανάφλεξη ενεργοποιημένη.θα το ξανακάνω.Μήπως πρέπει η μηχανή να δουλεύει???Παντως θα το ψάξω και με το vag μαζί με τον Νίκο που έχει μαμά plus.Δεν ξέρω μήπως χρειάζεται ν΄αλλάξω κάποιες τιμές ή να ενεργοποιήσω κάτι.Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

καλα μωρε για 1 οθονουλα ξυλωσες και εκανες 1 σωρο φασαρια ?Μου φαινεται παραεχεςι ελευθερο χρονο για να σε επιστρατευσουμε και εμεις whistling.gif

Καπου ακουσα οτι για εμας τους golfades με την μικρη οθονουλα για να βαλεις plus χρειαζεσαι μονο ανταλακτικο την οθονη και μετα με vag com κανεςι δουλεια ...Ισχυει μωρε?

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το πράμα ρε Χρήστο!!!Σε μισή ώρα είσαι έτοιμος.Μόνο που δεν αλλάζει η οθόνη αλλά όλο το καντράν και σε σας τους Γκολφάκηδες τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα.Θα τα συζητήσουμε από κοντά κάποια στιγμή.:o

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο εμενα..εχω ενα πασσατ 1.6fsi sportline.και εχω βαλει εδω το πολυλειτουργικο τιμονι και το cruise control. ολα τα εβαλε ο ηλεκτρολογος μιας αντιπροσοπιασ εδω στην αθηνα..ολα καλα αλλα τωρα θελω να βαλω και το καντραν με την mfa plus οθονη οπως και του profesora....εχω την οθονη και προσφατα πειρα και το vac com απο hong kong ...μηπως φιλε profesor μπορεις να βοηθησεις....ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Φάνη.:thumbsup:Στην διάθεση σου για ότι μπορώ να σου φανώ χρήσιμος.Στην τοποθέτηση κολλάς ή στο adaptation μέσω vagcom???:whistling:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σε σενα...με την τοποθετηση δεν εχω προβλημα ...με το vag com εχω ..δεν ξερω πως να το προγραματ

ισω. διαβασα στο ross-tech και λεει οτι πρεπει να ξερω το skc..to security code ......εσυ πως το εκανες?

με το adaptation δηλαδη..ολη την διαδικασια. σε ευχαριστω

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

<a href="http://en.openobd.org/vw/passat_3c.htm#17" class="bbc_url" title="Εξωτερική Υπερσύνδεση" rel="nofollow external">http://en.openobd.or...assat_3c.htm#17</a><br>Θα ακολουθήσεις την παραπάνω διαδικασία και είσαι οκ.<br>Στα γερμανικά βέβαια στο παρακάτω link η διαδικασία είναι πιο λεπτομερής και έχει να ρυθμίσεις για παράδειγμα και τα διαστήματα των σέρβις:<font color="#f4a460">http://de.openobd.org/vw/passat_3c.htm#17</font>.<br>Ελπίζω να δουλέψει σωστά και να το ευχαριστηθείς.Πόσο το πήρες το καντράν?Εύχομαι να μην είναι από variant όπως το δικό μου.Τέλος να ξέρεις ότι τα χιλιόμετρα δεν μπορείς να τα αλλάξεις με το vagcom και ότι το βασικο μενού δεν ενεργοποιείται γιατί θέλει αλλαγή και ο εγκέφαλος άνεσης με τον highline.Καλή ενασχόληση!!!

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ. θα το δοκιμάσω το απόγευμα και θα σου πω.

ωχχχ. είναι από variant γιατί; και το πήρα 200 eura με τα μεταφορικά από

eBay.de. για τα χιομετρα το ξέρω και εγώ. οταν έβαλα το πολυλειτουργικο

τιμόνι μου άλλαξαν και την μοντουλα κάτω από το τιμόνι για να δουλέψει από οσο

ξέρω πρέπει να είναι αυτή. θα δούμε.

τελικά με θέλει το variant. όταν αλλαξα τους διακόπτες για να μπει το cruise control

οι διακόπτες που μου έβαλαν είναι από variant έχουν τον χειρισμό του πίσω υαλοκαθαριστηρα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ. θα το δοκιμάσω το απόγευμα και θα σου πω.

