Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

δες εδω χοντρικα τις διαστασεις και συγκρινε με τον αεραγωγό σου -

 

απο εκει και περα παιζουν ρόλο οι γωνιες που κανει κλπ

 

IMAG0263p_zps2e01e437.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. εβαλα και εγω μπαρομετρο σημερα. στο ρελαντι μου διχνει -8. σωστα ειναι η εβαλα κατι λαθος?εβαλα της raid hp. στην γερμανια ειναι πολυ καλη μαρκα και πολυ ομορφα αλλα και φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

εγω και στο μπαρομετρο και στο ηλεκτρικο οργανακι που εχω τωρα βλεπω -0,6 με -065 στο ρελαντι

 

με ταχυτητα μεσα και καθολου γκαζι -0,7

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. εβαλα και εγω μπαρομετρο σημερα. στο ρελαντι μου διχνει -8. σωστα ειναι η εβαλα κατι λαθος?εβαλα της raid hp. στην γερμανια ειναι πολυ καλη μαρκα και πολυ ομορφα αλλα και φθηνα.

 

καλοριζικο!!! απο Γερμανια το πηρες ή Ελλάδα? ανεβασε καμια φωτο... φαινονται παντως ποιοτικα παρολη τη χαμηλη τιμη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πέρασα το οργανάκι της New south performance.http://www.youtube.com/watch?v=kYQgl4kvH9M

Καλορίζικο, πολύ καλό φαίνεται μπορείς να μου πείς απο που το πήρες ? είναι μαζί με την βάση?

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αποτι βλέπω αναφέρει για 2.0Τ για το tsi κάνει?

Link to comment
Share on other sites

κάνει με μια μικρή μετατροπή. Αν και νομίζω ότι τώρα στέλνουν και για tsi.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Μια ερώτηση ακόμα, βλέπω στο Internet αρκετά μπαρόμετρα σε πολύ χαμηλές τιμές ηλεκτρονικά ή μη τι συμβαίνει με αυτά? δεν είναι καλά?

 

πχ http://www.kris-karras.gr/auto-gauge-7.html

Edited by _notis
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο μπαρομετρο που δειχνεις ειναι για κατι καγκουρικα που γεμιζουν το αυτοκινητο με οργανακια χωρίς να εχει πολυ σημασία το τι ακριβως δειχνουν-

 

και εδω ισχυει ότι πληρωνεις παιρνεις ,μπορει να ειναι φθηνο αλλα είναι κακογουστο και κυριως άλλα θα βλέπεις και άλλα θα ειναι τα πραγματικα νουμερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως βρήκα την βάση της Osir απο το parts4euro και εχει σχεδόν για ολα τα μοντέλα Group Vag.Εγω έψαχνα καιρο για το δικό μου Rocco και τελικά βρήκα εκει και σε καλη τιμη.Οσο για όργανο βρήκα ενα Defi racer απο eBay καινούργιο στα 100€.

Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.parts4euro.com/mobile_product_info.php?cPath=483&products_id=2756

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ψανχω βαση οργανου για τον αεραγωγο του GOLF 5 GT , δεν ξερω αν τελικα παρω 60 η 52 , οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας με επιλογες και για τις 2 διαστασεις γιατι ψιλοχαθηκα εδω.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ , είναι για 60αρια αλλά αν δε κανω λαθος κ για 52 (στη  συσκευασία έχει μια προσθηκη για να μπαινει κ το μικρο)

 

http://www.aglopoulos.gr/product.php?pid=10446

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παρακαλώ!!!

 

Όταν εγκατέστησα τα όργανα (μπαρόμετρο, πυρόμετρο και θερμοκρασία λαδιού) τοποθέτησα και το γνωστό πια σε όλους μας κινεζάκι dvd. Όλα δούλευαν μέχρι πρόσφατα ρολόι εκτός απο το κινεζάκι που μου άδειαζε την μπαταρία και μιας και πρόσφατα έγινα μπαμπάς το αφαίρεσα και ξανατοποθέτησα το RCD300 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Ο ηλεκτρολόγος, είχε τραβήξει ένα καλώδιο απο τον διακόπτη των φώτων για το καλώδιο "ILLLUMI" απο το κινεζάκι και με ένα καλώδιο που κούμπωνε στη μια φύσα του κινέζου έδωσε ρεύμα στα όργανα.

