Jump to content
vwman

Αγορά Scirocco Ή Golf Iv Μετά Από Mini Cooper S

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Μάριος όνομάζομαι, καινούργιο μέλος, ετών 27.

Είμαι στην διαδικασία του να αλλάξω το mini cooper S R56 (το turbo) που έχω, με κάτι μεγαλύτερο.

Είμαι ανάμεσα στα Scirocco και Golf IV, αμφότερα με τον κινητήρα 1,4 160HP, που εννοείται ότι στην 2η μέρα της απόκτησής του θα φορεθεί πρόγραμμα.

Ξέρω ότι όπως και να έχει, λογικά θα είναι πιο αργό από το mini (200hp), θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω αν είστε ευχαριστημένοι από τις επιδόσεις του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι επιδόσεις του tsi 160, ακόμα καλύτερες λένε όσα μέλη έχουν βάλει πρόγραμμα.

Προσοχή όμως δεν είναι το απόλυτο όπλο όπως ένα GTI, είναι όμως ένα αρκετά γρήγορο αυτοκίνητο με σημαντικά λιγότερα κόστη (τέλη, καύσιμα, ασφάλειες κλπ).

Το καλύτερο πάντως που θα συμβούλευα είναι να κάνεις ένα test drive κάποιο από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαριε.

Ειχα το κουπερ (οχι s) και πηρα το σιροκο 160.

Ειναι σιγουρα διαφορετικα αυτοκινητα. Το σιροκο εχει καλυτερο πατημα, νοιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια και ειναι πιο αυτοκινητο (θες το μεγεθος, θες η αισθηση...)

Απο την αλλη το μινι ειναι πιο "fun to drive", και ειναι πιο νευρικο και σε προκαλει να οδηγεις τσιτα.

Προσωπικα προτιμω το σιροκο, αλλα η γυναικα μου το μινι... Βλεπεις προτιστως ειναι θεμα γουστου....

Αν ξερεις τι ψαχνεις θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος. Αν παλι ψαχνεις αντικαταστατη του S, ξεχασε το....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Μάριος όνομάζομαι, καινούργιο μέλος, ετών 27.

Είμαι στην διαδικασία του να αλλάξω το mini cooper S R56 (το turbo) που έχω, με κάτι μεγαλύτερο.

Είμαι ανάμεσα στα Scirocco και Golf IV, αμφότερα με τον κινητήρα 1,4 160HP, που εννοείται ότι στην 2η μέρα της απόκτησής του θα φορεθεί πρόγραμμα.

Ξέρω ότι όπως και να έχει, λογικά θα είναι πιο αργό από το mini (200hp), θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω αν είστε ευχαριστημένοι από τις επιδόσεις του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κατ' αχρας φιλε ρωτας τι να αγορασεις μεταξυ Scirocco και Golf VI(6 φαντάζομαι και οχι IV 4). Αν θέλεις να σου πουμε την γνώμη μας θα πρεπει να ξέρουμε για τι χρηση προορίζετε, αν εισαι ελεύθερος προτίμησε το Scirocco αν εχεις οικογένεια ή μεταφέρεις τακτικά κόσμο στα πισω καθίσματα πάρε golf.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Μάριος όνομάζομαι, καινούργιο μέλος, ετών 27.

Είμαι στην διαδικασία του να αλλάξω το mini cooper S R56 (το turbo) που έχω, με κάτι μεγαλύτερο.

Είμαι ανάμεσα στα Scirocco και Golf IV, αμφότερα με τον κινητήρα 1,4 160HP, που εννοείται ότι στην 2η μέρα της απόκτησής του θα φορεθεί πρόγραμμα.

Ξέρω ότι όπως και να έχει, λογικά θα είναι πιο αργό από το mini (200hp), θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω αν είστε ευχαριστημένοι από τις επιδόσεις του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Scirocco. Μετά το Mini αν πας στο Golf θα ξενερώσεις πολύ. Στο Rocco το αίσθημα αυτό θα είναι μετριασμένο. Από επιδόσεις μην περιμένεις να σου πει κανείς αν είναι ευχαριστημένος ή όχι. Αν μιλάς για απόλυτα νούμερα άνοιξε ένα Browser και βρες τα στο Net και κάνε σύγκριση. Αν μιλάς για αίσθηση πρέπει να κάνεις εσύ ο ίδιος ένα test drive ώστε να έχεις άποψη.

Ποιότητα υλικών και κυρίως συναρμολόγησης πάντως καμία σχέση, και τα 2 θα είναι καλύτερα από το Mini.

Link to comment
Share on other sites

Μινι -s Στημενο με αναρτηση και καλο λαστιχο ...ξεφτυλιζει στα κρατηματα το scirocco δεν μιλαω για golf καμια συγκριση .. Απο εμπειρια το λεω ....προς αγιαννη ρωσσο ...παροτι το scirocco με dcc..το s πηγαινε τσιτα στις στροφες στριγκλιζωντας ...εμεις με ροκο επρεπε να μαπουμε με 15 χιλ λιγοτερο για να μπουμε... οποτε προσοχη στο τι λεμε.

Για μενα σιροκο παρε ΑΛΛΑ με σπορ πακετο και dcc .

Link to comment
Share on other sites

Από το S όμως βγαίνεις και θες ανταλλακτικά για την μέση σου ενώ από το rocco βγαίνεις ατσαλάκωτος. ¶λλη σχολή η μία άλλη η άλλη. Η VW δεν έφτιαχνε ποτέ σκληροπυρηνικά αυτοκίνητα ή rally replica.

Όποιος θέλει το απόλυτο κράτημα ας κοιτάξει αλλού. Στο μαγαζί αυτό πληρώνεις ποιότητα κατασκευής, φιλικό χαρακτήρα (ακόμα και στο Golf R) και άλλα χαρίσματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι 27 και "μονος" παρε το scirocco ειναι μεγαλη μπιπ-παγιδα,

οχι πως το golf παει πισω αλλα οπως και να το κανουμε το rocco ειναι ποιο φρεσκο και με ποιο spor και επιθετικο χαρακτηρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.