Jump to content
andreas1989n

Rcd-Rns

Recommended Posts

Νίκο πάντα ήθελα να σε ρωτήσω.

α)Το Witson 720 που είχες γιατί δεν το κράτησες; Έχει ακόμη και έξοδο RCA για σύνδεση ενισχυτή που το εργοστασιακό 300άρι δεν έχει.

β)Εσύ πως σύνδεσες ενισχυτή στο 300άρι;

γ)Το 300άρι σου είναι από τα 2ης γενιάς που παίζει και MP3;

Κατά την άποψή μου τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα των Κινέζικων LOOK RNS είναι οι πιθανές ασυμβατότητες με την επικοινωνία με το CUN BUS, τα κάπως δύσχρηστα και "φτωχής" αισθητικής SKIN INTERFACE και κυρίως η ανύπαρκτη υποστήριξη των Κινέζων μετά την αγορά.

Εκανα βλακεια και το πουλησα για να βαλω το λουκ RNS, κινέζικο θα επαιρνα ανετα με κλειστά ματια αν ειχαν υποστήριξη και συμφωνώ μαζι σου οτι είναι ανύπαρκτη, τωρα βέβαια με ολα αυτα που διαβάζω αλλα και απο δικη μου εμπειρία απο ενα που μου ήρθε (Audiosources Gold Version) πλέον εγκατέλειψα το σπορ. Μπορει κάποτε να παρω το ζενεκ αλλα και εκει υπαρχει προβλημα το 2000 εχει Ναβι βοξ, ενω το καινούργιο δεν ταιριαζει με το εσωτερικό του golf5.

β) Υπάρχει ανταπτορας

ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΒΑΡΕΣΑΜΕ ΤΟΙΧΟ χαχααααααα

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Μην παιδευεστε αδικα τρεις ειναι οι λυσεις το εχω ψαξει μεχρι εκει που δεν παιρνει αλλο.

1. Μενεις με το εργοστασιακο

2. Αν δεν σε ενδιαφερει το κλειδωμενο Ναβι πας στο Ζενεκ (μονοδρομος)

3. Αν πας σε μη ΟΕΜ λυση προσοχη στο Ναβι

3α. Υπαρχουν οθονες που παιρνουν Ναβι Βοξ το οποιο δεν συνεργαζετε με το "touchsceer" παιζει μονο με το Remote Control και δεν ειναι ευκολα προσβασιμο.

3β. Υπαρχουν οθονες που εχουν το Ναβι Βοξ σε στιλ κασσετας νομίζω οτι αυτα ειναι η καλύτερη λυση, με το μειονέκτημα βέβαια της κινούμενης οθονης.

ΥΓ Οι κινεζοι ουσιαστικα εχουν κανει την ζημια στην αγορα, γιατι με ενα σκατο τα εχουν ολα μεσα και απο εμφανιση τα σπαει. 1000 χρονια μπροστα απο εργοστασια κολοσους. Τι να λεμε τωρα ΒΤ, TVB-T, WiFi(τώρα πια), Analog TV. και ολα αυτα με 400 ευρω, απορώ δλδ πως μια Alpine μια Pioneer δεν μπορουν να κανουν μια τετοια κινηση κριμα. Αν δεν υπήρχαν τα κινεζικα θα επαιρνα το Ζενεκ τωρα ομως δεν παιρνω τιποτα θα μείνω με το 300αρι και το φορητό μου Ναβι. Εξ αλλου προβλημα ηχου δεν εχω γιατι εχω αλλαξει ηχεια και εχω βαλει ενισχυτη!, μονο το Ναβι και το ΒΤ με ενδιεφερε αλλα δεν δινω 1200-1500 ευρω για ενα κλειδωμένο Ναβι. ......αυτά

Αυτο πως σου φενεται? http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=272332 .Οταν λες κλειδωμενο ναβι τι εννοεις?υπαρχει πειρπτωση να το παρω και να μην λειτουργει το gps?sorry αν ρωταω βλακεια

Edited by Andreas tsi
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως σου φενεται? http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=272332 .Οταν λες κλειδωμενο ναβι τι εννοεις?υπαρχει πειρπτωση να το παρω και να μην λειτουργει το gps?sorry αν ρωταω βλακεια

ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΩ ΝΑΒΙ εχει αυτο το μηχάνημα που δεν μπορείς να αλλάξεις το Ναβι να βαλεις άλλο να το ενημερώσεις χωρίς να εμπλακεί η εταιρεία κλπ.