 

Όταν ξανα έβαλα το RCD300 αυτά τα 2 καλώδια τα άφησα χύμα και έτσι τα όργανα δεν δούλευαν. Ως εδώ καλά.

 

Σήμερα έχωσα ένα φιλαράκι που εργάζεται στο ηλεκτρολογείο που είχα κάνει την αρχική εγκατάσταση προκειμένου να επανασυνδέσουμε τα όργανα. Τελικά μετά απο αρκετή ώρα χρησιμποιήσαμε το καλώδιο ρεύματος και για τα τρία όργανα και τα συνδέσαμε στον αναπτήρα και έτσι ξαναλειτούργησαν.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι με το που σβήσω τον κινητήρα τα όργανα νεκρώνουν και οι βελόνες μένουν όπου ήταν όσο είχαν ρεύμα. Με την προηγούμενη σύνδεση τα όργανα έκαναν τη διαδικασία κλεισίματος (Closing ceremony) που έχουν, δλδ οι βελόνες ανέβαιναν στην μέγιστη τιμή (peak) που είχαν κατά τη διάρκεια λειτουργίας, μετά τερματίζαν και επανέρχονταν στο μηδέν αργά αργά.

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου πεί τη γνώμη του για την εναλλακτική πηγή ρεύματος για τα όργανα προκειμένου να μην νεκρώνουν με το που γυρνάω το κλειδί στο off.

 

 

Επιπλέον, κατά την όλη διαδικασία άναψε fault code για τον αερόσακο και επειδή ήταν αργά μπερδέυτικα και έκανα μέσω vag com full scan και όχι μόνο μέσω του πεδίου Airbag και έσβησα τα σφάλματα...το λαμπάκι βέβαια έσβησε αλλά ως δια μαγείας χάθηκε η επιλογή FADER στο Sound Setup του RCD300...!!! Γνωρίζει κάποιος πως το επαναφέρουμε γιατί το χρειάζομαι όπωσδηποτε????

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Sorry για το σεντόνι.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου ,

Για καθαρη εγκατασταση:

Θα παρεις ρευμα απο την ασφαλειοθηκη και θα κανεις μια ξεχωριστη θεσουλα για τα 3 οργανακια. Θα βαλεις και μια μικρη ασφαλεια.

Αν και μονο αν τα οργανα σου εχουν φωτισμο (fade) δηλαδη διαφορετικη ενταση στα φωτα θεσεως και πορειας θα χρησιμοποιησεις ΚΑΙ το καλωδιο (ασπρο νομιζω) απο τον διακοπτη φωτων.

Καλο ειναι τα οργανα να κλεινουν οταν βγαζεις το κλειδι, κλεινεις το διακοπτη με το κλειδι.

Το closing που λες εγω πιστευω ηταν check εναρξης. Το οποιο πραγματοποιειται στην αρχη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! σχετικα με το θεμα ολο ψαχνομαι εδω και καιρο για να βαλω στο αυτοκινητο μου ενα οργανο! να σας πω οτι εχω το golf 5 gt το οποιο οπως ξερουμε δεν εχει στο καντραν  οργανο να μας δειχνει θερμοκρασια νερου και πιεση λαδιου! εγω λοιπον θελω να βαλω μια τετοια βαση οπως δειχνω σε μια φωτοEJ502-G20-01-00-1.jpg?1323084937 και εκει θελω να βαλω το οργανακι μου το οποιο να μου δειχνει θερμοκρασiα νερου και πιεση λαδιου αλλα να συνδεθουν στην obd2. δεν ξερω αν εβαλα την σωστη βαση αλλα με ενδιαφερει στον αεραγωγο που βρισκεται στο αριστερο μερος πανω απο τον διακοπτη φωτων! δεν θελω με ανταπτορες πανω στη μηχανη κτλ! αν μπορει καποιος ας βοηθησει!

(Υ.Γ. το αυτοκινητο δεν διαθετει τη μεγαλη οθονη οπου μπορω να βαλω μενου μεσα και να βλεπω απο εκει!)

Edited by djdanny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.