Jump to content
dimostenhs

Μπαρομετρο Σε Iphone

Recommended Posts

Ωραια θα το αφηνω ανοικτο να συνδεεται αυτοματα καθε φορα που θα μπαινω στο αυτοκινητο...Εντυπωσεις αρκετα καλες απλα ακομη τα ψαχνω λιγο τα πραγματα....Βεβαια απ'το να εδινα 200 ευρω για ενα μπαρομετρο χιλιες φορες στο iphone.

Μπράβο Δημοσθένη,

Επιασες ακριβώς τον λόγο που εντόπισα και εγώ πριν 7-8 μήνες που το πρωτοδοκίμασα.

Είναι φθηνότερο & πολύ πιο εντυπωσιακό από ένα συμβατικό μπαρόμετρο. Μην παραβλέπουμε επίσης ότι είναι prortable και μπορείς να το βάλεις σε άλλο αυτοκίνητο, πχ για σύγκριση τιμών !!!.

Να σου πω και μιά τελευταία πληροφορία. Υπάρχει και ένα δεύτερο προγραμματάκι για iphone που κάνει ακριβώς τα ίδια, αλλά με πιο retro εμφάνηση των οργάνων. Πάντως εγώ πιστεύω ότι στο REV2 το Carbon Look, μεγενθυμένο είναι S U P E R και ότι πιο εντυπωσιακό έχω δει (μετά το GTR)!

Να και μια καλύτερη εκδοχή σε 2 DIN μονάδα (via jailbreak app that allows tv output of any app) :

Large size

P1030354.jpg

Normal size

P1030353.jpg

Ομως, πιστεύω ότι η Νο 1 αυτοκινητοβιομηχανία που προχώρησε σε σοβαρή επένδυση στην OnLine ενημέρωση του οδηγού sσε τέτοιου είδους πληροφορίες, παραμένει να είναι η NISSAN και η οθόνη πολλαπλών ενδείξεων του GTR.

GTR_R35_018.jpg

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ένα δωρεάν πρόγραμμα που μετράει 0-100, 0-400 κτλ, μέχρι και γύρο στην πίστα των Σερρών. Συνδέεται με δορυφόρο και είναι δωρεάν.

http://www.racechrono.com/

φιλε μου ενδιαφερον φαινεται αυτο αλλα υπαρχει εκδοση για iphone το εχεις χρησιμοποιησει? γιατι με μια γρηγορη ματια δεν ειδα κατι...

κατι τετοιο ψαχνω για το iphone αλλα οχι σαν τα REV, dynolicious, pocketdyno, BMW M Meter, trackday κτλ που δεν μετρανε αυτα που θελω και αν το κανουν χρησιμοποιουν τα επιταχυνσιομετρα του κινητου και δεν ειναι καθολου ακριβη...

εβαλα τελευταια ενα που λεγεται g-tac αλλα δεν το εχω ψαξει καθολου, ειχα διαβασει ενδιαφεροντα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα να σε ρωτησω κατι μια που το εχεις και εσυ...Στο boost το εχω βαλει σε μοναδες στο S.I και μου δειχνει -0.7 οταν κινουμε και δεν παταω καθολου γκαζι και οταν παω τερμα δειχνει 1.1 bar,δειχνει σωστα?

Για πες εσυ ποια οργανα εχεις βαλει στην κυρια οθονη(αυτα που εμφανιζονται δεξια-αριστερα-πανω και κατω)...

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία λαδιού-καυσαερίων δίνει ο εγκέφαλος και αν ναι πως απεικονίζονται με το rev? Με βλέπω να παίρνω iphone και να πουλάω τα όργανα...

Δημοσθένη λογικά νούμερα βλέπεις αν έχεις 1.4 140hp.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια καλύτερη εκδοχή σε 2 DIN μονάδα (via jailbreak app that allows tv output of any app) :

Κώστας

Αυτήν την έκδοση για τα 2din που την βρίσκουμε? Περιέχει και το καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ενδιαφερον φαινεται αυτο αλλα υπαρχει εκδοση για iphone το εχεις χρησιμοποιησει? γιατι με μια γρηγορη ματια δεν ειδα κατι...

κατι τετοιο ψαχνω για το iphone αλλα οχι σαν τα REV, dynolicious, pocketdyno, BMW M Meter, trackday κτλ που δεν μετρανε αυτα που θελω και αν το κανουν χρησιμοποιουν τα επιταχυνσιομετρα του κινητου και δεν ειναι καθολου ακριβη...