Αυτο που αναφέρεις ειναι το Ζενεκ το 2000 με το Ναβι μποξ

http://www.zenec.com/de/produkte/ego/volkswagen-seat/ze-mc2000/

Link to comment
Share on other sites

thanks :nea:

εγω παντως πηγα σημερα και εκλεισα οθονη! γιατι δεν βαζεις μια οθονη και εσυ αντι να παιδευεσε με τα εργοστασιακα.. δεν λεω ειναι πολυ ωραια αλλα αν θες εργοστασιακο και καλο και να εισαι και μεσα στην εγγυηση δεν μπορεις να αποφυγεις την αντιπροσωπεια.. και εκτος αυτου στην αντιπροσωπεια ζητανε ενα σωρο λεφτα.. παντως οι τυποι ειναι γελοιοι.. πιο απλη πηγη απο την rcd 510 δεν υπαρχει και ζητανε 1200.. αλλα ειναι ωραια πηγη και ειχα φαει και εγω κολημα.. δες αυτην που παρηγγειλα και γενικα ψαξτο λιγο μηπως βαλεις κατι αλλο με περισσοτερες δυνατοτητες.. :nea:

Εγω εχω βαλει απο περυσι την 5022 (ειναι ιδια με την 5024) και ειναι αψογη απο πασης αποψεως. Τρομερη αποδοση σε καθε επιπεδο, καμμια σχεση με οτιδηποτε κινεζικο, συνεργαζεται και με navibox απο την οθονη χωρις τηλεκοντρολ. Εγω απλως δεν εβαλα γιατι εχω destinator 3d εξωτερικη μοναδα.Υπαρχει ομως πλεον απ'οτι εχω δει και αυτο το

Kenwood πιο κατω το οποιο κανει περιττα τα οποια αλλα, απο κινεζικα μεχρι τα καλυτερα κινεζικα Zenec. Βεβαια η πλοηγηση δεν ειναι destinator αλλα απ'οτι φαινεται πρεπει να ειναι πολυ καλη.

Το κοστος δεν ειναι μικρο αλλα το παιρνεις και τερμα ολα τα αλλα.

Με τα rcd/rns καμμια επαφη, ειδικα σε θεμα αποδοσης οπου τα εργοστασιακα ειναι σχεδον ανυπαρκτα.

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9243

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει απο περυσι την 5022 (ειναι ιδια με την 5024) και ειναι αψογη απο πασης αποψεως. Τρομερη αποδοση σε καθε επιπεδο, καμμια σχεση με οτιδηποτε κινεζικο, συνεργαζεται και με navibox απο την οθονη χωρις τηλεκοντρολ. Εγω απλως δεν εβαλα γιατι εχω destinator 3d εξωτερικη μοναδα.Υπαρχει ομως πλεον απ'οτι εχω δει και αυτο το

Kenwood πιο κατω το οποιο κανει περιττα τα οποια αλλα, απο κινεζικα μεχρι τα καλυτερα κινεζικα Zenec. Βεβαια η πλοηγηση δεν ειναι destinator αλλα απ'οτι φαινεται πρεπει να ειναι πολυ καλη.

Το κοστος δεν ειναι μικρο αλλα το παιρνεις και τερμα ολα τα αλλα.

Με τα rcd/rns καμμια επαφη, ειδικα σε θεμα αποδοσης οπου τα εργοστασιακα ειναι σχεδον ανυπαρκτα.

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9243

εε ακριβως ιδιες ειναι δεν αλλαζει κατι.. τι 5022 τι 5024.. την εβαλα και εγω σημερα λοιπον και οσο την πειραζα εμεινα απολυτα ικανοποιημενος 700 ευρω μαζι με τοποθετηση + τα γνωστα παρελκομενα (πλαισια, μπριζα ηχειων, μπριζα κεραιας).. μεγια μου!!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να μικρυνω την εικονα οποτε συγγνωμη αν σας βγουν τα ματια..

