Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Φίλε τι μας λές τώρα λές να βάζανε λάθος upadate στα αυτοκινητάκια μας;; Πείτε κ οι άλλοι που παρατηρήσατε οτι έπεσε το αμάξι σας που κάνατε update;; Εγώ πάντως στον Φιλοσίδη κάπου αρχές Ιουλίου αν θυμάμαι καλα.

Θέλω να σπινιάρω και γώ πάλι ;) Σαν ατμόσφαιρα έχουμε γίνει πλάκα πλάκα..

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

Σας γραφω απογοητευμενος...

Γιατι? γιατι τον φεβρουαριο γνωρισα μια κοπελα αψεγαδιαστη πολλα υποσχομενη και με αφησαν να την γευτω (test drive) μετα μου ειπαν οτι κοστιζει τοσο, την ηθελα τοσο πολυ που τα εδωσα.. στην πορεια μου αφου την αγορασα συνεχισε να με ενθουσιαζει οσο στην αρχη αλλα εκανε κατι κουτσουκελες (σβησιμο στο ρελαντι) με αποτελεσμα να χρειαστει να την παω σε ψυχολογο για πλυση εγκεφαλου (update) ολα καλα εκοψε τις κουτσουκελες αλλα σταματησε να ειναι η πολλα υποσχομενη θεα που ειχα ερωτευτει.. αρκουμαι τωρα σε μια απλα ομορφη κοπελα... ωραια ειναι και τωρα δεν λεω, αλλα για αλλη τα εσκασα χοντρα.. δεν πρεπει να παρω καποια λεφτα πισω για τις ...ομορφιες που εχασα?

ενταξει σταματαω τις ποιητικες αΗδιες και μπαινω στο ζουμι.. Γεννησα πολλες ελπιδες μετα το post της φιλης μας οτι "εφτιαξε" η ροπη απο το polaki της!

Εγω ομως γυρισα απο ΦΙΛΟΣΙΔΗ απο οπου εχω γλυκοπικρα συναισθηματα. ΓΛΥΚΑ γιατι με εξυπηρετησαν αμεσως (χωρις να δωσω ευρω) το κοιταξαν (και με test drive) και ο αρχιμηχανικος και ο ηλεκτρολογος και γενικα ηταν αψογοι σε ολα.. ΠΙΚΡΑ γιατι μου εδειξαν και οι δυο στην οθονη οτι εχω την τρεχουσα εκδοση του λογισμικου... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΗΚΕ ΛΑΘΟΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ (οπως μας ειπε η φιλη μας) γιατι το κανουν online μεσω της VW (το ειδα με τα ματια μου) και αφου το προγραμμα βρισκει οτι εχω TSI 1.2 77kw βαζει την αντιστοιχη εκδοση μονο του (που εχω την τρεχουσα οπως ειπαμε)

με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχασα ιππους.. ας εχανα λεω εγω αν ηταν να ειχα την αρχικη ροπη..

μου ειπαν οτι η ροπη ειναι πιο ομαλη και δεν εχει αυτα τα αποτομα που ειχε στο παρελθον.. το γνωριζουν και οι ιδιοι και εχουν παει κιαλλοι που βρισκονται σαν κιεμενα στην αναζητηση της χαμενης ροπης... εμενα η ροπη με νοιαζει..για μεσα στην πολη το πηρα... με νοιαζει που πρεπει να βαλω 2α για να προσπερασω και οχι να πατησω λιγο γκαζι οπως παλια.. κριμα πολυ κριμα...

Υ.Γ. οσο ημουν εκει ηρθε ενας συν-politis μας που φωναζε οτι το εχει 3-4 μηνες και του σβηνει στα φαναρια... τον εβαλαν για update.. σκεφτηκα μηπως να του ελεγα να μην το κανει!

Οχι ενταξει, σιγουρα καλυτερα η ασφαλεια και ομαλοτητα που προσφερει το update αφου τωρα δεν ανησυχω στα φαναρια μηπως σβησει αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μηπως αν ηταν το αμαξι ηταν εξ'αρχης ετσι θα το αγοραζα? με αυτη την απορια θα μεινω...

