Jump to content
taxiathens2

Πλημιρησε Το Πατωμα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους στο club χτες έπλυνα ρε παιδιά το golf 4 και το αριστερό πάτωμα ήταν πλημύρα από νερό από πού λέτε να μπήκε τοσο νερό δεν μου έχει ξανατυχη τόσο νερό που έχει αυτό της υδρορροές ξέρετε να μου πειτε?το πλαστικό στους υαλοκαθαριστήρες βγαίνει εύκολα? Να το ψάξω εκεί φυσώντας το με αέρα? Σίγουρα θα έχει τύχη και σε άλλους φίλους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους στο club χτες έπλυνα ρε παιδιά το golf 4 και το αριστερό πάτωμα ήταν πλημύρα από νερό από πού λέτε να μπήκε τοσο νερό δεν μου έχει ξανατυχη τόσο νερό που έχει αυτό της υδρορροές ξέρετε να μου πειτε?το πλαστικό στους υαλοκαθαριστήρες βγαίνει εύκολα? Να το ψάξω εκεί φυσώντας το με αέρα? Σίγουρα θα έχει τύχη και σε άλλους φίλους

Το ειχα παθει στο corsa της αδερφης μου. Ειχαν βουλωσει οι νεροχυτες στις υδροροες με αποτελεσμα να ανεβαινει η σταθμη του νερου εκει (μη μπορωντας να φυγει) κ να μπαινει το νερο μεσα απο εκει που περναει το συρματοσχοινο που ανοιγει το καπο...

Βγαλε το πλαστικο αυτο εκει στους υαλοκαθαριστηρες κ δες τι παιζει μεσα. Μπορει να χρειαστει να βγαλεις κ αλλα πραγματα απο κει για να δεις καλα (δεν ξερω πως ειναι το 4αρι). Στο corsa ειχαν βουλωσει επειδη το αραζε κατω απο δεντρα κ ειχαν σαπισει φυλα μεσα κτλ. ειχαν γινει λασπη-μπετο ολα μεσα... Εκτος κ αλλαξες παρμπριζ προσφατα! Εκει αλλαζει το θεμα... Αν οχι σιγουρα κατι εχει βουλωσει.

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους στο club χτες έπλυνα ρε παιδιά το golf 4 και το αριστερό πάτωμα ήταν πλημύρα από νερό από πού λέτε να μπήκε τοσο νερό δεν μου έχει ξανατυχη τόσο νερό που έχει αυτό της υδρορροές ξέρετε να μου πειτε?το πλαστικό στους υαλοκαθαριστήρες βγαίνει εύκολα? Να το ψάξω εκεί φυσώντας το με αέρα? Σίγουρα θα έχει τύχη και σε άλλους φίλους

Φιλε μου αν το βρεις πρωτος απο εμενα κανε μια αναφορα τι ηταν.! Και εγω το επαθα την προ-προηγουμενη βδομαδα που εβρεχε και το ειχα εξω στη βροχη, μετα απο δυο μερες πηρα χαμπαρι οτι βραχηκε η μοκετα απο τη μερια του οδηγου. Μου βγηκε η παναγια να το στεγνωσω. Εβαλα ενα πιστολακι απο αυτα που στεγνωνουμε τα μαλια μας να βαραει ολη μερα δυο μερες! για να στεγνωσει. Χθες που το επλυνα ομως δεν ειδα να ξαναβραχηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους στο club χτες έπλυνα ρε παιδιά το golf 4 και το αριστερό πάτωμα ήταν πλημύρα από νερό από πού λέτε να μπήκε τοσο νερό δεν μου έχει ξανατυχη τόσο νερό που έχει αυτό της υδρορροές ξέρετε να μου πειτε?το πλαστικό στους υαλοκαθαριστήρες βγαίνει εύκολα? Να το ψάξω εκεί φυσώντας το με αέρα? Σίγουρα θα έχει τύχη και σε άλλους φίλους

