Jump to content
Nismo

Golf - Μηχανικό Κιβώτιο & Διαφορικό (Προβλήματα, Ανακατασκευές,Λύσεις) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Παιδια κι εδω στην αντιπροσωπεια ετσι μου ειπαν.Ετσι κανουν ολα.Τα παιδια εδω τα ξερω κ δεν παιζει να αποφευγουν να το επιδιορθωσουν.Λογικα δεν υπαρχεικαποια τετοια οδηγια απο την Κοσμοκαρ ή τους Γερμανους.Μαλιστα ενας μηχανικος εδω στη Vw που εχει το Tsi, μου ειπε οτι κ στο δικο του παρουσιαζεται το ιδιο με την οπισθεν αλλα δενεχει κανει κατι.Ετσι συμβαινει σε ολα.Τι να πω;Παντως δεν αλλαξα βαλβολινες που ειχα σκοπο.

Εγώ θα αλλάξω βαλβολίνες στο σέρβις των 2 χρόνων πάντως (έεεεεχω καιρό δλδ..). Είχα γνωρίσει ένα παιδί με Golf GT που είχε αλλάξει και έλεγε πως "μαλακώνει" πολύ το κούμπωμα του λεβιέ ταχυτήτων με καλές βαλβολίνες και περιορίζεται αρκετά το γρατσούνισμα στην όπισθεν. Δεν συγκράτησα δυστυχώς τον τύπο της βαλβολίνης που είχε βάλει, δεν πίστευα ότι θα ήθελα να αλλάξω κι εγώ :o

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αλλάξω βαλβολίνες στο σέρβις των 2 χρόνων πάντως (έεεεεχω καιρό δλδ..). Είχα γνωρίσει ένα παιδί με Golf GT που είχε αλλάξει και έλεγε πως "μαλακώνει" πολύ το κούμπωμα του λεβιέ ταχυτήτων με καλές βαλβολίνες και περιορίζεται αρκετά το γρατσούνισμα στην όπισθεν. Δεν συγκράτησα δυστυχώς τον τύπο της βαλβολίνης που είχε βάλει, δεν πίστευα ότι θα ήθελα να αλλάξω κι εγώ ;)

Βασικα κι εγω ηθελα να τις αλλαξω.Ειχα παρει καποιες Motul πολυ καλες αλλα με επεισαν να μην τις αλλαξω.Οποτε τις αφησα.Δεν περιμενα να δω διορθωση του προβληματος με την οπισθεν απλα καλυτερευση στο κουμπωμα αν και δεν εχω καποιο προβλημα σε αυτο το θεμα οποτε κ ειπα να τις αφησω για μερικα χλμ ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κι εγω ηθελα να τις αλλαξω.Ειχα παρει καποιες Motul πολυ καλες αλλα με επεισαν να μην τις αλλαξω.Οποτε τις αφησα.Δεν περιμενα να δω διορθωση του προβληματος με την οπισθεν απλα καλυτερευση στο κουμπωμα αν και δεν εχω καποιο προβλημα σε αυτο το θεμα οποτε κ ειπα να τις αφησω για μερικα χλμ ακομα.

γνωρίζεις τι τύπος χρειάζεται θα ήθελα κάτι σε amsoil ή redline!

amsoil MTG (75W90) GL-4 ή

Red line MT90 GL-4

ειναι οκ για golf GT;

Edited by akoro
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζεις τι τύπος χρειάζεται θα ήθελα κάτι σε amsoil ή redline!

amsoil MTG (75W90) GL-4 ή

Red line MT90 GL-4

ειναι οκ για golf GT;

Νομιζω GL4 παιρνει αλλα προτιμησα να βρω βαλβολινη που καλυπτει και τις δυο ( GL4 & GL5 )

Link to comment
Share on other sites

παιδες εμενα καμια φορα απο 5 στο κατεβασμα 4 αρνειτε την αλλαγη κ την κανω με λιγη πιεση..αλλες φορες την δεχεται κανονικα δεν ξερω γιατι (τα χλμ ειναι ιδια)

Link to comment
Share on other sites

παιδες εμενα καμια φορα απο 5 στο κατεβασμα 4 αρνειτε την αλλαγη κ την κανω με λιγη πιεση..αλλες φορες την δεχεται κανονικα δεν ξερω γιατι (τα χλμ ειναι ιδια)

εμενα μερικες φορες δεν την περνει καν κι αν το ζορισω μου την πεταει με εναν υποκωφο θορυβο.Και απο 5η σε 4η αλλα κ καποιες φορες απο 6η σε 5η

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την όπισθεν μπαίνει αμέσως και χωρίς ήχο αλλά έχω πρόβλημα με την πρώτη.