Κατ' αρχας μεγειες

Τωρα να κανω καμια 10αρια ερωτησεις

Ποσα εδωσες? δεν εχει ναβι απο οτι καταλαβα, ΒΤ εχει, με το τιμονι συνεργαζετε, το χρώμα της ειναι πράσινο? αρα δεν ταιριάζει με τα Golf ....αυτα απο μένα :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας μεγειες

Τωρα να κανω καμια 10αρια ερωτησεις

Ποσα εδωσες? δεν εχει ναβι απο οτι καταλαβα, ΒΤ εχει, με το τιμονι συνεργαζετε, το χρώμα της ειναι πράσινο? αρα δεν ταιριάζει με τα Golf ....αυτα απο μένα :D

ευχαριστω!

λοιπον.. ναβι δεν εχει αλλα μπορεις να βαλεις συμβατο.. λεω να το ψαξω λιγο και να το δοκιμασω μετα το πασχα οποτε θα εχω νεα τοτε.. bluetooth εχει και το χρωμα της ειναι μαυρο γυαλιστερο και μαυρο ματ.. οσον αφορα για το αν συνεργαζεται με το τιμονι νομιζω γινεται αλλα δεν θα στο προτεινα.. εδωσα 630 ευρω για την πηγη και 70 ευρω για τα περαστικα και για τα παρελκομενα οπως γραφω πιο πανω αναλυτικα!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας μεγειες

Τωρα να κανω καμια 10αρια ερωτησεις

Ποσα εδωσες? δεν εχει ναβι απο οτι καταλαβα, ΒΤ εχει, με το τιμονι συνεργαζετε, το χρώμα της ειναι πράσινο? αρα δεν ταιριάζει με τα Golf ....αυτα απο μένα :)

Δεν ειναι πρασινο ειναι το μπλε του Golf αλλα ενα τονο πιο ανοικτο.

Για ναβι μπορεισ να βαλεις navibox και συνεργαζεται με την οθονη αφης, αλλα το εχουν ακομα πολυ τσιμπημενο (400-500 ευρω νομιζω αν και δεν εχω δει εδω και αρκετο καιρο).

Link to comment
Share on other sites

εε ακριβως ιδιες ειναι δεν αλλαζει κατι.. τι 5022 τι 5024.. την εβαλα και εγω σημερα λοιπον και οσο την πειραζα εμεινα απολυτα ικανοποιημενος 700 ευρω μαζι με τοποθετηση + τα γνωστα παρελκομενα (πλαισια, μπριζα ηχειων, μπριζα κεραιας).. μεγια μου!!

Με γεια σου.

Εσενα εχει το bt ενσωματωμενο. Στο δικο μου πηρα το εξωτερικο της Kenwood (ηταν πακετο). Εγω τα πηρα απο Αγγλια περυσι μαζι με ανταπτορες για τιμονι/κεραια κλπ κομπλε δηλ για εγκατασταση ( το παιδι που τα εβαλε ομως κατα λαθος δεν ειδε οτι ειχα δικη μου κεραια και ετσι εβαλε δικη του και χρεωθηκα) και ολα μαζι αν θυμαμαι καλα μου πηγαν κανα 550αρι (ηταν προσφορα τοτε).

Το μονο θεμα ηταν οτι η ληψη στο ραδιο, το ηξερα ομως, δεν ειναι οπως στο rcd το οποιο ειχε δυο δεκτες. Τι ναγινει ομως αποζημιωνομαι με το παραπανω απο τα υπολοιπα. Εχει και εξοδο με καλωδιο για usb που την εχω βαλει πολυ ωραια και δεν φαινεται πανω απο το τασακι.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια σου.