Υ.Γ.2 Διαπιστωση : το σβησιμο στο ρελαντι και η ολη περιπετεια μας προ και μετα update εχει γινει ΓΑΡΓΑΡΑ απο ολα τα ηλεκτρονικα και εντυπα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει γαργάρα γενικά το θέμα με το ρελαντί. Απ' ότι είδα δεν είχε αναφερθεί σε πάρα πολλά έντυπα και ηλεκτρονικά. Σίγουρα σε κάποια μπορεί να είχε αναφερθεί αλλά δεν το ξέρω. Πόσο μάλλον τώρα που "θεωρητικά" έφτιαξε το σβήσιμο. Ποιος νοιάζεται αν έχασε τη σπιρτάδα του;

Στο θέμα της δυναμομέτρησης τώρα, έχασα το τηλέφωνο ρε γαμώτο από αυτόν που είχε 40¤ για τη δυναμομέτρηση! Ξέρει κανείς κανένα κατάστημα ή να έχει γνωστό να το πάω το κάρο, γιατί δεν ησυχάζω με τίποτε! Έψαξα στο internet αλλά δε βρήκα κανέναν σοβαρό! Τι γίνεται δε ξέρουν τα tuning stores ότι υπάρχει πλέον και το internet;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να χασατε ιππους ρε παιδια.Με αυτα που διαβαζω ειναι σαν να χασατε τελειως την ροπη που ειχατε πριν.Εκτος και αν υπερβάλετε λιγο η εκτος και αν αλλαξε η συμπεριφορα του αυτοκινητου με το στρώσιμο του οσο αυξανονταν τα χιλιομετρα...το χετε παρατηρησει ΟΛΟΙ οτι επεσε η ροπη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω φτάσει 4500χλμ και δεν μου έχει σβήσει ποτέ ούτε είχα παιξίματα του στροφόμετρου που να αξίζει αναφοράς απο μόνο του. Έχω dsg και το παρέλαβα Ιούλιο. Μετά από αυτά που γράφετε δεν κάνω το update.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω φτάσει 4500χλμ και δεν μου έχει σβήσει ποτέ ούτε είχα παιξίματα του στροφόμετρου που να αξίζει αναφοράς απο μόνο του. Έχω dsg και το παρέλαβα Ιούλιο. Μετά από αυτά που γράφετε δεν κάνω το update.

εισαι σιγουρος οτι δεν περαστηκε το τελευταιο update πριν το παραλαβεις? γιατι εκεινη την περιοδο νομιζω πρωτοβγηκε...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η VW έλεγε ότι η ροπή είναι 175Nm @ 1550rpm. Πλέον αυτό δεν ισχύει! Πριν τις 2200 δεν μπαίνει πλέον! Συν του ότι ανεβαίνει πιο συμμετρικά πια και δεν έχει αυτό που σε κράταγε πίσω στο κάθισμα όταν πάταγες το γκάζι! Αυτό το έχουν όλοι όοι έχουν κάνει το update έχει ξαναειπωθεί αυτό.

Δε ξέρω για 'σένα φίλε g-e-g-o, αλλά για 'μένα αυτό σημαίνει ένα εντελώς διαφορετικό αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

τοτε που λετε να οφειλεται το οτι η κοπέλα παραπανω mk2911 πηγε στο συνεργειο και μετα ειδε τεραστια διαφορα στην ροπη? το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι μηπως τελικα της απεγκαταστησαν το update και το επανεφεραν στην αρχικη εκδοση....

δηλαδη ρε παιδια μετα την αναβαθμιση το τουρμπο δεν ανοιγει στισ 1500 στροφες?

Link to comment
Share on other sites

O X I

αυτο δεν ρυθμιζεται? δηλαδη αν το πας αντιπροσωπια και τους πεις το τουρμπο να ανοιγει στισ 1500 δεν μπορουν να στο κανουν μεσω εγκεφαλου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω ιδέα τι είχαν κάνει στο αμάξι και δεν πιστεύω κανέναν ούτε το 66 kw αλλά και σίγουρα όχι τον τεχνικό που γυρνάει και που λέει -πατώντας το προσπαθώντας να με πείσει- ότι ε μωρέ η τουρμπίνα στις 3000 ανοίγει...κλπ απλά ξέρω ότι το αμάξι δεν πήγαινε όπως πριν("σαν ατμοσφαιρικο"), δεν άκουγε, πατούσες και έκανε (δεν ξέρω και πώς να το περιγράψω πιο σωστά :p:D) κρρρρρ... μέεεχρι να ανεβάσει (σαν να έχει καθυστέρηση στη απόκριση) και καταλάβαινες σπάνια την τουρμπίνα σε μικρό βαθμό όμως(καμία σχέση με τώρα που με λίγο πάτημα -κάτω από τις 2000- και ακούς και καταλαβαίνεις, θυμάστε πως ήταν στην αρχή) και άντε και δώστου 2000...2500...3000...3500 κλπ βρε θα ανοίξει, δεν μπορεί.... ( :p ) και στήσε αφτί "ακούγεται τπτ?καταλαβαίνεις τπτ" :p ενώ τώρα καταλαβαίνεις ροπές από χαμηλά. 1600 περίπου! Δεν χρειαζεται να κατεβάσω για να προσπεράσω (και ξαναμανά να πω ότι είμαι κ σχετικά νέα οδηγός)παρά μόνο σπάνια και ούτε το θέμα cold start 900 το έχει ξανακάνει. Δουλεύει ρολόι πλέον! 1200 κρύα 600 ζεστή η μηχανή. (για την ώρα τουλάχιστον! φτου φτου!).

