Jump to content
nikosmpl

Τελικη Polo 1.2 Tsi

Recommended Posts

Ισως ειναι νωρις αλλα δεν μπορω να το δοκιμασω σε μεγαλη ευθεια,κ εχω περιεργεια ποια να ειναι η τελικη του..

Τοχει δοκιμασει κανεις?με dsg ή απλο? Ποσο τοχετε φτασει?

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι νωρις αλλα δεν μπορω να το δοκιμασω σε μεγαλη ευθεια,κ εχω περιεργεια ποια να ειναι η τελικη του..

Τοχει δοκιμασει κανεις?με dsg ή απλο? Ποσο τοχετε φτασει?

188 με manual..δεν το πιεσα αλλο....ειχε να δωσει κιαλο πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Ποσες στροφες ειχες μεσα?εγω τοχω παει σχεδον 200 αλλα σε κατηφορικο σημειο επαρχιακου δρομου.η Διαφορα με το yaris μου που πιανει μεχρι 160 ειναι οτι το τουρμπο ταδωσε αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

210 (manual)

210 που?εθνικη?κατηφορικα?πες καμια λεπτομερεια γιατι μαρεσει να τελικιαζω που κ που κ θαθελα να ξερω τι πιανει το Polaki καθως ειναι το πιο πιθανο να καταληξω σε αυτο (αποτι το GTI Που θαναι ψιλοτσιμπημενο μαλλον)

Link to comment
Share on other sites

210 και οι στρόφαλοι μετά παραμάσχαλα... :D

Γιατί; Στο δικό μου (DSG) η εβδόμη με 3.000 σαλ. δίνει 143 χαω. Δηλαδή 47 χιλιομετρα κάθε χίλιες στροφές.

¶ρα τα 210 τα πιάνει με 4.500 στροφές....

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά πλάκα κάνω ρε παίδες... Πάντως πρέπει να δείτε το διάγραμμα της δυναμομέτρησης και θα δείτε ότι μετά τις 4500 στροφές αρχίζει να χάνει. Πάντως κι εγώ το πιστεύω ότι σε ελαφρώς κατηφορικό σημείο τα πιάνει τα 210, σε ευθεία δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Στο δικό μου (DSG) η εβδόμη με 3.000 σαλ. δίνει 143 χαω. Δηλαδή 47 χιλιομετρα κάθε χίλιες στροφές.

¶ρα τα 210 τα πιάνει με 4.500 στροφές....

Δηλαδή στις 6.000 στροφές βγάζει 300??!!!!!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

210 κατηφόρα ελαφρά και κάπου εκεί ζορίζει και ανεβάζει 1 km ανά ώρα. Επίσης όλα δουλεύουν στο full και κατάπιε όλη τη βενζίνη άκοπα σε εκείνο το άνοιγμα. :p

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι νωρις αλλα δεν μπορω να το δοκιμασω σε μεγαλη ευθεια,κ εχω περιεργεια ποια να ειναι η τελικη του..

Τοχει δοκιμασει κανεις?με dsg ή απλο? Ποσο τοχετε φτασει?

καλησπερα παιδες.... νιοθω τυχερος που εχω το 1200αρακι μου.... λυπον με 2500χιλ χιλιομετρα το ανοιξα οσο μπορουσα σταδιακα..... τελικη που εφτασα προσοπικα ηταν 195 σε ευθια μπορει να ειχα και 200 μεσα αλλα δεν θυμαμε καλα.... ειμουν πισω απο εναν σαλονικο μερσεντακια που μου ειχε κανει χειρονομια.... παντος ειχε ακομα μεσα γκαζι φυσιολογικο η μηχανη να μην εχει ανοιξει ακομα καλα καλα... με απλο κυβοτιο 6ταχιτο..... γνωμη μου τα 200 ειναι πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρε ενας φιλοσ μου και στην ουσια εχει μπαμ αυτο το αμαξι...καναμε κοντρα με το δικο μου...fabia του 2005 101hp και την εφαγε στις τελικες...εγω χτυπησα 230 τελικη σε ψιλοκατηφορικα στην εθνικη προς λουτρακι...δεν το εχω πειρακσει καθολου το αμαξι απο θεμα μηχανης

Link to comment
Share on other sites

εγω με το polo 101ps γιατι δεν ειδα ποτε πανω απο 190 σε κατηφορα;το ιδιο μοτερ δεν φορανε;230; ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω με το polo 101ps γιατι δεν ειδα ποτε πανω απο 190 σε κατηφορα;το ιδιο μοτερ δεν φορανε;230; :(

230 σε μαμα 101? ;) απλα δε γινεται, ουτε το gti δεν θα επιανε τοσο..

