Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

Μπορείτε να μου εξήγησετε τι διαφορές έχουν τα ηλεκτρονικά από τα αναλογικά και πιο να προτιμούσα να βάλω? Μια και γνωρίζετε εσείς και θέλω απλά να βλέπω την πίεση που δουλεύει. Είναι μαμά χωρίς πρόγραμμα. Έχω το golf mk4 gti του 2000 agu κινητήρας. Αν γίνετε οικονομικό αλλά να δείχνει σωστά με μπλε κόκκινο χρώμα. Για το τιμόνι. Τα Depo στο ebay τα βρίσκω περίπου 70 ευρώ ηλεκτρονικό λέει ότι είναι 52 mm και σε κλίμακα psi. Σε bar δεν πρέπει να είναι ? Έχω μπερδευτεί λίγο. Ευχαριστώ.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

σε bar καλυτερα,είναι μονάδα μέτρησης που εμεις χρησιμοποιυμε περισσότερο ,εκτός αν θυμάσει την ισοτιμια psi σε bar και κάνεις την αναλογία :search:

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που βρισκω στο ebay ειναι αυτο 

 

http://www.ebay.com/itm/60mm-BAR-Depo-Racing-digital-electronic-boost-gauge-white-amber-evolution-/161080149123?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2581200483&vxp=mtr

 

Το οτι ειναι 60mm, δεν ειναι μεγαλο για να το βαλω πισω απο το τιμονι? Δεν εχω δει στην πραγματικοτητα ποσο ειναι. Δεν θα ταιριαζε καλυτερα ενα πιο μικρο, η ειναι καλυτερα μεγαλο, μηπως κλεινει ολο το καντραν ? Ηλεκτρονικο λεει οτι ειναι αρα το σωστο που ψαχνω, σωστα? Εχετε να μου προτινετε καποιο αλλο? Ταιριαζει με τα χρωμματα του Golf MK4 GTI ?

 

EDIT: Αυτο http://www.ebay.com/itm/52mm-BAR-Digital-electric-Boost-Gauge-Depo-Racing-defi-glow-meter-sport/280903726205?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D261%26meid%3D1579857486766115553%26pid%3D100005%26prg%3D1088%26rk%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D280864152985%26

ειναι το ιδιο αλλα σε 52mm ? Εναι ηλεκτρονικο?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

να βάλεις 60mm είναι πολύ πιο όμορφο. Το παραπάνω το είχα βάλει και εγώ σε gti 5αρι στον αεραγωγό του οδηγού με βάση της osir, Υπάρχει και για το 4αρι βάση για τον αεραγωγό αλλά νομίζω ότι είναι για 52mm

αυτή είναι για το 4αρι......γ@μ@τη...

http://www.awesomegti.com/car/vw/golfmk4/air-vent-gauge-pod-golf-mk4

 

κοίτα και εδώ.....

http://www.srptuning.gr/categories.asp?catid=374

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρονικο μπαρομετρο εχει ενα εγκεφαλακι πανω στο οποιο κουμπωνει το σωληνακι της πιεσης και μετα με ενα καλωδιο στελνει στο μπαρομετρο τις μετρησεις.Στο αναλογικο το σωληνακι της πιεσης κουμπωνει κατευθειαν πανω στο μπαρομετρο.Με το ηλεκτρονικο αποφευγεις την πιθανοτητα να τσακισει καπου το σωληνακι της πιεσης αφου πρεπει να περασει μεσα στην καμπινα.Οσον αφορα τα Depo υπαρχει 52αρι σε bar http://www.deporacin...epper/view/31/.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας, και ειδικα τον zgr, μολις το παραγγειλα αυτο εδω.

 

http://www.deporacing.eu/catalogue/Stepper/view/31/.%20%CE%95%CE%BB%CF%80%CE%B9%CE%B6%CF%89%20%CE%BD%CE%B1%20%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B1.

 

σε 52mm 

Link to comment
Share on other sites

Μια που παραγγειλα το πιο πανω μπαρομετρο, γλυκαθηκα και τωρα θελω να παρω αλλα τρια.

Θερμοκρασια λαδιου Oil Temperature Gauge

Πιεσης λαδιου Oil Pressure Gauge

Αναλογια καυσιμου Electric Air/Fuel Ratio Gauge

Θερμοκρασια καυσαεριων Exhaust Gas Temp Gauge

 

Αυτα ειναι τεσσερα και δεν χωρανε στην κονσολα, ποια απο τα τεσσερα ειναι πιο σημαντικα κατα την γνωμη σας?

