Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Εγω μενω Μαρκοπουλο πλεον (απο Καλλιθεα φυγαμε :D) και κατεβαινω συχνα πυκνα Πορτο Ραφτη για καφε (Κασμπα for the win). Αν σε φερνει ο δρομος απο εκει θα σου δωσω το τηλεφωνο με πμ να παμε για κανενα καφεδακι.

Μαρκοπουλιώτης λέμμεεεεεε. Ωραίος man, εγώ γουστάρω πολύ άσχημα αυλάκι εν γένει, καθώς ξεκίνησα με γονείς να παραθερίζω εκεί και όποτε ψήνω τώρα πια μεγαλούτσικη βόλτα, χτυπάω το χιλιόμετρο και νιώθω. :)

Το προβλημα του ρελαντι μπορει να προελθει απο κακή βενζίνη και βρωμικη πεταλουδα αλλα δεν δικαιολογειται σε τοσο καινουργιο αυτοκινητο. Εκτος και αν η βενζινη εχει νερο, που τοτε θα παρατηρουσες αρυθμίες σε ολο το φασμα των στροφων, δεν μπορει να σβηνει στα στεγνα στο φαναρι. Η πεταλούδα μπορεί να θέλει καθαρισμα καθε 15000χλμ οποτε και παλι δεν δικαιολογειται τετοια συμπεριφορα απο πεταλουδα. Οπως και να χει να πατε στην αντιπροσωπια και να τους πηξετε!

ΤΙ να πω. Δεν νομίζω να είναι η βενζίνη μόνο, αλλά κάτι πιο.. hardware. Ότι και αν γίνει υπάρχουν οι εγγυήσεις, αρκετά με στενοχώρησε το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρκοπουλιώτης λέμμεεεεεε. Ωραίος man, εγώ γουστάρω πολύ άσχημα αυλάκι εν γένει, καθώς ξεκίνησα με γονείς να παραθερίζω εκεί και όποτε ψήνω τώρα πια μεγαλούτσικη βόλτα, χτυπάω το χιλιόμετρο και νιώθω. :good:

ΤΙ να πω. Δεν νομίζω να είναι η βενζίνη μόνο, αλλά κάτι πιο.. hardware. Ότι και αν γίνει υπάρχουν οι εγγυήσεις, αρκετά με στενοχώρησε το ζήτημα.

Αισθητηρας περιβάλλοντος μου ειπε ενα πουλακι :D. Για ψάχτο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ POLO ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΟΜΩΣ Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΘΛΙΕΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΟΥΤΕ ΟΥΤΕ...ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΥΤΩΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΠΟΝΗΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΡΔΙΑ ΑΝ ΚΑΠΝΙΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ..ΟΜΩΣ ΑΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΣΑΝ ΦΟΥΓΑΡΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ..ΤΟΤΕ ΠΑΣ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ...ΕΚΤΟΣ ΠΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΕΠΕΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ...

ΕΧΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕΤΕ...ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ? ΝΑ ΞΕΡΑΘΟΥΝ!!!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟΤΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΔΕΝ "ΦΩΝΑΞΕΙΣ" ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ..

ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 10000 ΧΛΜ ΚΟΝΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ..ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ TSI...ΚΛΑΣΣΙΚΟ 1.4,85HP ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑΝΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ..ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΜΑΞΙ...ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ..

συγνωμη για τα κεφαλαια..αφαιρεθηκα... ;) καλα αποτελεσματα ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΠΟ ΠΕΜΠΤΗ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΥ8ΥΝΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΡ8ΕΙ Κ ΑΛΛΟΙ ΜΕ Ο ΙΔΙΟ ΑΜΑ3Ι,ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑ8ΜΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΑΛΘΗΚΕ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ 3ΑΝΑΕΙΡ8Ε ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΩ ΤΩΡΑ...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ Μ,ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΜΑ3Ι ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΒΑ8ΜΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ.....ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΕΜΕΙΝΕ...ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ε3ΑΚΟΛΟΥ8ΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ 8Α ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤ,ΟΠΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛ...ΑΥΡΙΟ ΜΕΣΗΜΕΡΑΚΙ 8Α ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ 8Α ΜΟΥ ΠΕΙ...8Α ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ....ΕΛΠΙΖΩ ΤΑ ΝΕΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ Κ 10 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σας γράφω πλήρως στενοχωρημένος και ξενερωμένος. Του κουτιού Polo TSI στα 1100 km, με κανονικό οδηγηματάκι μέχρι 3.000 στρ. μόλις μου έσβησε στα φανάρια, εκεί που περίμενα στο κόκκινο 2-3 φορές, χωρίς κάποια ένδειξη/ήχο/ανωμαλία στην οδηγική συμπεριφορά. Το αυτοκίνητο ήταν 15 λεπτά μετά από στάση. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι; Βλάβη στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων, λαμδα, ποιότητας βενζίνης; Δεν θα άναβε λαμπάκια αν ήταν ηλεκτρικό το θέμα;