Link to comment
Share on other sites

ακομα και το ibiza cupra με τα 180 αλογατα του δινει 225 τελικη(κατασκευαστης) που το 101ps μοτερ το καταπινει για πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιδια εχω ενα Fapia του 1990 και το πηγα 250. μαμα! χαχαχα

Τεσπα, το Polaκι σημερα με εντυπωσιασε. Στο δρομο απο αθηνα προς χαλκιδα, στις κατηφορες τις μεγαλες επιασε 200 αλλα με 6η και το καλυτερο με 4000-4200 στροφες!

Link to comment
Share on other sites

εγω με το polo 101ps γιατι δεν ειδα ποτε πανω απο 190 σε κατηφορα;το ιδιο μοτερ δεν φορανε;230; :mellow:

Δεν νομίζω να είναι έτσι γιατί το είχα το 101ps Polo και τα 200 τα έδειχνε (κοντέρ) και όχι μόνο σε κατηφόρα. 230 βέβαια που γράφει ο φίλος δεν γίνεται ούτε για πλάκα (σε μαμά ή ΦΠΕ κατάσταση).

Τεσπα, το 16V ήταν άλλης σχολής μοτέρ καμία σχέση με τα σημερινά τουρμπάκια. Τα πρώτα ντιζάτα έκαναν και εννιά οχτώ 0-100 και παίζανε τα rallye 8V 105ps στα ίσια. Μόνο το Punto GT δεν χτύπαγε και το Clio Williams.

sorry για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά πλάκα κάνω ρε παίδες... Πάντως πρέπει να δείτε το διάγραμμα της δυναμομέτρησης και θα δείτε ότι μετά τις 4500 στροφές αρχίζει να χάνει. Πάντως κι εγώ το πιστεύω ότι σε ελαφρώς κατηφορικό σημείο τα πιάνει τα 210, σε ευθεία δύσκολα.

Καλισπερα. Εγω που ειδα το συγκεκριμενο βιντεο (

) πεφτει σιγα σιγα μετα τις 3500 στροφες.. Μπορεις να μ δωσεις καποιο λινκ να δω κ εγω πως παει περιπου η ροπη??
Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρε ενας φιλοσ μου και στην ουσια εχει μπαμ αυτο το αμαξι...καναμε κοντρα με το δικο μου...fabia του 2005 101hp και την εφαγε στις τελικες...εγω χτυπησα 230 τελικη σε ψιλοκατηφορικα στην εθνικη προς λουτρακι...δεν το εχω πειρακσει καθολου το αμαξι απο θεμα μηχανης

ρε φιλε θα μας τρελανεις επιασες 230 με αμαξι 101 αλογα. Ας ειναι και κατηφορικο κομματι δεν γινεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι έτσι γιατί το είχα το 101ps Polo και τα 200 τα έδειχνε (κοντέρ) και όχι μόνο σε κατηφόρα. 230 βέβαια που γράφει ο φίλος δεν γίνεται ούτε για πλάκα (σε μαμά ή ΦΠΕ κατάσταση).

Συμφωνώ, το 101ps πρέπει να δείχνει 200 στο κοντέρ σχετικά εύκολα. Η προσωπική μου εμπειρία από το 6n2 101ps του 2000 είναι 190 στην ανηφόρα ακριβώς μετά τα διόδια στην Τριπόλεως, ερχόμενος πρός Αθήνα (προτιμώ να γκαζώνω σε ανηφόρες γιατί μου μειώνεται το άγχος για την περίπτωση που χρειαστεί να φρενάρω :p). Λογικά λοιπόν πρέπει να δείχνει 200 σε ευθεία. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι εντελώς εργοστασιακό απ' όσο ξέρω, αν εξαιρέσετε λίγη after-market σκουριά.

Βέβαια στα 190 το στροφόμετρο είναι περίπου στις 6000 αν θυμάμαι καλά, καμιά σχέση με τις 4500 που λέτε για το 1.2.

[Edit] Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, έχω την εντύπωση πως τουλάχιστον το δικό μου 101 με το κιβώτιο του δε θα μπορούσε ούτε θεωρητικά να φτάσει 230 στο κοντέρ λόγω του κόφτη της 5ης. Δε θυμάμαι ακριβώς που βρίσκεται, αλλά κάπου εκεί πριν τις 7000 φαντάζομαι μου την έχει στημένη. :unsure:

[Ξανα-edit]

Edited by polo_panos
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πατησα 200 με 5η(1.2 tsi manual 3d)χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.Πηγαινα για παραπανω αλλα με εκοψε ενας.Πιστευω τα 210 τα εχει ανετα.Μην ξεχναμε οτι ειναι και 8v

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πατησα 200 με 5η(1.2 tsi manual 3d)χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.Πηγαινα για παραπανω αλλα με εκοψε ενας.Πιστευω τα 210 τα εχει ανετα.Μην ξεχναμε οτι ειναι και 8v

Φίλε έπιασεςμε 5η 200 (μου κάνει εντύπωση);;

Μήπως θες να πείς 6η;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.