Το Exhaust Gas Temp Gauge ειναι αναγκαιο? Σε τι χρησιμευει? η το Electric Air/Fuel Ratio Gauge, ποσο σημαντικο μπορει να ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αφου δεν έχεις πρόγραμμα για μενα πολυ σημαντικο είναι του λαδιου -

 

γενικα το λαδι αργει να ζεσταθεί ,πολλοι που δεν έχουν ένδειξη λαδιου βασίζονται στην θερμοκρασία νερου για το πότε θα ανοιξουν το αυτοκινητο-

 

και όμως το λάδι συγκριτικα με το νερό αργεί να ζεσταθεί ...

 

απο εκει και πέρα αν το αυτοκινητο είναι αρκετα πουσαρισμενο τότε σε ενδαφερει η θερμοκρασία των καυσαεριων,μειγμα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι μαμα αλλά κάποια στιγμή θα βάλω ένα πρόγραμμα και τίποτα άλλο.  Άρα προτεινεις 2 της θερμοκρασίας και πίεσης λαδιού και το τρίτο ποιο να βάλω? 

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι μαμα αλλά κάποια στιγμή θα βάλω ένα πρόγραμμα και τίποτα άλλο.  Άρα προτεινεις 2 της θερμοκρασίας και πίεσης λαδιού και το τρίτο ποιο να βάλω? 

μονο μπαρομετρο βαλε. Μη το κανεις λατερνα το αμαξι. κριμα ειναι, Και παντα σε διακριτικο σημειο. ειδικα αυτα στη κολωνα ειναι αστα να πανε. μου θυμιζουν saxo και πεζω ραλλυ :crazy:

Link to comment
Share on other sites

μονο μπαρομετρο βαλε. Μη το κανεις λατερνα το αμαξι. κριμα ειναι, Και παντα σε διακριτικο σημειο. ειδικα αυτα στη κολωνα ειναι αστα να πανε. μου θυμιζουν saxo και πεζω ραλλυ :crazy:

+1

ειχα δει ενα νουμερο θεσσαλονικη πρεπει να ηταν, ειχε γεμισει την κολωνα του οδηγου και συνεχισε μετα στου συνοδηγου την κολωνα, απορω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω γι αυτο θελω να τα βαλω στην κονσολα την κεντρικη στη θεση του ραδιοφωνου , απλα δεν ξερω ποια ειναι τα πιο σημαντικα οργανα, περαν του μπαρομετρου και ζητω την γνωση σας που εχετε .

Απο αυτη τη σελιδα εχω αποφασισει για δυο οργανα απο τα τρια

http://www.deporacing.eu/catalogue/combo/

 

Electric Oil Temp Gauge

 

Electric Oil Pressure Gauge

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βαλεις τρια οργανακια στην κεντρικη κονσολα βαλε μπαρομετρο,πυρομετρο και θερμοκρασια λαδιου.Καλη επιλογη ειναι και το Air/Fuel Ratio αλλα μονο αν ειναι wideband για να εχεις σωστες ενδειξεις αλλα δεν σε συμφερει στην τιμη που ψαχνεις μιας και μονο του κοστιζει οσο τα αλλα τρια μαζι.Για narrowband το φθηνο δηλαδη, αστο δεν αξιζει.Επισης συμφωνω με τους παραπανω φιλους βαλε μονο μπαρομετρο ειτε στον αεραγωγο ειτε με την βαση του πανω στο ταμπλο διπλα στην κολονα.Σου εστeιλα και p.m με τις φωτο απο το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τις πήρα τις φώτο πολύ ωραίο φίλε μου. Εγώ πήρα το 52mm για να το βάλω πίσω από το τιμόνι. Το air flow meter νομίζω είναι πιο σημαντικό από το πυρομετρο έτσι δεν είναι? Επειδή δείχνει την ανάλυση πριν την καύση , σωστά?

Link to comment
Share on other sites

To Αir/Fuel Ratio θες να πεις και ναι σου δειχνει αν το μιγμα ειναι σε σωστες αναλογιες.Αλλα οπως σου ειπα και πιο πανω αξιζει να παρεις αυτον    http://www.deporacing.eu/catalogue/combo/view/21/

και οχι αυτον   http://www.deporacing.eu/catalogue/Stepper/view/160/

γιατι το πρωτο εχει αξιοπιστες ενδειξεις λογω δικου του αισθητηρα ενω το δευτερο οχι.

Edited by zgr
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε πολυ γρηγορα,http://www.deporacing.eu/catalogue/Stepper/view/31/.%20

το παραγγειλα 28-9 και μου ηρθε σημερα 1-10 στο σπιτι μονο 62 ευρω. Πολυ ομορφο πραγματι.

