Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

Το φιλτρακι με το σφουγγαρακι που ειχε το shadow το εχεις βαλει?Παντως χτες που πηγαινα βολτα πανω απο 1,35 over δεν ειδα....Δεν ξερω μηπως οσο κρυωνει ο καιρος δεν ανεβαζει πολυ πιεση το προγραμμα ,ισως δεν την χρειαζεται να βγαλει την δυναμη τι να πω...

.

ναι το έχω απάνω και πάλι σου λεω για να εισαι σιγουρος πρεπει να κανεις αντιπαραβολη με vag com για το αν βλεπεις σωστη πιεση

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση μηπως ξερει καποιος για τα Defi.εχουν 2 control unit απο οτι βλεπω στο νετ μηπως ξερει καποιος αν και τα δυο ειναι ιδια δλδ.μπορουν να συνδεθουν και τα cr και τα bf?και αλλη μια για τους πολυ ψαγμενουσ στην σειρα cr αναβει γυρω ενα δακτυλιδι κοκκινο και καποιος λεει οτι μπορει να το κανω να μην αναβει?

Link to comment
Share on other sites

 

0.7 με 0,8 εκει ενδιαμεσα ειναι η σωστη υποπιεση για τουρμπο!Οταν ανεβενει προς το 0(δηλαδη 0.6) παει να πει οτι καπου υπαρχει διαρροη!

 

Επιεδή τώρα τελευταία στο ρελαντί μου συμβαίνει η βελόνα του μπαρόμετρου να ανεβαίνει απο το -0,8 στο -0,6 , γνωρίζουμε τρόπους για να ελέγξουμε τυχόν διαρροές ???

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μηπως ξερει καποιος μολις τοποθετησα το μπαρομετρο και βγηκα βολτα δοκιμης και παρατηρησα 2 πραγματα.πρωτο στο ρελαντι στην υποπιεση καμια φορα τρεμει η βελονα και δευτερο ο φωτισμος που και που μου αναβοσβηνει στιγμιαια μηπως ξερει καποιος τι μπορει να ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ας μου απαντήσει και εμένα κάποιος ,
Depo Μπαρόμετρο φοράει κανείς?Ξερεί κάποιος για αυτά?
Απο οτι βλέπω στο Net, Depo, Defi , Prosport και Daemon μοιάζουν ειναι σχεδον ίδια ...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μηπως ξερει καποιος μολις τοποθετησα το μπαρομετρο και βγηκα βολτα δοκιμης και παρατηρησα 2 πραγματα.πρωτο στο ρελαντι στην υποπιεση καμια φορα τρεμει η βελονα και δευτερο ο φωτισμος που και που μου αναβοσβηνει στιγμιαια μηπως ξερει καποιος τι μπορει να ειναι ;

αυτο με το φωτισμο για δοκιμασε να χαμηλώσεις τον φωτισμο των οργάνων στο minimum-έμενα μόνο σε αυτη την θεση δεν αναβοσβήνει-

 

στην υποπίεση ,στο ρελαντί  εμενα τρέμει σπάνια ,με το a/c ανοικτό πιο συχνά

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το φωτισμο για δοκιμασε να χαμηλώσεις τον φωτισμο των οργάνων στο minimum-έμενα μόνο σε αυτη την θεση δεν αναβοσβήνει-

 

στην υποπίεση ,στο ρελαντί  εμενα τρέμει σπάνια ,με το a/c ανοικτό πιο συχνά

Εμενα πρεπει να το βαλεις τερμα τον φωτισμο των οργανων να σταματισει να τρεμοπαιζει ο φωτισμος.Βεβαια  και ετσι μερικες φορες αναβοσβηνει (πχ οταν ανεβωκατεβαζω τα παραθυρα).Εχω παει σε 3 ηλεκτρολογους με το manual αλλα λυση δεν βρηκα...Επισης απο τα πολλα χερια.. που το σκαλισαν δεν  μου δουλευει το warning πλεον.Σε ενδειξεις ειναι οκ.Να επισημανω  οτι ο φωτισμος  παιζει οταν ανοιγω τα φωτα και μπαινει σε night mode.

   Επισης απο τοτε  που εβαλα  το shadow (δεν μπορει να ειναι τυχαιο) συμβαινει το εξης:αν εχω alarm ανοιχτα και φωτα στην μικρη σκαλα  πχ και γυρισω την μιζα χωρις  να βαλω μπροστα την μηχανη   δεν μου αναβει το πισω αριστερα  flash και βγαζει ενδειξη καμμενης λαμπας.Οι λαμπες πισω ειναι led οποτε δεν τιθεται θεμα  λαμπας. Αν ανοιξω την μηχανη και μετα  τα φωτα ενω εχω απο πριν τα alarm ανοιχτα  ολα ok.!! Eχει  τυχει σε καποιον αυτο γιατι με τους ηλεκτρολογους εδω... εχω σηκωσει τα χερια ψηλα.