Δεν έχω ιδέα τι ήταν. Ακόμα και να μην είχε κάτσει καλά το update μπορεί δεν ξέρω... Πάντως τώρα κ εγώ κ ο φίλος μου που το οδηγάμε είμαστε έτσι --> :D και ευχαριστιέσαι να το κάνεις βόλτες...

(Θα προσπαθήσω να ξαναπεράσω από Μπρόφα, όχι αυτό το σκ δεν θα τον προλάβω, το επόμενο δουλεύω, το μεθεπόμενο λογικά (εκτός και εάν μπορέσει να πάει κάποιος δικός μου) να δω αν μπορώ να πάρω καμιά απάντηση... εάν κάποιου το πολο είναι όπως ηταν εμένα πριν είναι παρα μα πάρα πολύ κρίμα... :( )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω ιδέα τι είχαν κάνει στο αμάξι και δεν πιστεύω κανέναν ούτε το 66 kw αλλά και σίγουρα όχι τον τεχνικό που γυρνάει και που λέει -πατώντας το προσπαθώντας να με πείσει- ότι ε μωρέ η τουρμπίνα στις 3000 ανοίγει...κλπ απλά ξέρω ότι το αμάξι δεν πήγαινε όπως πριν("σαν ατμοσφαιρικο"), δεν άκουγε, πατούσες και έκανε (δεν ξέρω και πώς να το περιγράψω πιο σωστά :p:D) κρρρρρ... μέεεχρι να ανεβάσει (σαν να έχει καθυστέρηση στη απόκριση) και καταλάβαινες σπάνια την τουρμπίνα σε μικρό βαθμό όμως(καμία σχέση με τώρα που με λίγο πάτημα -κάτω από τις 2000- και ακούς και καταλαβαίνεις, θυμάστε πως ήταν στην αρχή) και άντε και δώστου 2000...2500...3000...3500 κλπ βρε θα ανοίξει, δεν μπορεί.... ( :p ) και στήσε αφτί "ακούγεται τπτ?καταλαβαίνεις τπτ" :p ενώ τώρα καταλαβαίνεις ροπές από χαμηλά. 1600 περίπου! Δεν χρειαζεται να κατεβάσω για να προσπεράσω (και ξαναμανά να πω ότι είμαι κ σχετικά νέα οδηγός)παρά μόνο σπάνια και ούτε το θέμα cold start 900 το έχει ξανακάνει. Δουλεύει ρολόι πλέον! 1200 κρύα 600 ζεστή η μηχανή. (για την ώρα τουλάχιστον! φτου φτου!).

Δεν έχω ιδέα τι ήταν. Ακόμα και να μην είχε κάτσει καλά το update μπορεί δεν ξέρω... Πάντως τώρα κ εγώ κ ο φίλος μου που το οδηγάμε είμαστε έτσι --> :D και ευχαριστιέσαι να το κάνεις βόλτες...

(Θα προσπαθήσω να ξαναπεράσω από Μπρόφα, όχι αυτό το σκ δεν θα τον προλάβω, το επόμενο δουλεύω, το μεθεπόμενο λογικά (εκτός και εάν μπορέσει να πάει κάποιος δικός μου) να δω αν μπορώ να πάρω καμιά απάντηση... εάν κάποιου το πολο είναι όπως ηταν εμένα πριν είναι παρα μα πάρα πολύ κρίμα... :( )

επειδη απ οτι εχω καταλαβει μονο εσυ μπορεις να μας δωσεις καποια σχετικη απάντηση...και επειδη το θεμα απασχολει παρα πολλους..η μαλλον ολους που εχουν κανει το update θα μπορουσες να παρεις ενα τηλεφωνο στο μηχανικο που πηγες και να τον ρωτησεις πιο πολλες λεπτομερειες? δηλάδη ποιο ακριβως ηταν το προβλημα και τι update εβαλε....

