Jump to content
tasos_tsal

Golf Iv Vs Seat Leon 20Vt

Recommended Posts

καλησπερα....μου εχουν προτεινει να ανταλακξω το golf Iv 1.6 που εχω, με ενα leon 20vt 1.8. το δικο μου ειναι 2002 μοντελο το generation, ενω το λεον ειναι 2001. εχει περισσοτερα εξτρα απο το δικο μου ομως, αλλα ενω εγω εχω 65000 χλμ εκεινο εχει 115.000

ειναι πρωτο σταδιο στα 225....μαρεσει το τουρμπο σκεφτομουν να βαλω τροπετο στο γκολφακι μου...ποια ειναι η γνωμη σας? να το κανω??

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως μπήκες στην διαδικασία έστω και να το σκεφτείς. Με τίποτα, κράτα το γκολφακι σου.

Link to comment
Share on other sites

μπηκα στι διαδικασια επειδη μου αρεσει το γκαζι....ετσι και αλλιως σε αυτο το μοτερ που εχω δε μπορω να κανω και πολλα (1.6 ΒCB).....ισως σκεφτω την λυση του τροπετου απο 1.8Τ τελικα....

Link to comment
Share on other sites

Αν του πουλήσουν αμάξι αυτής της χρονολογίας με λιγότερα χιλιόμετρα θα τον κοροϊδεύουν, 100% θα έχει γυρισμένα χιλιόμετρα.

Φίλε πήγαινέ το σε ένα μάστορα να το δει, κάνε έναν έλεγχο την τουρμπίνα και χτύπα το. Το Leon είναι κατά πολύ καλύτερο αμάξι ενός Golf IV τροπέτου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αποψεις σας...αλλα ειμαι πολυ μπερδεμενος ρε παιδια....απο τη μια γουσταρω το γκαζι του λεον,και δε λεω μαρεσει σαν αυτοκινητο αν και ειναι χρωματος κοκκινου για το οποιο δε τρελενομαι....εχει περισσοτερα εξτρα απο το golf μου (ζαντες,αναρτηση κτλ)...αλλα κολλας στα χιλιομετρα επειδη ειναι σχεδον τα διπλασια....εννοειται πως πριν ξεκινησω καποια κινηση θα το ελεγξω σε δικο μου μαστορα...

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα λεφτα ειναι καλα δηλ.στα 2000¤ αξιζει τον κοπο.Το εκανε ενας φιλος μου και ειναι υπερ ευχαριστημενος.Να συμπληρωσω πως τα 225 ειναι δευτερο σταδιο.Το πρωτο ειναι 210 με προγραμμα revo.Να κοιταξεις εαν η τουρμπινα εχει ραγισματα,εαν εχει διαροες.Το πολυ πολυ να βαλεις και μια μεγαλητερη για περισοτερες αποδωσεις.Σκοπος ειναι να μην στο τρυπακι αυτο δηλ.με την ταχυτητα

Link to comment
Share on other sites

Kαι μετατροπη να κανεις στο δικο σου σε 20vt ασχετα τι θα σου πει ο μαντρας που θα παρεις το τροπετο μπορει να εχει και παραπανω απο 115000 χλμ...Εγω παντως αν ηθελα 20vt θα το εκανα αφου πρωτα το ελενχα σε μηχανικο

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα πρωτα ελεγχος καλος,εσωτερικα τωρα εσωτερικα την μηχανη δεν μπορεις να την δεις.Εκει υπαρχει ενα Προβλημα.Λογικα η μηχανη δειχνει τα χιλ ποια ειναι.Τα μοτερ αυτα ομως αιναι αξιοπιστα.Δεν ακουσα για τετοια μοτερ να σπανε ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα πρωτα ελεγχος καλος,εσωτερικα τωρα εσωτερικα την μηχανη δεν μπορεις να την δεις.Εκει υπαρχει ενα Προβλημα.Λογικα η μηχανη δειχνει τα χιλ ποια ειναι.Τα μοτερ αυτα ομως αιναι αξιοπιστα.Δεν ακουσα για τετοια μοτερ να σπανε ευκολα

οχι ειναι πολυ καλα μοτερ...Αν το πας σε μηχανικο μπορει να δει μεσω vag com τα πραγματικα χιλιομετρα οπως και διαφορες μετρησεις για να κρινει πως ειναι το μοτερ!Επισης θα το ακουσει πως δουλευει και πιστεψε με βγαζει αρκετα συμπερασματα και με το αυτι μονο!

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που μιλαω για την μηχανη αυτη ειναι οτι ειμαι κατοχος αυτης και ειμαι παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος.Κολλησα και την ψωρα σ'ενα φιλο που πηραμε ενα leon 4χ4 και την βαλαμε σ'ενα 1.6.Χωρις το διαφορικο πισω γιατι δεν γινετε.Σαν να εχει αλλο αμαξι.Εχει μετα τρεξιμο για να το δηλωσεις.Χαρτια απο την αντιπροσωπεια και τρεχαγυρευοπουλε.Τα δινεις σ'ενα μηχανολογο σου περνει κανα 100¤ ακι σου κανει την δουλεια.Ααααα και τελη κυκλοφοριας σαν το polaκι μου 250¤ οσο δηλ ενα 1400 αρι

Link to comment
Share on other sites

Με αλλα λογια κρατα το δικο σου αμαξι που ξερεις τι ειναι και βαλτου μια 1800 20vt κατα την δικη μου γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Ο άλλος έστω και με αυτό το μικρό πείραγμα που έχει κάνει σημαίνει ότι το έχει σκίσει. Ακόμα, με τα λεφτά που θα έβαζες μοτέρ, πουλάς και το IV, βάζεις λίγα ακόμα και παίρνεις 5άρι GTi. Να μου πεις γιατί δεν θα είναι σκισμένο αυτό? Αρκετά απ'αυτά δεν είναι , μπορείς να το καταλάβεις αμέσως από την φυσιογνωμία και την ηλικία του ιδιοκτήτη. :blink:

Γενικότερα όμως μεταχειρισμένο και τύπου .,.Τ,fr,cupra,R,gti,gt,type-R klp δεν το προτείνω. Το να έχεις γκάζια και να παίζεις με τις πιθανότητες να γίνεις κολλητός με τον μηχανικό δεν μου λέει τίποτα. Ακόμα και ψυχολογικά να το δεις, αγοράζεις κάτι που ξέρεις ότι πριν είχε "πειραγμένο ιδιοκτήτη". Εγώ προσωπικά δεν μπορώ. Καλύτερα υπομονή και κάποια στιγμή καινούργιο και όπως το θες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.