Κάποια ιδέα όποιος και αν έχει θα βοηθήσει έστω για να διατηρήσω (συντηρήσω) την ψυχραιμία μου μέχρι να ανοίξει το service την Τρίτη...

ειχα και εγω αυτο το προβλημα τα ειχα παρει ομως πολυ ασχημα.... βεβεα το δικο μου ηταν καινουριο και ο κολυτος μου μου εβαλε βενζηνη δωρο απο ενα χαμιλου κωστους βενζηναδικου.... το αποτελεσμα ηταν αφτο.... πηαγ στην αντιπροσοπια μου εκαναν κατι στον εγκεφαλο και μεσα σε 10 λεπτα εφυγα.... πηγα στον φυλο μου που εχει πρατυριο φουλαρα 100αρα και μετα μονο απο αυτον γεμιζω 95αρα κανονικα με τιμη ομως πολησης στα 1.53 γιατι οπως λεει και ο λαος οτι πληρωνεις περνεις.... δεν εχει προβλιμα το αμαξακι αλλα οι βενζινες...... και το δικο μας περνει μονο 95+ βενζινουλα.....

συγνωμη κιολας που θα στο πω φιλε μου χιμα στο κυμα αλλα κενοπυριο αμαξι και πειραματα???? παμε καλα??? αντικατασταση χωρις δικεολογιες..... ουτε μιγα στο σπαθι μου δεν δεχομε για αυτο το θεμα..... με τιποτα πηραματα σε κενουριο αμαξι....

Edited by loopo
Link to comment
Share on other sites

Αμα ισχυε στην Ελλαδα το ο,τι πληρωνεις παιρνεις,τοτε θα πηγαιναμε καλα σαν κρατος!οι μεγαλυτερες νοθειες γινονται στην 100αρα,κ στις 2 ακριβες εταιριες κυριως,επισημως αυτο,απο τα στοιχεια των ελεγχων..με τρελαινεστε!

Εγω βαζω μια ζωη απο revoil,ελιν,aegean,cyclon,κ δεν ειχα ποτε προβλημα..

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΠΟ ΠΕΜΠΤΗ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΥ8ΥΝΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΡ8ΕΙ Κ ΑΛΛΟΙ ΜΕ Ο ΙΔΙΟ ΑΜΑ3Ι,ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑ8ΜΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΑΛΘΗΚΕ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ 3ΑΝΑΕΙΡ8Ε ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΩ ΤΩΡΑ...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ Μ,ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΜΑ3Ι ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΒΑ8ΜΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ.....ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΕΜΕΙΝΕ...ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ε3ΑΚΟΛΟΥ8ΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ 8Α ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤ,ΟΠΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛ...ΑΥΡΙΟ ΜΕΣΗΜΕΡΑΚΙ 8Α ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ 8Α ΜΟΥ ΠΕΙ...8Α ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ....ΕΛΠΙΖΩ ΤΑ ΝΕΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ Κ 10 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ......

Εγώ με τελευταία έκδοση πρωτοκόλλου και το updated φίλτρο αέρα, σύμφωνα με την τελευταία τεχνική οδηγία της VW για τα polo tsi, έχω ακόμα βυθίσματα και αρρυθμίες όταν ο κινητήρας είναι idle (υπενθυμίζω με ζεστό κινητήρα και σε άτακτα χρονικά διαστήματα). Αναμένω περαιτέρω διερεύνηση/απάντηση από Γερμανία, μέσα στην εβδομάδα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να θέλει fine tuning, από software. Τι μπορεί να μην έγινε αντιληπτό από το εργοστάσιο και έγινε από τους αγοραστές κατά τη χρήση;