Εσενα εχει το bt ενσωματωμενο. Στο δικο μου πηρα το εξωτερικο της Kenwood (ηταν πακετο). Εγω τα πηρα απο Αγγλια περυσι μαζι με ανταπτορες για τιμονι/κεραια κλπ κομπλε δηλ για εγκατασταση ( το παιδι που τα εβαλε ομως κατα λαθος δεν ειδε οτι ειχα δικη μου κεραια και ετσι εβαλε δικη του και χρεωθηκα) και ολα μαζι αν θυμαμαι καλα μου πηγαν κανα 550αρι (ηταν προσφορα τοτε).

Το μονο θεμα ηταν οτι η ληψη στο ραδιο, το ηξερα ομως, δεν ειναι οπως στο rcd το οποιο ειχε δυο δεκτες. Τι ναγινει ομως αποζημιωνομαι με το παραπανω απο τα υπολοιπα. Εχει και εξοδο με καλωδιο για usb που την εχω βαλει πολυ ωραια και δεν φαινεται πανω απο το τασακι.

ευχαριστω :) ναι ενσωματομενο ειναι αλλα γενικα δεν υπαρχουν πολλες διαφορες μεταξυ τους.. πανω απο το τασακι πως το εβγαλες?? ;):baby: ανοιξες καμια τρυπα? καλη πατεντα πρεπει να ειναι.. εγω το εβγαλα στο ντουλαπακι..

Edited by Rizaks
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το περασε το παιδι απο ενα πλαστικο που εχει απο κατω. Τωρα κατι εκανε αλλα δεν θυμαμαι (αν ανοιξε τρυπα) παντως και να ανοιξε δεν φαινεται τιποτα και ειναι πολυ εξυπηρετικο.

Αυτο που δεν εκανε ομως και με χαλασε λιγο ειναι οτι δεν το εφερε προσωπο με την μασκα (ειναι λιγο πιο μεσα)οπως στο δικο σου και μαλιστα οταν επεμενα οτι το εχω δει αλλου ετσι μου ελεγε οτι δεν γινεται για θεμα σταθεροτητας κλπ. Στο δικο σου σου ειπαν τιποτα σχετικο? Εμενα μου φανηκε καπως, αλλα επειδη τα παιδια τα ξερω καιρο και κανουν πολυ καλη δουλεια εμπιστευθηκα τη γνωμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το περασε το παιδι απο ενα πλαστικο που εχει απο κατω. Τωρα κατι εκανε αλλα δεν θυμαμαι (αν ανοιξε τρυπα) παντως και να ανοιξε δεν φαινεται τιποτα και ειναι πολυ εξυπηρετικο.

Αυτο που δεν εκανε ομως και με χαλασε λιγο ειναι οτι δεν το εφερε προσωπο με την μασκα (ειναι λιγο πιο μεσα)οπως στο δικο σου και μαλιστα οταν επεμενα οτι το εχω δει αλλου ετσι μου ελεγε οτι δεν γινεται για θεμα σταθεροτητας κλπ. Στο δικο σου σου ειπαν τιποτα σχετικο? Εμενα μου φανηκε καπως, αλλα επειδη τα παιδια τα ξερω καιρο και κανουν πολυ καλη δουλεια εμπιστευθηκα τη γνωμη τους.

βασικα στην φωτογραφια φαινεται οτι ειναι λιγο πιο μεσα γιατι δεν ειχαμε κουμπωσει καλα τα πλαστικα οταν εβγαλα την φωτογραφια.. τωρα ομως ειναι ακριβως φατσα.. οταν το βαλαμε την πρωτη φορα παραγγειλαμε και το πλαισιο και οντως ηταν πιο μεσα.. αλλα! βαλαμε ταινια διπλης οψεως στην λαμαρινα της συσκευης (το μεταλλικο πλαισιο στηριξης) σε ολες τις πλευρες και εκατσε γαντι με το πλαστικο πλαισιο για αυτο και ειναι φατσα.. λογικα σε σενα δεν βαλανε ταινια διπλης οψεως και μπηκε πιο μεσα η οθονη αλλα και παλι στηριζετε σωστα και σε σενα απλα μπαινει λιγο πιο μεσα.. τωρα αν βαλανε και σε σενα ταινια και παλι μπηκε πιο μεσα δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε.. :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα στην φωτογραφια φαινεται οτι ειναι λιγο πιο μεσα γιατι δεν ειχαμε κουμπωσει καλα τα πλαστικα οταν εβγαλα την φωτογραφια.. τωρα ομως ειναι ακριβως φατσα.. οταν το βαλαμε την πρωτη φορα παραγγειλαμε και το πλαισιο και οντως ηταν πιο μεσα.. αλλα! βαλαμε ταινια διπλης οψεως στην λαμαρινα της συσκευης (το μεταλλικο πλαισιο στηριξης) σε ολες τις πλευρες και εκατσε γαντι με το πλαστικο πλαισιο για αυτο και ειναι φατσα.. λογικα σε σενα δεν βαλανε ταινια διπλης οψεως και μπηκε πιο μεσα η οθονη αλλα και παλι στηριζετε σωστα και σε σενα απλα μπαινει λιγο πιο μεσα.. τωρα αν βαλανε και σε σενα ταινια και παλι μπηκε πιο μεσα δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε.. :)