εβαλα τελευταια ενα που λεγεται g-tac αλλα δεν το εχω ψαξει καθολου, ειχα διαβασει ενδιαφεροντα πραγματα.

Φίλε μου δεν υπάρχει για iphone το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Όσο για τις μετρήσεις, για ακρίβεια χρειάζεσαι φορητό gps ή φορητό υπολογιστή με κεραία gps. Οι δέκτες των κινητών δεν είναι ακριβείς.

Δες τι γράφει στο site : "RaceChrono team recommends using a good Bluetooth GPS for best accuracy. Good receivers are for example Qstarz 818 5Hz edition, or any Sirf Star III based receiver (which are 1 Hz)."

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την έκδοση για τα 2din που την βρίσκουμε? Περιέχει και το καλώδιο?

2 nikoskalithea :

Νίκο,

Το περίμενα ότι εσύ θα ενδιαφερθείς πρώτος.

Δεν πρόκειται για έκδοση για mutimedia unit, αλλά για μεταφορά των όσων παρουσιάζονται στο iphone προς TV IN του 2DIN !! Με άλλα λόγια ότι βλέπεις στην οθόνη του iphone το βλέπεις και στην οθόνη της τηλεόρασης με χρήση λογισμικού (Application) του iphone.

2 jsmirlis :

Γιάννη χρόνια σου πολλά, να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

Αργησα ( ή άργησες ) 7-8 μήνες. Εαν τα κουβεντιάζαμε όταν έβαλες το συμβατικό όργανο, ίσως να είχες προτιμήσει το REV+IPhone.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

2 nikoskalithea :

Νίκο,

Το περίμενα ότι εσύ θα ενδιαφερθείς πρώτος.

Δεν πρόκειται για έκδοση για mutimedia unit, αλλά για μεταφορά των όσων παρουσιάζονται στο iphone προς TV IN του 2DIN !! Με άλλα λόγια ότι βλέπεις στην οθόνη του iphone το βλέπεις και στην οθόνη της τηλεόρασης με χρήση λογισμικού (Application) του iphone.

2 jsmirlis :

Γιάννη χρόνια σου πολλά, να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

Αργησα ( ή άργησες ) 7-8 μήνες. Εαν τα κουβεντιάζαμε όταν έβαλες το συμβατικό όργανο, ίσως να είχες προτιμήσει το REV+IPhone.

Κώστας

hmmm.gifhmmm.gifhmmm.gifhmmm.gifhmmm.gifhmmm.gif Μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία λαδιού-καυσαερίων δίνει ο εγκέφαλος και αν ναι πως απεικονίζονται με το rev? Με βλέπω να παίρνω iphone και να πουλάω τα όργανα...

Γιάννη,

Τα συμβατικά όργανα σε λίγο θα είναι παρελθόν. Δες εδώ πίνακα οργάνων του NISSAN GTR να πάθεις πλάκα.

http://img638.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=gtrr35024.jpg

Βέβαια όλα στηρίζονται στην ίδια λογική. Οποιες μετρήσεις δίνει ο εγκέφαλος προς τα έξω (πχ OBDII), απεικονίζονται real time με γραφικά (όργανα, γραφικές παραστάσεις κλπ). Υπάρχει ειδικό λογισμικό για σχεδιασμό οργάνων DashComand) που μπορείς να σχεδιάσεις ότι θέλεις. Με το ίδιο λογισμικό μπορούν να σχεδιαστούν όργανα για Windows.

Πχ. εδώ μιά οθόνη replica (GTR Like):

http://img160.imageshack.us/img160/7652/engineviewro4.jpg

Περισσότερα εδώ:

http://www.palmerperformance.com/products/dashcommand/index.php

Και ένα νέο λογισμικό για iphone εδώ :

http://www.palmerperformance.com/products/dashcommand/coming_soon.php

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

2 jsmirlis :

Γιάννη χρόνια σου πολλά, να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

Αργησα ( ή άργησες ) 7-8 μήνες. Εαν τα κουβεντιάζαμε όταν έβαλες το συμβατικό όργανο, ίσως να είχες προτιμήσει το REV+IPhone.

Κώστας

Σ' ευχαριστώ, επίσης!