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τελευταία έκδοση πρωτοκόλλου και το updated φίλτρο αέρα, σύμφωνα με την τελευταία τεχνική οδηγία της VW για τα polo tsi, έχω ακόμα βυθίσματα και αρρυθμίες όταν ο κινητήρας είναι idle (υπενθυμίζω με ζεστό κινητήρα και σε άτακτα χρονικά διαστήματα). Αναμένω περαιτέρω διερεύνηση/απάντηση από Γερμανία, μέσα στην εβδομάδα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να θέλει fine tuning, από software. Τι μπορεί να μην έγινε αντιληπτό από το εργοστάσιο και έγινε από τους αγοραστές κατά τη χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα πρωι πρωι να δω τι γινεται...κ μου ειπαν πως μου στελνουν εγκεφαλο κατευθειαν απο γερμανια να το αλλα3ουμε...τελοε της βδομαδας 8α τα παρω τωρα...ελπιζω να σταματησει το μαρτυριο.......!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το golf 6 μου έχει σβήσει κανά 2 φορές σε φανάρι, λίγο τρέμουλο στην αρχή και μετά πάπαλα. Θέμα βενζίνης ήταν το δικό μου όμως, άλλαξα βενζινάδικο και δεν μου χει ξανακάνει κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera,

Ime kainourgia sto forum kai apolita xeneromeni me to polo mu 1.2 tsi. Mou kani akrivos ta idia.

dld arrithmies, svisimata, kai mu anapse to lampaki tou kinitira kai tou kataliti ta opoia svinoun me to pou xekinai to autokinito. To piga stin antiprosopia mu ipan oti den exi katagrapsi tipota to diagnostiko kai oti ola ine ok ... alla den ine... sigoura den ine venzini giati xero pu vazo to exo pano kato ena mina kai tou exo kani poli prosektiko anoigma. Tha ektimusa an kapoios mu elege ti na kano giati ime aganaktismeni...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταρχήν γράφε με ελληνικά κι όχι με greeklish είναι και στους κανονισμούς του forum. Αν διάβασες το post αναφέρεται ότι υπάρχει κάποιο update για τον εγκέφαλο που έχει ήδη αρχίσει να έρχεται και στην Ελλάδα. Παρόλα αυτά στα παιδιά εδώ δεν έχει φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εγώ ξαναλέω μακάρι να είναι βενζίνη γιατί όλο και πιο πολλοί καταφθάνουν με αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι βενζίνη. Ας μην κοροϊδευόμαστε. Μόλις τώρα γύρισα από βόλτα και μόνο με χάλια διάθεση που γύρισα, φτάνει γιατί τα προβλήματα συνεχίζουν. Δεν πάει άλλο. Περιμένω κάποια απάντηση από VW Γερμανίας (όπως είπαν στην αντιπροσωπεία, αλλά πέρασαν 4εις μέρες και καμία ενημέρωση ακόμα - μου είχαν πει σε τρεις μέρες θα λάβω απάντηση της διερεύνησης). Ήδη είμαι εξω φρενών, και ενώ το έχω πάρει με δόσεις διαβάζω τα συμβόλαια να δω αν επιτρέπεται η μεταπώληση.

Ετοιμάζω ένα mail για VW Γερμανίας να επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι μπορώ να πάρω ως ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,μολις τωρα σθνηδητοποιησα οτι υπαρχει φορουμ και χαιρομαι πολυ για αυτο.ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το πολακι μου. το εχω 1,5 μηνα και πριν κανα 3 βδομαδες αρχισε να μου παρουσιαζει αυτο το προβλημα και ξενερωσα τελειως.στο ρελαντι και εντελωσ ακινητοποιημενος μπουμπουνητο και σβησιμο.την πρωτη φορα δε νομιζα πως καποιος με χτυπησε απο πισω και κοιταγα πισω μου να δω ποιος επεσε πανω μου μεχρι να συνηδητοποιησω τι ακριβως συνεβαινε.

το πηγα στην αντιπροσωπεια την επομενη μερα( απο πατρα ειμαι) και μου ειπαν οτι ακριβως το ιδιο προβλημα εχουν με ενα αλλο πολακι που τους ειχαν φερει.το συνεδεσε με εναν υπολογιστη αλλα προβλημα δεν του εβγαλε κανενα.μου ειπε για να μην στο κραταω επειδη εχω κρατησει το αλλο και το ψαχνουμε ασε μου το τηλεφωνο σου και θα σε παρουμε.(μεχρι τωρα που σας γραφω ακομα περιμενω)

το προβλημα συνεχιζοταν και το πηγα σε ενα αλλο συνεργειο που θεωρςιται ο καλυτερος εδω στην πατρα και ειναι και επισημος αντιπροσωπος τισ vw. του ειπα τι ακριβως γινεται,συνδεθηκε με γερμανια μηπως υπαρχει καμια ανανεωση για τον εγκεφαλο,σφαλμα δεν του εβγαζε κανενα και μου λεει αστο μου να το κοιταξω.πηγα το απογευμα μου λεει δεν βλεπουμε κατι,ουτε εχουμε καμια ενδειξη για σφαλμα,του αλλαξα μοθ λεει κατι καλωδια-μπουζι το εκανα μετα 5-6 βολτες δεν ξανακανε τιποτα.