Πλακα πλακα παει και αυτο το θεμα το διαλύσαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι συμβαινει παντα!!

Κακως ομως γιατι τελικά ολα τα θέματα ειναι ιδια και για αυτο ευθύνεται η ομάδα συντονισμού. Εγω που παρακολουθώ ολα τα θεματα γυρω απο τον ηχο, βλέπω οτι εχουν γινει όλα .....μουτι.

Οπως ειχα πει και παλιά αμπελοφιλοσοφίες ουσια καμια.

Link to comment
Share on other sites

τι γνώμη έχετε γι' αυτό??? : http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9214

μου φαίνεται για καλή λύση, αν κάποιος δε θέλει να δώσει τόσα χρήματα όσα κανει αυτό: http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=357568

Link to comment
Share on other sites

τι γνώμη έχετε γι' αυτό??? : http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9214

μου φαίνεται για καλή λύση, αν κάποιος δε θέλει να δώσει τόσα χρήματα όσα κανει αυτό: http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=357568

Ρε φιλε σορρυ κιολας αλλα το θεμα εδω ειναι αλλο. Υπαρχουν 3000 κινεζικα τι πρεπει να κανουμε 3000 ποστ!!!

balto edo

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20306&st=300

Link to comment
Share on other sites

sorry αν αυτό που ανέφερα είναι offtopic... απλά κάνετε μια συζήτηση για aftermarket "αντικαταστάτες" των εργοστασιακών πηγών και είπα να δειξω στο φίλο που ενδιαφέρεται, 2 επιλογές.... ούτε είπα οτι είναι οι καλύτερες προτάσεις, ούτε τίποτα. πάντα φιλικά και με πρόθεση να βοηθήσω, μιας που ψάχνω και εγώ το θέμα.

Edited by gregmech
Link to comment
Share on other sites

sorry αν αυτό που ανέφερα είναι offtopic... απλά κάνετε μια συζήτηση για aftermarket "αντικαταστάτες" των εργοστασιακών πηγών και είπα να δειξω στο φίλο που ενδιαφέρεται, 2 επιλογές.... ούτε είπα οτι είναι οι καλύτερες προτάσεις, ούτε τίποτα. πάντα φιλικά και με πρόθεση να βοηθήσω, μιας που ψάχνω και εγώ το θέμα.

Δεν κανουμε συζητηση για αντικατάσταση των εργοστασιακών αλλα ΓΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚA. Τα δυο μηχανήματά για τα οποια ανοίχτηκε το θεμα "Rcd-Rns" ειναι και τα δυο εργοστασιακά και μπορείς να παραγγείλεις το αυτοκίνητο σου με ενα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/6718986/

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το παραπάνω

Να προχωρήσω στη αγορά του, πρέπει να προσέξω κάτι κατα την παραλαβή του?

Link to comment
Share on other sites

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/6718986/

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το παραπάνω

Να προχωρήσω στη αγορά του, πρέπει να προσέξω κάτι κατα την παραλαβή του?

Αν δεν κανω λαθος , Delphi = απο κίνα , δεν εχει rds , το ίδιο έχω πάρει απο κίνα 2 χρόνια πριν με τα μεταφορικά 100€

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.