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

0.7 με 0,8 εκει ενδιαμεσα ειναι η σωστη υποπιεση για τουρμπο!Οταν ανεβενει προς το 0(δηλαδη 0.6) παει να πει οτι καπου υπαρχει διαρροη!

Εγω και η παρεα μου φοραμε depo ολοι!Πολυ καλο με πολλους φωτισμους και εχει peak-warn και start up-close ceremony οπως το defi

 

 

Το συγκεκριμένο μπαρόμετρο είναι αναλογικό ή ηλεκτρονικό? Από αξιοπιστία ενδείξεων και κανένα λινκ από κανένα μαγαζί από Ελλάδα για αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Για Depo ψάχνω και εγώ αλλά λόγω οτι ειναι πολύ φτηνό το φοβάμαι αν και στο εξωτερικό παίζει πολύ και λενε καλά λόγια σε σχέση με το Deamon που εδω Ελλάδα λενε τα καλύτερα και στο εξωτερικό δεν το φοράει κανεις .

Το Depo είναι ολοιδιο με το Defi και το Prosport και το Daemon λογικά ο ίδιος κατασκευαστής τα φτιάχνει απλά αλλάζει η ποιότητα και η μάρκα (όπως γίνεται σε πολλά προιόντα)

Εγώ το έχω βρεί απο Αγγλία με μεταφορικά 65-70 ευρώ καινούργιο . Και ο εδώ επίσημος αντιπρόσωπος το έχει 95-100 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πρεπει να το βαλεις τερμα τον φωτισμο των οργανων να σταματισει να τρεμοπαιζει ο φωτισμος.Βεβαια  και ετσι μερικες φορες αναβοσβηνει (πχ οταν ανεβωκατεβαζω τα παραθυρα).Εχω παει σε 3 ηλεκτρολογους με το manual αλλα λυση δεν βρηκα...Επισης απο τα πολλα χερια.. που το σκαλισαν δεν  μου δουλευει το warning πλεον.Σε ενδειξεις ειναι οκ.Να επισημανω  οτι ο φωτισμος  παιζει οταν ανοιγω τα φωτα και μπαινει σε night mode.

   Επισης απο τοτε  που εβαλα  το shadow (δεν μπορει να ειναι τυχαιο) συμβαινει το εξης:αν εχω alarm ανοιχτα και φωτα στην μικρη σκαλα  πχ και γυρισω την μιζα χωρις  να βαλω μπροστα την μηχανη   δεν μου αναβει το πισω αριστερα  flash και βγαζει ενδειξη καμμενης λαμπας.Οι λαμπες πισω ειναι led οποτε δεν τιθεται θεμα  λαμπας. Αν ανοιξω την μηχανη και μετα  τα φωτα ενω εχω απο πριν τα alarm ανοιχτα  ολα ok.!! Eχει  τυχει σε καποιον αυτο γιατι με τους ηλεκτρολογους εδω... εχω σηκωσει τα χερια ψηλα.

 

σωστός ,και εμένα με τερμα το φωτισμο των οργάνων δεν τρεμοπαιζει ,μπερδεύτηκα-με παραθυρα κλπ δεν έχω προβλημα-

 

πρεπει να έχει σχεση με το απο που παιρνει ρευμα ,εννοω απο πια ασφάλεια κλέβει ρευμα..

 

έχεις παρατηρησει εαν με αναμενη την μηχανη και απολυτη ησυχία κάνει έναν ήχο ...σαν τζζζζζ κάτι -

 

shadow pro έχω και εγω

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν νομίζω ότι φταέι το οργανακι αλλα έχει να κάνει με την σύνδεση τόσο για το φωτισμό όσο και για το περιστασιακο  τρεμοπαίξιμο-

 

για το φωτισμό προσπάθησε να κάνεις αυτό που είπα παραπανω ,βάλε την ένταση του εσωτερικου φωτισμου στο max και δες αν σταματαει-

 

για την υποπίεση ,παρακαολουθησε το ,θέλω να πω δεν είναι πάντα σταθερη ανάλογα και τις συνθήκες (ζεστη a/c κλπ) το έχω τσεκάρει και με vag com  και όντως κάποιες φορές αυξομειωνεται ελάχιστα οπότε μπορεί σωστά να δείχνει το μπαρόμετρο σου

Link to comment
Share on other sites

σωστός ,και εμένα με τερμα το φωτισμο των οργάνων δεν τρεμοπαιζει ,μπερδεύτηκα-με παραθυρα κλπ δεν έχω προβλημα-

 

πρεπει να έχει σχεση με το απο που παιρνει ρευμα ,εννοω απο πια ασφάλεια κλέβει ρευμα..

