Jump to content
professor

Τοποθέτηση Καντράν Με Οθόνη Plus Σε Passat 3C Comfortline

Recommended Posts

ουπσ ωραιος σε ευχαριστω γιωργο......το φτιαχνω και τα λεμε....εισαι πραγματικα o PROFESSOR.....

Δεν κάνει τίποτα......Περιμένω φωτό από το νέο καντράν.

Link to comment
Share on other sites

ζητωωωωωωωωωωωωωωωωωω εχω οθονη mfa...ολα καλα σημερα την εβαλα.. δεν μπορουσα να περιμενω αλλο και κοσμο ξεκοσμο ειχε ερθει και ο αδερφος

μου και το εβαλα..πεδευτικα λιγο γιατι δεν εβγαινε ο διακοπτης των φωτων και αργησα λιγο...αλλα τα καταφερα και ειμαι τρισευτηχισμενος..

Γιωργο εισαι πραγματι ο professor ..δεν μου εβγαλε σφαλματα..και εχει οτι εχει του φιλου μου με το scirocco...

ποιο ο ειναι το μενου που εψαχνες ? πως βαζουν φωτο εδω?

σε ευχαριστω πολυ Γιωργο

dsc00255.jpg

ετσι ηταν πριν

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές Φάνη.Το βασικό μενού με το οποίο μπορείς να κάνεις ορισμένες ρυθμίσεις ενεργοποιείται από το πολυλειτουργικό τιμόνι από τα δεξιά κουμπιά.Καλή η φωτό αλλά θέλω να δω και την φωτό με το νέο καντράν με τις πόρτες ανοιχτές.

Link to comment
Share on other sites

και μετα......

dsc00459r.jpg

dsc00457k.jpg

και ολα αυτα με την αμεριστη βοηθεια του "PROFESSOR"

σε ευχαριστω πολυ γιωργο..

επομενο βημα το καινουργιο τιμονι που φοραει το scirocco το εχω παρει

απο το ebay μηπως ξερεις τι νουμερο torx εχει μεσα το τιμονι για να το

αλλαξω.χεχε

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία.Ήδη όμως μου άναψες φωτιές.Ετσι είναι ο μαθητής πάντα βγαίνει καλύτερος από τον καθηγητή.Απ΄οτι βλέπω το βασικό μενού εμφανιζεται σε σένα και το αυτοκινητάκι είναι από το σεντάν.Μάλλον θ΄αρχίσουμε την επικοινωνία μέσω p.m μήπως και βγάλω άκρη.Σε παρακαλώ πολύ κάνε ένα σκανάρισμα με το vag και στείλτο μου να δω τους modules σου.Επίσης παρέθεσέ μου τις κινήσεις τις οποίες έκανες βήμα-βήμα.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Α sorry το αστεράκι για να βγεί το τιμόνι αν θυμάμαι καλά είναι 12άρι.Θα το δω αύριο και θα σου πω πιο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

οκ θες ολες τις modules? πες μου πως και θα στα στειλω..

Μεσα στον σκληρό σου αποθηκεύεται κάθε autoscan που κάνεις.Από κει θα το κάνεις copy paste και θα μου το στείλεις με p.m ή με messenger αν σου είναι πιο κατανοητό μέσω του club.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει φοβο στο κινεζικο vag το autoscan? αν εχεις κανει εσυ τοτε κανω και εγω και στο στελω..οκ

οσο για το πως το εκανα βημα βημα.. διαβασα με το vag-com το instruments -17dsc00454fq.jpg

και μετα αλλαξα τα οργανα και εβαλα μπρος το αυτοκινητο για να δω οτι δουλευει και το εκλεισα

και εβαλα παλι το vag-com και εγραψα ακριβως τα ιδια μεσα στα κουτακια..καλα το πρωτο νουμερο που ειναι του αυτοκινητου

το νουμερο ηταν το ιδιο..και ολα καλα..αλλα εχω αλλαξει την modula του τιμονοιυ λογο οτι εβαλα το τιομονι με τα χειριστηρια

ισωσ για αυτο και τα δουλευει...

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

εχεις pm ...... μου εβγαλε τελικα αρκετα φαουλ...χεχε τα εσβησα υπολογιζω οτι καποια τα ειχαν αφησει απο τις αλλαγες

του τιμονιου και των διακοπτων...οπως αυτο που λεει για τον διακοπτη του πισω υαλοκαθαριστηρα αφου δεν εχω το variant..