ωχχχ. είναι από variant γιατί; και το πήρα 200 eura με τα μεταφορικά από

eBay.de. για τα χιομετρα το ξέρω και εγώ. οταν έβαλα το πολυλειτουργικο

τιμόνι μου άλλαξαν και την μοντουλα κάτω από το τιμόνι για να δουλέψει από οσο

ξέρω πρέπει να είναι αυτή. θα δούμε.

τελικά με θέλει το variant. όταν αλλαξα τους διακόπτες για να μπει το cruise control

οι διακόπτες που μου έβαλαν είναι από variant έχουν τον χειρισμό του πίσω υαλοκαθαριστηρα

Μπορεί να μην είναι από το variant το δικό σου.Εγώ το κατάλαβα από το αυτοκινητάκι που εμφανίζεται μέσα στην οθόνη όταν ανοίγεις τις πόρτες.Λείπει δηλ. το πίσω μέρος του πορτμπαγκάζ του σεντάν.Μικρό το κακό βέβαια αλλά........όσο και να το έψαξα δεν μπόρεσα να αλλάξω την εικόνα σε αυτή του σεντάν.Βέβαια μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ότι τα variant είχαν την εικόνα από το σεντάν και έτσι μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο και σταμάτησα να το ψάχνω.Πόσα χιλιόμετρα έχει το καντράν που πήρες???Εύχομαι να δουλέψει καλά μετά την τοποθέτηση.Τέλος θα σου βγάλει μερικά λάθη τα οποία θα δεις με το vag και θα χρειαστεί να τα σβήσεις μπαίνοντας σε κάθε module ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

το γραφει πανω .ο πωλητης που το πειρα ειναι πολυ οργανομενος και εχει αυτοκολητο πανω και γραφει

B Tacho

vw passat lim.(3c)03.05-

ca.Bj:2005 50.600km (ca). Farbe:LD1W Beige

Ersatzeilcode:0066404375 W5

και απο κατω το barcode...

εχει ομως αλλο αυτοκολητο πανω ποιο παλιο....με διαφορα πανω ημερα παραγωγης κλπ.

ομως εχει και ενα αυτοκολητο απο πανω που λεει VARIANT ΜΟΝΟ ..καπως περιεργο εεεε?

αυτο που με λαλαει ειναι οτι εγω εχω 22000 κμ και αυτο ειναι 50600κμ...δεν ξερω σκεφτομαι να παραγγειλω

αλλο .ισως το καινουργιο? με τα ασπρα οργανα..αλλα θα το κανω για να δω πως ειναι και οταν τα βαρεθω τα αλλαζω

.απο οτι βλεπω και εσυ το εκανεσ αρκετες φορες..χεχε κατσε να πετυχει η πρωτη και βλεπουμε το πολυ πολυ να το

παω στον παζαρο με γερανο..χεχε

δεν μου λεσ ...θα κανω μονο οτι λεει για το instrument cluster ετσι ¨η ολα?

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

το γραφει πανω .ο πωλητης που το πειρα ειναι πολυ οργανομενος και εχει αυτοκολητο πανω και γραφει

B Tacho

vw passat lim.(3c)03.05-

ca.Bj:2005 50.600km (ca). Farbe:LD1W Beige

Ersatzeilcode:0066404375 W5

και απο κατω το barcode...

εχει ομως αλλο αυτοκολητο πανω ποιο παλιο....με διαφορα πανω ημερα παραγωγης κλπ.

ομως εχει και ενα αυτοκολητο απο πανω που λεει VARIANT ΜΟΝΟ ..καπως περιεργο εεεε?

αυτο που με λαλαει ειναι οτι εγω εχω 22000 κμ και αυτο ειναι 50600κμ...δεν ξερω σκεφτομαι να παραγγειλω

αλλο .ισως το καινουργιο? με τα ασπρα οργανα..αλλα θα το κανω για να δω πως ειναι και οταν τα βαρεθω τα αλλαζω

.απο οτι βλεπω και εσυ το εκανεσ αρκετες φορες..χεχε κατσε να πετυχει η πρωτη και βλεπουμε το πολυ πολυ να το

παω στον παζαρο με γερανο..χεχε

δεν μου λεσ ...θα κανω μονο οτι λεει για το instrument cluster ετσι ¨η ολα?

