Jump to content
cmeletis

Λαστιχα 235/45/R17 Ή 225/45/R17 ?

Recommended Posts

Χαιρετω ολους

Εμενα το δικο μου passat φοραει μαμα 235/45/R17 ΒRIDGESTONE RE050

και ειμαι σε διλημμα να παρω τα ιδια ή τα ΤΟΥΟ Τ1R.

O λαστιχας βεβαια μου προτεινε και 225/45/17 αλλα δεν ξερω αν θα υπαρξει καποια διαφορα εκτος της τιμής βεβαιως βεβαιως...

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ο λαστιχάς σου, σου λέει αρλούμπες!! :) Η διάσταση που σου προτείνει δεν είναι η σωστή για το αμάξι σου, και το πιο πιθανόν σου πασάρει αυτή γιατί μάλλον είναι πολύ πιο διαδεδομένη και του έχει μείνει στοκ! Σε διάσταση, να μείνεις στο 235/45/17. Όσο για το λάστιχο, από όσο ξέρω αυτά τα ΤΟΥΟ που λες, έχουν και μεγάλο δείκτη ταχύτητας. Θα σου κάνουν για την δική σου χρήση? Από την άλλη δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα Bridgestone. Γιατί δεν βλέπεις και καμιά άλλη μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολους

Εμενα το δικο μου passat φοραει μαμα 235/45/R17 ΒRIDGESTONE RE050

και ειμαι σε διλημμα να παρω τα ιδια ή τα ΤΟΥΟ Τ1R.

O λαστιχας βεβαια μου προτεινε και 225/45/17 αλλα δεν ξερω αν θα υπαρξει καποια διαφορα εκτος της τιμής βεβαιως βεβαιως...

Τι λετε?

Πολύ καλά στα είπε ο Νίκος Μελέτη.Πρόσεχε γιατί πάει να στα πασάρει.Ούτε το ένα ούτε το άλλο.Μόνο για ανώμαλο δρόμο θα σου τα συνιστούσα.Βάλε conti ή michelin.Όσο για την διάσταση είναι 235/45/17.

ΥΓ Αν έρθεις Θεσ/νίκη χτύπα τηλ.να βρεθούμε.

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα μεταξυ των 2 διαστασεων των ελαστικων ειναι μικρη.γιατι λετε οτι δεν μπορει να τα βαλει;

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα μεταξυ των 2 διαστασεων των ελαστικων ειναι μικρη.γιατι λετε οτι δεν μπορει να τα βαλει;

Διότι πολύ απλά δεν τα βάζει το εργοστάσιο.Είμαι σίγουρος με την εμπειρία που έχεις γενικότερα σε ότι αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις εν γένει ιδιαιτερότητες του κάθε μοντέλου ότι γνωρίζεις του λόγους.:)

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που το εργοστασιο στο δινει με 235,τοτε και αυτο θα κρατησεις φιλε μου.

Δεν υπαρχει λογος να πας σε 225.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η απόκλιση μεταξύ των ελαστικών δεν είναι μεγάλη :

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Applications_Tyres

Επίσης το 225/45/17 είναι πιο εμπορική διάσταση (σε σχέση με το "περίεργο" 235/45/17) και είναι λογικό να έχουν καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι τα λάστιχα δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Αλλά το να βάζουμε ότι λάστιχο μας βολεύει, επειδή απλά έχει καλύτερη τιμή ή το έχει ο λαστιχάς μας σε στοκ και δεν θα περιμένουμε 3-4 μέρες να το φέρει, δεν είναι σωστός τρόπος σκέψης... Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ... :cry: Φαντάζομαι ότι και η VW, δεν θα την χαλούσε να έχει ένα αμάξι με λάστιχα της σειράς τα οποία θα της ρίχνανε το κόστος. Μάλλον κάτι παραπάνω θα έχουν σκεφτεί... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σχόλια παραθέτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ελαστικών που ενδιαφέρουν, για να κάνει ο καθένας τις εκτιμήσεις και τις επιλογές του.

1. 215/55/16 (εργοστασιακό - 1η τοποθέτηση

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 215 Ύψος ελαστικού (mm) 118

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 55 Διάμετρος ελαστικού (mm) 643

Διάμετρος ζάντας (inches) 16 Αρχική περίμετρος (mm) 2.019

2. 235/45/17 (μετατροπής - προτεινόμενο από τον κατασκευαστή)

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 235 Ύψος ελαστικού (mm) 106

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 45 Διάμετρος ελαστικού (mm) 643

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Τελική περίμετρος (mm) 2.020

3. 225/45/17 (εναλλακτική - προτάθηκε από τον συνάδελφο)

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 225 Ύψος ελαστικού (mm) 101

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 45 Διάμετρος ελαστικού (mm) 634

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Τελική περίμετρος (mm) 1.992

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κουμπάρε.Σωστός και ενημερωμένος ως ειδικός στα ελαστικά.worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σχόλια παραθέτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ελαστικών που ενδιαφέρουν, για να κάνει ο καθένας τις εκτιμήσεις και τις επιλογές του.

