Jump to content
nikosmpl

Τελικη Polo 1.2 Tsi

Recommended Posts

Δεν νομίζω να είναι έτσι γιατί το είχα το 101ps Polo και τα 200 τα έδειχνε (κοντέρ) και όχι μόνο σε κατηφόρα. 230 βέβαια που γράφει ο φίλος δεν γίνεται ούτε για πλάκα (σε μαμά ή ΦΠΕ κατάσταση).

Τεσπα, το 16V ήταν άλλης σχολής μοτέρ καμία σχέση με τα σημερινά τουρμπάκια. Τα πρώτα ντιζάτα έκαναν και εννιά οχτώ 0-100 και παίζανε τα rallye 8V 105ps στα ίσια. Μόνο το Punto GT δεν χτύπαγε και το Clio Williams.

sorry για το off topic.

μαλλον 8 χρονια σχεδον που το ειχα δεν εβλεπα καλα :p

πανω απο 190 απλα δεν πηγαινε.τερμα το γκαζι,το μοτερ ετοιμο να πεταχτει απο το καπο μαζι με την μαγκια μου,στις πρωτες μια αντε 2 κοκκινες γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έπιασεςμε 5η 200 (μου κάνει εντύπωση);;

Μήπως θες να πείς 6η;;

Οχι φιλε μου σωστα διαβασες με 5η επιασα 200.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου φαινεται περιεργο,το polaki μας εχει πολυ μακρυ σασμαν και η 6η δεν δινει χλμ,ειναι καθαρα για ξεκουραση(οπως σε ολα τα αυτοκινητα με μακρυ σασμαν η τελευταια ειναι για ξεκουραση).Δηλαδη ολα τα χιλιομετρα τα βγαζει με 5η.Πριν απο 5 μερες κουμπωσα 6η στα 140 και πανω απο 180 δεν ανοιγε με τιποτα.

Και κατι τελευταιο,με 4η με 6000 στροφες εχει 190

Link to comment
Share on other sites

τι εννοειται? κοφτη χιλιομετρων? αποτι ξερω κοφτη χιλιομετρων εχουν τα πολυυυυυ δυνατοτερα αυτοκινητα (στα 250km/h), κοφτη στροφων ναι αλλα οχι χιλιομετρων!

Και για ταχυτητα παντα μιλαμε για 5η ταχυτητα ετσι? Γιατι αποτι ξερω η 6η ειναι αρκετα εως πολυ μακρυα στα περισσοτερα αυτοκινητα απλα για οικονομια και ανεση και οχι για επιδοσεις!

Link to comment
Share on other sites

εγω με το polo 101ps γιατι δεν ειδα ποτε πανω απο 190 σε κατηφορα;το ιδιο μοτερ δεν φορανε;230; :rofl:

φιλε joop με προλαβες..αυτο ετοιμαζομουν να ρωτισω..μηπως ειναι πολλα τα 230??

ρε παιδια το πολακι εχει 6αρι ή 7αρι dsg??γιατι αν εχει το 7αρι και ο φιλος πιο πανω επιασε 200 με 5η...η 7η ποσο θα πιανει??παντω εχει παρα πολυ καλε επιδωσεις.τρελοι δουλεια για αλλη μια φορα το group!! :rofl:

Παιδια παιδια εχω ενα Fapia του 1990 και το πηγα 250. μαμα! χαχαχα

τωρα μου θυμησες τον Στεφανακη "και εκει στην 73η στροφη...το δινει μια ο Schumacher και το παει 400.....και τι να δω ρε φιλε???ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ!!!!!!!!" :rofl::rofl:

Edited by exo_polo
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το πολακι εχει 6αρι ή 7αρι dsg??γιατι αν εχει το 7αρι και ο φιλος πιο πανω επιασε 200 με 5η...η 7η ποσο θα πιανει??παντω εχει παρα πολυ καλε επιδωσεις.τρελοι δουλεια για αλλη μια φορα το group!! :whistling:

Το polo εχει 7αρι dsg και 6αρι σειριακο.Δεν σημαινει επειδη εβγαλα με 5η 200(σειριακο) οτι η 6η μου θα βγαλει πχ250,απλως η 6η θα ανοιγει μεχρι καποιες στροφες.Μετα απο αυτες τις στροφες επειδη ειναι σχετικα λιγα τα αλογα και τα κυβικα και εχει και πολυ μακρυ σασμαν δεν θα ανοιγει με 6η