Το πλαστικο βγαινει ευκολα με ενα κατσαβιδι και προσεκτικα μη σπασει αφου κουμπωνει μεσα στο παρμπιζ.Ενοειται θα εχεις βγαλει τους γυαλοκαθαριστηρες και θα εχεις ξεβιδωσει το καλυμα του φιλτρου καμπινας.Το εχω παθει δυο με τρεις φορες.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα παω να το πλυνω και να σου παλι νερα μεσα!!! :(

Ξηλωσα την μοκετα απο το πατωμα του συνοδυγου οσο μπορουσα και εριχνα νερο στο παπριζ, αυτο κατεβενε αριστερα πανω απο το πεταλ του συμπλεκτη, η επομενη κινηση ηταν να ξηλωσω και το καλυμα κατω απο τους υαλαοκαθαρηστηρες οπου βρεθηκε και το προβλημα,! υπηρχε ενα σκασιμο-ρωγμη εκει που ενωνονται οι λαμαρινες και ο γερμανος το εχει στοκαρει αλλα ανοιξε σε εκεινο το σημειο σε μηκος περιπου 5 εκατοστα ρωγμη μικροτερη του 1 χιλιοστου, οπως φενεται και στις φωτο που τραβηξα. Αυτο το προβλημα πρεπει να ηταν καιρο αλλα τελευταια επιδηνωθηκε γιατι θυμαμαι απο οταν το πηρα οταν εβρεχε και εβαζα το καλοριφερ το παπριζ υδρωνε κατω χαμηλα στην γωνια με το ταμπλο. Το καθαρισα καλα με δυαλιτικο και το πατησα πρωσωρινα μια σιλικονη και απο βδοαμαδα θα ρωτησω το λαμαρινα μου αν θελει περετερο τιποτα αλλο.

Αυτα απο εμενα παντως απο μεσα μην ξυλωνετε τα καλυματα κατω απο το τιμονι δεν φενεται τιποτα ολα ειναι καλυμενα με μονωση σε εκεινο το σημειο και απο επανω εχει και ενα ασπρο πλαστικο και μετα ολο καλωδια. το νερο γλυφει πισω απο ολα αυτα.

φωτο 1

φωτο 2

Τραβα μια με το χερι σου τη σιλικονη να φυγει κ βαλε αρμοκολλα κ πιστεψεμε δε θα ξανασχοληθεις με το συγκεκριμενο κομματι. (κ με τη σιλικονη δε νομιζω να εχεις προβλημα αλλα η αρμοκολλα ειναι εγγυηση)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το πατωμα πλημμυρησε απο πλημμυρα του δρομου στο σημειο που το ειχα παρκαρισμενο.Εκτος απο το ξηλωμα της μοκετας υπαρχει αλλη λύση;Δηλαδη να αποφυγω οσο το δυνατον περισσοτερα ξηλωματα.Μηπως να ξηλωσω μονο τα πλαινα πλαστικα που χρειάζεται και να την ανασηκωσω;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το πατωμα πλημμυρησε απο πλημμυρα του δρομου στο σημειο που το ειχα παρκαρισμενο.Εκτος απο το ξηλωμα της μοκετας υπαρχει αλλη λύση;Δηλαδη να αποφυγω οσο το δυνατον περισσοτερα ξηλωματα.Μηπως να ξηλωσω μονο τα πλαινα πλαστικα που χρειάζεται και να την ανασηκωσω;

και πάλι καλή τύχη αδερφέ.. ελπίζω να βρείς άκρη με την ασφαλιστική

Link to comment
Share on other sites

και πάλι καλή τύχη αδερφέ.. ελπίζω να βρείς άκρη με την ασφαλιστική

Ευτυχως βρηκα ακρη με την ασφαλιστικη.Η ασφαλιστικη θα πληρωσει τα εργατικα κι εγω θα πληρωσω απο τσεπη μου το μονωτικο κατω απο τη μοκετα (τον λεγομενο κετσε) διοτι αποφασισα να μην στεγνωσω τον δικο μου και να παραγγειλω καινουριο απο Γερμανια.Επισης το αμαξι το ανελαβε το φανοποιειο της Vw Πατρας.Αψογη δουλεια απο τα παιδια εκει.Ακρως επαγγελματικη και πολυ προσεγμενη δουλεια.Και αυτο το λεει ενας ψειρας με το αμαξι του :D

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω ειχες καποια ειδος μεικτης ασφαλειας ετσι??