1. 215/55/16 (εργοστασιακό - 1η τοποθέτηση

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 215 Ύψος ελαστικού (mm) 118

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 55 Διάμετρος ελαστικού (mm) 643

Διάμετρος ζάντας (inches) 16 Αρχική περίμετρος (mm) 2.019

2. 235/45/17 (μετατροπής - προτεινόμενο από τον κατασκευαστή)

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 235 Ύψος ελαστικού (mm) 106

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 45 Διάμετρος ελαστικού (mm) 643

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Τελική περίμετρος (mm) 2.020

3. 225/45/17 (εναλλακτική - προτάθηκε από τον συνάδελφο)

Πλάτος πέλματος ελαστικού (mm) 225 Ύψος ελαστικού (mm) 101

Προφίλ (σειρά) ελαστικού 45 Διάμετρος ελαστικού (mm) 634

Διάμετρος ζάντας (inches) 17 Τελική περίμετρος (mm) 1.992

Σωστός ο κουμπάρος!! :good:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνό παιδια με αυτα που προτεινεται και θα βαλω standard την μαμα διάσταση

235/45/R17

αλλα ηδου η απορία? ποια?

CINTURATO™ P7

ContiSportContact™ 3

Michelin primacy HP

DUnlop SP Sport 01

ή κάποιο αλλο?

Επισης τα μαμα που φοραω γραφουν 97W XL αν θυμαμαι καλα...αν παρω 94W(ή V)και οχι XL θα υπαρχει προβλημα?

Ευχαριστω

Edited by cmeletis
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνό παιδια με αυτα που προτεινεται και θα βαλω standard την μαμα διάσταση

235/45/R17

αλλα ηδου η απορία? ποια?

CINTURATO™ P7

ContiSportContact™ 3

Michelin primacy HP

DUnlop SP Sport 01

ή κάποιο αλλο?

Ευχαριστω

toyo r1r the best
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνό παιδια με αυτα που προτεινεται και θα βαλω standard την μαμα διάσταση

235/45/R17

αλλα ηδου η απορία? ποια?

CINTURATO™ P7

ContiSportContact™ 3

Michelin primacy HP

DUnlop SP Sport 01

ή κάποιο αλλο?

Ευχαριστω

Τα goodyear eagle f1 asymmetric που έχω τοποθετήσει είναι πολύ καλα και θα στα συνιστούσα. Από αυτά που έχεις στην λίστα προτείνω τα Conti.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις διαστάσεις θα ήθελα να επισημάνω και το εξής: Το passat φοράει 215/55/16 καλοκαιρινά ενώ 205/55/16 χειμερινά (επίσημες διαστάσεις) άρα γιατί να μη φορέσει 225 αντί 235. Προσωπικά, ακολουθώντας την εργοστασιακή διάσταση φοράω 205/55/16 χειμερινά. Το λάστιχο εννοείται πως κάθεται διαφορετικά άλλα η διαφορά δεν είναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Τα goodyear eagle f1 asymmetric που έχω τοποθετήσει είναι πολύ καλα και θα στα συνιστούσα. Από αυτά που έχεις στην λίστα προτείνω τα Conti.

Τα έχω φορέσει κι εγώ τα F1. Συμφωνώ απόλυτα.

Σχετικά με τις διαστάσεις θα ήθελα να επισημάνω και το εξής: Το passat φοράει 215/55/16 καλοκαιρινά ενώ 205/55/16 χειμερινά (επίσημες διαστάσεις) άρα γιατί να μη φορέσει 225 αντί 235. Προσωπικά, ακολουθώντας την εργοστασιακή διάσταση φοράω 205/55/16 χειμερινά. Το λάστιχο εννοείται πως κάθεται διαφορετικά άλλα η διαφορά δεν είναι τεράστια.

Δεν είπαμε ότι θα χαλάσει και το αμάξι ρε συ Δήμο :good:, αλλά εσύ τώρα μπερδεύεις τα καλοκαιρινά με τα χειμωνιάτικα. Λογικό το χειμερινό να είναι και πιο στενό (πιο φαρδύ χειμωνιάτικο δεν έχει και νόημα)... Στα καλοκαιρινά που θα βάλεις μετά, θα βάλεις 235/40/18 (μαμά διάσταση - που είναι 800€ ή 4άδα) ή 225/40/18 (τα πιο κινούμενα στην αγορά - που μπορείς να βρεις με 650€)??? :)