χεχε ..αλλα τον διακοπτη τον εχω..χεχε...

περιμενω νεα σου

ασχετο αλλα μηπως ξερεις πως γινεται το mirror down το δεξιου καθρεπτη...

και εμενα δεν μου βγαζει το menu comfort που ειναι πανω απο το lights and vision...

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Φάνη.Βλέπω σε πολύ σύντομο διάστημα πως εξελίχθηκες σε γκουρού όλων των ηλεκτρονικών συστημάτων.Για να σβήσεις τα λάθη πρέπει να μπεις ξεχωριστά στον κάθε module και να κάνεις clear.To mirror down δεν γίνεται δυστυχώς.Μόνο αν έχεις καθίσματα με μνήμες.Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

επομενο βημα το καινουργιο τιμονι που φοραει το scirocco το εχω παρει

απο το ebay

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την δουλειά! το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από πριν.

Για αυτό ίσως υπάρχει πρόβλημα γιατί το νέο τιμόνι έχει κάποια παραπάνω κουμπιά από το παλιό και ίσως δεν λειτουργούν με τις παλιές σειρές εγκεφάλων τιμονιού. Έχω βρεί κάποιον από Ιταλία που το έχει βάλει σε golf και περιμένω απάντησή του για το τι έχει κάνει για να δουλέψει σωστά στις δικές μας σειρές. Εκτός αν ξέρεις κάτι εσύ σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

το καινουργιο τιμονι κανει ειναι καρατσεκαρισμενο βαλλε στο google passat b6 2005 with 2010 toys και διαβασε ολο να το δεις..

αλλα ρωτησα και ενα φιλαρακι που το εβαλε σε golf.και δουλευουν ολα μια χαρα..αλλα θα το βαλω και εγω και θα σου πω.

το εχω παρει απο το ebay 250 ευρω με τα μεταφορικα.

αααα και ξεχασα ..σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

το καινουργιο τιμονι κανει ειναι καρατσεκαρισμενο βαλλε στο google passat b6 2005 with 2010 toys και διαβασε ολο να το δεις..

αλλα ρωτησα και ενα φιλαρακι που το εβαλε σε golf.και δουλευουν ολα μια χαρα..αλλα θα το βαλω και εγω και θα σου πω.

το εχω παρει απο το ebay 250 ευρω με τα μεταφορικα.

αααα και ξεχασα ..σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

Μόνο 250 ευρώ τιμόνι με αερόσακο και μεταφορικά???Καλή αγορά Φάνη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν εγκέφαλο τιμονιού φοράτε σε αυτά τα passat? Γιατί διαβάζω στο vortex και λέει ο τύπος ότι έκανε αλλαγή εγκεφάλου από 3C0-953-549-C σε 3c0-953-549-AH.

Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση, εμένα μου είπαν από το Ιταλικό φόρουμ και συγκεκριμένα αυτός εδώ στο

που έχει golf 5 του 2008 ότι για να δουλέψει το τιμόνι έπρεπε να βάλει τα εξής: Slip ring 1K0 959 653 C και εγκέφαλο τιμονιού 1K0 953 549 CH. Μου είπε επίσης ότι οι εγκέφαλοι που έχουν κατάληξη Β δεν υποστηρίζονται.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά τον anasto με την highline έκδοση το εγχείρημα πέτυχε και σε μένα.'Ηδη έχω την οθόνη plus αλλά προς το παρόν ψάχνομαι γιατί αν και έχω αλλάξει εγκέφαλο τιμονιού παρ'ολα αυτά δεν λειτουργεί το βασικό μενού για ρυθμίσεις άνεσης κτλ από το χειριστήριο των υαλοκαθαριστήρων.Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ή εν πάσει περιπτώσει τι πρέπει να κάνω για να λειτουργήσει??

Έτσι ήταν:post-5219-1268042580,73_thumb.jpg

Έτσι έγινε με την αλλαγή και την προσθήκη του trip:

post-5219-1268043283,85_thumb.jpg

Και έτσι με την οθόνη Plus:post-5219-1268043612,6_thumb.jpg

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Professor. ΕΧΩ ΤΟ PASSAT 1.8 TSI SPORTLINE KAI ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΘΟΝΗ PLUS, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ; ΑΠΟ ΠΟΥ;ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

για σου κοσμα...αν εχεις ηδη πολυλειτουργικο τιμονι το να βαλεις το καινουργιο ειναι plug and play..,,

ανδ δεν εχεις και θες να βαλεις τοτε σιγουρα στο γολφ θες και αλλαγη το εγκεφαλου του τιμονιου.

