Jump to content
olimpos

Εργοστασιακος Συναγερμος

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Σε golf vi έχω τον εργοστασιακό συναγερμό και παρατηρώ πολλά περίεργα.

Διαβαζοντας το βιβλιο οδηγιών του αυτοκινητου λεει ξεκάθαρα οτι μεσα στο μενου θα έπρεπε να μου εμφανίζει ενα option DWA(αν θυμάμαι καλά) απο το οποίο να μπορώ να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω τον συναγερμό. Αυτό το option τουλάχιστον στο δικό μου αυτοκινητο δεν εμφανίζεται πουθενά... Αλήθεια υπάρχει κάποιος με εργοστασικό συναγερμό ο οποίος να βλέπει το συγκεκριμένο option??

Οταν κλειδώνω/ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο δεν ακούγεται κανένας θόρυβος όπως θα ανέμενα. Απο site του εξωτερικού (videos) έχω δεί οτι υπάρχει κάποιος ενδεικτικός ήχος.

Κλειδώνω το αυτοκίνητο με πόρτα που δεν εχει κλείσει εντελώς. Το αυτοκίνητο κλειδώνει κανονικά, ακόμη και η πόρτα που δεν είναι πλήρως κλειστή ασφαλίζει αλλά ο συναγερμός δεν με ενημερώνει καθόλου... Ουτε κάποιος περίεργος ήχος ωστε να καταλάβω οτι κατι δεν πάει καλά, ουτε αρχίζει να χτυπάει έστω ο συναγερμός για να καταλάβω κάτι.. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΌΤΕΡΟ??? Εφόσον καποια πόρτα δεν έχει κλείσει εντελώς μένουνε ολα τα φώτα ανοιχτα.... εμπρός επιβατών, πίσω επιβατών, φωτα coming home... ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΞΕΧΑΣΩ ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!!

Δεν μου φαίνονται και πολύ φυσιολογικά όλα αυτά.. Εχω τον εργοστασιακό συναγερμό με τους αισθητήρες στην κεντρική κονσόλα των φώτων αναγνωσης και με τον διακόπτη στην κολόνα απο την μεριά του οδηγού.

Μπορεί παρακαλώ κάποιος με εργοστασικό συναγερμό να με ενημερώσει αν τα παραπάνω ισχύουν και στο δικό του αυτοκινητο..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου ,εισαι σιγουρος καταρχας οτι εχεις συναγερμο ???Τον εχεις ακουσει ποτε , εδωσε σημεια ζωης ?

Επισης ειναι και πολυ πιθανον να σου τον τοποθετησαν οι τυποι/ τα τζιμανια στην Vw και να μην ηρθε ετσι απο το εργοστασιο , πηγαινε σε αλλη αντιπροσωπια πες τους να στο βαλουν στο διαγνωστικο και αν δεν βγαλεις ακρη πηγαινε σε ενα καλο ηλεκρολογο ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε peolinio και ευχαριστώ για τη βοήθειά σου

Σίγουρα εχω συναγερμό γιατι αν μη τι αλλο χτυπάει!!!!! αν εισαι μεσα και κουνηθεις χτυπάει :mellow: Πάλι καλα...

Εχω μια αίσθηση παντως οτι όντως ειναι ο εργοστασιακός αλλα τον τοποθέτησαν εδω... βρηκα κατι περιεργα ξυσιματα πέρα δώθε.. Κρίμα και τον εβαλα ακριβώς γιατι δεν ήθελα να μπεί χερι στο αυτοκινητο..

Τι να πώ... δεν ξέρω.. απλά θα μου ηταν πολύ χρησιμη η γνώμη κάποιου που έχει επίσης εργοστασιακό συναγερμό γιατι εργάζομαι μεχρι αργα και για να παω απο την αντιπροσωπια θα πρέπει να πάρω αδεια..... μη την πάρω τζάμπα για να παω και να μου πουνε οτι ετσι συμπεριφέρεται ο εργοστασιακός.. θα νοιώσω λιγο ....... .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε peolinio και ευχαριστώ για τη βοήθειά σου

Σίγουρα εχω συναγερμό γιατι αν μη τι αλλο χτυπάει!!!!! αν εισαι μεσα και κουνηθεις χτυπάει :yahoo: Πάλι καλα...

