Jump to content
chryssoula

Polo 1.2 Tsi

Recommended Posts

Καλημερα παίδες!

προχθές παρέλαβα το νεο polo 1.2 tsi και μόλις το ξεκίνησα διαπίστωσα εναν περίεργο ήχο απο τη μηχανη

που ακουγόνταν σαν ενα μικρό τρίξιμο μόλις πατούζα το γκάζι

(σαν να έχεις κλειδιά ή κερματα και να χτυπαν ενω κινείται το αυτοκίνητο)

ο ήχος ήταν ανεπαισθητος μεν αλλά επεστρεψα πίσω μήπως είναι κατι.

Το περπάτησα λίγο με τον τεχνικό της αντιπροσωπείας και μου είπε ότι είναι φυσιολογικός ο θόρυβος και είναι

απο το τούρμπο

εχω οδηγήσει και παλαιότερα τουρμπισιο αυτοκίνητο άλλης μάρκας και εντελώς άλλης τεχνολογίας όμως

δεν ακουγόταν έτσι.

επίσης μου είπαν ότι επειδή είναι καινουργιο μπορεί να ακούγονται κάποιοι ήχοι τέτοιου τύπου

εχετε παρατηρησει κάτι αντίστοιχο???

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει αναφερθεί ότι υπάρχει ένας τέτοιος ήχος, ο κινητήρας ακούγεται "κάπως" μέχρι να αναπτύξει τις σωστές ανοχές από το στρώσιμο. Βέβαια δεν το έχουν αναφέρει όλοι οι κάτοχοι TSI μέχρι στιγμής, όμως και από την άλλη δεν είναι όλοι οι νέοι κάτοχοι TSI μέλη του club για να έχουμε μεγαλύτερο δείγμα.

Αν παρόλα αυτά επιμείνει και μετά τα 2.000 - 3.000km τότε θα χρειαστείς μία επίσκεψη στάνταρ να δεις αν υπάρχει θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το καταλαβαίνω, που δεν έχω εμπειρία από αυτά. Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Χάνεται μόλις ξεπεράσει τις 1500 στρ.

(Ένας παρόμοιος ήχος ακουγόταν στο παλιό μας αμάξι που είχε λιώσει ο αισθητήρας λάμδα και είχε σκάσει μέσα στον καταλύτη υπόλειμμα του :D)

edit: Υπάρχει περίπτωση να είναι πειράκια από ποιότητα βενζίνης; Βασικά ακούγεται σαν αλυσίδα.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαλαρα....πηγα για τα λαδια του στρωσιματος για αλλαγη...δεν με αφησαν να τα αλλαξω...χαχαχα....με τα λεφτα στο χερι πηγα...τελοσπαντων αυτο ειναι αλλο θεμα...ρωτησα για το τρεμουλο που κανει...το κανει οταν ειναι κρυο.....ρωτησα για τον ηχο που κανει...το κανει οταν ξεπερνας για πρωτη φορα απο σβησμενο τις 1500 στροφες....τεσταρε το...ζεστανε το κανονικα...κανε την βολτα συ..σβηστο σε καποια φαση κ μετα για το πρωτο ξεπερασμα θα κανει τον ιδιο ηχο σαν να ανοιγει βαλβιδα καπακι καπως ετσι απο μπροστα απο τον οδηγο...εκει δεν ειναι κ το turbo..???

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το καταλαβαίνω, που δεν έχω εμπειρία από αυτά. Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Χάνεται μόλις ξεπεράσει τις 1500 στρ.

(Ένας παρόμοιος ήχος ακουγόταν στο παλιό μας αμάξι που είχε λιώσει ο αισθητήρας λάμδα και είχε σκάσει μέσα στον καταλύτη υπόλειμμα του ;))

edit: Υπάρχει περίπτωση να είναι πειράκια από ποιότητα βενζίνης; Βασικά ακούγεται σαν αλυσίδα.

τετοια να μου λες!!!

