Jump to content
dyrer

Αισθητήρας Λ

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να μάθω πραγματικά αν έχει χαλάσει ο αισθητήρας λ, μια και δεν βγάζει καμιά ένδειξη για πρόβλημα εκτός από τις μετρήσεις σε ΗΥ

οπως επίσης τι να βάλω τον επίσημο από την αντιπροσωπεία ή από εκτός εναν BOSS (δεν τον εχω δει μη ρωτάτε)

έχω το Golf V 1.6 FSI BAG κινητήρα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να μάθω πραγματικά αν έχει χαλάσει ο αισθητήρας λ, μια και δεν βγάζει καμιά ένδειξη για πρόβλημα εκτός από τις μετρήσεις σε ΗΥ

οπως επίσης τι να βάλω τον επίσημο από την αντιπροσωπεία ή από εκτός εναν BOSS (δεν τον εχω δει μη ρωτάτε)

έχω το Golf V 1.6 FSI BAG κινητήρα

Όταν λες μετρήσεις σε Η/Υ εννοείς μετά από διάγνωση? Δηλαδή σου έβγαλε κωδικό βλάβης/σφάλματος, τον οποίο τον τσεκάρατε σε Η/Υ και έδειξε αισθητήρας λ. Κοίτα, αν είναι σε αρχικό στάδιο θα μπορούσε να μην έχει κανένα σύμπτωμα που να μπορεί να καταλάβει ο μέσος οδηγός. Κατά τα άλλα χαρακτηριστικά συμπτώματα χαλασμένου λ είναι η αυξημένη κατά πολύ κατανάλωση, τα κοψίματα κατά την επιτάχυνση και γενικά η πτώση της απόδοσης. Με τον μαμίσιο 100% δε θα έχεις πρόβλημα να ξαναχαλάσει σε λίγο καιρό. Υπάρχουν aftermarket που χαλάνε σε σχετικά μικρό χρονικό δίαστημα, υπάρχουν και aftermarket που είναι καλοί. Επίσης επειδή διανύουμε δύσκολους καιρούς, ίσως να κοίταγες και τη λύση του μεταχειριμένου, η οποία έχει πολύ μεγάλο ρίσκο, καθώς είναι ένα ανταλλακτικό που δεν έχει δείκτη φθοράς και μπορεί να σου κρατήσει πάρα πολύ, αλλά μπορεί και σε μία εβδομάδα να τα παίξει. Το κόστος μεταχει είναι κάπου 70 ευρώ (χωρίς εργασία, μαμίσιου σχεδόν τα διπλά ενώ aftermarket 100-130 ευρώ. Συγνώμη αν κάνω λάθος τις τιμές, τις αναφέρω ενδεικτικά από το δικό μου mk4 αλλά λογικά εκεί θα παίζουν περίπου και στο mk5.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ 4 ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ Λ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙΣ!!

Σίγουρα από την αντιπροσωπεία αλλά υπάρχουν σε όλα τα συνεργεία.

Βρήκα για το V, BOSS 110euro

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από την αντιπροσωπεία αλλά υπάρχουν σε όλα τα συνεργεία.

Βρήκα για το V, BOSS 110euro

Μπορείς να δώσεις περισοτερες πληροφορίες για τον boss??
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά έχω το mk5 1.4 fsi k τον τελευταίο μηνα μου έχει ανάψει 4 με 5 φορες το tsek της μηχανής. το πήγα σε ένα συνεργείο και ήταν ο Λ, κάθε φορα μου το έσβηνε και μου έλεγε ότι παίζει να είναι απ τη βενζίνη.. σήμερα που το πήγα πάλι και κοίταξε το στο pc να δει τι πρόβλημα του βγάζει μου είπε πως ζεσταίνεται.. τελοσπάντων, το έσβησε και μόλις έκανα περίπου 30 χιλιόμετρα άναψε πάλι.. τι λέτε να κάνω?

(Greeklish to Greek)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.