Jump to content
cmeletis

Λαστιχα 235/45/R17 Ή 225/45/R17 ?

Recommended Posts

Πολύ καλά όλα Μελέτη.Αλλά θα επέλεγα τα continental λόγω του πιο χαμηλού δέικτη ανώτατου ορίου ταχύτητας σε σχέση με τ΄άλλα.B)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά όλα Μελέτη.Αλλά θα επέλεγα τα continental λόγω του πιο χαμηλού δέικτη ανώτατου ορίου ταχύτητας σε σχέση με τ΄άλλα.:rolleyes:

Με μπερδευεις βρε Γιωργη. σε αλλο post ειπες για michelin..... knife.gifpopeye.gif

Ευχαριστω παντως ολους παιδες

Παντως φανταζομαι οτι δεν παθαινουν και τιποτα οποιο και αν προτιμησω αμα τους κανεις κατευθειαν 1000 κατι χλμ σε αυτοκινητοδρομο... ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδευεις βρε Γιωργη. σε αλλο post ειπες για michelin..... knife.gifpopeye.gif

Ευχαριστω παντως ολους παιδες

Παντως φανταζομαι οτι δεν παθαινουν και τιποτα οποιο και αν προτιμησω αμα τους κανεις κατευθειαν 1000 κατι χλμ σε αυτοκινητοδρομο... ετσι δεν ειναι ?

Καλημέρα Μελέτη.Γιατί σε μπέρδεψα???Η προσωπική μου επιλογή είναι Michelin αλλά στο ποστ σου με τα 3 ελαστικά τα οποία παραθέτεις με φωτογραφίες ζήτησες την γνώμη μας για το ποιο από τα 3 συγκεκριμένα με λεπτομερή χαρακτηριστικά θα προτιμούσαμε.Επειδή λοιπόν τα 2 απ' αυτά έχουν δείκτη ορίου ταχύτητας σε Υ (εξωπραγματικός δείκτης για το αυτοκίνητό σου) σου πρότεινα το conti το οποίο είναι σε W και θα ζεσταίνεται ελαφρώς πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μελέτη.Γιατί σε μπέρδεψα???Η προσωπική μου επιλογή είναι Michelin αλλά στο ποστ σου με τα 3 ελαστικά τα οποία παραθέτεις με φωτογραφίες ζήτησες την γνώμη μας για το ποιο από τα 3 συγκεκριμένα με λεπτομερή χαρακτηριστικά θα προτιμούσαμε.Επειδή λοιπόν τα 2 απ' αυτά έχουν δείκτη ορίου ταχύτητας σε Υ (εξωπραγματικός δείκτης για το αυτοκίνητό σου) σου πρότεινα το conti το οποίο είναι σε W και θα ζεσταίνεται ελαφρώς πιο γρήγορα.

Πλακα εκανα ... αφού

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους

τελικα εβαλα τα Michelin pilot sport 3 και στα πρωτα χλμ ειμαι ευχαριστημενος. πολυ καλο πατημα, λιγος θορυβος για την διασταση τους και με καλο grip.

ευχαριστω ολουσ για τις ιδεες τους

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους

τελικα εβαλα τα Michelin pilot sport 3 και στα πρωτα χλμ ειμαι ευχαριστημενος. πολυ καλο πατημα, λιγος θορυβος για την διασταση τους και με καλο grip.

ευχαριστω ολουσ για τις ιδεες τους

Καλοτάξιδα, πόσο σου βγήκαν τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές!!!!Πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα Μελέτη.Μπράβο πολύ καλή επιλογή.:D

Link to comment
Share on other sites

τι λέει το νέο Pilot sport 3?

ΕΙναι πολυ καλο λαστιχο παιδια πραγματικα.

Στο βρεγμενο πραγματικα απιστευτο και μαλιστα με πολυ νερο δεν καταλαβαινει τιποτα. Το προτεινω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

τι λέει το νέο Pilot sport 3?

Το PilotSport3 λόγω της ηλικίας του, δεν μπορεί ακόμη να κριθεί με ασφάλεια και να δώσει σωστά συμπεράσματα

Οι χρήστες του αφού το δουλέψουν 15-20000χλμ. ή τουλάχιστον 1,5 χρόνο θα βγάλουν ασφαλή συμπεράσματα

Πείτε μου ένα UHP λάστιχο μεγάλης εταιρείας το οποίο δεν δουλεύει καλά στον πρώτο 1-1,5 χρόνο

Θα το 'χε κλείσει το μαγαζί

Για να επιλέξεις το 3 αυτή τη στιγμή βασίζεσαι σε εξωγενείς παράγοντες:

Στο όνομα του κατασκευαστή, στο όνομα του προκατόχου του (PilotSport2), σε test περιοδικών, σε reviews άλλων χρηστών στο net, στις εν γένει τεχνικές προδιαγραφές του, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

απλά σε κανα 3-6 μηνο ψάχνω για λάστιχα :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά 225/45/R17 έβαλε κάποιος σε Passat , αντί για την 235/45/17. 

 

Για να ξέρουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2010 at 1:01 ΠΜ, ACE2007 said:

Πάντως η απόκλιση μεταξύ των ελαστικών δεν είναι μεγάλη :

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Applications_Tyres

Επίσης το 225/45/17 είναι πιο εμπορική διάσταση (σε σχέση με το "περίεργο" 235/45/17) και είναι λογικό να έχουν καλύτερη τιμή.

Εγω έβαζα το 225 σε χιονολάστιχο και δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά . Στην επόμενη αλλαγή το γυρισα και στα καλοκαιρινα και έχω τουλάχιστον 6-7 χρόνια αποροβληματιστα.

 

Η διαφορά στην τιμή είναι πολύ σημαντική .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , Devote said:

Εγω έβαζα το 225 σε χιονολάστιχο και δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά . Στην επόμενη αλλαγή το γυρισα και στα καλοκαιρινα και έχω τουλάχιστον 6-7 χρόνια αποροβληματιστα.

 

Η διαφορά στην τιμή είναι πολύ σημαντική .

 Οπότε όλα καλά μέχρι τώρα να υποθέσω?

 

Έχασες σε τίποτα από την Αλλαγή που έκανες? Από το 235 σε 225? 

 

Από κράτημα πως είναι?

 

Το σκέφτομαι για μελλοντικά να πάω σε 17αρα κάποια στιγμή , αλλά όχι στην 235/45/17.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα ή τουλάχιστον δεν το έχω αντιληφθεί . Το αυτοκίνητο περπαπάει κανονικότατα χωρίς κάποια διαφορά ( ούτε στον θόρυβο ).

 

Δεν είμαι κανένας advanced user του αυτοκινήτου αλλά όπως σου είπα δεν είδα διαφορές ( άλλωστε το 225 το φορούσα περίπου 6 μηνες τον χρόνο στα χιονολάστιχα )

 

Νταξ ... το 235 είναι πολύ πιο όμορφο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.