Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

Ηρθε η ωρα να προσθεσω μια ακομα βελονιτσα στο εσωτερικο!

Τι καλο εχετε να μου προτεινετε για την βαση της OSIR??

Να ταιριαζει στο εσωτερικο του GolfOu παρακαλω και αν γινεται μην δωσω οτι εχω και δεν εχω!

Ευχαριστω!

>> ειναι ευκολη η τοποθετηση του? μπορω να την κανω μονος? αν οχι ποσο κοστιζει??

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Defi(200+ ευρω περιπου)-Αpexi(150-200 αναλογα αν θα ειναι μηχανικο ή ηλεκτρικο)-Greddy(150-200)!Tωρα αν θες εχει και τις Autogauge με 40 ευρω...Οτι πληρωνεις παιρνεις και το ιδιο αναλογα θα σου δειχνει και σωστα!Ειναι ευκολο να το βαλεις και μονος αρκει να ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

Guest GTI_2000cc
Ηρθε η ωρα να προσθεσω μια ακομα βελονιτσα στο εσωτερικο!

Τι καλο εχετε να μου προτεινετε για την βαση της OSIR??

Να ταιριαζει στο εσωτερικο του GolfOu παρακαλω και αν γινεται μην δωσω οτι εχω και δεν εχω!

Ευχαριστω!

>> ειναι ευκολη η τοποθετηση του? μπορω να την κανω μονος? αν οχι ποσο κοστιζει??

ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΙΑ Ο ΜΠΟΥΛΕΚΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΗΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

σε χρωμα ποιο ταιριαζει πιο καλα?

το Derfi το εχω δει τα αλλα οχι! ταιριαζουν? οι διαφορες ειναι χαωδης στις τιμες οιυ αναφερεις... η διαφορα ειναι οντως τοσο μεγαλη?

Τι ειναι καλυτερο? μηχανικο η μη?

Link to comment
Share on other sites

το χρωμα ειναι το μπλε αλλα πιστευω καλυτερο ειναι το κοκκινο γιατι το μπλε ειναι πιο δυνατο απο του καντραν θα γαλα μια φωτο και θα ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σοβαρό μαγαζί που να βάζει μπαρόμετρα Defi στην Αθήνα τηλέφωνο και Οδό ξέρουμε? (Δεν με ενδιαφέρει αν χτυπάει τις τιμές αρκεί να κάνει καλή δουλειά).

Και κάντε καμία πρόταση που να τοποθετήσουμε το μπαρόμετρο στην κολόνα δεν γίνεται λόγο αερόσακου και στον αεραγωγό αριστερά του οδηγού είναι κρίμα να χάνεις τον αέρα (ειδικά το καλοκαίρι από το κλιματισμό)!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι χρωμα ειναι τα οργανα σου...Αν θες ανεβασε μας μια φοτο απο το βραδυ να σου πω ακριβως...

να και μια φωτο

post-4936-1234123983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το κακο με το δικο μου ειναι οτι δεν δουλευει η μειωση της εντασης οταν αναβεις τα φωτα γι αυτο ειναι τοσο δυνατο το φως.δεν το εψαξα και πολυ γιατι δεν ενοχλει τον οδηγο το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

οργανακι autometer sport-comp metric και να τους πεις να σου στειλουν και το ειδικο μπλε led που εχουν για να βγαλει μπλε φως.H διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη στο μπλε οσο στην φωτο.Πλησιαζει παρα πολυ τα μανισια.Ο φωτισμος ρυθμιζεται αναλογα με τα υπολοιπα φωτα.Και βαση ειναι αποebay tdi-sport λεγεται ο πωλητης.Και σου στελνει ολο τον αεραγωγο και οχι μονο την γρυλλια.Θα βγαλω και μια πρωινη να καταλαβεις.Θα ελεγα να βαλεις μηχανικο.Πολυ απλο στην συνδεση με λιγοτερα καλωδια.Και εαν παρεις ενα καλο και οχι κινεζικο ειναι ακριβεστατο και και πιο αμεσο στις ενδειξεις απο ενα απλο ηλεκτρονικο.

DSC00362.jpg

DSC00363.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να δωσω μια περιουσια οποτε μου φαινεται καλη λυση!

Ενημερωσε μας για τιμουλα και αν εισαι ευχαριστημενοσ απο την αποδοση του!

Link to comment
Share on other sites

Blitz MD μπλε έχω εγώ και βάση osir. Και τα 2 απο νετ τα πήρα, αλλά το χρώμα είναι λίγο τιρκουάζ, χεχεχε!

Η βάση $53.99, ανάλογα με την ισοτιμία είναι το πόσο θα βγει. Και το μπαρόμετρο είναι μηχανικό και κόστισε 100 ευρώ από Japan.

09102008.jpg

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω και εγώ και πολλοί με GTI από εδώ. Μπορείς να κάνεις μια τσαχπινιά για τον φωτισμό. Να πάρεις έναν ροοστάτη περίπου 1kΩ και να τον συνδέσεις στο καλώδιο που δίνεις ρεύμα στο όργανο. Με αυτό μπορείς να πετύχεις την κατάλληλη ένταση που να ταιριάζει και να βοηθάει και σένα. Κόστος 1¤ το μέγιστο και χρόνο 10 λεπτά.