Ανεβαζω μια φωτο με οδηγιες και θα παραθεσω και τις αποριες μου με την ευχη να με βοηθησετε να το εγκαταστησω σωστα.

nxqe.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
1. Στην εικονα Νο1 τι ειναι το Power Wire Harness? Που το συνδεω?
2. Στην ιδια εικονα το white καλωδιο παει στον διακοπτη του κινητηρα , στο κλειδι? Το Orange που το συνδεω?
3. Στην εικονα Νο5 το σωληνακι που θα βαλω και θα ενωθει με το φιλτρο αερος του, και θα παει στην ηλεκτρονικη μοναδα, πρεπει       να προσεξω κατι οσον αφορα το μηκος του? πχ η αποσταση μεταξυ T-Fitting και Air Filter πρεπει να ειναι μικρη? Μεγαλη? Εχει       σημασια? Η ηλεκτρονικη μοναδα, μηπως δεν πρεπει να ειναι κοντα σε θερμοκρασια κινητηρα?
4. Mε αυτη την συνδεσμολογια, οταν τα φωτα του οχηματος ειναι σβηστα, το οργανο θα φωτιζει την ημερα?
 
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ και τις πολλες αποριες μου.
Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να σου εχει μια πλεξουσα με 3 καλωδια (μαυρο, ασπρο, κοκκινο) και με 2 φις στις ακρες, η μια ακρη παει στο οργανακι, η αλλη ακρη στο σενσορα, υποπιεση/πιεση δηλ. το ταφ που εχει μεσα θα παρεις απο τον ρυθμιστη πιεση βενζινης που ειναι πανω στην μπεκιερα.

η αλλη πλεξουδα που ειναι με 4 καλωδια πρεπει να εχει ενα φις στην μια ακρη, και γυμνα καλωδια στην αλλη, κοκκινο θα δωσεις σταθερο 12v+,

στο μαυρο 12v-, λογικα κατω απο το τιμονι πρεπει να ξηλωσεις τα πλαστικα, εκει που ειναι τα ρελεδακια εχει παξιμαδια με αναμονες + και -

στο ασπρο θα δωσεις ρευμα 12v+ μολις ανοιγεις το διακοπτη της μιζας (για να μην ψαχνεις στα καλωδια της μιζας μπορεις να το παρεις και πισω απο το κασετοφωνο σου, εκει ειναι το κιτρινο ή κοκκινο χρωμα απο την μερια της φυσας της πηγης.

και στο πορτοκαλι θα δωσεις 12v+ απο τον διακοπτη φωτων σου, θα ψαξεις ποιο καλωδιο σου δινει ρευμα οταν αναβεις την μικρη σκαλα, ωστε οταν αναβεις τα φωτα σου να ντιμαρει το οργανακι ελαχιστα τον φωτισμο του.

λογικα την ημερα θα ειναι φωτεινο και μολις αναψεις τα φωτα σου θα πεφτει λιγο ο φωτισμος του, μολις βγαλεις το κλειδι θα σβησει.

επισης καλα ειναι αν μπορεσεις να βρεις ενα φιλτρακι αερα μικρο και να το βαλεις πανω στο σωληνακι του σενσορα ωστε να μην μπορει να περασουν αναθυμιασεις απο λαδια προς τα εκει, μερικα το εχουν μεσα στην συσκευασια αλλα οχι, τον σενσορα αν εχει μεγαλο σωληνακι, βαλτο καπου μακρια απο την μηχανη, αν και δεν εχει προβλημα απο θερμοκρασια, και δεν παιζει ρολο η αποσταση, επισης προσεχε αν στην φυσα του σενσορα δεν εχει στεγανοποιτικο λαστιχο (τα φτηνα δεν εχουν) να προσεχεις οταν ριχνεις νερα στην μηχανη μην τον βρεξεις.

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

Φιλτρακι έχει για τον αέρα, θα το βάλω. Ευχαριστώ για την πολυ αναλυτικη απάντηση. Το μόνο που δεν έχω καταλάβω πλέον είναι στην εικόνα Νο1 το Power wire harness που παει η αλλη ακρη.

Link to comment
Share on other sites

στην εικονα 1 εχει δυο power wire, η αριστερη ειναι του σενσορα, η αριστερη πρεπει να ειναι για να συνδεσεις 2 οργανακια διπλα διπλα, για φωτισμο τροφοδοσια για να μην τραβας παλι καλωδια δευτερη φορα,  η δεξια ειναι τροφοδοσια φωτισμος,

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.