Jump to content
Aggelos91

Polo Tsi 1,2 Με Dsg 7 Ή Χωρίς ?

Recommended Posts

Απο ποτε εχει η audi dsg?γιατι νομιζα πως εχει Stronic το οποιο αποσο ξερω δεν ειναι ακριβως το ιδιο με το dsg,αλλα λιγο πιο αργο,κ οτι τωρα θα το αντικαταστησουν..)?

ασχετο με το θεμα,αλλα θαθελα να ξερω γιατι οταν ψαχνεις να αγορασεις κ τετοιες διαφορες μετρανε..

κ επειδη με ενδιαφερει το Α1 που ερχεται,θελω ναχω μια εικονα..

Τα δύο κιβώτια είναι τα ίδια ακριβώς! Η εμπορική ονομασία αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο κιβώτια είναι τα ίδια ακριβώς! Η εμπορική ονομασία αλλάζει.

Ok, πασο,αλλα καπου τοχα διαβασει αυτο,οτι δλδ ειναι πιο παλιο το Stronic κ προκειται να το αναβαθμισει/αλλαξει,ομως δε παιρνω κ ορκο,μπορει να ηταν κατι αλλο κ να μπερδευομαι.θα το ψαξω καποια στιγμη αν κ δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχει ετοιμοπαράδοτο όπως το θέλω. Και μου είπε ότι όταν το κλείνει στο σύστημα της kosmocar χρεώνεται απευθείας για να το κλείσει 2000 ευρώ και αν δεν τα πληρώσω εγώ θα τα πληρώσει ο επιχειρηματίας και ότι δεν μπορεί να το κάνει. Εσείς ξέρετε κάτι μπορώ να το παλέψω να δώσω λιγότερα. Γιατί αν δώσω λιγότερα θα μπορέσω να το πάρω και γρηγορότερα. Επίσης ήθελα να ρωτήσω με μεγαλύτερες ζάντες έχουμε και μεγαλύτερη κατανάλωση?

Εγώ το έκλεισα τον περασμένο Δεκέμβριο (με παραγγελία) από την Autonet, το πήρα τον Μάρτιο.

Προκαταβολή έδωσα 1000 ¤.

Δεν ξέρω αν άλλαξε η πολιτική μετά από αυτά που έγιναν με τον Παζαρόπουλο.

Κάντε ένα τηλεφώνημα στην Kosmocar να μάθετε αν ισχύουν αυτά περί υποχρεωτικού 2χίλιαρου, ή αν απλά μαζεύουν ρευστό.

DSG & stronic είναι ένα και το αυτό, ή εμπορική ονομασία αλλάζει (για να νοιώθει ο πελάτης της Audi οτι είναι κάτι άλλο ...)

Και όποιος το θέλει να το πάρει με κλειστά μάτια.

και να ζητήσει οπωσδήποτε να έχει τα "αυτάκια" (paddles) αλλαγής ταχυτήτων πίσω από το τιμόνι.

Να το πάρει και όποιος ... δεν το θέλει.

Διότι όταν τύχει και οδηγήσει ένα τέτοιο, μετά θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το DSG λοιπον ειναι αυτοματο, αλλα εχει αυτακια για να αλλαζω κ μονος ταχυτητα οποτε θελω? Η ειναι τελειος αυτοματο??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το DSG λοιπον ειναι αυτοματο, αλλα εχει αυτακια για να αλλαζω κ μονος ταχυτητα οποτε θελω? Η ειναι τελειος αυτοματο??

Δεν υπάρχουν "αυτάκια" στο τιμόνι για το POLO.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το Σάββατο έκλεισα το αμάξι. Polo tsi 1.2 5θυρο dsg 7 μαύρο περλέ. Θα μου έρθει το πολύ μέχρι τα μέσα του Ιούνη. Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το Σάββατο έκλεισα το αμάξι. Polo tsi 1.2 5θυρο dsg 7 μαύρο περλέ. Θα μου έρθει το πολύ μέχρι τα μέσα του Ιούνη. Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για την βοήθεια σας.

Από που αν έχω καλό ρώτημα; και ποιά έκδοση ; Επίσης σου δωσε τπτ έξτρα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα μήπως μπορεί κάποιος (απο αυτούς που το έχουν με DSG) να μου πει πως είναι ο λεβιές του DSG στο Polo?

Το κουμπάκι το έχει μπροστά?

Αν έχετε φωτογραφία θα είναι ότι καλύτερο..

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα μήπως μπορεί κάποιος (απο αυτούς που το έχουν με DSG) να μου πει πως είναι ο λεβιές του DSG στο Polo?

Το κουμπάκι το έχει μπροστά?

Αν έχετε φωτογραφία θα είναι ότι καλύτερο..

Ευχαριστώ!!!

Κανείς ρε παιδία?

Για να βοηθήσω την κατάσταση..

Είναι όπως ο αριστερά ή ο δεξιά λεβιές της φωτογραφίας..

dsg2y.jpg

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και απο μενα νεο μελος ειμαι εδω και εχω και εγω τον ιδιο προβληματισμο γι αυτο θα ηθελα να σας ρωτησω ολους οπως και το παιδι που ανοιξε το θεμα τι παιζει με το dsg σε θεματα αξιοπιστιας,οπως επισης ειναι γρηγορο στις αλλαγες?Δεν εχω ξανα οδηγησει αυτοματο να σας πω.Το Polo θα ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο και να σας πω μενω Αθηνα.Επισης θελω να ρωτησω αν μπορω να βρω πουθενα τιμες προαιρετικου εξοπλισμου.Αυτα για αρχη

Edited by kopriniotis
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πώ εγώ κάτοχος polo tsi dsg 1 εβδομάδας.

