Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας.χθες τοποθέτησα το μπαρομετρο που έχω πάρει (apexi) κ μου κάνει η βελόνα ένα τριξιμο.τι μπορεί να φταίει κ τι να κάνω.ευχαριστω εκ των προτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας.χθες τοποθέτησα το μπαρομετρο που έχω πάρει (apexi) κ μου κάνει η βελόνα ένα τριξιμο.τι μπορεί να φταίει κ τι να κάνω.ευχαριστω εκ των προτέρω.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35114&view=findpost&p=340536

Έχει ξαναναφερθεί το "πρόβλημα" αυτό και είτε τοποθετείς :

α)φίλτρο βενζίνης χάρτινο από μηχανάκι για να κόβει τον παραπανίσιο αέρα που δέχεται το μπαρόμετρο ,

β)πολύ μικρό βανάκι αέρα και αρχίζεις να το ρυθμίζεις λίγο λίγο μέχρι να δεις ότι σταματάει το κροτάλισμα-τρίξιμο .

όλα αυτά πριν από το μπαρόμετρο, είτε στο χώρο της μηχανής είτε στο χώρο της καμπίνας κάπου κρυμμένο ... ktm rulez !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

ktm rulez ! :lol: :lol: :lol: :lol:

σε εμενα εβαλα ενα πολυ μικρο βανακι αερα που βρηκα σε καταστημα με ειδη πεπιεσμενου αερα.Το φιλτρο δεν το πολυεμπιστευομαι.Και τα δυο μπαινουν στο σωληνακι της υποπιεσης που παει στο οργανο.απλα εαν δοκιμασεις την λυση του φιλτρου πρεπει να βρεις φιλτρο με χαρτινο στοιχειο μεσα για να εχει αντησταση.

Link to comment
Share on other sites

speedy για πες ρε φιλε γιατι δεν πολυ καταλαβα τι ακριβως εκανε ο τυπος? :p

Καλησπέρα ,

Το φίλτρο βενζίνης (με χάρτινο στοιχείο μέσα) πχ από μηχανάκι, για να κόβει τον παραπανίσιο αέρα που δέχεται το μπαρόμετρο , μπορείτε να το βρείτε σε μαγαζιά που κάνουν service μηχανάκια ή πουλάν ανταλλακτικά για μηχανάκια και το τοποθετείτε μέσα στο σωληνάκι της υποπιεσης που πάει στο μπαρόμετρο.

Με το πολύ μικρό βανάκι αέρα η κατάσταση έχει ως εξής :

Το τοποθετείτε και αρχίζετε να το ρυθμίζετε λίγο λίγο μέχρι να δείτε ότι σταματάει το κροτάλισμα-τρίξιμο, το τοποθετείτε στο καλώδιο στο σωληνάκι της υποπιεσης που πάει στο όργανο, όπως είπε κι ο ktm. Το βανακι το βρίσκετε σε οποιοδήποτε μαγαζί με υδραυλικά είδη ή σε μαγαζιά με κομπρεσέρ κλπ .. προσέξτε να πάρετε μικρό βανακι κι όχι μεγάλο ή πολύ μεγάλο διότι θα έχετε "πρόβλημα χώρου" ...

Αυτοί είναι οι τρόποι που μου έχουν πει , και με τους οποίους μου είπαν ότι μπορείτε να σταματήσετε το κροτάλισμα .

Ελπίζω να βοήθησα !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε καμια αποψη για τα 60αρια μπαρομετρα της Swoosh????Λεγεται πως ειναι κινεζικα και συναρμολογουνται στην Αμερικη.

Οι τιμες τους ειναι γυρω στο 60αρι απ'εξω....

Για πειτε καμια γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

speedy για πες ρε φιλε γιατι δεν πολυ καταλαβα τι ακριβως εκανε ο τυπος? :whistling:

εμενα ειπες "τυπο" ?????? new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε κουτε Κτμακο !!!

το quote που εκανε ο speedy λεω

entaξει τοτε......................δεν θα μαλωσουμε σημερα!!!! :D:(:p:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε καμια αποψη για τα 60αρια μπαρομετρα της Swoosh????Λεγεται πως ειναι κινεζικα και συναρμολογουνται στην Αμερικη.

Οι τιμες τους ειναι γυρω στο 60αρι απ'εξω....

Για πειτε καμια γνωμη...

Οτι πληρωσεις παιρνεις.

Καλυτερα παντως να διαθεσεις μια φορα τα 150+ που κανουν τα επωνυμα (defi, apexi κλπ) και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Αυτες οι τιμες βεβαια ειναι για αγορα μεσω internet, γιατι εδω ειναι τουλαχιστον +100 παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πληρωσεις παιρνεις.

Καλυτερα παντως να διαθεσεις μια φορα τα 150+ που κανουν τα επωνυμα (defi, apexi κλπ) και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Αυτες οι τιμες βεβαια ειναι για αγορα μεσω internet, γιατι εδω ειναι τουλαχιστον +100 παραπανω.

Ενημερωτικά πάντως, εγώ αρκέστηκα στα SWOOSH όσον αφορά πυρόμετρο και θερμοκρασία λαδιού και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27330&st=20

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάντως, εγώ αρκέστηκα στα SWOOSH όσον αφορά πυρόμετρο και θερμοκρασία λαδιού και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής!

http://www.vwclub.gr...pic=27330&st=20

Tsili μπορεις να μου πεις τι θερμοκρασιες βλεπεις στο πυρομετρο??