Μερικές φορές σκαλώνει στη μέση της διαδρομής και πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω ταχύτητα!

Είναι πολύ σπαστικό αυτό ιδιαίτερα στα φανάρια κατά την εκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινοντας με παλια αυτοκινητα που εχω οδηγησει απο αλλες μαρκες οπως Toyota, Citroen, Renault, Hyundai και αλλες, συμπεραινω πως τα κιβωτια της VW πρεπει να ειναι μαλλον τα πιο ευαισθητα και να απαιτουν καπως πιο προσεκτικη χρηση.

απαιτουν καλη συμπλεξη και αποσυμπλεξη και ακριβεις αλλαγες. οι ανυπομονοι στις αλλαγες ισως θα επρεπε να ειναι καπως πιο προσεκτικοι. παντως αν βρεις το κουμπι τους πιστευω οτι ειναι πολυ ωραια στην αισθηση κιβωτια.

εγω το μονο που παρατηρω ειναι οτι σαν να εχει μια πρωτη σκαλα πριν μπουν οι ταχυτητες και το οποιο ειναι πιο εμφανες στην πρωτη. δηλαδη κανει ενα απαλο κλακ που το νιωθεις στο χερι σου(δε το ακους) και μετα κουμπωνει η ταχυτητα. δεν ακουω γρατζουνισμα η τιποτα τετοιο, απλα νιωθω αυτο το πραγμα και νομιζω σε ολες τις ταχυτητες. ειναι φυσιολογικο πιστευω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινοντας με παλια αυτοκινητα που εχω οδηγησει απο αλλες μαρκες οπως Toyota, Citroen, Renault, Hyundai και αλλες, συμπεραινω πως τα κιβωτια της VW πρεπει να ειναι μαλλον τα πιο ευαισθητα και να απαιτουν καπως πιο προσεκτικη χρηση.

απαιτουν καλη συμπλεξη και αποσυμπλεξη και ακριβεις αλλαγες. οι ανυπομονοι στις αλλαγες ισως θα επρεπε να ειναι καπως πιο προσεκτικοι. παντως αν βρεις το κουμπι τους πιστευω οτι ειναι πολυ ωραια στην αισθηση κιβωτια.

εγω το μονο που παρατηρω ειναι οτι σαν να εχει μια πρωτη σκαλα πριν μπουν οι ταχυτητες και το οποιο ειναι πιο εμφανες στην πρωτη. δηλαδη κανει ενα απαλο κλακ που το νιωθεις στο χερι σου(δε το ακους) και μετα κουμπωνει η ταχυτητα. δεν ακουω γρατζουνισμα η τιποτα τετοιο, απλα νιωθω αυτο το πραγμα και νομιζω σε ολες τις ταχυτητες. ειναι φυσιολογικο πιστευω ετσι?

Είναι ακριβώς όπως τα λες. Θέλει κάποια προσοχή στην σύμπλεξη-αποσύμπλεξη καθώς και στο πως θα βάλεις την όπισθεν για να μην γρατσουνίσει.

Αυτό για τις δύο σκάλες ισχύει απόλυτα, δηλαδή νιώθεις ένα "σφικτό" σημείο το οποίο όταν περάσεις τότε μπαίνει η ταχύτητα. Και όντως αυτό στην πρώτη είναι πιο αισθητό από τις άλλες ταχύτητες. Το καλό με το κιβώτιό μας είναι ότι νιώθεις σίγουρος όταν μπαίνει η ταχύτητα και δεν χάνεις αλλαγή, ενώ σε κάτι Toyota και στα γαλλικά αμάξια (καλά για κορεάτικα δεν το συζητάω καν για αίσθηση) δεν καταλαβαίνεις αν την έβαλες τελικά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Έχω ένα GOLF 5 TSI 140 PS του 2006, με σχεδόν 23.000 km.

