Jump to content
GIORGOSPATRA10

Φοροσ Πολυτελειασ

Recommended Posts

Παιδια γεια σας. Ειμαι νεος χρηστης στο forum! Καταρχην θα ηθελα να σας συγχαρω για ολη αυτη

Την οργανωση και την προσπαθεια που κανετε...

Θα ηθελα να σας εκφρασω τον προβληματισμο μου κ εγω!!!

Ενδιαφερομαι να αγορασω το νεο golf αλλα με χουν μπερδεψει απο τις αντιπροσωπειες καθως σκεφτομουν το 160αρι με καποιo σπορ πακετο και το rcd510 kai moy eipan oti eimai στο οριο να επιβαρυνθω με φορο καπου 1700-2000€... Ξερει κανεις κατι???

Απαγορεύεται ρητά η δημοσίευση μηνυμάτων με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Είτε στο τίτλο της δημοσίευσης ή της θεματικής ενότητας είτε στο κύριο μέρος. Η χρήση κεφαλαίων γραμμάτων αντιστοιχίζεται με την αυξημένη ένταση της φωνής και δημιουργεί κακή εντύπωση σε αυτούς που συμμετέχουν στις συζητήσεις. Κεφαλαία γράμματα μπορεί να χρησιμοποιήσει ο διαχειριστής ή ένας συντονιστής γενικού επιπέδου πρόσβασης, προκειμένου να τονίσει την σπουδαιότητα ενός θέματος.

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Ειμαι νεος χρηστης στο forum! Καταρχην θα ηθελα να σας συγχαρω για ολη αυτη

Την οργανωση και την προσπαθεια που κανετε...

Θα ηθελα να σας εκφρασω τον προβληματισμο μου κ εγω!!!

Ενδιαφερομαι να αγορασω το νεο golf αλλα με χουν μπερδεψει απο τις αντιπροσωπειες καθως σκεφτομουν το 160αρι με καποιo σπορ πακετο και το rcd510 kai moy eipan oti eimai στο οριο να επιβαρυνθω με φορο καπου 1700-2000¤... Ξερει κανεις κατι???

Δεν εχει ψηφιστεί ακομα το νομοσχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Ειμαι νεος χρηστης στο forum! Καταρχην θα ηθελα να σας συγχαρω για ολη αυτη

Την οργανωση και την προσπαθεια που κανετε...

Θα ηθελα να σας εκφρασω τον προβληματισμο μου κ εγω!!!

Ενδιαφερομαι να αγορασω το νεο golf αλλα με χουν μπερδεψει απο τις αντιπροσωπειες καθως σκεφτομουν το 160αρι με καποιo σπορ πακετο και το rcd510 kai moy eipan oti eimai στο οριο να επιβαρυνθω με φορο καπου 1700-2000¤... Ξερει κανεις κατι???

Φίλε μου αν το συγκεκριμένο Golf έχει εργοστασιακή αξία άνω των 17000¤, τότε θα πληρώσεις φόρο 10%.

Διευκρινίζω: η εργοστασιακή (χονδρική) αξία και όχι η τιμή καταλόγου.

http://www.prosvasis.com/gr/publica/?p=3420

Link to comment
Share on other sites

Η νέα τιμή για το 160 DSG είναι 25270 ευρω λόγω αύξησης του φπα και μπορείς να προσθέσεις extra

έως 3200 ευρώ για να μην το πιάσει ο φόρος πολυτελείας.

Αυτά μου είπαν εχθές σε αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Η νέα τιμή για το 160 DSG είναι 25270 ευρω λόγω αύξησης του φπα και μπορείς να προσθέσεις extra

έως 3200 ευρώ για να μην το πιάσει ο φόρος πολυτελείας.

Αυτά μου είπαν εχθές σε αντιπροσωπεία.