Εχω μια αίσθηση παντως οτι όντως ειναι ο εργοστασιακός αλλα τον τοποθέτησαν εδω... βρηκα κατι περιεργα ξυσιματα πέρα δώθε.. Κρίμα και τον εβαλα ακριβώς γιατι δεν ήθελα να μπεί χερι στο αυτοκινητο..

Τι να πώ... δεν ξέρω.. απλά θα μου ηταν πολύ χρησιμη η γνώμη κάποιου που έχει επίσης εργοστασιακό συναγερμό γιατι εργάζομαι μεχρι αργα και για να παω απο την αντιπροσωπια θα πρέπει να πάρω αδεια..... μη την πάρω τζάμπα για να παω και να μου πουνε οτι ετσι συμπεριφέρεται ο εργοστασιακός.. θα νοιώσω λιγο ....... .

Πάντως αυτο που ξέρω εγώ απο το δικό μου Golf V είναι οτι υπάρχει ρύθμιση μέσω vag com για το αν θα ακούγεται ήχος κατα την όπλιση ή αφόπλιση του συναγερμου, όπως και αν θα υπάρχει οπτικό σημα (φλάς). Τώρα όσον αφορά την ειδοποίηση για τις ανοιχτές πόρτες, άυτο είναι θέμα μιας πλακέτας που τοποθετείται επιπλέων, η οποία ελένχει αν οι πόρτες του αυτοκινήτου αν είναι κλειστές και αν δεν είναι ειδοποιεί με ηχητικό σήμα για το κλείσιμο τους και επίσης ελένχει αν τα παράθυρα του αυτοκινήτου είναι κλειστά και αν δεν είναι τα κλείνει. Στο δικό μου Golf V λειτουργούνε όλα αυτά( υπάρχει η πλακέτα αυτή τοποθετημένη ), ενώ σε άλλα Golf V με εργοστασιακό συναγερμό δεν λειτουργούνε...

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε,εγω σε golf v εχω εργοστασιακο συναγερμο.ολα οσα ανεφερες ειναι φυσιολογικα γιατι τα κανει και σε εμενα.

επισης εμενα εχει τα ρανταρακια κινησης σε ενα μικρο πανελακι αριστερα, πανω απο τη μεσαια κολωνα,στην οροφη.

ουτε εμενα εκανε μπιπ στο κλειδωμα-ξεκλειδωμα.το ενεργοποιησα ομως με vag-com. να παρατηρησω εδω οτι παρολο που ειναι ενεργοποιημενο το ηχητικο σινιαλο,δεν παιζει παντα,χωρις ποτε να καταλαβω γιατι.μαλλον το software της vw ειναι για πεταμα.επισης η σειρηνα δεν ακουγεται δυνατα.εχω ακουσει οτι υπαρχει τροπος και δυναμωνει μεσω vag-com αλλα δεν το εχω βρει ακομα.

επισης να προσθεσω τα παρακατω μειονεκτηματα.

1.δεν εχει αντικραδασμικο αισθητηρα.

2.για να πιασουν τα ρανταρακια χωρου πρεπει να αρχισεις να κανεις σινιαλα με τα χερια οπως αυτοι που κανουν μανουβρες στα αεροπλανοφορα.

3.αν ανοιξει καποια πορτα πρεπει να περασουν 30! δευτερολεπτα για να αρχισει να βαραει,γιατι δηθεν περιμενει μηπως βαλεις tο κλειδι στη μιζα και γνωρισει το immo.

4.αυτο που ειπες με τις πορτες το κανει κ εμενα.

5.δεν κλεινει απο μονος του τα παραθυρα,παρα θελει να πατας συνεχεια το κουμπι για να κλεισουν.

Edited by stelios1.6fsi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πριν λίγες μέρες σε Passat 1.8 TSi R-Line φίλου κάναμε δοκιμή στον συναγερμό του(εργοστασιακό). Ξεκινώντας όμως τα πειράματα παρατηρήσαμε κάποια αξιοπερίεργα πράγματα.. Ξεκινώντας τα πειράματα.. Κλειδώσαμε το αυτοκίνητο με ανοιχτά τα παράθυρα, περιμέναμε 1 ή 2 λεπτά για να βεβαιωθούμε ότι λειτουργεί ο συναγερμός και ξεκινήσαμε.. Με ανοιχτά τα παράθυρα, κλειδωμένο αυτοκίνητο και ενεργοποιημένο το συναγερμό μπορούσα να κάνω τα πάντα μέσα στο αυτοκίνητο. Για να γίνω πιο σαφής, μπορούσα να ανοίγω την οθόνη και να ακούω τραγούδια, να κάνω σινιάλο αλλά και να μπω σχεδόν ολόκληρος μέσα στο αυτοκίνητο.. Ο συναγερμός; Το χαβά του!! Όλως παραδόξως, όταν άνοιξα την πόρτα από το εσωτερικό χερούλι ο συναγερμός ενεργοποιήθηκε. Είναι φυσιολογικά όλα τα παραπάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Σε golf vi έχω τον εργοστασιακό συναγερμό και παρατηρώ πολλά περίεργα.