Το κιβώτιο όντως έχει κάποια δυσκολία σε 1η και 2α, καθώς και στην όπισθεν αλλά δεν έχω καθόλου θόρυβο στην αλλαγή των ταχυτήτων. Απλά μπαίνουν λίγο δύσκολα οι ταχύτητες.

Ένα POLO που είχα παλιότερα 1.400cc μοντέλο του 97' που είχε κάνει 195.000 km, έκανε θόρυβο κάποιες φορές μόνο στην όπισθεν (το γνωστό χρρρρ). Το είχα αντιμετωπίσει είτε πατώντας σιγά το συμπλέκτη είτε διπλοπατώντας τον. Πάντως δεν μου είχε βγάλει ΠΟΤΕ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω golf gt 2006 και ολα τα παραπανω προβληματα που αναφερατε ιδιαιτερα σαν αυτο του carlos.βαρεθηκα και κουραστηκα γιατι εγω πηρα καινουριο αμαξι για να μην πηγαινω συνεχεια στο συνεργειο.τι να την κανω τη σαφη αισθηση του κιβωτιου οταν χτυπανε οι ταχυτητες?τι να τα κανω τα 170 αλογα οταν δεν μπορω να χρησιμοποιησω το κιβωτιο στο επακρο γιατι θα πρεπει να περιμενω 2" με το συμπλεκτη πατημενο για να αποφασισει να παρει τη ρημαδα την ταχυτητα χωρις να χτυπησει?.τελος παντων αυτο που ηθελα να ρωτησω υπαρχουν ανταλλακτικα after market για τα κιβωτια μας η ακομα και κιβωτιο καινουριο πιο ποιοτικα και ανθεκτικα?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex
Επίσημη απάντηση του συνεργείου για την όπισθεν:

Για να μπαίνει πάντα απροβλημάτιστα, όταν πατάμε συμπλέκτη για να τη βάλουμε τον κρατάμε πατημένο για 2 δευτερόλεπτα πριν κουμπώσουμε το λεβιέ στη θέση όπισθεν και η κίνηση του λεβιέ να αποφεύγεται να γίνει βιαστικά για να μην χτυπήσουν τα γρανάζια μεταξύ τους απότομα.

Οποιαδήποτε γρήγορη/απότομη κίνηση για να κουμπώσουμε όπισθεν μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα από ένα μικρό γρατσούνισμα έως δυνατό "σκίσιμο" και τράνταγμα του αυτοκινήτου, αναλόγως πόσο έχει ζεσταθεί το σύστημα μετάδοσης από την διαδρομή που κάναμε.

Προσοχή όταν βάζουμε την όπισθεν λοιπόν γιατί φαίνεται να είναι αδύνατο σημείο για τα Golfάκια μας.

+111111111 ρε παιδια εχω διαβασει ολο το topic και απορω γιατι παιδευεστε.αλλοι τρεχουν για βαλβολινες στα 7000km, αλλοι ψαχνονται να αλλαξουν ολοκληρο το κιβωτιο και δεν ξερω κ εγω τι αλλο και αλλοι κοντευουν να βγαλουν αχρηστα τα κιβωτια της vag. αν ηταν τοσο αχρηστοι δε θα εβγαζαν το dsg για το οποιο μονο καλα λογια ακουω. το καθε αυτοκινητο εχει το δικο του συγχρονισμο στις ταχυτητες.αν συντονιστεις μαζι του τοτε το απολαμβανεις πληρως. και 2 χρηστικες συμβουλες.η μια για την οπισθεν αφορα αυτο ακριβως αυτο που ειπε ο nismo.δεν ξερω γιατι το manual δε το γραφει,παντως στο puntaki μου το ανεφερε ξεκαθαρα και επειδη το εχω συνηθισει το εφαρμοζω τωρα και στο golf χωρις κανενα προβλημα.η δευτερη συμβουλη ειναι για την 1η.προσπαθειστε οταν βαζετε πρωτη να κανετε ξεκαθαρα την κινηση Γ και να μην "τρωτε" την γωνια πανω στη βιασυνη σας.εξαλλου γιατι τοση βιασυνη να μπει η 1η?οι υπολοιπες εχει σημασια να μπουν καλα και γρηγορα,εκτος αν ειστε ετοιμοι να ξεκινησετε κοντρα οποτε βαζετε την 1η απο πριν και παλι σωστα tongue.gif .sorry για το μεγαλο post αλλα ελπιζω να βοηθησα.αν θελει καποιος, ας μας πει αν τα δοκιμασε και τι αποτελεσματα ειχε.