Εχει μπει στην πολαπλη?? Ρωταω γιατι εχω και εγω Revo και θελω

να μαθω τι παιζει ενημερωτικα!!

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Tsili μπορεις να μου πεις τι θερμοκρασιες βλεπεις στο πυρομετρο??

Εχει μπει στην πολαπλη?? Ρωταω γιατι εχω και εγω Revo και θελω

να μαθω τι παιζει ενημερωτικα!!

Thanks

Το πυρόμετρο μπήκε ακριβώς μετά την τουρμπίνα. Μεταγενέστερα έμαθα πως πως κανονικά πρέπει να μπει στην πολλαπλή και πριν την τουρμπίνα. Το έχω αφήσει μετά την τουρμπίνα και υπολογίζω περίπου 100 βαθμούς παραπάνω από ότι μου δείχνει το όργανο. Στο όργανο βλέπω το πολύ μέχρι 800 βαθμούς κελσίου. Προχθές το πήγα Πάτρα και στην Ιονία Οδό το είχα για κάνα δεκάλεπτο-τέταρτο στα 200-210+ (πήγαινε κι άλλο :whistling: αλλά η γυναίκα είχε γραπωθεί απο που βρήκε και ήταν έτοιμη να ουρλιάξει... :whistling:) και ανέβηκε στους 850 βαθμούς κελσίου. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα :whistling: .

(Το τέταρτο που λέω παραπάνω ήταν ηδονή πάντως... :whistling: :whistling: :whistling: !!!)

sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω σκεφτει μηπως παρω κανα μπαρομετρακι του 'γιατρου',γλυκερινης νομιζω, ετσι ισα ισα να βλεπω τι πιεση σηκονει το αμαξι.αξιζει ή ειναι πολυ καγκουρικο??που συνδεεται το μπαρομετρο?μπορω να το βαλω μονος μου?

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη !

¶ποψη μου είναι πως θα είναι αντιαισθητικό αυτό το μπαρόμετρο για τον χώρο του golf .. αλλά η τελική επιλογή είναι δική σου :yahoo: Εάν "πιάνουν" τα χέρια σου μπορείς να το κάνεις και μόνος σου , εάν όχι και πολύ τότε αξίζει να προσπαθήσεις :yahoo: Το που ακριβώς συνδέεται μπορείς να το δεις εδώ :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35114&view=findpost&p=331851

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35114&view=findpost&p=332957

Την Καλημέρα μου ! ;)

Link to comment
Share on other sites

για αρχη τουλαχιστον λεω να βαλω κατι τετοιο.αργοτερα,αφου θα υπαρχει η 'εγκατασταση',θα βαλω κατι αλλο.

αρα κοιταω οτι εχει κανει ο ktm ετσι? τις φωτο του poen δεν μου τις δειχνει...

Link to comment
Share on other sites

στο 6αρι το golf πως βαζω το σωληνακι της πιεσης μεσα στην καμπινα?πανω απο τον συμπλεκτη οπως λεει καποιος σε προηγουμενο ποστ? ή ειναι μονο για τα 5αρια?και αφου μπω στην καμπινα πως περναω το σωληνακι μεσα απο τον αεραγωγο αν θελω?

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

στο 6αρι το golf πως βαζω το σωληνακι της πιεσης μεσα στην καμπινα?πανω απο τον συμπλεκτη οπως λεει καποιος σε προηγουμενο ποστ? ή ειναι μονο για τα 5αρια?και αφου μπω στην καμπινα πως περναω το σωληνακι μεσα απο τον αεραγωγο αν θελω?

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις όπως αναφέρεται στο ποστ , να το περάσει από τον συμπλέκτη αλλά πρόσεχε να μην μπλεχτεί πουθενά κι έχεις άλλα μετά .... όσο για τον αεραγωγό εάν βγάλεις το καπάκι από την ασφαλειοθήκη νομίζω έχει ένα μικρό κενό όπου θα μπορούσες να το περάσεις από εκεί κι έπειτα στο μπαρόμετρο . Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας πει .

Ελπίζω να βοήθησα !

Link to comment
Share on other sites

link για αυτο?

γιατι στο site της osir δεν το βρηκα.

Μπες εδώ και πάτα στην photo του Golf GTI MK6.

http://www.osirdesign.com/

Από την Osir βάση αεραγωγού για GOLF VI :

yhst4819056697036520991.gif

To θέμα είναι ότι είναι κυψελωτό και δεν ταιριάζει με τους άλλους αεραγωγούς στο απλό Golf 6. :huh:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Παίδες είναι draft δεν νομίζω να είναι στην τελική του μορφή έτσι. Κυψελωτές όμως είναι όλες οι βάσεις της Osir νομίζω, εκτός του Audi ΤΤ που κλείνει όλος ο αεραγωγός (στρογγυλός). Το θέμα είναι να βγάλει π.χ. carbon ή να το βγάλει σε σκούρο χρώμα. Στην φωτογραφία αυτό που έχουν δεν κάνει καν για τον αριστερό αεραγωγό, είναι για τον δεξιό, οπότε υπομονή..

GTI,GTD & TSI έχουν τους ίδιους αεραγωγούς :

volkswagengolf2009800x6.jpg

volkswagengolfgtd201080.jpg

Zmax :

http://www.zmaxautosport.com/osdeomogt6cs.html

Οι ντίλερ της Osir :

http://www.osirdesign.com/ (κλικ κάτω αριστερά στο πεδίο "WHERE TO BUY")

Rabbit 5 με πολύ καλή τοποθέτηση (2ο καλύτερο μετά του Poen!!) :

rabbit5.jpg

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.