Ο φόρος ξεκινάει απο τα 17000ευρώ (τιμολόγιο εργοστάσιου) οπότε αν μιλάμε για DSG σίγουρα χωρίς κανένα έξτρα πληρώνεις φόρο πολυτελείας.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_04/03/2010_392903

------------------------------------------------------------------

Αυτοκίνητα

Επιβάλλεται φόρος πολυτελείας στα επιβατικά αυτοκίνητα, καθώς και στα αυτοκίνητα τύπου τζιπ για τη μεταφορά εμπορευμάτων, το ποσοστό του οποίου ορίζεται στην εργοστασιακή τιμή ως εξής:

α) 10% για εργοστασιακή τιμή από 17.000 έως 22.000 ευρώ,

β) 20% για αυτοκίνητα με εργοστασιακή τιμή από 22.000 έως 30.000 ευρώ και

γ) 30% για αυτοκίνητα με εργοστασιακή τιμή άνω των 30.000 ευρώ.

------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Η νέα τιμή για το 160 DSG είναι 25270 ευρω λόγω αύξησης του φπα και μπορείς να προσθέσεις extra

έως 3200 ευρώ για να μην το πιάσει ο φόρος πολυτελείας.

Αυτά μου είπαν εχθές σε αντιπροσωπεία.

Ακριβώς αυτό. ¶λλο η λιανική και άλλο η εργοστασιακή αξία. Εργοστασιακή αξία 17Κ ισούται (περίπου) 30Κ λιανικής

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό αν δεν περνάς τα 30000 λιανικής τιμής;

Αυτο δεν το ξερω και δεν εχει και μεγαλη σημασία γιατι η λιανικη αλλαζει αναλογα και με τους φορους.

Αρα αυτο που μας ενδιαφέρει αποκλιστικα (στην προκειμένη περίπτωση) ειναι το τιμολόγιο του εργοστασίου. Αυτο ειναι το κριτήριο για τον επιπλέον φόρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερω και δεν εχει και μεγαλη σημασία γιατι η λιανικη αλλαζει αναλογα και με τους φορους.

Αρα αυτο που μας ενδιαφέρει αποκλιστικα (στην προκειμένη περίπτωση) ειναι το τιμολόγιο του εργοστασίου. Αυτο ειναι το κριτήριο για τον επιπλέον φόρο.

Σωστά!!!! Ποίος μπορεί να μας πει όμως με σιγουριά για το ποιά είναι η τιμή του εργοστασίου μαζί με τον εξοπλισμό? Εγώ θέλω να παραγγείλω αυτοκίνητο και φοβάμαι μήπως σε τρεις μήνες που θα έρθει πληρώσω παραπάνω 2000. Κανείς δεν μπορεί να μου το εγγυηθεί!

Παρεπιπτόντως το νομοσχέδιο ψηφίστηκε ή ακόμα το μαγειρεύουν????

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!!! Ποίος μπορεί να μας πει όμως με σιγουριά για το ποιά είναι η τιμή του εργοστασίου μαζί με τον εξοπλισμό? Εγώ θέλω να παραγγείλω αυτοκίνητο και φοβάμαι μήπως σε τρεις μήνες που θα έρθει πληρώσω παραπάνω 2000. Κανείς δεν μπορεί να μου το εγγυηθεί!

Παρεπιπτόντως το νομοσχέδιο ψηφίστηκε ή ακόμα το μαγειρεύουν????

Σύμφωνα με το άρθρο της Καθημερινής "η αναπροσαρμογή των τιμών ισχύει από 4/03/2010"

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=137664

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν το συγκεκριμένο Golf έχει εργοστασιακή αξία άνω των 17000¤, τότε θα πληρώσεις φόρο 10%.

Διευκρινίζω: η εργοστασιακή (χονδρική) αξία και όχι η τιμή καταλόγου.

http://www.prosvasis.com/gr/publica/?p=3420

+10000000

Η νέα τιμή για το 160 DSG είναι 25270 ευρω λόγω αύξησης του φπα και μπορείς να προσθέσεις extra

έως 3200 ευρώ για να μην το πιάσει ο φόρος πολυτελείας.