Τωρα ειδα οτι το επαθες απο πλυμηρα, αρα ειχες καλυψη απο θεομηνιες??

Ναι δεν εχω μικτη απλα ειχα καλυψη "φυσικα φαινομενα"

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα αν ξερει κανεις να μου απαντησει απο ποιες ταπες μπορει να μπηκε νερο στο αυτοκινητο.Οταν βγηκε η μοκετα και το μονωτικο και εμεινε η λαμαρινα, δεν ειδα καποια ταπα να ειναι ικανη να βαλει νερο μεσα.Ισα ισα που φαινονται πολυ στεγανες.Μαλιστα καποιες ειχαν απο πανω τους ενα μεγαλο κομματι ενος υλικου σαν ταινια κολλημενη.Γενικα οι ταπες δεν ειναι απλα τοποθετημενες αλλα μετα την τοποθετηση τους εχει περαστει απο πανω το ασταρι και καποιες εχουν και το υλικο που προανεφερα.Υπαρχουν μηπως κρυφες ταπες σε σημεια μη ορατα;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Από παρόμοια εμπειρία, θα σου έλεγα ότι το νερό μπήκε από το πλάι, από τις πόρτες και όχι από κάτω. Τις επενδύσεις στις πόρτες τις έβγαλες να δεις τί γίνεται από πίσω?

Τι να σου πω μπορει κ να εχεις δικιο.Απλα καποιοι με τους οποιους εχω μιλησει επεμεναν σε αυτο.Την επενδυση της πορτας δεν την εβγαλα αλλα και να την εβγαζα δεν θα καταλαβαινα κατι παραπανω διοτι οντως το νερο ειχε διαπερασει το λαστιχο της.Απλα δεν θυμαμαι να ειχα διαπιστωσει ιχνη οτι διαπερασε και το λαστιχο των μαρσπιε.Δυστυχως τοτε δεν ασχοληθηκα με το να προσεξω απο που μπηκε το νερο.Θεωρουσα οτι οντως μπηκε απο τις πορτες.Δεν θυμαμαι αν το μονωτικο ηταν βρεγμενο και στο πλαι, αυτο θα βοηθουσε πολυ.Παντως μου εκανε εντυπωση οτι πισω το νερο ηταν περισσοτερο ενω το αυτοκινητο ειναι πιο χαμηλο μπροστα και το μπροστινο μερος ηταν σε πιο βαθυ σημειο.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα για παρομοια θεματα εδω

Παίζει τετοιο θέμα και στα καινούργια? Να βουλώσει δηλ κατι και να μπαίνει το νερό μέσα στο αμάξι?

Δεν αναφέρομαι στα λάστιχά από τις πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

Από παρόμοια εμπειρία, θα σου έλεγα ότι το νερό μπήκε από το πλάι, από τις πόρτες και όχι από κάτω. Τις επενδύσεις στις πόρτες τις έβγαλες να δεις τί γίνεται από πίσω?

Έχεις συναντήσει κάτι παρόμοιο??? Ανοίγοντας την πόρτα του οδηγού είδα και εγώ νερά στο πλάι. Και μάλιστα επάνω στο κάλυμμα που υπάρχει για τα καλώδια. Ήταν ακριβώς στην ένωση των 2 πλαστικών και είχε δακρύσει λίγο προς τα μέσα. Πάντως φαίνεται κάτι να παίζει μέσα από την πόρτα. Ίσως και από την τσιμούχα του παραθύρου. Επίσης, τους νεροχύτες, που αναφέρουν κάποια παιδιά παραπάνω, πρέπει να τους καθαρίζουμε συχνά. Ειδικά αν παρκάρουμε κάτω από δέντρα. Επιπροσθέτως θέλουν καθάρισμα και οι δίοδοι εξόδου των νεροχυτών, οι οποίοι βρίσκονται πίσω από τα πλαστικά καλύματα των φτερών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.