εγω που δεν ειχα αλλαξα και το εγκεφαλακι κατω απο το τιμονι..θα κοιταξω και θα σου πω ποιο εχω.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Professor. ΕΧΩ ΤΟ PASSAT 1.8 TSI SPORTLINE KAI ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΘΟΝΗ PLUS, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ; ΑΠΟ ΠΟΥ;ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Πασχάλη.Το ebay.de αποτελεί μονόδρομο στην αγορά του καντράν:vw passat 3c tacho MFA Angebote - attraktive Preise f Auto Motorrad Teile, Serie Original Artikel bei eBay.de

Link to comment
Share on other sites

για σου κοσμα...αν εχεις ηδη πολυλειτουργικο τιμονι το να βαλεις το καινουργιο ειναι plug and play..,,

ανδ δεν εχεις και θες να βαλεις τοτε σιγουρα στο γολφ θες και αλλαγη το εγκεφαλου του τιμονιου.

εγω που δεν ειχα αλλαξα και το εγκεφαλακι κατω απο το τιμονι..θα κοιταξω και θα σου πω ποιο εχω.

Αν έχει κάποιος πολυλειτουργικό τιμόνι σε golf 5 και στα passat πριν το 2009 έχει τον εγκέφαλο με αριθμό 1K0 953 549 BΡ ο οποίος είναι μεν για πολυλειτουργικό τιμόνι αλλά είναι παλιάς σειράς και δεν θα παίζει από ότι μου είπε ο Ιταλός. Τεσπα μπορεί και να μην ισχύει καλύτερα να το περάσεις και να μας πείς τα αποτελέσματα και με ποιόν εγκέφαλο !!!

Link to comment
Share on other sites

κανετε λιγο υπομονη το συγκεκρημενο τορχ ξαχνω και μολις το παρω θα το βαλω και θα σασ πω...ενα φιλαρακι που το εβαλε σε passat 2005

ηταν plug and play και αυτουνου...μολισ το βαλω θα ξερω και θα εχεται και φωτο.

η μοντουλα που φοραω εγω τωρα ειναι 3C0 953 549 AF

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

η μοντουλα που φοραω εγω τωρα ειναι 3C0 953 549 AF

Εσύ μάλλον δεν έχεις τώρα πολειτουργικό τιμόνι έτσι ? γιατί αυτός ο εγκέφαλος είναι Midline και δεν θα λειτουργήσουν σίγουρα τα πλήκτρα στο τιμόνι που θα περάσεις!

Αυτός ο φίλος σου είχε πολυλειτουργικό τιμόνι ? κι αν μπορούσες να μας έλεγες τον αριθμό...

Link to comment
Share on other sites

ο εκγεφαλος που φοραω ειναι highline αλλα με 23 bytes.. και τον εβαλα οταν εβαλα και το πολυλειτουργικο τιμονι...

δες φωτο στην σελιδα 2 αυτου του topic.....

ειναι το δικο μου αυτοκινητο...ομως με τους εγκεφαλους γινεται τισ κακομηρας...

ειναι παρα πολλοι ...καπου ειχα βρει ενα site που τους ειχε ολους και εβλεπες τι ηταν και ο δικο σου...

θα ψαξω να το βρω και θα στο στειλω....

professor?

κανενα νεο γιωργο??????

εγω ψαχνω να βρω το central electronics control module ...... με 29 bytes και βλεπουμε...

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

ο εκγεφαλος που φοραω ειναι highline αλλα με 23 bytes..

Αυτό που περιγράφεις είναι ο controller (CECM highline controller) αυτός είναι άλλος εγκέφαλος αλλά ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κοσμα λογο δουλειας ΠΣΚ δεν μπορεσα να σου απαντησω ναι εχεις δικιο..αλλα slip ring δεν χρειαζεται εχει και το δικο σου

..εγκεφαλακι κατω απο το τιμονι αν εχεις σαν το δικο μου δεν χρειαζεται αλλαγη.....θα δουμε .....θα σου απαντησω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.