Ωραίο το iphone αλλά λίγο ακριβό. Εχουν βγει τόσες εφαρμογές όμως που αξίζει μάλλον. Το streaming στην οθόνη 2din είναι και η καλύτερη φάση. Πρέπει να φύγει όμως πολύ χρήμα. Θα δούμε, σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το kiwi wifi απο την PLX παιδιά εφόσον μπαίνει στην θήρα που βάζουν το laptopaki τους στην αντιπροσωπεία μηπως μπορουν να δουν οτι εχουν απενεργοποιηθεί καποιες ενδείξεις και να θεωρήσουν οτι το αμαξι ειναι πειραγμένο με αποτέλεσμα να σου ακυρώσουν την εγγύηση? Γιατι στην αντιπροσωπεία που μιλούσα για αυτο το μηχανιμα, καταρχάς φυσικά και δεν γνωριζαν την ύπαρξη του, και κατα δευτερον μου ειπαν οτι αυτο που μπορει να απενεργοποιεί τις ενδείξεις ειναι περίεργο και ισως μπλέξω ασχιμα με την εγγυηση.

Μπορει να επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει βάλει οτι δεν ειχε θέμα με εγγυήσεις σε κανένα σερβις κτλ.?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το kiwi wifi απο την PLX παιδιά εφόσον μπαίνει στην θήρα που βάζουν το laptopaki τους στην αντιπροσωπεία μηπως μπορουν να δουν οτι εχουν απενεργοποιηθεί καποιες ενδείξεις και να θεωρήσουν οτι το αμαξι ειναι πειραγμένο με αποτέλεσμα να σου ακυρώσουν την εγγύηση? Γιατι στην αντιπροσωπεία που μιλούσα για αυτο το μηχανιμα, καταρχάς φυσικά και δεν γνωριζαν την ύπαρξη του, και κατα δευτερον μου ειπαν οτι αυτο που μπορει να απενεργοποιεί τις ενδείξεις ειναι περίεργο και ισως μπλέξω ασχιμα με την εγγυηση.

Μπορει να επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει βάλει οτι δεν ειχε θέμα με εγγυήσεις σε κανένα σερβις κτλ.?

Δεν υπαρχει θεμα εγγύησης, Read κανει το προγραμματάκι.

Εχεις οθονη plus στο αυτοκινητο σου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι αντίστοιχο για αυτούς που δεν εχουν i-Phone υπάρχει? Για windows mobile ή για λογισμικά που εχουν άλλα smart-phone?

...για windows δεν ξέρω για android πάντως υπάρχει.

http://www.plxkiwi.com/kiwibluetooth/software.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει θεμα εγγύησης, Read κανει το προγραμματάκι.

Εχεις οθονη plus στο αυτοκινητο σου?

Τι είναι η οθόνη plus, αξίζει? To RCD310 έχω απλός.

Και εάν κάνει read μόνο πως μπορεί να κάνει delete κάποιες ενδείξεις?

Edited by ConstantineX
Link to comment
Share on other sites

Πάντα τόσο είχε Νικο, 149 USD από το Ebay.com

Κώστας

Δεν το ήξερα, απλα μου ήρθε ενα μαιλ με αυτην την προσφορα.

ΥΓ Τελος οι διακοπες? να πω καλο χειμωνα.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα, απλα μου ήρθε ενα μαιλ με αυτην την προσφορα.

ΥΓ Τελος οι διακοπες? να πω καλο χειμωνα.

Οχι δα. Ηρθα χθές από Κέρκυρα και φεύγω αύριο για το εξοχικό για 5-10 ημέρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δα. Ηρθα χθές από Κέρκυρα και φεύγω αύριο για το εξοχικό για 5-10 ημέρες ακόμα.

Καλη συνέχεια, καλου κακου παρε και κανενα εργαλείο μαζι σου :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δα. Ηρθα χθές από Κέρκυρα και φεύγω αύριο για το εξοχικό για 5-10 ημέρες ακόμα.

Ε δεν σε πιστεύω....!!!! :startle::laugh:;):turned::notfair:

Ήρθες στο νησί και ούτε ένα pm...??? :laugh:

Τώρα τί να σου πώ??? :thumbsup:

Ελπίζω να πέρασες καλά!!! :whistling:

Και την επόμενη φορά... ειδοποίησε με... :thumbsu:

Άμυαλε...χαχαχα :goodjob:

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Και άμα σου πω ότι είχα και ένα θεματάκι που έλεγα "δεν μπορεί θα βρω ένα μέλος να με βοηθήσει". Όμως με βοήθησε ο θεός και πήγαν όλα καλά.

Την επόμενη επίσκεψη στο νησί σου, σου υπόσχομαι ότι θα σε ενηρώσω και ... οι μπύρες δικές μου

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.