Διαβαζοντας το βιβλιο οδηγιών του αυτοκινητου λεει ξεκάθαρα οτι μεσα στο μενου θα έπρεπε να μου εμφανίζει ενα option DWA(αν θυμάμαι καλά) απο το οποίο να μπορώ να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω τον συναγερμό. Αυτό το option τουλάχιστον στο δικό μου αυτοκινητο δεν εμφανίζεται πουθενά... Αλήθεια υπάρχει κάποιος με εργοστασικό συναγερμό ο οποίος να βλέπει το συγκεκριμένο option??

Οταν κλειδώνω/ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο δεν ακούγεται κανένας θόρυβος όπως θα ανέμενα. Απο site του εξωτερικού (videos) έχω δεί οτι υπάρχει κάποιος ενδεικτικός ήχος.

Κλειδώνω το αυτοκίνητο με πόρτα που δεν εχει κλείσει εντελώς. Το αυτοκίνητο κλειδώνει κανονικά, ακόμη και η πόρτα που δεν είναι πλήρως κλειστή ασφαλίζει αλλά ο συναγερμός δεν με ενημερώνει καθόλου... Ουτε κάποιος περίεργος ήχος ωστε να καταλάβω οτι κατι δεν πάει καλά, ουτε αρχίζει να χτυπάει έστω ο συναγερμός για να καταλάβω κάτι.. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΌΤΕΡΟ??? Εφόσον καποια πόρτα δεν έχει κλείσει εντελώς μένουνε ολα τα φώτα ανοιχτα.... εμπρός επιβατών, πίσω επιβατών, φωτα coming home... ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΞΕΧΑΣΩ ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!!

Δεν μου φαίνονται και πολύ φυσιολογικά όλα αυτά.. Εχω τον εργοστασιακό συναγερμό με τους αισθητήρες στην κεντρική κονσόλα των φώτων αναγνωσης και με τον διακόπτη στην κολόνα απο την μεριά του οδηγού.

Μπορεί παρακαλώ κάποιος με εργοστασικό συναγερμό να με ενημερώσει αν τα παραπάνω ισχύουν και στο δικό του αυτοκινητο..

Ευχαριστώ

Καλησπέρα! Πριν λίγες μέρες σε Passat 1.8 TSi R-Line φίλου κάναμε δοκιμή στον συναγερμό του(εργοστασιακό). Ξεκινώντας όμως τα πειράματα παρατηρήσαμε κάποια αξιοπερίεργα πράγματα.. Ξεκινώντας τα πειράματα.. Κλειδώσαμε το αυτοκίνητο με ανοιχτά τα παράθυρα, περιμέναμε 1 ή 2 λεπτά για να βεβαιωθούμε ότι λειτουργεί ο συναγερμός και ξεκινήσαμε.. Με ανοιχτά τα παράθυρα, κλειδωμένο αυτοκίνητο και ενεργοποιημένο το συναγερμό μπορούσα να κάνω τα πάντα μέσα στο αυτοκίνητο. Για να γίνω πιο σαφής, μπορούσα να ανοίγω την οθόνη και να ακούω τραγούδια, να κάνω σινιάλο αλλά και να μπω σχεδόν ολόκληρος μέσα στο αυτοκίνητο.. Ο συναγερμός; Το χαβά του!! Όλως παραδόξως, όταν άνοιξα την πόρτα από το εσωτερικό χερούλι ο συναγερμός ενεργοποιήθηκε. Είναι φυσιολογικά όλα τα παραπάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Καλημερα στην παρεα εγω εχω το Passt 18t 2004 με εργοστασιακο συναγερμο ειμαι πολυ ευχαριστεμενος και οταν το δοκιμασα με ανοιχτα παραθυρα με το που εβαλα το χερι μεσα αυτος ενεργοπιοιηθηκε και απο ευεσθησια οσο εβεσθητο θες το κανης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,επαναφέρω αυτο το θεμα και ηθελα να ρωτησω κατι. Αγοράζοντας το αυτοκινητο golf plus μεταχειρισμενο ειδα οτι εχει αισθητήρες συναγερμού και το λαμπακι επανω στο ταμπλό. Απο εκει που το αγορασα δεν μου εδωσαν καποιο χειριστήριο. Ειναι εργοστασιακός;;να παω να ρωτησω στον gratsias που εκανε τα σερβις το αυτοκινητο;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , teo18480 said:

Καλησπερα,επαναφέρω αυτο το θεμα και ηθελα να ρωτησω κατι. Αγοράζοντας το αυτοκινητο golf plus μεταχειρισμενο ειδα οτι εχει αισθητήρες συναγερμού και το λαμπακι επανω στο ταμπλό. Απο εκει που το αγορασα δεν μου εδωσαν καποιο χειριστήριο. Ειναι εργοστασιακός;;να παω να ρωτησω στον gratsias που εκανε τα σερβις το αυτοκινητο;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

εργοστασιακός με την έννοια του εργοστασιακού δεν είναι (μάλλον)

 

είναι Φιξ στο ίδιο κλειδί του αυτοκινήτου σού.

 

δεν έχει δικά του χειριστήρια 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

εργοστασιακός με την έννοια του εργοστασιακού δεν είναι (μάλλον)

 

είναι Φιξ στο ίδιο κλειδί του αυτοκινήτου σού.

 

δεν έχει δικά του χειριστήρια 

 

 

Και πως καταλαβαίνεις οτι δουλευει;;δεν αναβει το φωτακι. Μηπως θελει εκ νεου ρυθμιση απο την εταιρεια;;δεν γνωριζω αν ειχε καποιο βραχυκύκλωμα κτλ..για να ειναι απενεργοποιημενο σ κατι συμβαινει Προφανως

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , teo18480 said:

 

 

Και πως καταλαβαίνεις οτι δουλευει;;δεν αναβει το φωτακι. Μηπως θελει εκ νεου ρυθμιση απο την εταιρεια;;δεν γνωριζω αν ειχε καποιο βραχυκύκλωμα κτλ..για να ειναι απενεργοποιημενο σ κατι συμβαινει Προφανως

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

μπορείς να βάλεις καμία φωτογραφία από τα ραντάρ και το φωτακι που λές.

 

πώς είναι ακριβώς??

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις καμία φωτογραφία από τα ραντάρ και το φωτακι που λές.
 
πώς είναι ακριβώς??

Δυστυχώς Οχι τωρα. Αυριο θα σου στειλω. Τωρα εχω μια και φαινεται μονο ο αισθητήρας 1bdd5bf475f9f8ac346802bf420165a5.jpg

Στο πανω μερος φαινεται..


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , teo18480 said:

 

 

Και πως καταλαβαίνεις οτι δουλευει;;δεν αναβει το φωτακι. Μηπως θελει εκ νεου ρυθμιση απο την εταιρεια;;δεν γνωριζω αν ειχε καποιο βραχυκύκλωμα κτλ..για να ειναι απενεργοποιημενο σ κατι συμβαινει Προφανως

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

μπορείς να βάλεις καμία φωτογραφία από τα ραντάρ και το φωτακι που λές.

 

πώς είναι ακριβώς??

 

είναι μήπως έτσι?

 

easycan_evo_digital_alarm.png.b078830b22e4e259cf674b5ba1e35ed6.png

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , teo18480 said:


Δυστυχώς Οχι τωρα. Αυριο θα σου στειλω. Τωρα εχω μια και φαινεται μονο ο αισθητήρας 1bdd5bf475f9f8ac346802bf420165a5.jpg

Στο πανω μερος φαινεται..


Sent from my iPhone using Tapatalk

είναι μήπως κολλημένα πάνω στο μπαρμπριζ του αμαξιού?

Link to comment
Share on other sites

Just now, teo18480 said:

Νομιζω ναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

 ίσως να είναι κατά πάσα πιθανότητα της META SYSTEM.

 

είσαι σίγουρος ότι δεν ανάβει το φωτακι του.

