Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! σχετικα με το θεμα ολο ψαχνομαι εδω και καιρο για να βαλω στο αυτοκινητο μου ενα οργανο! να σας πω οτι εχω το golf 5 gt το οποιο οπως ξερουμε δεν εχει στο καντραν  οργανο να μας δειχνει θερμοκρασια νερου

 

 

Ο δείκτης στο καντράν σου που βρίσκεται αριστερά από την στάθμη της βενζίνης ;

Link to comment
Share on other sites

kufatec emfa το έχω βαλει και δειχνει εάν εχεις τη μεγαλη οθονη και θερμοκρασια λαδιου και νερου

http://www.ebay.com/itm/E-MFA-Anzeige-Ladedruck-Oltemperatur-uvm-im-Tacho-VW-Volkswagen-Golf-5-V-Passat-/190632558055?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item2c6295fde7

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

kufatec emfa το έχω βαλει και δειχνει εάν εχεις τη μεγαλη οθονη και θερμοκρασια λαδιου και νερου

http://www.ebay.com/itm/E-MFA-Anzeige-Ladedruck-Oltemperatur-uvm-im-Tacho-VW-Volkswagen-Golf-5-V-Passat-/190632558055?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item2c6295fde7

Δυστυχώς φίλε μου έχω την μικρή οθόνη. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

την θερμοκρασία μπορεις να την βλέπεις και στην οθόνη του clima και τελευταί λύση να βάλεις επιπλέον οργανα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έρχεται κι εμένα το μπαρόμετρο αλλά ποιος μπορεί να μου το τοποθετήσει στην Θεσσαλονίκη?

Παρακαλώ ενημερώστε με να πάω σε κάποιον που το κατέχει!!!

 

Περιμένω το εξής όργανο: 60mm Boost Gauge (Blue Needle, White Face, Blue/White Back Lights) + Holder Item# 231307454959

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμός Defi Blue Racing Series & Osir LHD Pod

Σε Golf V

 

post-5289-0-80025600-1421091822_thumb.jp

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ παιδια καινουργιοσ στο σιτε ειμαι ψαχνω για μπαρομετρο μηχανικο μπορει καποιοσ να βοηθησει? :help:

Edited by tsixis
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χρήματα θα σου πρότεινα να πας σε Defi ηλεκτρονικό.

 

Μηχανικό έχεις κάποιο στο μυαλό σου  ?

 

 

Αν έρχεσαι και σε καμιά συνάντηση Θεσσαλονίκη, θα παρεις μια ιδέα από τα μπαρόμετρα, έχουν αρκετά αμάξια.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.perfectrun.jp/src/detail.php?pid=43018&pname=Racer%20Gauge%2060mm%20Series&maker=Defi&maker_id=43&type1=1&result_mode=pmkξερει κανεισ αν ειναι μηχανικο η ηλεκτρονικο? 


και ποια ενα η διαφορα μεταξυ τουσ    " turbo meter ' me "pressure meter"?

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικο ειναι.

Turbo gauge να διαλεξεις στις επιλογες.

Το site ειναι αξιοπιστο αγοραζω χρονια.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια...ερωτηση...

θελω να βαλω θηκη οργανου στον αριστερο αεραγωγο...στο golf 5 gt..ειδα το αναλογο θεμα απλα θελω να συνοψισω εδω γιατι για καποιες απορειες δεν βρηκα απαντηση...κατι σε osir  φαση...

1)η osir πρεπει να βγει ο αεραγωγος?

παει χαμενος δηλαδη?

2)ειδα οτι υπαρχει και ενας που μοιαζει με την μαμα γρυλια αεραγωγου..τι παιζει?πως μπαινει?βγαινουν οι μαμα γρυλιες και μπαινουν αυτες?δηλαδη παραμενει ο αεραγωγος?

3) υπαρχει κατι αλλο?

4)τι αλλο οργανο να βαλω εκτος απο μπαρομετρο?πυρομετρο,αναλογια καυσιμου ή κατι αλλο?

 

αν μπορειτε ταυτοχρονα να μου δωσετε καποιο link για αγορα ή/και τοποθετηση

κατάλογος1.jpg

κατάλογος.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια...ερωτηση...

θελω να βαλω θηκη οργανου στον αριστερο αεραγωγο...στο golf 5 gt..ειδα το αναλογο θεμα απλα θελω να συνοψισω εδω γιατι για καποιες απορειες δεν βρηκα απαντηση...κατι σε osir  φαση...

1)η osir πρεπει να βγει ο αεραγωγος?

παει χαμενος δηλαδη?

2)ειδα οτι υπαρχει και ενας που μοιαζει με την μαμα γρυλια αεραγωγου..τι παιζει?πως μπαινει?βγαινουν οι μαμα γρυλιες και μπαινουν αυτες?δηλαδη παραμενει ο αεραγωγος?

3) υπαρχει κατι αλλο?

4)τι αλλο οργανο να βαλω εκτος απο μπαρομετρο?πυρομετρο,αναλογια καυσιμου ή κατι αλλο?

 

αν μπορειτε ταυτοχρονα να μου δωσετε καποιο link για αγορα ή/και τοποθετηση

κατάλογος1.jpg

κατάλογος.jpg

Πάνος ψάξε παλιότερο post μου που τα έχω αναλυτικά. Αν δεν το βρεις θα στα στείλω το Σάββατο Φιλιά στην οικογένεια

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ για τα p.m αν και θα προτιμουσα να τα γραψετε και εδω για να τα δουν και καποιοι αλλοι που μπορει να εχουν την ιδια απορεια με εμενα...