Μπορούν να σου πουν και οι υπόλοιποι αν δουλεύει και αν δείχνει ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

55 ευρω το μπαρομετρο απο αμερικη με το μπλε λεντακι μαζι.εδω κανει 90 και δεν εχουν το λεντακι.

την βαση την πηρα 80-90 ευρω δεν θυμαμαι καλα.αλλα ειναι σαν εργοστασιακη τοποθετηση.ολοι ψαρωνουν ενω της osir δεν μοιαζει.

DSC02774.jpg

DSC02775.jpg

μολις μπορεσω θα σου βγαλω μια απο το δικο μου και οχι απο αγγλικο οπως της φωτο.

Το οργανακι ειναι πολυ καλο και δεν εχει τα τρελλα λαφτα.οσο απο ποιοτητα μπες και δες στο ιντερνετ.ολα τα NASCAR τετοια εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω και εγώ και πολλοί με GTI από εδώ. Μπορείς να κάνεις μια τσαχπινιά για τον φωτισμό. Να πάρεις έναν ροοστάτη περίπου 1kΩ και να τον συνδέσεις στο καλώδιο που δίνεις ρεύμα στο όργανο. Με αυτό μπορείς να πετύχεις την κατάλληλη ένταση που να ταιριάζει και να βοηθάει και σένα. Κόστος 1¤ το μέγιστο και χρόνο 10 λεπτά.

Μπορούν να σου πουν και οι υπόλοιποι αν δουλεύει και αν δείχνει ωραίο.

Με σώνεις!! Θα τα πούμε αυτές τις μέρες (όταν έχω χρόνο να ασχοληθώ να το κάνω) μέσω pm για να καταλάβω καλύτερα αν μπορείς...

Link to comment
Share on other sites

Με σώνεις!! Θα τα πούμε αυτές τις μέρες (όταν έχω χρόνο να ασχοληθώ να το κάνω) μέσω pm για να καταλάβω καλύτερα αν μπορείς...

GeoBan up to the rescue! :D

Θα περιμένω μαν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε KTM25098 μερικές ερωτήσεις:

1) To μηχανικό boost meter σου, το παράγγηλες από Αμερική. Μπορείς να μας πεις το σχετικό eshop? Αν ναι, πέρασε από τελωνείο ή το γλίτωσες; Σχετικά με το μπλε LED, θα πρέπει φαντάζομαι να το επισημάνω με κάποιο e-mail στο ηλεκτρονικό κατάστημα?

2) Χρειάζεται κάτι επιπλέον από περιφρειακά (είδα σε site ότι πουλάνε) ή τα έχει όλα ο εγκαταστάτης;

3) Τοποθέτηση που έκανες? ΄Φαντάζομαι ότι επειδή είναι μηχανικό, χρειάζεται κάποιος σχετικά χοντρότερος σωλήνας για να περάσει μέσα στην καμπίνα....

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Φιλικά,

Βαγγέλης.

Edited by developer
Link to comment
Share on other sites

Φίλε KTM25098 μερικές ερωτήσεις:

1) To μηχανικό boost meter σου, το παράγγηλες από Αμερική. Μπορείς να μας πεις το σχετικό eshop? Αν ναι, πέρασε από τελωνείο ή το γλίτωσες; Σχετικά με το μπλε LED, θα πρέπει φαντάζομαι να το επισημάνω με κάποιο e-mail στο ηλεκτρονικό κατάστημα?

2) Χρειάζεται κάτι επιπλέον από περιφρειακά (είδα σε site ότι πουλάνε) ή τα έχει όλα ο εγκαταστάτης;

3) Τοποθέτηση που έκανες? ΄Φαντάζομαι ότι επειδή είναι μηχανικό, χρειάζεται κάποιος σχετικά χοντρότερος σωλήνας για να περάσει μέσα στην καμπίνα....

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Φιλικά,

Βαγγέλης.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Autometer-U...sQ5fAccessories

θα του πεις να σου στειλει αυτο με το κιτ τοποθετησης οπως διαβασες που περιεχει.και επισης να σου βαλει το μπλε led μεσα εξτρα.ειναι περιπου 80 ευρω ολα μαζι.και πες του να σου κοψει τιμολογια 50 ευρω για να περασει.και βεβαια σε μαυρο εκτος εαν θες αυτο το χρωμα.

τοποθετηση μονος μου.ειναι πανευκολο.εχει ενα πολυ ψιλο πλαστικο σωληνακι.οχι λαστιχενιο που περναει στην μηχανη απο το λαστιχο πισω απο την μπαταρια.Εαν δεις το ποστ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...0942&st=280 θα καταλαβεις.Εγω εψαξα πολυ να βρω την σωστη υποπιεση με ολες αυτες τισ βαλβιδες που εχει πανω το μοτερ.

DSC00365.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.