Jump to content
ACE2007

Formula-1 2010

????? ?????? ?? ?????????? ?? ???????????  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ε ναι ρε Θανο ο τυπος πιστευει οτι δεν ειναι και εγω δεν ξερω ποιος..

δλδ ατομα ΘΡΥΛΟΙ στο αθλημα τι επρεπε να κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Μετά την παύση εξέλιξης των κινητήρων, τη χρήση ακριβώς ίδιων ελαστικών, την αυστηρή παραμετροποίηση της αεροδυναμικής και δεκάδες άλλους περιορισμούς, η Formula 1 κόβει άλλη μια πτυχή διαφοροποίησης κάθε μονοθεσίου: Την κατανομή βάρους.

Ο σχεδιασμός των φετινών μονοθεσίων αποτέλεσε ιδιαίτερα δαπανηρό γρίφο, εξαιτίας της αλλαγής διαστάσεων των εμπρός ελαστικών και της ανάγκης μεταφοράς βάρους που αυτή προκάλεσε. Ορισμένες ομάδες πέτυχαν τη σωστή κατανομή βάρους, άλλες όχι.

Όμως για το 2011, όταν θα μπει στο σπορ η Pirelli ως αποκλειστικός προμηθευτής ελαστικών, οι ομάδες και η FIA ετοιμάζονται να εισάγουν υποχρεωτική κατανομή βάρους κατά 46:54 στον εμπρός και πίσω άξονα αντίστοιχα.

Με αυτό τον τρόπο, φιλοδοξεί ο σύνδεμος των ομάδων της F1 (FOTA), δεν θα αδικηθούν κάποιες ομάδες από λανθασμένες επιλογές στην κατανομή βάρους, ενώ παράλληλα θα εξοικονομηθούν χρήματα.

Ακριβώς τους ίδιους σκοπούς (μαζί με τη βελτίωση του θεάματος) έχει και η προώθηση της ιδέας της κινούμενης πίσω πτέρυγας στα μονοθέσια του χρόνου: Να μην δαπανήσουν οι ομάδες περαιτέρω χρήματα για την εξέλιξη του συστήματος F-duct που επινόησε η McLaren – και να μην αδικούνται όσες δεν έχουν το σύστημα.

Η ιδέα, που υπερψηφίστηκε από το Παγκόσμιο Συμβούλιο του Motorsport της FIA για το 2011, προβλέπει ότι ο οδηγός που θα επιχειρεί να προσπεράσει θα έχει τη δυνατότητα μέσα από το κόκπιτ να αλλάζει την κλίση της πίσω πτέρυγας, ώστε να μειώνει τις αεροδυναμικές αντιστάσεις και να αναπτύσσει μεγαλύτερη ταχύτητα.

Μετά το τρομακτικό ατύχημα του Mark Webber στο GP Ευρώπης, στη Βαλένθια, κυκλοφόρησαν φήμες ότι την ώρα του ατυχήματος προσπαθούσε να χειριστεί το σύστημα F-duct και, κατά συνέπεια, πολλοί οδηγοί του σπορ εξέφρασαν τις επιφυλάξεις τους για την εφαρμογή της κινούμενης πίσω πτέρυγας το 2011.

Όμως ο Ross Brawn, τεχνικός διευθυντής του FOTA, υποστηρίζει: "Πολλές ομάδες έκαναν αρκετή δουλειά μέσω της ψηφιακής τεχνολογίας CFD και ορίζονται οι προδιαγραφές. Για να μειωθεί η κλίση του οριζόντιου στοιχείου της πτέρυγας δεν θα κατεβαίνει το πίσω μέρος του, αλλά θα ανεβαίνει το μπροστινό.

Με αυτό τον τρόπο αν το στοιχείο υποχωρήσει, θα ξαναπέσει πίσω στην αρχή του θέση. Έχουμε μια αρχική εκτίμηση για την κλίση που πρέπει να αλλάζει το στοιχείο, αλλά αν αποδειχθεί ότι δίνει υπερβολικό πλεονέκτημα, θα τη μειώσουμε", κατέληξε ο Βρετανός.

auto.in.gr

Link to comment
Share on other sites

Δικαίως πάντως τα έχωσε ο Webber στην ομάδα του, δεν γίνεται να είναι ο καλύτερος πιλότος της ομάδας φέτος και εκείνοι να συνεχίζουν να αβαντάρουν τον Φέτελ (ο οποίος το μόνο που κάνει είναι αντικανονικά προσπεράσματα συνεχώς)!!!

Έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο και η Ferrari είναι εκτός τίτλου (κατασκευαστών) και θα παιχτεί ο τίτλος ανάμεσα σε Mc Laren & Red Bull.

Link to comment
Share on other sites

"οχι και ασχημα για 2ος οδηγος" δηλωσε το τσακαλι και καλα εκανε.

γενικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο το @@αρι τον φετελ τον εχουν στα οπα οπα..

τεσπα.

ο μπατον αργα και σταθερα κραταει καλα.

alonso ενταξει επρεπε να του πουνε απο τη φεραρι να κανει στην ακρη.

ο κουμπιτσα μετα απο 1-2 γυρους βγηκε εκτως εξαλου.

κακη εκκινηση για αλονσο ο μασα αδιαφορος.. μετα την ουγγαρια δεν εχει ερθει στα ισα του μαλλον..

(ειμουν εγω εκει και τον γκαντεμιασα χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο το @@αρι τον φετελ τον εχουν στα οπα οπα..

τεσπα.

closedeyes.gif - χορηγοι φιλε μου μιας και πονταρουν σε αυτον μελλοντικα ,επενδυση ως $$$ ειναι για αυτους ενω ο Βεμπερ αργα ή γρηγορα θα σταματησει δεν μπορει επι χρονια να τους φερνει $$$ (!)

Link to comment
Share on other sites

Οι χορηγοί έφαγαν το παραμύθι ότι ο Φέτελ είναι ο νέος Σουμάχερ και τα έσκασαν τα ¤¤¤. Η ομάδα όμως αν θέλει να χτυπήσει πρωτάθλημα οδηγών από την Mc Laren πρέπει να σοβαρευτεί και να στηρίξει τον Γουέμπερ που είναι καλύτερος φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Οι χορηγοί έφαγαν το παραμύθι ότι ο Φέτελ είναι ο νέος Σουμάχερ και τα έσκασαν τα ¤¤¤. Η ομάδα όμως αν θέλει να χτυπήσει πρωτάθλημα οδηγών από την Mc Laren πρέπει να σοβαρευτεί και να στηρίξει τον Γουέμπερ που είναι καλύτερος φέτος.

+1 στο μονο που εχω μια μικρηηηη αντιρρηση ειναι στο οτι πιστευω οτι δεν ειναι τοσο καλυτερος αλλα μαλλον αρκετα ποιο ψυχραιμος πραγμα πολυ συμαντικο στον πρωταθλητισμο και οχι μονο και σιγουρα στο επιεδο τους.

Link to comment
Share on other sites

Σειρά εκκίνησης για το αυριανό Grand Prix :