Link to comment
Share on other sites

Το polo εχει 7αρι dsg και 6αρι σειριακο.Δεν σημαινει επειδη εβγαλα με 5η 200(σειριακο) οτι η 6η μου θα βγαλει πχ250,απλως η 6η θα ανοιγει μεχρι καποιες στροφες.Μετα απο αυτες τις στροφες επειδη ειναι σχετικα λιγα τα αλογα και τα κυβικα και εχει και πολυ μακρυ σασμαν δεν θα ανοιγει με 6η

φανταζομαι μεμονομενα θα εννοεις οτι η 6η ως σχεση ειναι πολυ μακρια, η εννοεις οτι γενικα ειναι μακρυ το σασμαν του TSI;

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι μεμονομενα θα εννοεις οτι η 6η ως σχεση ειναι πολυ μακρια, η εννοεις οτι γενικα ειναι μακρυ το σασμαν του TSI;

Ειναι γενικα μακρυ.Να φανταστεις με 4η και 6000 στροφες εχει απ οτι θυμαμαι 180-190

Link to comment
Share on other sites

Αρα η μεγιστη ταχυτητα μπορει να επιτευχθει με 5η ουσιαστικα? (φανταζομαι σε κανα κατηφορικο κοματι η 6η θα περναει ανετα τα 200,αρκει ναναι μεγαλο κομματι δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα , σορρυ αν ειμαι λιγο offtopic αλλα θελω να κανω μια ερωτηση, τελικα το 1.2 tsi ειναι 8βαλβιδο και τρικυλινδρο?Γιατι στην σελιδα του car στο εξωτερικο το αναφερει σαν 16βαλβιδο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα , σορρυ αν ειμαι λιγο offtopic αλλα θελω να κανω μια ερωτηση, τελικα το 1.2 tsi ειναι 8βαλβιδο και τρικυλινδρο?Γιατι στην σελιδα του car στο εξωτερικο το αναφερει σαν 16βαλβιδο.

οχι δεν ειναι 16βαλβιδο, 8βαλβιδο ειναι τετρακυλινδρο.

Αρα η μεγιστη ταχυτητα μπορει να επιτευχθει με 5η ουσιαστικα? (φανταζομαι σε κανα κατηφορικο κοματι η 6η θα περναει ανετα τα 200,αρκει ναναι μεγαλο κομματι δλδ)

μα με την 6η ταχυτητα δεν θα μετρησεις την τελικη ταχυτητα και γενικα τις επιδοσεις, απλα στα περισσοτερα αμαξια ειναι μια επιπλεον ταχυτητα αρκετα "μακρυα" για χαμηλοτερη καταναλωση ανεση κτλ

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι 16βαλβιδο, 8βαλβιδο ειναι τετρακυλινδρο.

μα με την 6η ταχυτητα δεν θα μετρησεις την τελικη ταχυτητα και γενικα τις επιδοσεις, απλα στα περισσοτερα αμαξια ειναι μια επιπλεον ταχυτητα αρκετα "μακρυα" για χαμηλοτερη καταναλωση ανεση κτλ

Σιγουρα αλλα εγβω 5ταχυτα οδηγω (6ταχυτα και dsg μονο test drive εχω κανει και δε μπορεσα να πειραματιστω σαυτο) τα οποια δεν ειναι το ιδιο.δλδ δε πας με 4η να τελικιασεις,οποτε δε ξερω πως θα γινει στο 6ταχυτο κ ποσο μακρυες ειναι οι σχεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αλλα εγβω 5ταχυτα οδηγω (6ταχυτα και dsg μονο test drive εχω κανει και δε μπορεσα να πειραματιστω σαυτο) τα οποια δεν ειναι το ιδιο.δλδ δε πας με 4η να τελικιασεις,οποτε δε ξερω πως θα γινει στο 6ταχυτο κ ποσο μακρυες ειναι οι σχεσεις...

Εγώ πάντος εχθές που πήγαινα αθήνα και το πάτησα εχει κοφτι στα 198 χιλιομετρα.

Τωρα τι 210 αναφέρει ο φίλος σε προηγουμενο post ,δεν ξέρω τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος εχθές που πήγαινα αθήνα και το πάτησα εχει κοφτι στα 198 χιλιομετρα.

Τωρα τι 210 αναφέρει ο φίλος σε προηγουμενο post ,δεν ξέρω τι να πω...

Κοφτη σε χιλιομετρα πρωτη φορα ακουω (εκτος απο τα γρηγορα που ειναι στα 250χαω..)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοειται κοφτη σε χιλιομετρα ρε παιδια; για Μ3 μιλαμε, για S3 η για καμια Slk? για 1200αρακι πολο μιλαμε και απλα δεν παει παραπανω! και καλα και καλα για 1200 κυβικα να εχει τελικη 200 (που δεν ειναι ακριβως τοσο βεβαια, ας το κανει καποιος και με gps...)