Είναι απλά απίστευτο και οι αλλαγές γίνονται αστραπιαία ούτε που το καταλαβαίνεις.

Αν θές έχει και χειροκινητο mode manual για καλύτερη αίσθηση και sporτ mode για αλλαγές στον κόφτη αυτόματα όμως.

Πάρτο φίλε και θα με θυμηθείς. ¶σε που μέσα στην πόλη είσαι βασιλιάς. Το parking γίνεται διασκέδαση.

Link to comment
Share on other sites

Απο προγραμματα εκτος απο το sport εχει και για την πολη μεσα καποιο?Στις ποσες στροφες αλλαζει αυτο?Επισης αν ξερει κανεις να μου πει τι παιζει με τους χαρτες,ποιας εταιρειας ειναι και τι καλυψη εχουν

Link to comment
Share on other sites

Manual : 10,3 sec

DSG: 9,6 sec

Υπάρχει όμως ακόμη μια όψη του χειροκίνητου κιβωτίου ....

!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και απο μενα νεο μελος ειμαι εδω και εχω και εγω τον ιδιο προβληματισμο γι αυτο θα ηθελα να σας ρωτησω ολους οπως και το παιδι που ανοιξε το θεμα τι παιζει με το dsg σε θεματα αξιοπιστιας,οπως επισης ειναι γρηγορο στις αλλαγες?Δεν εχω ξανα οδηγησει αυτοματο να σας πω.Το Polo θα ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο και να σας πω μενω Αθηνα.Επισης θελω να ρωτησω αν μπορω να βρω πουθενα τιμες προαιρετικου εξοπλισμου.Αυτα για αρχη

Μόλις σήμερα παραλάβαμε το κόκκινο Polo tsi 1.2 confortline με dsg. Οπωσδηποτε σε γκαζια υστερει του Leon 1.8 tsi που αντικατεστησε αλλα αλλο 1800 και αλλο 1200 κυβικα. Τωρα αναφορικα με το dsg της vw, σε σχεση με το αντιστοιχο της bmw με το οποιο ειναι εφοδιασμενο το αλλο μας ιχ, ενα 335xi, εχω παρατηρησει οτι τεινει να ανεβαζει ταχυτητες πολυ γρηγορα, κατι που το φερνει σε μειονεκτικη θεση στα ανηφορα, ειδικα με ενα τοσο μικρο κινητηρα. Δεν ξερω, ισως να το συνηθισω αλλα αυτη ηταν η πρωτη μου εντυπωση. Παντως καμια σχεση με το χειροκινητο κιβωτιο, αλλη χαρη το αυτοματο. Παρα να πεταξεις τα εξτρα λεφτα για ζαντες αλουμινιου και δερματινο τιμονι και κουρουφεξαλα, καλυτερα να τα δωσεις για μια πιο οικονομικη εκδοση οπως το confortline αλλα να το παρεις αυτοματο. Το trendline ειναι οντως λιγο σπαρτιατικο σε εξτρα... Τωρα τα πολλα εξτρα σε ενα μικρο ιχ ειναι σπαταλη χρηματων, οσο επιθυμητα και να ειναι... 17,500 τελικη τιμη για το πολακι με αυτοματο ειναι αρκετα (εκδοση comfortline dsg σε κοκκινο). Παραπανω χρηματα σε βαζουν σε αλλη κλαση. Μην παρασυρεστε, το καθε εξτρα προσθετει στην τιμη αποκτησης αλλα οχι τοσο στην μεταπωληση.... Τα φωτα xenon, τα δερματινα σαλονια, το parctronic,η ηλιοροφη σε ενα ιχ προσθετουν ενα διψηφιο επι τοις εκατον στην τιμη αποκτησης ενος μικρου ιχ οποταν θα πρεπει σε καποια φαση να πρυτανεψει η λογικη. Στο κατω κατω αυτοκινητο αγοραζεις, οχι οικοπεδο ουτε σπιτι!!! Τελικη αναλυση, το 1.2 tsi dsg confortline αποτελει την χρυση τομη στα πλαισια της λογικης.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά σχεδόν τίποτε από αυτά που λες δεν ισχύουν... ¶λλη μεταπωλητική αξία έχει το πλαστικό από το δέρμα και άλλη η αλουμινένια ζάντα από τη ατσάλινη με τα τάσια. Επίσης άλλη μεταπωλητική αξία έχουν τα bucket καθίσματα από τα κανονικά του trendline και του comfortline. ¶λλη το climatronic από το climatic κι άλλη το RCD510 από το RCD210. Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά θα γίνω κουραστικός. Μη λέμε κι ότι θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδία?

Για να βοηθήσω την κατάσταση..

Είναι όπως ο αριστερά ή ο δεξιά λεβιές της φωτογραφίας..

dsg2y.jpg

Ενημερωτικά τα καινούρια Polo DSG έρχονται με λεβιέ όπως ο δεξιά.

Δηλαδή με το κουμπάκι στο μπροστά μέρος.

Όλα τα λεφτά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω και εγώ. Είναι πολύ πιο βολικό από το παλιό.

Μια συμβουλή σε όλους τους υποψηφίους κατόχους polo tsi. Πάρτε dsg να νειώσετε την διαφορά και αφήστε τις πολύ πλόυσιες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.