ακόμη δε το πηρα,,, knife.gif

απο τη βενζίνη δε νομίζω ακόμη δεν ειχα φτασει στο βενζινάδικο΄,,,,

αν ήταν απο αυτη που ειχε μεσα ...τί να πω...???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαλαρα....πηγα για τα λαδια του στρωσιματος για αλλαγη...δεν με αφησαν να τα αλλαξω...χαχαχα....με τα λεφτα στο χερι πηγα...τελοσπαντων αυτο ειναι αλλο θεμα...ρωτησα για το τρεμουλο που κανει...το κανει οταν ειναι κρυο.....ρωτησα για τον ηχο που κανει...το κανει οταν ξεπερνας για πρωτη φορα απο σβησμενο τις 1500 στροφες....τεσταρε το...ζεστανε το κανονικα...κανε την βολτα συ..σβηστο σε καποια φαση κ μετα για το πρωτο ξεπερασμα θα κανει τον ιδιο ηχο σαν να ανοιγει βαλβιδα καπακι καπως ετσι απο μπροστα απο τον οδηγο...εκει δεν ειναι κ το turbo..???

Off Topic

Δλδ πήγες δικά σου λάδια για αλλαγή και δεν σε άφησαν να τα αλλάξεις????Γιατί το έκαναν αυτό???Τους ρώτησες???
Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα χιλιόμετρα πήγες να του αλλάξεις λάδια; Αν ήταν λίγα ακολούθησες αυτή τη μέθοδο (διάβασε από εκεί που λέει Η "ανορθόδοξη" τεχνική: το στρώσιμο της μιας ώρας και κάτω) στρωσίματος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαλαρα....πηγα για τα λαδια του στρωσιματος για αλλαγη...δεν με αφησαν να τα αλλαξω...χαχαχα....με τα λεφτα στο χερι πηγα...τελοσπαντων αυτο ειναι αλλο θεμα...ρωτησα για το τρεμουλο που κανει...το κανει οταν ειναι κρυο.....ρωτησα για τον ηχο που κανει...το κανει οταν ξεπερνας για πρωτη φορα απο σβησμενο τις 1500 στροφες....τεσταρε το...ζεστανε το κανονικα...κανε την βολτα συ..σβηστο σε καποια φαση κ μετα για το πρωτο ξεπερασμα θα κανει τον ιδιο ηχο σαν να ανοιγει βαλβιδα καπακι καπως ετσι απο μπροστα απο τον οδηγο...εκει δεν ειναι κ το turbo..???

Νομίζω είμαστε οκ, απλά μας καίνε τα $$ που δώσαμε. Το άκουσα και εγώ με έναν φίλο μου που έχει φτάσει το corolla του 340hp και γέλαγε. Όλα normal. Χαλαρό οδήγημα για 15 λεπτά αφού φύγουμε από το σπίτι, 15 λεπτά τίγκα χαλαρό οδήγημα πριν φτάσουμε σπίτι χωρίς γκαζάκι κατηφόρες και τέτοια για να χαλαρώνει ο 1.2 κινητηράκος κανονικά, service ότι λέει ο manufacturer, όσο γίνεται καλή βενζίνη και όλα οκ, προσευχή και απόλαυση. Μεγειές σε όλους.

τετοια να μου λες!!!

ακόμη δε το πηρα,,, knife.gif

απο τη βενζίνη δε νομίζω ακόμη δεν ειχα φτασει στο βενζινάδικο΄,,,,

αν ήταν απο αυτη που ειχε μεσα ...τί να πω...???

Είσαι κομπλεέεεεε... να περιγράψω τον ήχο είπα απλά, καμία σχέση με τον δικό μας!

Στα πόσα χιλιόμετρα πήγες να του αλλάξεις λάδια; Αν ήταν λίγα ακολούθησες αυτή τη μέθοδο (διάβασε από εκεί που λέει Η "ανορθόδοξη" τεχνική: το στρώσιμο της μιας ώρας και κάτω) στρωσίματος;

ΧΑχαχα... απλά επικό post. Έχει δίκιο για την αλλαγή λαδιών μετά το στρώσιμο (το άρθρο, άσχετα αν δεν μας τα αλλάζουν από την εταιρία), αλλά η τεχνική αυτή πρέπει να είναι απάτη.