Link to comment
Share on other sites

ειχα πολο 9ν με τα 101 φπε και ειχα δει και 215 (220 με ευνοικο τυφωνα και κατηφορα) σε κατηφορα αλλα ειχα και 17αρες με 215-35 λαστιχα τα 230 τα ειχα δει οταν με περασε ενα Μ3 και στιγμιαια πεταξα την προχειρη αγκυρα που ειχα στο ντουλαπακι του συνοδηγου και γατζωθηκα απο τον προφυλακτηρα του μετα κοπηκε η αλυσιδα!!! sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

ειχα πολο 9ν με τα 101 φπε και ειχα δει και 215 (220 με ευνοικο τυφωνα και κατηφορα) σε κατηφορα αλλα ειχα και 17αρες με 215-35 λαστιχα τα 230 τα ειχα δει οταν με περασε ενα Μ3 και στιγμιαια πεταξα την προχειρη αγκυρα που ειχα στο ντουλαπακι του συνοδηγου και γατζωθηκα απο τον προφυλακτηρα του μετα κοπηκε η αλυσιδα!!! sillyhorse1rb5.gif

Μετά αφού άνοιξες τα νίτρα γιατί δεν τα λες όλα βρε? new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

polo tsi 180 σε ευθεια και με λιγο ευνοικο ανεμο χωρις τερμα το γκαζι το 1/2 περιπου και αλλαγες στα ροπιασματα :) πολυ καλες εντιπωσεις και αρκετα σταθερο σ αυτα τα χιλιομετρα για το polo

Link to comment
Share on other sites

Eκανα ένα ταξίδι προς τη Θεσ/νίκη το ΣΚ και παρόλες τις προσπάθειες το Polo τελίκιαζε στα 196χλμ/ώρα μe 6η και 4.000 στροφές. Το περίεργο ήταν οτι στις κατηφόρες που φαινόταν οτι έχει κι άλλο γκάζι αυτό έμενε πεισματικά σε αυτά τα χιλιόμετρα λες και χτυπούσε κόφτη τελικής....

Link to comment
Share on other sites

Eκανα ένα ταξίδι προς τη Θεσ/νίκη το ΣΚ και παρόλες τις προσπάθειες το Polo τελίκιαζε στα 196χλμ/ώρα μe 6η και 4.000 στροφές. Το περίεργο ήταν οτι στις κατηφόρες που φαινόταν οτι έχει κι άλλο γκάζι αυτό έμενε πεισματικά σε αυτά τα χιλιόμετρα λες και χτυπούσε κόφτη τελικής....

τωρα που το λες...δεν εβλεπα την ψηφιακη ενδειξη, οποτε ειναι πιθανο να μην 200ρισε νταν. Παρατηρησα ομως κ εγω οτι σε κατηφορα στην αττικη οδο παρεμενε πεισματικα στα 200, ενω το μοτερ ακουγονταν να εχει ακομα ψυχη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδες ειμαι νέο μέλος και έχω ένω Po;o Tsi (της γυναίκας μου), έχει 4100χλμ και το έχω τελικάσει περίπου 20 φορες !!! μεσα στο καλοκαιρι (συνεχόμενα ταξιδια Ευβοια-Αθηνα) το αμάξι έχει ηλεκτρονικό κόφτη ταχύτητας στα 196χλμ και περίπου 4.200 στροφες στο μοτερ .

Ετσι ακριβώς είναι όλα τα νορμάλ εκτός εάν κάποιος έχει προγραμμα (το οποίο παρακάμπτει όλα τα παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και γω 196 βλεπω συνεχεια αλλα παρατηρω οτι με 5 και 4 γινεται δουλεια,η 6 ειναι πολυ ταξιδιαρικη και ζοριζει το μοτερ στα φορτωματα,απλα θεωρω οτι ειναι μονο για tripping....

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρε ενας φιλοσ μου και στην ουσια εχει μπαμ αυτο το αμαξι...καναμε κοντρα με το δικο μου...fabia του 2005 101hp και την εφαγε στις τελικες...εγω χτυπησα 230 τελικη σε ψιλοκατηφορικα στην εθνικη προς λουτρακι...δεν το εχω πειρακσει καθολου το αμαξι απο θεμα μηχανης

Εδω διακρινουμε εντονα το θεμα της αμαθειας που βασανιζει την ελληνικη κοινωνια..Υπαρχουν ατομα που δε μπορουν να διαβασουν ουτε το κοντερ του αυτοκινητου τους.. Αυτος επιασε 130 και απο την κ...λα του που επιασε τη διαστημικη αυτη ταχυτητα το τσεχικο κουγκαρ διαβαζε 230!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.