Link to comment
Share on other sites

+111111111 ρε παιδια εχω διαβασει ολο το topic και απορω γιατι παιδευεστε.αλλοι τρεχουν για βαλβολινες στα 7000km, αλλοι ψαχνονται να αλλαξουν ολοκληρο το κιβωτιο και δεν ξερω κ εγω τι αλλο και αλλοι κοντευουν να βγαλουν αχρηστα τα κιβωτια της vag. αν ηταν τοσο αχρηστοι δε θα εβγαζαν το dsg για το οποιο μονο καλα λογια ακουω. το καθε αυτοκινητο εχει το δικο του συγχρονισμο στις ταχυτητες.αν συντονιστεις μαζι του τοτε το απολαμβανεις πληρως. και 2 χρηστικες συμβουλες.η μια για την οπισθεν αφορα αυτο ακριβως αυτο που ειπε ο nismo.δεν ξερω γιατι το manual δε το γραφει,παντως στο puntaki μου το ανεφερε ξεκαθαρα και επειδη το εχω συνηθισει το εφαρμοζω τωρα και στο golf χωρις κανενα προβλημα.η δευτερη συμβουλη ειναι για την 1η.προσπαθειστε οταν βαζετε πρωτη να κανετε ξεκαθαρα την κινηση Γ και να μην "τρωτε" την γωνια πανω στη βιασυνη σας.εξαλλου γιατι τοση βιασυνη να μπει η 1η?οι υπολοιπες εχει σημασια να μπουν καλα και γρηγορα,εκτος αν ειστε ετοιμοι να ξεκινησετε κοντρα οποτε βαζετε την 1η απο πριν και παλι σωστα tongue.gif .sorry για το μεγαλο post αλλα ελπιζω να βοηθησα.αν θελει καποιος, ας μας πει αν τα δοκιμασε και τι αποτελεσματα ειχε.

Μπορεί να τα φτιάχνουν έτσι τα χειροκίνητα για να πάρεις τελικά dsg.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα φτιάχνουν έτσι τα χειροκίνητα για να πάρεις τελικά dsg.

Ακριβως! :thumbsup: :thumbsup: :lol: :lol: αν και δεν χρειαζοταν να βγαλει σασμαν στυλ Hyundai Accent 1996 για να μας πεισει να παρουμε DSG!

Εξαλλου εγω που ηθελα αυτοματο,οταν αγορασα το TSI υπηρχε μονο το χειροκινητο...ετσι μου ειπαν τοτε B);)

Link to comment
Share on other sites

+111111111 ρε παιδια εχω διαβασει ολο το topic και απορω γιατι παιδευεστε.αλλοι τρεχουν για βαλβολινες στα 7000km, αλλοι ψαχνονται να αλλαξουν ολοκληρο το κιβωτιο και δεν ξερω κ εγω τι αλλο και αλλοι κοντευουν να βγαλουν αχρηστα τα κιβωτια της vag. αν ηταν τοσο αχρηστοι δε θα εβγαζαν το dsg για το οποιο μονο καλα λογια ακουω. το καθε αυτοκινητο εχει το δικο του συγχρονισμο στις ταχυτητες.αν συντονιστεις μαζι του τοτε το απολαμβανεις πληρως. και 2 χρηστικες συμβουλες.η μια για την οπισθεν αφορα αυτο ακριβως αυτο που ειπε ο nismo.δεν ξερω γιατι το manual δε το γραφει,παντως στο puntaki μου το ανεφερε ξεκαθαρα και επειδη το εχω συνηθισει το εφαρμοζω τωρα και στο golf χωρις κανενα προβλημα.η δευτερη συμβουλη ειναι για την 1η.προσπαθειστε οταν βαζετε πρωτη να κανετε ξεκαθαρα την κινηση Γ και να μην "τρωτε" την γωνια πανω στη βιασυνη σας.εξαλλου γιατι τοση βιασυνη να μπει η 1η?οι υπολοιπες εχει σημασια να μπουν καλα και γρηγορα,εκτος αν ειστε ετοιμοι να ξεκινησετε κοντρα οποτε βαζετε την 1η απο πριν και παλι σωστα tongue.gif .sorry για το μεγαλο post αλλα ελπιζω να βοηθησα.αν θελει καποιος, ας μας πει αν τα δοκιμασε και τι αποτελεσματα ειχε.