 

έχεις παρατηρησει εαν με αναμενη την μηχανη και απολυτη ησυχία κάνει έναν ήχο ...σαν τζζζζζ κάτι -

 

shadow pro έχω και εγω

Ναι εχει ενα  ηχο οπως  τον περιγραφεις.Αυτο με  το flash δεν μπορω να βγαλω ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια να μην τα πολυλογο εχω το golf 5 tsi (140) με προγραμμα revo 220 εδω και καμποσα χρονια και αποφασiσα να βαλω μπαρομετρο ... εχω παρει την βαση της osir http://www.zmaxautosport.com/omovesigapod.html και τωρα θελω ενα οργανακι 60mm να ταιριαζει στα χρωματα του golf κοκκινο μπλε .... μεχρι 100 Ε ειδα τις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν βρηκα κατι στανταρ... τι προτεινετε ??? και αν μπορειτε στειλτε και λινκ απευθειας να κανω την αγορα ευχαριστω ..  :)

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να βρουμε καποια θηκη σαν την osir,αλλα πιο φτηνη?και ας μην ειναι osir....

ή γενικα ποιες αλλες θηκες μπορω να βαλω αντι της κλασικης πανω στο ταμπλο?

για κατι φτηνο μιλαμε βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια να μην τα πολυλογο εχω το golf 5 tsi (140) με προγραμμα revo 220 εδω και καμποσα χρονια και αποφασiσα να βαλω μπαρομετρο ... εχω παρει την βαση της osir http://www.zmaxautosport.com/omovesigapod.html και τωρα θελω ενα οργανακι 60mm να ταιριαζει στα χρωματα του golf κοκκινο μπλε .... μεχρι 100 Ε ειδα τις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν βρηκα κατι στανταρ... τι προτεινετε ??? και αν μπορειτε στειλτε και λινκ απευθειας να κανω την αγορα ευχαριστω ..  :)

φιλε επειδη το εχω ψαξει και εγω θελω τον ιδιο φωτισμο με ολα τα υπολοιπα για δες λιγο αυτο

http://www.ebay.com/itm/290697067818?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ετοιμάζομαι να βάλω μπαρόμετρο στο Scirocco και επειδή δεν μου αρέσει πάνω στο ταμπλό να το έχω . Θα ήθελα να το βάλω στον αεραγωγό αλλά η καταραμένη Osir δεν βγάζει για Scirocco αεραγωγο ουτε η New South και γενικά καμία εταιρία .
Όποιος έχει Osir βάση ή γενικά βάση για Golf MK6 για μπαρόμετρο στον αεραγωγό μπορεί να μετρήσει τις διαστάσεις μήκος και πλάτος να δώ μήπως είναι πιο μεγάλη του golf οπότε με λιγο κόψε ράψε να μπει . Μήπως έχει κάποιος οδηγιες για το πως μπαίνουν αυτες οι βάσεις ωστε να δω πως βγαίνει ο αεραγωγός ?
Αλλιως αν δεν γινεται στον αεραγωγό( έλεγα μήπως κόψω τις μαμα γρύλιες του αεραγωγου και φτιαξω κατι μόνος μου αλλα αν δεν γινει κατι ο αεραγωγος κάνει 45 ευρω)  θα μπεί στη κωλόνα του τιμονιού μπροστά απο το καντράν .

Link to comment
Share on other sites

θα μετρήσω και θα σου πω-το συγκεκριμένο της osir μπαινει κουμπωτο στον αεραγωγο

Link to comment
Share on other sites

ναι βέβαια ,βγάινει η γρύλια απλά η σίτα της osir κουμπωνει στην θέση της .-

 

απλα η γρύλια  δεν είναι μόνο προσοψη όπως είναι η βάση της osir αλλα "επεκτείνεται" μέσα στον αεραγωγό λόγω του μικρου μηχανισμού που έχει για να αλλαζει την κατευθυνση του αερα

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν η βάση της osir είναι:

 

 

η κάτω πλευρα 12 cm και η δεξιά κάθετος 10cm

 

δεν είναι όμως ακριβως ορθογωνιο παραλληλογραμο δηλαδή η πάνω πλευρα είναι 10,5 cm και η αριστερη κάθετος περιπου 9cm

 

14cbab11-2740-4de7-84a9-f40fb772f46e_zps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω για να τοποθετήσουμε βάση για οργανάκι στον αριστερό αεραγωγό του οδηγού, ο αεραγωγός βγαίνει μεμονωμένα ή χρειάζεται να βγει ολόκληρο το ταμπλό? Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω την βάση της New south.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.