Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, αν υπάρχει καμία βοήθεια για την τοποθέτηση ή άρθρο DIY, ανεβάστε το... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να βάλω το μπαρόμετρο της depo racing καθως ψάχνω για κάτι οικονομικό. Είναι καλό καμια γνώμη?

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/DEPO-racing-60-mm-Smoked-7-color-Boost-Turbo-Peak-mode-Gauge-w-sensor/300844605331/item

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα σημερα κατι ...Εχω  το shadow pro ηλεκτρονικο μπαρομετρο.Αν  π.χ πατησω γκαζι και δω να φτανει 1,2 bar ενω πριν εχω μηδενισει το peak,οταν παταω peak να δω ποσο πηγε μου εβγαλε 1,4.bar.Συνεχησα να κανω δοκιμες αλλα το αποτελεσμα  ειναι το ιδιο παραδοξο.Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Λεω αυριο να συνδεσω ενα μπαρομετρο που πηρα. Το θεμα ειναι εχει κανενας καμια φωτο για το απο που θα παρω πιεση απο τον κινητηρα? Εχω gt με τα 170. Εχω ετοιμο Τ. Καμια φωτο θα βοηθουσε παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

βάζω φωτο που έχει αναρτήσει παιδί από το φορουμ παλιότερα ,οι περισότεροι παίρνουν από εκεί :

 

349be3t_zps2ed5f15f.jpg

 

 

αν έχεις τυχόν αλλάξει σκάστρα με την καινούρια της forge μπορείς να κλέψεις από το σωληνάκι που πάει στον αισθητηρα που υπάρχει στην πολλαπλη εισαγωγής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την φωτο. Περαστικε και δουλεψε με επιτυχεια απο το πρωι περασαμε σε 2 ενα το δικο μου gt και σε φιλου το gti. Στο δικο μου η βελονα ψηλοπαιζει γιατι? να παιζει λογω ρευματος? Επισης δεν μπορεσα να βρω τροπο να συνδεσω να αλλαζει ο φωτισμος μολις αναβω τα φωτα. Το μπαρομετρο ειναι defi με ασπρο φωτισμο για την ημερα και μπλε για την νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πρόσφατα εβαλα μπαρομετρο το αμαξι μου ( golf 4 TDI ) και το προβλημα που αντιμετωπιζω με αυτο ειναι οτι στο ρελαντι η βελονα του μπαρομετρου τρεμοπαιζει παρα πολυ. Μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

k sto diko mou 1.8τ to kanei αυτο μη σε ανησυχει δεν ειναι τιποτα.κ ειδικα οταν βαζω κ το αρκουδισιον περισσοτερο το κανει.γιατι το κανει δν ξερω παντως ετσι ειναι κ στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι φιλε μου; Εκτος του οτι δεν μου φενεται και πολυ φυσιολογικο ειναι και σπαστικος ο θορυβος. Ασε που νομιζω οτι γρηγορα θα χαλασει. Ειναι πολυ εντονο το τρεμουλο. Οταν παταω λιγο γκαζακι και ανεβαινουν οι στροφες σταθεροποιειται.

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

θορυβος?

καπου δεν στο σταθεροποιησαν καλα φιλε στο downpipe δεν το εβαλαν? μονος το περασες?

κατι στη συνδεση τοτε.η μηπως ειναι μαπα το οργανο?


θελει να το τσεκαρεις σε ηλεκτρολογο αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω θορυβος απο την βελονα που τρεμοπαιζει. Οχι σε συνεργειο πηγα. Το οργανο ειναι HKS. 

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

ειναι τζαματο τοτε.κοιτα λογω του τουρμπο ο κινητηρας δουλευει κ υποπιεση κ πιεση .το τρεμουλιασμα το οποιο εχω κ γω δω κ 7 χρονια που φοραω το οργανο ειναι λογω της λειτουργιας του ρελαντι.στο ρελαντι δουλευει υποπιεση κ εχει τρεμουλο διοτι αν παρατηρησεις το ρελαντι παντα υπαρχει ασταθεια σε ολες τις μηχανες.μολις πατησεις ομως γκαζι μπαινει τουρμπο κ ετσι ανεβαζεις στροφες κ φυσικα σταθεροποιειται καπως κ κρατα σταθερο τη βελονα.καπως ετσι λειτουργει το οργανο μη το φοβασαι

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δει αναλογα βιντεο και δεν προσεξα τετοιο θεμα σε οργανο, μου εκανε εντυπωση. Ας το αφησω ετσι και βλεπουμε. Το οτι δουλευει στο 1,3 bar οταν το πατησω και μετα σταθεροποιειται στο 1 bar ειναι φυσιολογικο? Γιατι μου φενεται πολυ και βλεπω να παιρνω καμια τουρμπινα στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

δεν ξερω αν φορας προγραμμα η οχι.αν δεν φορας μου φενετε υπερβολικο για πετρελαιοκινητηρα τοσο υψηλη πιεση.εμενα σαν τουρμπο με προγραμμα σταθερο 1bar overboost 1.4bar.

μανισιο 0.5bar σταθερο 0.8 bar   overboost.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ σωληνακι που πηρες υποπιεση απο που το τραβηξες?Δηλαδη απο που πηρες παροχη? Και δες λιγο την διαδρομη μηπως "σπαει" πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την φωτο. Περαστικε και δουλεψε με επιτυχεια απο το πρωι περασαμε σε 2 ενα το δικο μου gt και σε φιλου το gti. Στο δικο μου η βελονα ψηλοπαιζει γιατι? να παιζει λογω ρευματος? Επισης δεν μπορεσα να βρω τροπο να συνδεσω να αλλαζει ο φωτισμος μολις αναβω τα φωτα. Το μπαρομετρο ειναι defi με ασπρο φωτισμο για την ημερα και μπλε για την νυχτα.

Εχει ενα καλωδιο το μπΑρομετρο το οποιο συνδεεις στη γραμμη που αναβουν τα φωτα θεσεως . Θα κλεψεις απο το διακοπτη των φωτων εκει θα το συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο σκαστρα εισαι οκ;

Δες λιγο ολη τη γραμμη της υποπιεσης μηπως καπου χανει η εχει κανενα σκισιματακι πολυ μικρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα βαλω τα εξης αφου δεν ειναι turbo βολτομετρο για μπαταρια πιεση λαδου και θερμοκρασια σε 52mm ψυφιακα χωμα μπλε η κοκκινο

post-22491-0-58703900-1379457314_thumb.j

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.