πιστεψε με ο,τι αλλο και να γραφουμε δεν εχει νοημα.μονο απο κεινον μπορουμε να μαθουμε τι εκανε και διορθωσε το προβλημα σου.

Δεν θελω να πιστεψω οτι σου απεγκαταστησε το update τελειως και γι αυτο ειδες βελτιωση στην ροπη απο χαμηλα...οπως δηλαδη ηταν πριν το update σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ, αυτό που περιγράφω στο προηγούμενο post είναι στους περισσότερους;

Ότι μπορώ θα το κάνω εννοείται! Δεν νοείται να πηγαίνει όπως πήγαινε, κλαις τα λεφτά που έδωσες... είναι σαν να μην έχεις tsi αλλά 1.2, ακόμα και εάν αυτό ακούγεται πολύ υπερβολικό.. Το αμάξι το θέλω όπως στο τεστ drive αλλιώς ποιο το νόημα; (ακριβώς όπως το λέει στο ποστ του ο φίλος Greg)

(downgrade ήταν η πρώτη ερώτηση που κάναμε κ είπε δεν γίνεται, πας για αλλαγή εγκεφάλου εάν βρεις ίδιο οπως ήταν πριν το update αλλά ακόμα κ να το καταφέρναμε κάπως δεν θα σου το έκανα σε καμία περίπτωση γιατί θα εμφάνιζε τα προβλήματα που σου εμφάνιζε κ κάποια στιγμή μπορεί κ να σου έδινε τπτ στα χέρια - lol είπε συγκεκριμένα κάτι αλλά δεν θυμάμαι-.)

Ότι νεότερο έχω θα σας πω...

edit: Δεν είναι τόσο απότομο όσο ήταν στην αρχή, ξαναλέω, σχεδόν όπως πριν το update, αλλά ανοίγει, ανοίγει χαμηλά και σε κολλάει, καταλαβαίνεις απόκριση σωστή, πατάς και φεύγει. Το τονίζω, και συγγνώμη εάν κουράζω, γιατί δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας μας και πόση ροπή είναι "αρκετή" για τον καθένα μας, είναι και λίγο υποκειμενικά τα πράγματα. :D

Edited by mk2911
Link to comment
Share on other sites

Δλδ, αυτό που περιγράφω στο προηγούμενο post είναι στους περισσότερους;

Ότι μπορώ θα το κάνω εννοείται! Δεν νοείται να πηγαίνει όπως πήγαινε, κλαις τα λεφτά που έδωσες... είναι σαν να μην έχεις tsi αλλά 1.2, ακόμα και εάν αυτό ακούγεται πολύ υπερβολικό.. Το αμάξι το θέλω όπως στο τεστ drive αλλιώς ποιο το νόημα; (ακριβώς όπως το λέει στο ποστ του ο φίλος Greg)

(downgrade ήταν η πρώτη ερώτηση που κάναμε κ είπε δεν γίνεται, πας για αλλαγή εγκεφάλου εάν βρεις ίδιο οπως ήταν πριν το update αλλά ακόμα κ να το καταφέρναμε κάπως δεν θα σου το έκανα σε καμία περίπτωση γιατί εμφάνιζε τα προβλήματα που σου εμφάνιζε κ κάποια στιγμή μπορεί κ να σου έδινε τπτ στα χέρια - lol είπε συγκεκριμένα κάτι αλλά δεν θυμάμαι-.)

Ότι νεότερο έχω θα σας πω...

κανε ο,τι μπορεις...μη μου στριψει και ακυρωσω παραγγελια...τα χω παρει τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως ήρθε σε κάποιους απο εσάς η ιδέα περι ξηλώματος του update. Δεν μιλάμε για service pack των windows που ξηλώνεις κατά το δοκούν αλλά ένα νέο πρόγραμμα που φλασαρίστηκε στον εγκέφαλο. Για να επανέλθει το αυτοκίνητο στην προτερη κατάσταση του θα χρειαζόταν το αυθεντικό πρόγραμμα που φορούσε όταν βγήκε απο το εργοστάσιο πράγμα που αμφιβάλλω να έχει ακόμα και ο κεντρικός dealer.