Παίδες χτες έπιασα τα 1000km (αν είχα χρόνο θα είχα χτυπήσει έναν Έβρο και πίσω για 2Κ φεύγοντας από την VW αλλά τέσ.πα.) και μαζί με το στρώσιμο για προσαρμογή, διαπίστωσα ότι το αυτοκίνητο είναι πολύ καλό... Εύχομαι να μη αρμέξει την τσέπη μας στον μέλλον, αν και φαντάζομαι αν πάει κάποιος by the book, όλα θα είναι οκ.

Cheers

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα χιλιόμετρα πήγες να του αλλάξεις λάδια; Αν ήταν λίγα ακολούθησες αυτή τη μέθοδο (διάβασε από εκεί που λέει Η "ανορθόδοξη" τεχνική: το στρώσιμο της μιας ώρας και κάτω) στρωσίματος;

οδηγουσα εως τα 1500 χιλιομετρα χαλαρα εως 3000 μαξ 3500 στροφες....επειδη ελεγαν για ρινισματα κ τετοια ειπα να τα αλλαξω στα 1500 χιλιομετρα...δεν πηγα με δικα μου λαδια...με τα λεφτα στο χερι ειπα οτι πηγα..με διαθεση να τα αλλαξω...αυτο.. αλλα μου ειπαν εκει τα παιδια οτι δεν υπαρχει κανενας λογοσ να πεταξω 100 ευρω ετσι...

αυτα..

Link to comment
Share on other sites

τετοια να μου λες!!!

ακόμη δε το πηρα,,, knife.gif

απο τη βενζίνη δε νομίζω ακόμη δεν ειχα φτασει στο βενζινάδικο΄,,,,

αν ήταν απο αυτη που ειχε μεσα ...τί να πω...???

μην τρελενεσαι ειπαμε τι ειναι...απολυτα φυσικος ηχος ....ΟΧΙ επειδη ειναι καινουργιο....ΕΠΕΙΔΗ ειναι κρυο...φαντασου το σαν να το βαζεις μπροστα το πρωι και οπως ανοιγεισ την πορτα να μπεισ μεσα ετσι ανοιγει κ καποια βαλδιδα "πορτα" μπροστα...καπως ετσι...

δλδ παντα θα το κανει οταν το βαζεις μπροστα και περνας για πρωτη φορα τις 1500 στροφες...νοτια μενεισ??λευκο ειναι το μωρο σου??

Link to comment
Share on other sites

istioploos η αλήθεια είναι ότι σταματάει ο θόρυβος μετα απο λίγο

δεν μενω νότια και είναι κόκκινο!

Καλορίζικα τα polakia σας .. μην ανησυχείτε για τον θόρυβο είναι οι ανοχές των εμβολών , το εργοστάσιο δίνει 0,9 ανοχή και μετά τους 60 βαθμούς θερμοκρασίας ο θόρυβος εξαφανίζεται ,,

Έχω κάνει σεμινάρια για τους συγκεκριμένους κινητήρες λόγω επαγγέλματος ,,

Να προσέξετε την υπερτροφία μετά το στρώσιμο , δεν αντέχουν τα σημεία τριβείς χρονισμού !! δηλαδή σφήνα στρόφαλου που είναι μαζί με γρανάζι ..

Και γενικά αλλαγή λαδιών σε κάθε 10,000 μαζί με φίλτρο ,

I starting with polo ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παίδες!

προχθές παρέλαβα το νεο polo 1.2 tsi και μόλις το ξεκίνησα διαπίστωσα εναν περίεργο ήχο απο τη μηχανη

που ακουγόνταν σαν ενα μικρό τρίξιμο μόλις πατούζα το γκάζι

(σαν να έχεις κλειδιά ή κερματα και να χτυπαν ενω κινείται το αυτοκίνητο)

ο ήχος ήταν ανεπαισθητος μεν αλλά επεστρεψα πίσω μήπως είναι κατι.

Το περπάτησα λίγο με τον τεχνικό της αντιπροσωπείας και μου είπε ότι είναι φυσιολογικός ο θόρυβος και είναι

απο το τούρμπο

εχω οδηγήσει και παλαιότερα τουρμπισιο αυτοκίνητο άλλης μάρκας και εντελώς άλλης τεχνολογίας όμως

δεν ακουγόταν έτσι.

