Jump to content
Christodoulou

(2) Ενεργά Subs

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά έχω βάλει ήδη ένα ενεργό sub στο scirocco μου το focal bus 25. Καλός ήχος και δεδομένου ότι δεν έγιναν κατασκευές με καλώδια, αντάπτορες, ενισχυτές κλπ(έχω RNS 510)είναι μία πολύ καλή λύση. Να ρωτήσω, αν βάλω ένα δεύτερο focal bus 25( θα έχω δύο ενεργά subs)τι θα γίνει με το μπάσο? Θα μείνει ίδιο θα βελτιωθεί λίγο εώς καθόλου ή θα βελτιωθεί αισθητά??

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά έχω βάλει ήδη ένα ενεργό sub στο scirocco μου το focal bus 25. Καλός ήχος και δεδομένου ότι δεν έγιναν κατασκευές με καλώδια, αντάπτορες, ενισχυτές κλπ(έχω RNS 510)είναι μία πολύ καλή λύση. Να ρωτήσω, αν βάλω ένα δεύτερο focal bus 25( θα έχω δύο ενεργά subs)τι θα γίνει με το μπάσο? Θα μείνει ίδιο θα βελτιωθεί λίγο εώς καθόλου ή θα βελτιωθεί αισθητά??

φιλε μου λογικο ειναι να βελτιωθει στο διπλασιο το μπασο σου,απλα ειναι κοινουργιο το αμαξι σου γιατι να το κανεις να τριζει?ασε που με 2 sub δεν θα εχεις καθολου χωρο για αποσκευες...τα 2 συβ χρειαζονται γι'αυτους που εχουν και πολλα και καλα ηχεια...τωρα εσυ με τα μανισια δεν θα κανεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου λογικο ειναι να βελτιωθει στο διπλασιο το μπασο σου,απλα ειναι κοινουργιο το αμαξι σου γιατι να το κανεις να τριζει?ασε που με 2 sub δεν θα εχεις καθολου χωρο για αποσκευες...τα 2 συβ χρειαζονται γι'αυτους που εχουν και πολλα και καλα ηχεια...τωρα εσυ με τα μανισια δεν θα κανεις τιποτα...

filarakia epeidi ta exo doulepsei ta sigkekrimena focal sou leo oti tha exeis toulaxisto 60% perissotero bass apo oti me ena kai oson afora to xoro den nomizo oti tha iparksei thema giati einai poli mikra eidika ean mpoun kato apo ta kathismata!

oso afora to ixitiko apotelesma theoro oti tha exeis ipervoliko bass se sxesi me ta ypoloipa ixeia! tha prepei na antikatastiseis kai ta ixeia stis portes

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχουμε κανει και ειχαμε αρκετα παραπανω μπασο απλα υπαρχει θεμα με το ρευμα οταν βαρανε μαζι τραβανε το θεο τους.

Στανταρ θα χρειαστεις πυκνωτη.

Μολις διαβασα οτι δν εχεις ενισχυτη. Γιατι δεν βαζεις εναν για το γοοφερ πισω? Θα παιζει κατα πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο εχουν αυτα τα γουφερ γιατι ενδιαφερομαι να βαλω και εγω ενα εχω μαθει οτι υπαρχουν και γουφερ που μπαινουν κατω απο τα καθισματα για να μην κλεισεις το χωρο αποσκευων αληθευει? δωστε κανα link.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αυτα τα sub τα οποια δεν πιανουν καθόλου χωρο, τα βάζεις αριστερα δεξια στο πορτμπαγκάζ στο κενό πισω απο τους θόλους.

http://www.pioneer.eu/uk/products/25/38/201/TS-SW2501S4/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το κάθε παθητικό sub (δηλαδή χρήζει ενισχυτή) θέλει και τα λίτρα του για να αποδώσει σωστά.

Σε γενικές γραμμές το 10" σε κλειστό κουτί θέλει περι τα 20-25 λίτρα, το 12" 28-35.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.