ευχαριστω ...οταν ερθουν και τοποθετηθουν θα γραψω για το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εφτασε η νεα θηκη της newsouth performance...

 

8y9o41.jpg

 

για καποιο λογο ομως μου ειχαν 2 θηκες μεσα ενω εγω πληρωσα μια....:rock:

οποτε τωρα απο εβδομαδα θα κοιταξω να την πουλησω την δευτερη στην μιση τιμη.....αχρειαστη μου ειναι...:crazy:

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια επειτα απο ολικο μαζεμα του αυτοκινητου (golf tsi bmy)καιρος ειναι να αρχισει κι η βελτιωση σε ολους τους τομεις τσουκου τσουκου οπως κανει ο καθενας μας γιατι ειναι δυκολοι κι οι καιροι !!!

πισω στο θεμα μας τωρα ...σκεφτομαι να βαλω κατι οργανακια για παρακολουθηση του αυτοκινητου(θερμοκρασια ,πιεσηλαδιου ,μπαρομετρο)  ...αρχικα σκεφτομουν για το ψηφιακο πολυοργανο defi advance zd replica αλλα εχω πολλους ενδοιασμους διοτι ειναι ιμιτα ...η αλλη λυση ειναι να παραγγειλω μια βασουλα για το ταμπλο (στην θεση του πανου αεραγωγου )κι να αγορασω τα οργανακια ειμαι αναμεσα σε apexi κι defi .Tι γνωμη εχετε ???

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2016 at 2:21 ΜΜ, gsyrrakos said:

καλησπερα παιδια επειτα απο ολικο μαζεμα του αυτοκινητου (golf tsi bmy)καιρος ειναι να αρχισει κι η βελτιωση σε ολους τους τομεις τσουκου τσουκου οπως κανει ο καθενας μας γιατι ειναι δυκολοι κι οι καιροι !!!

πισω στο θεμα μας τωρα ...σκεφτομαι να βαλω κατι οργανακια για παρακολουθηση του αυτοκινητου(θερμοκρασια ,πιεσηλαδιου ,μπαρομετρο)  ...αρχικα σκεφτομουν για το ψηφιακο πολυοργανο defi advance zd replica αλλα εχω πολλους ενδοιασμους διοτι ειναι ιμιτα ...η αλλη λυση ειναι να παραγγειλω μια βασουλα για το ταμπλο (στην θεση του πανου αεραγωγου )κι να αγορασω τα οργανακια ειμαι αναμεσα σε apexi κι defi .Tι γνωμη εχετε ???

ευχαριστω πολυ

Καλωσήρθες και με το καλό να ξεκινήσεις και τη βελτίωση.

 

1.  Για να μην πετάς άδικα χρήματα, πάρε μόνο μπαρόμετρο και πήγαινε κατευθείαν για πρόγραμμα.

Για πρώτο στάδιο είναι υπέραρκετό, τα υπόλοιπα επιβαρύνουν πολύ το εσωτερικό...

 

2.   Μπαρόμετρο ανάμεσα από τα δυο σου προτείνω το Defi Racer που ταιριάζει με το καντράν σου.

Εκτός λειτουργίας, είναι σκούρο και εμφανισιακά διακριτικότερο.

Έχω δει από κοντά (στα χέρια μου και σε αμάξια δικά μου ή άλλων) όλα τα Apexi και Defi των τελευταίων ετών,

αυτό "κουμπώνει" καλύτερα.

maxresdefault.jpg

 

Εναλλακτικά σε Apexi EL

hqdefault.jpg

 

Για τις λοιπές τιμές, καλή λύση είναι και το Scangauge II όπως προαναφέρθηκε.

hqdefault.jpg

Επειδή το έχω, πίεση στο Tsi δεν μπορείς να δεις, είναι απαραίτητο το μπαρόμετρο.

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

τελικα κατεληξα σε μπαρομετρο της depo κι φαινεται πραγματικα πολυ σωστο για την τιμη του ...να κι μια φωτογραφια ..η εγκατασταση εγινε απο εμενα γι αυτο εχω κι μια ισως κι χαζη ερωτηση .. στο ρελαντι ειναι φυσιολογικο η υποπιεση να ειναι κοντα στο 0.8?  

14393323_10205624905421665_1863679613_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες και με το καλό να ξεκινήσεις και τη βελτίωση.

 

1.  Για να μην πετάς άδικα χρήματα, πάρε μόνο μπαρόμετρο και πήγαινε κατευθείαν για πρόγραμμα.

Για πρώτο στάδιο είναι υπέραρκετό, τα υπόλοιπα επιβαρύνουν πολύ το εσωτερικό...

 

2.   Μπαρόμετρο ανάμεσα από τα δυο σου προτείνω το Defi Racer που ταιριάζει με το καντράν σου.

Εκτός λειτουργίας, είναι σκούρο και εμφανισιακά διακριτικότερο.

Έχω δει από κοντά (στα χέρια μου και σε αμάξια δικά μου ή άλλων) όλα τα Apexi και Defi των τελευταίων ετών,

αυτό "κουμπώνει" καλύτερα.

maxresdefault.jpg

 

Εναλλακτικά σε Apexi EL

hqdefault.jpg

 

Για τις λοιπές τιμές, καλή λύση είναι και το Scangauge II όπως προαναφέρθηκε.

hqdefault.jpg

Επειδή το έχω, πίεση στο Tsi δεν μπορείς να δεις, είναι απαραίτητο το μπαρόμετρο.

 

 

Έχει map sensor το οποίο βγάζει τα δεδομένα πάνω στο can bus. Δεν το υποστηρίζει το scangauge όμως;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο 1.4, δεν δείχνει σωστή πίεση, μόνο σε 2.0Tfsi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.