επίσης μου είπαν ότι επειδή είναι καινουργιο μπορεί να ακούγονται κάποιοι ήχοι τέτοιου τύπου

εχετε παρατηρησει κάτι αντίστοιχο???

λοιπόν πριν 2 βδομάδες πήρα k εγώ το polo 1.2 τσι k έχω k εγώ τους ιδιους ηχους.. κάτι σαν μέταλλα η κέρματα η κάτι τέτοιο.. πρέπει να είναι φυσιολογικό...

ρώτησα στην mtm για το πρώτο που θα βγει.. σε 1 βδομάδα θα είναι στην παραγωγή.. θα πηγαίνει 142hp το αμάξι . όταν μάθω περισσότερα θα σας ενημερώσω.... :thumbsup:

<<Απαγορευεται η χρηση αλλων χαρακτηρων(greeklish) πλην των ελληνικων>>

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό θα ήταν να το αφήνετε να ζεσταθεί το αμαξάκι σας 2-3 λεπτά διότι είναι τουρμπάτο. Οι ήχοι αυτοί ακούγονται σε όλα τα Polo και μειώνονται με την άνοδο της θερμοκρασίας του κινητήρα! Καλό κάνει σίγουρα. Επίσης καλό θα ήταν να το αφήσετε 2-3 λεπτά πριν το σβήσετε να πέσουν οι πιέσεις των λαδιών. ¶ντε καλοτάξιδα σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

και εγω τον ιδιο ηχο ακουω μονο οταν ειναι κρυο! μετα την βολτα δεν ακουγεται... φυσικα να το αφηνετε εστω 1 λεπτακι να ζεσταθει και αλλο 1 μετα να κρυωσει. Εφτασα 1600 χιλ και ελεγα να παω για λαδια... τι να κανω τελικα? και κατι αλλο, στο βιλβιαρακι δεν μου λεει κωδικους λαδιων... λεει δεν ηταν γνωστα οταν τυπωθηκε....

Link to comment
Share on other sites

και εγω τον ιδιο ηχο ακουω μονο οταν ειναι κρυο! μετα την βολτα δεν ακουγεται... φυσικα να το αφηνετε εστω 1 λεπτακι να ζεσταθει και αλλο 1 μετα να κρυωσει. Εφτασα 1600 χιλ και ελεγα να παω για λαδια... τι να κανω τελικα? και κατι αλλο, στο βιλβιαρακι δεν μου λεει κωδικους λαδιων... λεει δεν ηταν γνωστα οταν τυπωθηκε....

kalotaksido αν δεν στα ειπα...εχω γραψει οτι το πηγα για λαδια στα ιδια χιλιομετρα με σενα κ μου αρεσε η πολιτικη της VW που δεν μου τα αρπαξε κ μου ειπα να το παω στα 7500 για ελεγχο κ αλλαγη τοτε αν θελω...δεν μου τα αρπαξαν επειδη το πηγα στα 1500 χιλιομετρα..αυτα απο μενα...τελικα ΔΕΝ τα αλλαξα οπως λενε διαφορα στα φορουμ γιατι ο μηχανικος εκει μου αλλαξε γνωμη με οσα μου ειπε...οποτε...στα 7500 για ελεγχο κ τοτε αλλαγη..

Link to comment
Share on other sites

τελικα ΔΕΝ τα αλλαξα οπως λενε διαφορα στα φορουμ γιατι ο μηχανικος εκει μου αλλαξε γνωμη με οσα μου ειπε...οποτε...στα 7500 για ελεγχο κ τοτε αλλαγη..

Αναλόγως το στρώσιμο που κάνεις... Εφόσον έκανες το στρώσιμο που σου είπανε από την αντιπροσωπεία τότε άλλαξε τα με βάση τις οδηγίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους και congrats για το site και forum!!!

Είμαι καινούριο μέλος της παρέας vwclub.gr και πρόσφατα απόκτησα και εγώ το μωρό μου(530km έχω γράψει προς το παρόν), Polo 1.2 TSI 5d Highline Black Pearl!