Ναι φιλε μου μαζι σου!Εχεις απολυτο δικιο,αλλα γιατι να μας βαζει σε μπελαδες???Εννοω οτι ακομα και να προσεχεις πως βαζεις την οπισθεν και την πρωτη το σασμαν παραμενει αρκετα ..."παραπληγικο".

1.Εμενα μερικες φορες μου κολλαει η οπισθεν με πατημενο συμπλεκτη και δεν βγαινει ;) παρολο που μου αλλαξαν σασμαν,βεβαια μικρο το κακο αφου εμαθα πως να αντιμετωπιζω το προβλημα

2.Η πρωτη για να μπει σωστα πρεπει ή το αυτοκινητο να ειναι τελειως ακινητο ή αν κινειται να δωσεις λιγο γκαζι για να συνχρονισει...το εμαθα και αυτο

3.Αν το σασμαν και οι βαλβολινες δεν ζεσταθουν,ξεχνα τις γρηγορες αλλαγες.Απο πρωτη σε δευτερα η αλλαγη γινεται παντα "γλυκα"...μαθαμε και σημερα

4.Αν θες να κατεβασεις απροβληματιστα πρεπει παλι να συνχρονισεις.Ειδικα απο τριτη σε δευτερα....Ωραια μεχρι εδω

Και εννοειται οτι σαν λογικος ανθρωπος που εισαι θα με ρωτησεις...Γιατι ρε τρελογιατρε τα bold?

Γιατι απλα οταν καποιος αποφασισει να απευθυνθει σε αντιπροσωπια VW για να αγορασει το γκολφακι του περιμενει να παρει στα χερια του GOLF και οχι accent.Στην τελικη σε τουτη την ρημαδα την ζωη ολοι μας πηγαινουν παπι λοκω (παρτο αναποδα αυτο B) ) και προσπαθουν να μας φερουν στα μετρα τους...ΕΕΕ ΟΧΙ ομως και το αυτοκινητο!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

ισως να πασχει λιγο σε αυτο το σημειο αλλα μη το κανετε τελειως τραγικο.geocha αν το δικο μου ειχε τοσα προβληματα κ ημουν γιατρος θα ειχα αρχισει τα χαπια , που θα τα ειχα κ ευκαιρα ;)

Link to comment
Share on other sites

ισως να πασχει λιγο σε αυτο το σημειο αλλα μη το κανετε τελειως τραγικο.geocha αν το δικο μου ειχε τοσα προβληματα κ ημουν γιατρος θα ειχα αρχισει τα χαπια , που θα τα ειχα κ ευκαιρα :lol:

Το ξεπερασα αυτο το σταδιο ;) ,τα εχουμε "βρει" τωρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex
Το ξεπερασα αυτο το σταδιο ;) ,τα εχουμε "βρει" τωρα :lol:

μηπως να δωσεις μερικα χαπια κ στο αυτοκινητο ρε φιλε.ανοιξε τη μηχανη,ανοιξε οτι πωμα βρεις κ ριξε μια χουφτιτσα μεσα.γιατι μπορει κ το golf να θελει το γιατρο του :lol::lol::lol:tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Otan ειχα παει για την αλλαγη κιβωτιου στην αρχη μου αλλαξαν δισκο πλατο με αποτελεσμα να γίνει ΠΟΛΥ σκηρότερος!? ξερει κανεις γιατι? η αντιπροσωπια μιλησε για βελτιωμενο πλατο... (καπου ακουσα και την λεξη αγωνιστικο... Η vw δεν εχει rally εχει? τι τα κανει τα αγωνιστικα??!!? )

Link to comment
Share on other sites

Otan ειχα παει για την αλλαγη κιβωτιου στην αρχη μου αλλαξαν δισκο πλατο με αποτελεσμα να γίνει ΠΟΛΥ σκηρότερος!? ξερει κανεις γιατι? η αντιπροσωπια μιλησε για βελτιωμενο πλατο... (καπου ακουσα και την λεξη αγωνιστικο... Η vw δεν εχει rally εχει? τι τα κανει τα αγωνιστικα??!!? )

πουλαει παραμυθια στους πελατες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.