 

το βράδυ φαίνεται ποιο πολύ το λαμπάκι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι σχεδόν σιγουρος οτι δεν αναβει. Θα το ελεγξω αυριο. Και να δουλευει ομως ,δεν θα επρεπε να ακουγεται καποιος ηχος ενεργοποίησης ή να υπαρχει στο μενου στο καντραν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , teo18480 said:

Ναι είμαι σχεδόν σιγουρος οτι δεν αναβει. Θα το ελεγξω αυριο. Και να δουλευει ομως ,δεν θα επρεπε να ακουγεται καποιος ηχος ενεργοποίησης ή να υπαρχει στο μενου στο καντραν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρόσεξε.

 

στον Συγκεκριμένο συναγερμό υπάρχει η δυνατότητα όταν οπλίζει ο συναγερμός και όταν ξωπληζει.

 

να στο κάνει ο μάστορα να μην χτυπάει με κανενα ηχητικό ήχο.

 

το θέμα είναι τι ζήτησε ο προηγουμενος ιδιοκτήτης.???

 

 

για να διαπιστώσεις αν όντως λειτουργεί, θα κάνεις το εξής θα κατεβάσεις τα παράθυρα και κλειδώσεις το αμάξι 

 

αν αρχίσει να βαράει μετά από μερικά δευτερόλεπτα τότε είναι ένα σημάδι ότι λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί γιατί στο παρκινγκ το αφηνω με κατεβασμένο λιγο το παραθυρο και δεν κανει κατι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , teo18480 said:

Δεν λειτουργεί γιατί στο παρκινγκ το αφηνω με κατεβασμένο λιγο το παραθυρο και δεν κανει κατι


Sent from my iPhone using Tapatalk

τότε 2 είναι η επιλογές

 

βουρ στην Αντιπροσωπεία που αγόρασες το αμάξι .

 

να κόψουν τον κω@@@ να το φτιάξουν.

 

η αλλιώς στην αντιπροσωπεία της μάρκας

 

http://www.metasystem.gr/el/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τότε 2 είναι η επιλογές
 
βουρ στην Αντιπροσωπεία που αγόρασες το αμάξι .
 
να κόψουν τον κω@@@ να το φτιάξουν.
 
η αλλιώς στην αντιπροσωπεία της μάρκας
 
http://www.metasystem.gr/el/

3d6ae661741639347fec3b936205ffd9.jpg
3c672652d133e43fdb34fab39e206ed2.jpg
Παταω το κουμπι του αυτο και δεν δινει ρευμα ominous. Προφανως κατι συνέβαινε και πρεπει να μου το λυσει ο gratsias


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , teo18480 said:


3d6ae661741639347fec3b936205ffd9.jpg
3c672652d133e43fdb34fab39e206ed2.jpg
Παταω το κουμπι του αυτο και δεν δινει ρευμα ominous. Προφανως κατι συνέβαινε και πρεπει να μου το λυσει ο gratsias


Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι είναι της meta system.

 

από αυτά που βλέπω , πιθανόν κάτι έχει συμβεί και έχει χάση την λειτουργία του.

να πας άμεσα να στο φτιάξουν.

 

επίσης (ενημερωτικά το αναφέρω) να κοιτάξεις αν σου έδωσαν ένα καρτελακι με εναν κωδικό της meta system. έχει εναν κωδικό το καρτελακι που είναι με τον συναγερμό.

 

αν δεν βγάλεις ακριβή τότε θα πρέπει να πας στην ίδια την εταιρία την meta system.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι της meta system.
 
από αυτά που βλέπω , πιθανόν κάτι έχει συμβεί και έχει χάση την λειτουργία του.
να πας άμεσα να στο φτιάξουν.
 
επίσης (ενημερωτικά το αναφέρω) να κοιτάξεις αν σου έδωσαν ένα καρτελακι με εναν κωδικό της meta system. έχει εναν κωδικό το καρτελακι που είναι με τον συναγερμό.
 
αν δεν βγάλεις ακριβή τότε θα πρέπει να πας στην ίδια την εταιρία την meta system.

Δεν μου έδωσαν τιποτα. Δυστυχως. Θα ψαξω στα χαρτια αλλα δεν νομιζω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , teo18480 said:


Δεν μου έδωσαν τιποτα. Δυστυχως. Θα ψαξω στα χαρτια αλλα δεν νομιζω


Sent from my iPhone using Tapatalk

κοίτα μήπως είναι και στην θήκη μέσα που έχει τα βιβλία service.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.