Ανούσιο να αρχίζω να λέω για το τι απίστευτο αντικείμενο οδήγησης επρόκειτο(στην κατηγορία του πάντα), με ποιότητα κατασκευής απο την κορυφή ως τα νύχια!

Εδω και 6 χρόνια συνηθισμένος σε ενα Yaris 1.3 καταλαβαίνετε πως μου φαίνεται το Polo!

Πιο πολύ να πώ ενα γειά ήθελα και επίσης να προσθέσω πως προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει αυτό τον ήχο που προαναφέρουν οι φίλοι πιο πάνω.

Ίσως να οφείλεται στο ότι όταν το βάζω μπρόστα αφήνω τη μηχανή κανα λεπτάκι να δουλέψει πριν ξεκινήσω. Το ίδιο και όταν το παρκάρω πριν το σβήσω.

Έχω και εγώ πολλές απορίες αλλά σιγά σιγά σε καινούρια posts.

Καλοτάξιδο σε όλους αγόρια και κορίτσια!!

Edited by Arthas
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και το είδα στην αντιπροσωπεία και γούσταρα τρελά! Το τσέκαρα από εδώ και από κει για κάνα 20λέπτο και αφού είδα ότι όλα είναι μια χαρά έσκασα και τα υπόλοιπα και τώρα από βδομάδας θα είναι στα χέρια μου... Ανυπομονώ λέμε!!! :thumbsup::thumbsup::drinks:

Link to comment
Share on other sites

¶ιντε μεγειές και καλοτάξιδο. Δε θα σε απογοητεύσει σίγουρα. Αστέρι μες στην πόλη είτε θες να πας τάπα είτε αργά, ξεκούραστο και άνετο και στην εθνική!

Link to comment
Share on other sites

Με γεια,με γεια σου arthas!!

κι εγω το αφηνω στο ρελαντί για΄λίγο πρίν το ξεκινησω και φυσικά αφου το σβησω!

έτσι για να έχουμε το tourbo μας για πάντα!!!

εμένα πάντως στάματησε να ακούγεται

άντε και καλοτάξιδο!!!!!!!!!!!

και να ξέρεις ,,,μεγάλη οικονομία στα κάυσιμα η 6η ταχύτητα,,,

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2.500 / 3.000 που ανοίγουν οι πύλες της κολάσεως + το 1.5(++)ευρώ το λίτρο = είναι μαχαιριά κάθε φορά κάθε μέτρο που κάνει το αμάξι :p:P

Κοιτάξτε το trip computer που λέει για μέση κατανάλωση :nea: Τι σκορ έχετε επιτύχει; :p (εγώ το χω φτάσει στο 5.5 l/100km) ακολουθώντας τις αλλαγές ταχυτήτων που προτείνει και ανεπαίσθητο ακούμπημα γκαζάκι για να συντηρεί τα 120km/h. Νταξ δεν ήταν και τόσο τραγική ταχύτητα και μάλιστα κρατάει σταθερά το μέσο όρο στα 5.5 +-.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2.500 / 3.000 που ανοίγουν οι πύλες της κολάσεως + το 1.5(++)ευρώ το λίτρο = είναι μαχαιριά κάθε φορά κάθε μέτρο που κάνει το αμάξι :p:P

Κοιτάξτε το trip computer που λέει για μέση κατανάλωση :cry: Τι σκορ έχετε επιτύχει; :p (εγώ το χω φτάσει στο 5.5 l/100km) ακολουθώντας τις αλλαγές ταχυτήτων που προτείνει και ανεπαίσθητο ακούμπημα γκαζάκι για να συντηρεί τα 120km/h. Νταξ δεν ήταν και τόσο τραγική ταχύτητα και μάλιστα κρατάει σταθερά το μέσο όρο στα 5.5 +-.

Σκεψου οτι με το yaris εχω 3000 στροφες κ 105 χιλιομετρα,ενω εσυ (τουλαχιστον το DSG που ξερω αλλα κ το δικο σου περιπου ετσι ειναι) εχουν 140!!!!!!Τρελλη διαφορα,μπορεις να κινηθεις πιο γρηγορα με ιδια καταναλωση ή το ιδιο αργα με πολυ λιγοτερη! (απλα εχω το 5ταχυτο πριν το facelift)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.