1. Φέτελ, Red Bull, 1:13.791

2. Αλόνσο, Ferrari, 1:13.793

3. Μάσα, Ferrari, 1:14.290

4. Γουέμπερ, Red Bull, 1:14.347

5. Μπάτον, McLaren, 1:14.427

6. Χάμιλτον, McLaren, 1:14.566

7. Κούμπιτσα, Renault, 1: 15.079

8. Μπαρικέλο, Williams, 1:15.109

9. Ρόσμπεργκ, Mercedes, 1:15.179

10. Χούλκενμπεργκ, Williams, 1:15.339

11. Σουμάχερ, Mercedes GP

12. Κομπαγιάσι, Sauber

13. Πετρόφ, Renault

14. Σούτιλ, Force India

15. Ντε λα Ρόσα, Sauber

16. Αλγκουερσουαρί, Toro Rosso

17. Μπουεμί, Toro Rosso

18. Τρούλι, Lotus

19. Κοβαλάινεν,Lotus

20. Γκλοκ, Virgin

21. Σένα, HRT

22. Λιουίτζι, Force India

23. Γιαμαμότο, HRT

24. Ντι Γκρασί, Virgin

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό ήρθε ένα καλό διήμερο για την Ferrari της οποίας τα μονοθέσια έκαναν το 1-2 στο Hockenheim! Ανορθόδοξος βέβαια ο τρόπος που επέλεξαν για να δώσουν οδηγία στον Massa να παραμερίσει για να περάσει 1ος ο Alonso και να κατακτήσει την νίκη!! Κατά τα λοιπά ο Φέτελ συνεχίζει τις ανοησίες (ίσως έκανε την μεγαλύτερη πατάτα κατά την διάρκεια εκκίνησης φέτος!!), οι Mc Laren είχαν μέτριο διήμερο & τέλος ο Σουμάχερ δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση στον αγώνα της πατρίδας του.

Η τελική κατάταξη του αγώνα:

1. Αλόνσο, Ferrari, 1:28:38.86

2. Μάσα, Ferrari, +4.196

3. Φέτελ, Red Bull, +5.121

4. Χάμιλτον, McLaren, +26.896

5. Μπάτον, McLaren, +29.482

6. Γουέμπερ, Red Bull, + 43.606

7. Κούμπιτσα, Renault, 1 γύρος

8. Ρόσμπεργκ, Mercedes, 1 γύρος

9. Σουμάχερ, Mercedes, +1 γύρος

10. Πετρόφ, Renault, +1 γύρος

11.Κομπαγιάσι, Sauber, +1 γύρος

12.Μπαρικέλο, Williams, +1 γύρος

13.Χούλκενμπεργκ, Williams, +1 γύρος

14.Ντε λα Ρόσα, Sauber,+ 1 γύρος

15.Αλγκουερσουαρί, Toro Rosso, +1 γύρος

16.Λιουίτσι, Force India, +2 γύροι

17.Σούτιλ, Force India, +2 γύροι

18.Γκλοκ, Virgin, +3 γύροι

19.Σένα, HRT, + γύροι

Εγκατέλειψαν :

Κοβαλάινεν, Lotus

Ντι Γκράσι, Virgin

Γιαμαμότο, HRT

Τρούλι, Lotus

Μπουεμί, Toro Rosso

Βαθμολογία οδηγών:

1. Χάμιλτον, 157

2. Μπάτον, 143

3. Φέτελ, 136

4. Γουέμπερ, 136

5. Αλόνσο, 123

6. Ρόσμπεργκ, 94

7. Κούμπιτσα, 89

8. Μάσα, 85

9. Σουμάχερ, 38

10. Σούτιλ, 35

11. Μπαρικέλο, 29

12. Κομπαγιάσι, 15

13. Λιούτζι, 12

14. Πετρόφ, 7

15. Μπουεμί, 7

16. Αλγκουερσουαρί, 3

17. Χούλκενμπεργκ, 2

Βαθμολογία Κατασκευαστών :

1.McLaren, 300

2.Red Bull, 272

3.Ferrari, 208

4.Mercedes, 132

5.Renault, 96

6.Force India, 47

7.Williams, 31

8.Sauber, 15

9.Toro Rosso, 10

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεται WRC και η VW

Προ μηνών υπήρχαν πολλά δημοσιεύματα στο εξωτερικό για πιθανή συμμετοχή της VW στη Φόρμουλα 1. Πολλοί υποστήριζαν ότι ο μεγάλος γερμανικός όμιλος θα μπορούσε να πάρει μέρος στο κορυφαίο σπορ του μηχανοκίνητου αθλητισμού, όμως η VW δεν έδειξε ότι ενδιαφέρεται σοβαρά.