Y.Γ Kαι μένα μου φαίνεται να έχασε σπιρτάδα αλλά δεν ένιωσα ποτέ να με κολλάει και στο κάθισμα.

Υ.Γ 2 Τα ίδια "θέματα" έχουν και οι κάτοχοι Tiguan με τον 1400άρη κινητήρα. Μετά απο update νιωθουν οτι έχασαν δύναμη.

Edited by Overhauled
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν εχει χαθει δυναμη...απλα εχει εξομαλυνει το γραφιμα της ροπης (τον τροπο που απλωνεται δηλαδη) για να μην στρεσαρει το μοτερ.

Αλλοστε τα 105 αλογα του μοτερ ειναι μια στιγμιαια μεγιστη αποδοση σε καποιες συγκεκριμενες στροφες του κινητηρα και οχι 105 αλογα all across the board. Nai ,χασατε λιγο χαμηλα αλλα στις 4000σαλ εχετε τα 105 αλογα σας.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν εχει χαθει δυναμη...απλα εχει εξομαλυνει το γραφιμα της ροπης (τον τροπο που απλωνεται δηλαδη) για να μην στρεσαρει το μοτερ.

Αλλοστε τα 105 αλογα του μοτερ ειναι μια στιγμιαια μεγιστη αποδοση σε καποιες συγκεκριμενες στροφες του κινητηρα και οχι 105 αλογα all across the board. Nai ,χασατε λιγο χαμηλα αλλα στις 4000σαλ εχετε τα 105 αλογα σας.

Σε ένα 8βάβιδο μοτερ με ένα μόνο εκκεντροφόρο οι 4000 στροφές είναι η αρχή της πτώσης. Και ναι έχεις δίκιο όταν μιλάς για πιο απλωμένη ίσως ροπή αλλά τη σπιρτάδα που είχε πριν την έχασε και αυτό πολλούς τους "πονάει". Η ροπή ήταν το ατού του συγκεκριμένου μοτέρ και όχι η δύναμη του. Δυστυχώς κανείς μας δεν έχει δυναμομέτρηση πριν και μετά οπότε όλα αυτά που λέμε είναι κουβέντα δίχως αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα 8βάβιδο μοτερ με ένα μόνο εκκεντροφόρο οι 4000 στροφές είναι η αρχή της πτώσης. Και ναι έχεις δίκιο όταν μιλάς για πιο απλωμένη ίσως ροπή αλλά τη σπιρτάδα που είχε πριν την έχασε και αυτό πολλούς τους "πονάει". Η ροπή ήταν το ατού του συγκεκριμένου μοτέρ και όχι η δύναμη του. Δυστυχώς κανείς μας δεν έχει δυναμομέτρηση πριν και μετά οπότε όλα αυτά που λέμε είναι κουβέντα δίχως αποδείξεις.

Δεν διαφωνω μαζι σου...εμενα να δεις πως μου λειπει (που ειμαι 200 κιλα βαρυτερος).

Το πρωτο firmware του 1.2ΤSI ηταν χωρις ενδειξη ιδανικης ταχυτητας στο καντραν? Δηλαδη αν εχω την ενδειξη σημαινει οτι σιγουρα εχω το νεο firmware?

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω μαζι σου...εμενα να δεις πως μου λειπει (που ειμαι 200 κιλα βαρυτερος).

Το πρωτο firmware του 1.2ΤSI ηταν χωρις ενδειξη ιδανικης ταχυτητας στο καντραν? Δηλαδη αν εχω την ενδειξη σημαινει οτι σιγουρα εχω το νεο firmware?

δε νομιζω να ισχυει αυτο...και πριν το update το δειχνε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζεις ή εισαι σιγουρος?? :) :) :)

Kαποιος ειχε αναφερει οτι ηθελε νακανει το update για να βλεπει τις ιδανικες ταχυτητες. αυτο με εκανε να υποπτευθω οτι πριν δεν το ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζεις ή εισαι σιγουρος?? :) :) :)

Kαποιος ειχε αναφερει οτι ηθελε νακανει το update για να βλεπει τις ιδανικες ταχυτητες. αυτο με εκανε να υποπτευθω οτι πριν δεν το ειχε.

\

Ας μιλήσει κάποιος που το είχε και πριν το update ρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.