Αν το γράφει τότε είναι για Variant.Εξάλλου στην Γερμανία τα περισσότερα passat που κυκλοφορούν είναι variant.Eχω την υποψία ότι στην αρχή που βγήκε το μοντέλο πως υπήρχε αυτός ο διαχωρισμός στα καντράν.Τα παραπάνω χιλιόμετρα είναι ένα πρόβλημα.Εγώ το έψαχνα καιρό και έτσι βρήκα καντράν με 1000 μόνο λιγότερα χιλιόμετρα από αυτά που είχα.Θα κάνεις μόνο ότι έχει να κάνει με το instrumentμέσω vag και βλέπεις αν όλα δουλεύουν σωστά.Έχει και άλλο έναν κωδικό που ξεκινάει από 3C0......3C0 920 870 T είναι ο δικός μου.Εσένα τι κωδικό έχει??

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι ...teilenumher 3C0920870 F KAI Basis Teile nr:3c0920870 k

και μια ερωτηση ακομη ..αν ξεκινησω και τα κανω χαλια αν ξαναβαλω τα μαμα όργανα θα δουλευει το αυτοκινητο κανονικά. η θα πρέπει να παει συνεργείο;

δηλαδη βαζω το vag com παω στο intrument cluster διαβαζω τι λεει αλλαζω τα οργανα και βαζω vag com και γραφω οτι εχω διαβασει?

και για το immobilizer?

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αν βάλεις το παλιό θα δουλέψει κανονικά.Δεν θα χρειαστεί να κάνεις πολλές αλλαγές.Τα διαστήματα των σέρβις ίσως αν και οι Γερμανοί είναι συνήθως στο longlife.Το immobilizer βρίσκεται στον εγκέφαλο άνεσης οπότε δεν επηρεάζεται από την αντικατάσταση του καντράν.Τέλος μιας και το ανέφερες παραπάνω το καινούργιο καντράν του passat δεν ταιριάζει στο δικό μας λόγω διαφορετικής φίσσας.

Link to comment
Share on other sites

το ξερο για την φυσα..αλλα εχω βρει καποιον που το εκανε και λεει και την αντιστοιχια στα πινακια για να τα αλλαξεις.

βαλε στο google :passat b6 2005 with 2010 toys και δες τι εχει κανει ο ανθρωπος.

Παντως για το θεμα χιλιομετρων το εψαξα και παραγγειλα το VAG K+CAN COMANDER 3.0

απο εβδομαδα θα το εχω οποτε κατεβα Σουνιο για καφε και το φτιαχνουμε...χεχε

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

το ξερο για την φυσα..αλλα εχω βρει καποιον που το εκανε και λεει και την αντιστοιχια στα πινακια για να τα αλλαξεις.

βαλε στο google :passat b6 2005 with 2010 toys και δες τι εχει κανει ο ανθρωπος.

Παντως για το θεμα χιλιομετρων το εψαξα και παραγγειλα το VAG K+CAN COMANDER 3.0

απο εβδομαδα θα το εχω οποτε κατεβα Σουνιο για καφε και το φτιαχνουμε...χεχε

:D

Link to comment
Share on other sites

χθες το απογευμα με επιασε να το αλλαξω ..ξεκινησα εβγαλα το διακοσμιτικο αλουμινιο και καλα και? απο οτι βλεπω πρεπει να ξηλωσω

και αλλες 5 torx για να φτασω τις βιδες του καντραν...αλλα πλακωσε πολυ πελατια και τα ξαναβαλα πισω

ποσες βιδες πρεπει να βγαλω για να φτασω του καντραν?

Link to comment
Share on other sites

χθες το απογευμα με επιασε να το αλλαξω ..ξεκινησα εβγαλα το διακοσμιτικο αλουμινιο και καλα και? απο οτι βλεπω πρεπει να ξηλωσω

και αλλες 5 torx για να φτασω τις βιδες του καντραν...αλλα πλακωσε πολυ πελατια και τα ξαναβαλα πισω

ποσες βιδες πρεπει να βγαλω για να φτασω του καντραν?

5 torx 20 και τραβάς όλο το κομμάτι προς τα έξω για να εμφανισθούν οι 2 που συγκρατούν το καντράν.Πρόσεξε η 1 είναι πίσω από τον διακόπτη των φώτων.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.