Ωστόσο, το τελευταίο χρονικό διάστημα υπάρχουν φήμες ότι η VW σκέφτεται να μπει στα ράλι κι ειδικά τώρα που ανακοίνωσε τη συμμετοχή της η Mini επανεξετάζει το ενδεχόμενο, θεωρώντας ότι με Citroen, Ford και Mini αναβαθμίζεται το σπορ. Η VW έχει έτοιμο αυτοκίνητο, το Scirocco και turbo μοτέρ χαμηλού κυβισμού. Υπενθυμίζω ότι από χρόνου θα χρησιμοποιούνται κινητήρες turbo 1.6 lt.

volkswagensciroccogt24r.jpg

Πηγή : Δημήτρης Μπαλής, NovaΣΠΟΡ FM.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

ρε Θανο γιατι μου το κανεις τωρα αυτο?

δλδ θες να με κανεις να περιμενω μηπως τελικα βγαλουν τον 1.6 tsi και δουμε και polo R και μετα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που θα εχω το gti?

θα περιμενω μου αναψες φωτιες new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε Θανο γιατι μου το κανεις τωρα αυτο?

δλδ θες να με κανεις να περιμενω μηπως τελικα βγαλουν τον 1.6 tsi και δουμε και polo R και μετα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που θα εχω το gti?

θα περιμενω μου αναψες φωτιες new_iloveyou.gif

Πάνο δεν έχει σχέση η (πιθανή) εμπλοκή στο WRC με Scirocco & το Polo R.

Οι λόγοι (σύμφωνα με τα δημοσιεύματα & τον Dr. Ernst Linder της VW) που δεν θα βγει το Polo R μέχρι στιγμής είναι οι εξής :

1. Για να μην ανταγωνιστεί το Audi S1.

2. Για να μην κόψει πωλήσεις από το Polo GTI.

3. Είναι αδύνατον στην πλατφόρμα του να μπει τετρακίνηση (την πλατφόρμα PQ25).

4. Θα εκτοξευτεί το κόστος και η τιμή του θα είναι απαγορευτική για μικρό αυτοκίνητο (θα χρειαζόταν XDS για να περνάει σωστά η δύναμη στον δρόμο, διαφορετικό body kit κλπ κλπ)

Άσχετα με το R το Polo GTI είναι μία super ευκαιρία στα 19.000 για όποιον ψάχνει ένα γρήγορο μικρό. Τα 6,9sec. στα 0-100 και τα 229 χλμ τελικής δεν είναι αμελητέα σε συνδυασμό με χαμηλά κόστη συντήρησης σε σχέση με μία έκδοση με μεγαλύτερου κυβισμού κινητήρα. Συν τοις άλλοις το Polo GTI είμαι σίγουρος ότι θα γίνει best seller στα μικρά GTI και θα είναι πιο περιζήτητο (= αρκετά εμπορικό) πράγμα που είναι δύσκολο να συμβεί με μία πολύ πιο ειδική έκδοση που θα ήταν το R εφόσον προχωρούσε η VW στην παραγωγή του.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

εισαι σε ολα σωστος εκτως απο το XDS μιας και το polo Gti εχει στον βασικο του XDS sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε ολα σωστος εκτως απο το XDS μιας και το polo Gti εχει στον βασικο του XDS sillyhorse1rb5.gif

Δεν θα ήταν το ίδιο, ή θα έβαζαν μηχανικό μπλοκέ ή ένα πολύ - πολύ πιο εξελιγμένο XDS!!! :rolleyes:

Είναι πολλά τα άλογα και δύσκολα θα πέρναγε ομαλά η δύναμη στον δρόμο!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Αφού έχει όμως το GTI το σημερινό XDS τότε είναι ακόμα πιο super!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτόν που νομίζω ο Button έκανε κάποιες δηλώσεις που τον δικαιολογεί εν μέρει.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - ενας ειναι ο λαλακης ,μωρε ολοι πανω κατω την μια τον ψιλοϋποστηριζουν την αλλη τον ψιλοδικαιολογουν το θεμα ειναι ομως οτι ο συνδιασμος με τον Μπραουν "δεν δουλευει" οπως παλια και ειδαμε οτι χωρις καλο μονοθεσιο δεν γινεται δουλεια - ε δεν ειναι και Σεννα να κανει θαυματα ,ομως αναρωτιεμαι εαν προχωρα η εξελιξη του νεου μονοθεσιου γιατι για φετος η αυλαια μαλλον θα πεσει σε μετριοτητα (!)
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.