Link to comment
Share on other sites

Continental Sport Contact 3 από τη λίστα σου αλλά έχω βάλει τα Michelin Pilot Sport που είναι ελάχιστα σκληρότερα από τα Continental, στην ίδια δίασταση 235/45/R17. Καλά κρατήματα σε στεγνό και βρεμένο και κάτι ακόμη που θα φανεί περίεργο μια χαρα στο χιόνι. Ισως επειδή είναι καινούρια, πατσαβούρες πέφτανε, 5-10 πόντους χιόνι και πήγαινα με 90 - 100 km/h σε αυτοκινητόδρομους Αυστρία και Ιταλία και ανέβαιναν στα χιονοδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη για την μάρκα ελαστικών ήδη σου έχω παραθέσει πιο πάνω τις επιλογές μου.Θα καταλήξω και γω στα Michelin pilot.Όσο αφορά όμως τον δείκτη φορτίου 97 καλό είναι να μην το αλλάξεις γιατί το αυτοκίνητό σου ως 4κίνητο είναι βαρύ.Μπορείς όμως να χαμηλώσεις τον δείκτη ταχύτητας σε V αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να βρεις λάστιχα με αυτόν τον συνδυασμό.Υπάρχουν 1-2 μάρκες που τον υιοθετούν αλλά είναι αγνώστου ταυτότητας.Οπότε παραμένεις στο W.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Continental Sport Contact 3 από τη λίστα σου αλλά έχω βάλει τα Michelin Pilot Sport που είναι ελάχιστα σκληρότερα από τα Continental, στην ίδια δίασταση 235/45/R17. Καλά κρατήματα σε στεγνό και βρεμένο και κάτι ακόμη που θα φανεί περίεργο μια χαρα στο χιόνι. Ισως επειδή είναι καινούρια, πατσαβούρες πέφτανε, 5-10 πόντους χιόνι και πήγαινα με 90 - 100 km/h σε αυτοκινητόδρομους Αυστρία και Ιταλία και ανέβαιναν στα χιονοδρομικά.

καλησπερα

ΕΙναι μαλακά αυτα τα λαστιχα? στην κυλιση τους κανουν θορυβο? και επισης πως τα βλέπεις αντεχουν χλμ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι θα χαλάσει και το αμάξι ρε συ Δήμο :D, αλλά εσύ τώρα μπερδεύεις τα καλοκαιρινά με τα χειμωνιάτικα. Λογικό το χειμερινό να είναι και πιο στενό (πιο φαρδύ χειμωνιάτικο δεν έχει και νόημα)... Στα καλοκαιρινά που θα βάλεις μετά, θα βάλεις 235/40/18 (μαμά διάσταση - που είναι 800€ ή 4άδα) ή 225/40/18 (τα πιο κινούμενα στην αγορά - που μπορείς να βρεις με 650€)??? ;)

Εγώ θα βάλω τα 235/40/18 δεν το συζητάμε και επειδή την ψιλοψάχνω από αυτά τα ελαστικά που αναφέτερε καλύτερα παρουσιάζονται τα:

Συγκρίνετέ τα όμως και με:

Όντως κάποια έχουν αξιοπρεπείς επιδόσεις σε βρεγμένο και χιόνι αν και η φιλοσοφία αυτών των ελαστικών δεν είναι αυτή, όμως αν δεν κάνω λάθος φίλε cmeleti εσύ χρησιμοποιείς και χειμερινά, επομένως αν ισχύει αυτό, ίσως να μη σε απασχολεί ιδιαίτερα αυτός ο παράγοντας.

Edited by gcar
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ΕΙναι μαλακά αυτα τα λαστιχα? στην κυλιση τους κανουν θορυβο? και επισης πως τα βλέπεις αντεχουν χλμ?

ευχαριστω

Αθόρυβα εσωτερικά και εξωτερικά. Απλά επειδή είναι κάπως μαλακά δεν είναι και για τα πολλά χιλιόμετρα. Μειονέκτήματα είναι όχι πεζοδρόμια λόγω μαλακού πέλματος και πως αργεί ελαχιστα να ζεσταθεί επειδή εχει δείκτη Υ. Είναι τέλεια για αυτοκινητόδρομους και παρα πολύ καλό στη βροχή.(σε σχέση με τα Pirelli P Zero Rosso που είχα έχουν διπλάσια σε μέγεθος αυλάκια).

Link to comment
Share on other sites

Τελικες μου επιλογες

Michelin Pilot Sport

235/45/17 94Y

post-1109-126909914268_thumb.jpg

Pirelli Pzero

235/45ZR17 97Y

post-1109-126909922425_thumb.jpg

SportContact3

235/45 ZR17 W

post-1109-126909925084_thumb.jpg

Τα δικα μου Bridgestone RE050 Ειναι 235/45/17 W XL

Φανταζομαι δεν θα εχω προβλημα με τα παραπανω

Οι τιμες τους ειναι 650 Ευρω και των 3 εταιριων και πρωτη μου επιλογη ειναι τα michelin

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα λάστιχα κορυφαίων εταιρειών. Πιστεύω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος ακόμα και Potenza να βάλεις (που τα θεωρώ άριστα).

Το θέμα είναι όμως ότι μου φαίνονται ακριβά, νομίζω ότι θα μπορούσες να τα βρεις και στα 600-620 ευρώ. Σίγουρα τα Pirelli θα έπρεπε να τα έχουν ένα επίπεδο τιμής κάτω όπως και άλλες μάρκες που ακολουθούν όπως Dunlop, Avon κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.