Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Καλησπερα ηθελα αν μπορει κανεις να μου εξεγησει αν ειναι φυσιολογικο γυρνωντας το κλειδι κ πριν θεσουμε σε λειτουργια τον κινητηρα να ανναβει η ενδειξη EPC. Το λεω γιατι οι υπολοιπες ενδειξεις σβηνουν μετα τον αρχικο ελεγχο ενω αυτη παραμενει

Όχι φίλε μην ανησυχείς αυτό δεν είναι τίποτε... Έτσι είναι σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του forum.

Το πρόβλημα με το σβήσιμο και το στιγμιαίο κατέβασμα των στροφών είναι γνωστό φαινόμενο απο το έτος 2000 που το είχα εγώ και πολλά άλλα vw.

Δυστυχώς τίποτα δεν άλλαξε απο τότε και αυτοκίνητα που πληρώνουμε χρυσάφι μας βγαίνουν μάπα.

Η έκφραση δεν είναι υπερβολή, μου έχει τύχει να περιμένω σε κεντρικό για να τον διασχίσω και τη στιγμή που πάω να ξεκινήσω να μου σβήσει.

Ευτυχώς το έδωσα και ησύχασα.

Τυχαία ήρθα πάλι στο φόρουμ επειδή αυτή τη περίοδο ψάχνω αμάξι και μέσα στις υποψηφιότητες είναι και το νέο polo.

Εάν θέλετε τη γνώμη μου επειδή το πρόβλημα το έχω νοιώσει στο πετσί μου δεν υπάρχει λύση και δεν πρόκειται να δοθεί λύση. Απλά συμβιβαστείτε με αυτό. Αυτό γιατί εχει αποδειχθεί πως η Γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία δεν μπαίνει στο κόπο να προσαρμόσει τα αυτοκίνητα της στα μεσογειακά δεδομένα.

Κατα την άποψη μου φταίει και το καύσιμο (χαμηλή ποιότητα) και η θερμοκρασία (όταν η θερμοκρασία ανέβαινε μου το έκανε πιο έντονα).

Μάλλον πάω για ιαπωνικό.....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα το αντιμετώπισα με Peugeot 207 cc όπως και αρκετα άτομα άμα δείτε στο αντίστοιχο forum.

Οπότε τι να λέμε... Όλα λίγο πολυ τα ίδια @@@ είναι. Είναι να μη σου συμβεί.

Πάντως απο της 5 γενιάς και μετα βελτιώθηκαν παρα πολυ τα vw.

Link to comment
Share on other sites

Απο τριγμούς στην καμπίνα πώς πάτε?Το 1.2 tsi του 2010 έχει αρκετούς.Δικαιολογείται?

καλησπερα , εχω ενα πολο του 2010 αυτοματο dsg 7 105 ιππους , τριγμους αρκετους μερικες φορες , εχω 62000 χιλιομετρα , οταν ξεκιναω στο δεξιο καθισμα στο ταμπλο ηχος λες και ειναι τρακτερ οταν βαζω μπροστα , μερικες φορες τριζουν τα παραθυρα οχι παντα κατι τατ τικ στα 120 χιλιομετρα σε ασφαλτο και μερικες φορες θορυβος στα αμορτισερ λες και πεταγετε ελατηριο σε χαλασμενο στρωμα :) ... αλλα γενικα καλα παει .... βασικα δεν ξερω μερικες φορες το κανουν ετσι ωστε να αλλαζουμε αμαξι καθε πεντρε χρονια . 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Χάρης7 said:

1.2 TSI τι καταναλωση σας γραφει στο ρελαντι; 0.6 και 0.5; Πιο πολυ τι σας γραφει;

Νομίζω πρεπει να μπει σε αλλι θεμα η ερώτηση αλλα τεσπα:-) 

Οταν ειναι κρυο εχω και 0,7αλλά κατα 90% 0.6 και ισως πεσει και 0,5. Με το odb adapter μετραω γυρω στα 12 cc/min-0.6/hour και πεφτει  και στα 10cc/min-0.5/hour. Παραδοξος στο 1.3 corolla sedan τις δουλειας μετραγα γυρω στα 8cc/min και παντα 0.5/hour. Με την ιδια υποπιεση. Αρα εμεις δουλεύουμε με πιο πλουσιο μιγμα λογο μεγαλυτερης σχεσης συμπίεσης?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , naruel said:

Νομίζω πρεπει να μπει σε αλλι θεμα η ερώτηση αλλα τεσπα:-) 

Οταν ειναι κρυο εχω και 0,7αλλά κατα 90% 0.6 και ισως πεσει και 0,5. Με το odb adapter μετραω γυρω στα 12 cc/min-0.6/hour και πεφτει  και στα 10cc/min-0.5/hour. Παραδοξος στο 1.3 corolla sedan τις δουλειας μετραγα γυρω στα 8cc/min και παντα 0.5/hour. Με την ιδια υποπιεση. Αρα εμεις δουλεύουμε με πιο πλουσιο μιγμα λογο μεγαλυτερης σχεσης συμπίεσης?

Εμενα δειχνει συχνα 0.5 τελευταια αλλα οχι περισσοτερο απο το 0.6.ειναι προβλημα; μηπως προκαλεσει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα POLO 9N 1.2 2007  και όταν είναι κρύο , κυρίως τον χειμώνα, ρετάρι μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία . Αναγκάζωμε να το σβύνω εν κινήση για να επανέρθει. Στον εγκέφαλο μου δείχνει ότι δεν δουλεύει ο 1ος πολλαπλασιαστής. Παρόλο που τον αλλάζω μετά μου ξαναδείχνει την ίδια βλάβη, αλλάζω και τα μπουζί.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.