Αυτά μου είπαν εχθές σε αντιπροσωπεία.

Εσυ πληρωνεις τον εξτρα φορο και χωρις τα εξτρα μονο απο το DSG

Πως γίνεται αυτό αν δεν περνάς τα 30000 λιανικής τιμής;

Γίνετε γιατι απλα αυτο που λες δεν υπάρχει δλδ ενα αυτοκίνητο 30000 ευρω εχει εργοστασιακή αξια ανω των 230000(χοντρικά).

Και για να μην λεμε λογια του αέρα, βρήκα το τιμολόγιο του δικου μου, έδωσα 21.255,99 και το τιμολόγιο ελεγε 16.500,50 αρα ενα απλό Γκολφακι με ESP 140ari δεν θα πλήρωνε τοτε φόρο. Τωρα πιστευω οτι με τις αυξήσεις που εχει φαει απο το εργοστάσιο θα πλήρωνε και το δικό μου.

Αρα αν μιλαμε για DSG(και οχι μονο), οπως ειπα και παραπάνω, πας φουλ για φόρο πολυτελείας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στις αντιπροσωπειες εχουν σταλει απο την κοσμοκαρ πινακες που αναγραφουν σε καθε μοντελο και εκδοση, μεχρι ποσα χρηματα εξτρα εξοπλισμο μπορεις να προσθεσεις, ωστε να μην πληρωσεις τον φορο πολυτελειας.

αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω για μεχρι 3.200 ευρω εξτρα εξοπλισμο, ειναι αν θυμαμαι καλα το σωστο.

ολα τα αλλα που γραφονται ειναι μπανανολογιες.

και φυσικα αν ειναι απλα ενα 160αρι GOLF με DSG χωρις εξτρα ΔΕΝ πληρωνεις φορο πολυτελειας.

Edited by nteminio21
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στις αντιπροσωπειες εχουν σταλει απο την κοσμοκαρ πινακες που αναγραφουν σε καθε μοντελο και εκδοση, μεχρι ποσα χρηματα εξτρα εξοπλισμο μπορεις να προσθεσεις, ωστε να μην πληρωσεις τον φορο πολυτελειας.

αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω για μεχρι 3.200 ευρω εξτρα εξοπλισμο, ειναι αν θυμαμαι καλα το σωστο.

ολα τα αλλα που γραφονται ειναι μπανανολογιες.

και φυσικα αν ειναι απλα ενα 160αρι GOLF με DSG χωρις εξτρα ΔΕΝ πληρωνεις φορο πολυτελειας.

ok mazi sou

Link to comment
Share on other sites

Την βδομάδα αυτή αν παραλάβω θα σας λύσω τις απορίες με ντοκουμέντα..

Ας μην παραπληροφορούμε όμως γενικότερα...

Link to comment
Share on other sites

αμαν ολοι σας σονυ και καλα αγχωνεστε μηπως πηρατε bmw και δεν το ξερατε ...χεχε...το Golf εχει χαμηλη εργοστασιακη αξια ... κανα γυρω στα 12-13 ...τα αλλα 10.000 ειναι κατα 70% φοροι ..και τα λλα κερδη και διαφορα τετοια ..

Link to comment
Share on other sites

δλδ μπορει καποιος να μου πει ποσο μπορει να κοστιζει τωρα το scirocco R?

Συμφωνα με το επισημο site της VW (τελευταια ανανεωση 15/03) ,36270 το χειροκινητο και 38370 το dsg.Και το gti εκτοξευτηκε επισης καπου τοσο (με dsg) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκίνητα

Επιβάλλεται φόρος πολυτελείας στα επιβατικά αυτοκίνητα, καθώς και στα αυτοκίνητα τύπου τζιπ για τη μεταφορά εμπορευμάτων, το ποσοστό του οποίου ορίζεται στην εργοστασιακή τιμή ως εξής: α) 10% για εργοστασιακή τιμή από 17.000 έως 22.000 ευρώ, β) 20% για αυτοκίνητα με εργοστασιακή τιμή από 22.000 έως 30.000 ευρώ και γ) 30% για αυτοκίνητα με εργοστασιακή τιμή άνω των 30.000 ευρώ.