τεσπα μην πολυλογω το πηρα,εφυγα και οντως δεν εκανε το παραμικρο ωσπου μετα απο καμια ωρα ξανα τα ιδια(ακινητοποιημενος σε φαναρι παλι)

την δευτερα θα παω στην αντιπροσωπεια και θα τοουσ ξεχεσω κανονικα

υ.γ1: αν εχει καποιος βρει τι φταιει ας το γραψει μπας και ηρεμησω

υ.γ2:δεν νομιζω να φταιει η βενζινη,βαζω απο ελιν που λενε οτι ειναι και ελεγμενη(στο συγκεκριμενο αυτο κινητο δεν εχω γεμισει απο πουθενα αλλου)

υ.γ3:εχω και ενα αλλο προβλημα που θα το ποσταρω στα προβληματα(δειτε το μην τυχον αντιμετωπιζει καποιος το ιδιο,ευχαριστω)

τις καλημερεσ μου σε ολους,πιστευω θα βρεθει η λυση...υπομμονη παιδες

Link to comment
Share on other sites

Χθές παρέλαβα το αμάξι ..Σήμερα μου το έκανε 2 φορές και εμένα ενώ μάλιστα ήταν ζεστός ο κινητήρας μόλις άγγιξα τα 100km.

Εκτός απο αυτό φυικά έχω παρατηρήσει και αυτό.

Εύχομαι το πρώτο να μην το κάνει πάλι αν και μάλλον θα το κάνει δεν είναι τυχαίο σε τόσα άτομα . Σημειώστε πως είχα βάλει 100άρα βενζίνη.Τουλάχιστον να λυθεί το πρόβλημα με αναβάθμιση.Παρακαλώ να μας ενημερώσει και μας όποιος το λύσει το θέμα.

Για το δεύτερο έυχομαι ή να σταματήσει ή να είναι φυσιολογικό παρόλο που το κάνει και όταν είναι ζεστό και αυτό.

Πραγματικά δεν στεναχωριέμαι τόσο γιατί κατα τ'αλλα αν το σκεφτείς είναι φοβερό αμάξι στα υπόλοιπα σημεία αλλά... ;):(

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα οχι δεν εχω τπτ νεοτερο ακομα..το αμα3ι μου ειναι ακομα μεσα εδω κ μιαμιση σχεδον βδομαδα,περιμενοντας τον εγκεφαλο απο γερμανια να μου το αλλα3ουν...οταν το παρω,8α το βολταρω συνεχως να δω αν σταματησε το προβλημα...8α σας ενημερωσω για νεοτερα...οσο για την βενζινη μην σκατε δεν παιζει τετοιο 8εμα..το προβλημα ειναι 3εκα8αρο πιστευω....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα οχι δεν εχω τπτ νεοτερο ακομα..το αμα3ι μου ειναι ακομα μεσα εδω κ μιαμιση σχεδον βδομαδα,περιμενοντας τον εγκεφαλο απο γερμανια να μου το αλλα3ουν...οταν το παρω,8α το βολταρω συνεχως να δω αν σταματησε το προβλημα...8α σας ενημερωσω για νεοτερα...οσο για την βενζινη μην σκατε δεν παιζει τετοιο 8εμα..το προβλημα ειναι 3εκα8αρο πιστευω....

Ρε παιδια μηπως ειναι θεμα παρτιδας??? δεν μου κανει τιποτα ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ... 3000 χιλιομετρα εχω κανει κ πλεον του πινω το αιμα οταν εινα καλα ζεστο κ το αφηνω παντα να κρυωσει καλα..