Το ποσοστό του φόρου για μεταχειρισμένα όμοια αυτοκίνητα καθορίζεται σε

α) 10% για τιμή χονδρικής από 10.000 μέχρι και 13.000 ευρώ,

β) 20% για τιμή από 13.000 έως 18.000 ευρώ και

γ) 30% για αυτοκίνητα με τιμή άνω των 18.000 ευρώ.

Το μέτρο αφορά αυτοκίνητα των οποίων η λιανική τιμή είναι περίπου πάνω από 35.000 ευρώ και άνω των 1.800 - 2.000 κ.ε. Οπως επισημαίνουν παράγοντες της αγοράς αυτοκινήτου, ένα Ι. Χ. που σήμερα επιβαρυνόταν με τέλος ταξινόμησης 50% και ΦΠΑ 19%, πλέον η φορολογία του θα φτάνει ακόμη και το 100% της εργοστασιακής του τιμής. Από τον φόρο πολυτελείας εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα που προορίζονται να κυκλοφορήσουν ως δημόσιας χρήσης, καθώς και τα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα. Ο φόρος πολυτελείας βεβαιώνεται και εισπράττεται από τις αρμόδιες τελωνειακές αρχές παράλληλα με την είσπραξη του τέλους ταξινόμησης.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

και τώρα τι κάνουμε;;;;;

μετά τα χθεσινά φόρο πολυτελείας θα πληρώνουν όσα αυτοκίνητα έχουν εργοστασιακή άξια πάνω από 15000 ευρώ.

όσοι έχουμε παραγγείλει ήδη δηλαδή τον ήπιαμε;;;

τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

και τώρα τι κάνουμε;;;;;

μετά τα χθεσινά φόρο πολυτελείας θα πληρώνουν όσα αυτοκίνητα έχουν εργοστασιακή άξια πάνω από 15000 ευρώ.

όσοι έχουμε παραγγείλει ήδη δηλαδή τον ήπιαμε;;;

τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό;;;;

αν αργήσει να έρθει το αμάξι (μετά τον ιούλιο) επιβαρύνεσαι και με 23% ΦΠΑ πέρα από το φόρο πολυτελείας.Είσαι σίγουρος όμως ότι σε πιάνει?Το δικό μου, που έδωσα σύνολο 23.116 ευρώ, δεν το έπιαναν ούτε και με 15.000 αν ήταν το όριο (εγώ το πήρα τότε που ισχυε με τα 17.000).

Στον κολλητό μου, που πήρε σχεδόν ίδιο καιρό το ΤΤ, του είπαν ότι θα πλήρωνε τη μισή αύξηση αυτός και την άλλη μισή εκείνοι, γιατί όπως του είπαν είχαν 50% ακυρώσεις.Επομένως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ακυρώσεις...ή φυσικά να πληρώσεις.

Πρότασή μου, πήγαινε στην αντιπροσωπεία να σου πουν αν θα επιβαρυνθείς ή όχι.Αν σου πουν ναι,ζήτα να χρεωθούν αυτοί το μισό κόστος, αν αρνηθούν ακύρωσε και πάρε μεταχειρισμένο, σε τιμή ευκαιρίας δίνονται όλα τώρα.Αλλιώς ψάξε για ετοιμοπαράδοτα και ήδη τιμολογημένα.

Link to comment
Share on other sites

κίνδυνο για το ΦΠΑ δεν έχω αφού είναι ήδη σε μεταφορά.

σε επικοινωνία που είχα σήμερα με τον αντιπρόσωπο μου είπε ότι (οριακά) μάλλον δεν το πιάνει.

το μάλλον όμως από το σίγουρα έχει μεγάλη διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.