βενζινη παντα οτι λεει το book δλδ ΟΧΙ 100αρα ουτε μια φορα δεν του εχω βαλει.. τρεμει οταν το βαζω μπροστα (οταν ειναι πανω απο τις 1000 στροφες ρελαντι δλδ..εχω γραψει οτι ρωτησα αντιπροσωπεια κ μου ειχαν πει επειδη ειναι κρυο κ τελοσ....κ μαλιστα μετα απο τοσο καιρο εχω παρατηρησει οτι το τρεμουλο το κανει οταν εχει πολυ κρυο ...σε καθε περιπτωση εως να ζεσταθει...μετα τελος δεν το κανει ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν επιβεβαιωμένο πια ότι δεν είναι από βενζίνη... saravaloo, κράτα μας ενήμερους για το τι θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει χθές οτι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα στην δεύτερη κιόλας μέρα που το είχα. Σήμερα τυχαία είδα αυτή τη λίστα με νοθευμένα βενζινάδικα και παρατήρησα οτι είναι μέσα και αυτό που γέμισα πρώτη φορά (Λ.Καρέα Βύρωνας) με ποσοστό 15%. Για καλη μου τύχη έβαλα μόνο 20€ (επειδή δεν το γνώριζα και επειδή ήταν πανάκριβο).

Απο χθές το απογευμα που το γέμισα στο βενζινάδικο μου η αλήθεια είναι πως δεν το ξαναέκανε ποτέ.

Λέτε να είναι τελικά η βενζίνη τουλάχιστον σε μένα αφού δεν το έκανε πάλι;;Σε όσους αναφέρετε το ίδιο το κάνει πάντα στο ρελαντί;;

Αν το δώ πάλι θα γράψω αλλά ρίξτε και μια ματιά στη λίστα μήπως είχε και άλλος την ατυχία.

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αμαξι, οπως λεει και στο manual, δεν θελει μονο χαμηλες στροφες στην οδηγηση... Μετα απο τα 1000 χρειαζεται σταδιακα ανοιγματα. Να σημειωσω οτι και εμενα μου το κανει και σημερα πατησα τα 1000km. Σε διαδρομη σημερα Νεα Σμυρνη - Γαλατσι - Νεα Σμυρνη απο περιφερειακο, εκανα ανοιγματα με 3η και 4η μεχρι 4.500rpm ωστε να ξεμπουκωσει λιγακι...Μετα χαλαρα στις 2.000 στροφες απο Ηλιουπολη μεχρι Νεα Σμυρνη κατα την επιστροφη. Ηρθα σπιτι, το αφησα για κανα 10λεπτο στο ρελαντι και ηταν σταθεροτατο! Ο κατασκευαστης λεει στο στρωσιμο να πηγαινουμε μεχρι τα 3/4 των μεγιστων στροφων... Εαν μεχρι τα 5000km πηγαινουμε μεχρι το 1/4 των στροφων, το στρωσιμο λειτουργει κατα του κινητηρα, καθως πρεπει να δεχτει τριβες σε ολο το φασμα των στροφων, ωστε μετα να μην καιει λαδακια και βγαζει κ αλλα προβληματα! Καλα χιλιομετρα σε ολους μας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι βενζινη και δεν ειναι στρωσιμο. Το θεμα ειναι να βρεθει τι ειναι γιατι σας εχει βγει ξινο το αμαξι. Εγω θα ειχα κανει μπαμ απο τα νευρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρεται...περασα το πρωι μια βολτα απο το συνεργειο να δω τι γινεται με το αμα3ι,βρηκα τον αρχιμηχανικο κα μου ειπε οτι ηρ8ε επι8εωρητης απο α8ηνα(ειμαι απο πατρα)βολταρε το αμα3ι κ συντα3ε μια δικια του αναφορα για να την στειλει Γερμανια αν 8υμαμαι σωστα....ο εγκεφαλος μου ειπε οτι εχει ερ8ει απο γερμανια,αλλα μου ειπε επισης οτι δεν πρεπει να ειναι μονο ο εγκεφαλος κ οτι ειναι κ αλλα πραγματα που πρεπει ν αλλαχ8ουν τα οποια δεν υπαρχουν σαν ανταλλακτικα ουτε κ στην Γερμανια κ οτι πρεπει να τα φτια3ουν μονοι τους....ο χρονος που 8α παρει αγνωστο εντελως.....εχω 3ενερωσει τελειως κ κατα πασα πι8ανοτξτα 8α κιη8ω ομικα......δεν μ ενδιαφερει τι προβλημα εχει κ αν δεν 3ερουν απ που προερχεται...το μονο που μ ενδιαφερει κ που 3ερω ειναι οτι εχω παρει αμ3ι του κουτιου κ δεν το χω χαρει κα8ολου.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.