Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Το ένα πολύ σωστά είναι ο εγκέφαλος ο οποίος πρέπει ν΄αλλαχθεί.Το δεύτερο κατά 99% είναι το σώμα πεταλούδας.Δεν νομίζω να φταίει κάτι άλλο.Υπομονή παιδιά το ξέρω και γω να ήμουνα στην θέση σας θα είχα τρελλαθεί.Αλλά αν υπάρχουν τόσα προβληματικά πλαίσια παγκοσμίως είναι δύσκολο να καλύψει άμεσα η VW την αναπάντεχη ζήτηση σε ανταλλακτικά μέσω εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δυστυχως ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα με τον φιλο μας. Αυτοκινητο 15 ημερων, με 1500 χιλιομετρακια, και τρεμει αρκετα, σαν ελαφρυ τρανταγμα οταν το ζεσταινω(γιατι παντα το ζεσταινω). Το δυστυχημα ειναι οτι τις τελευταιες μερες εχω κι εντονα τρανταγμα! Αφου την πρωτη φορα που το εκανε, νομιζα οτι επεσε καποιοσ πανω μου, τοσο δυνατο ηταν! Κι επιπλεον, εχει σβησει και δυο φορες! Απο την αντιπροσωπεια? Οτι μαλλον φταιει η βενζινη κι οτι το τουτου ειναι τοσο εξελιγμενο που οτι μα οτι κι εαν ηταν θα μου εβγαζε καποια ενδειξη! Πως γινεται ομως να ειναι η βενζινη οταν βαζω απο βενζιναδικο (κι εγω και φιλοι) εδω και 3-4 χρονια, με το προηγουμενο μου αυτοκινητο και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα???

Εγω λεω να το παω αυριο...και πολυ το αργησα! Ελπιζω να βγαλω ακρη... Κι ανυπομονω να μαθω νεοτερα κι απο εσας....

Link to comment
Share on other sites

Το μοτέρ αυτό σε ποια άλλα αυτοκίνητα του Group εχει φορεθεί? Να ρωτήσουμε αλλους για την εμπειρία που εχουν και αν συμβαίνει το ίδιο και εκει? Νομίζω πως το Yeti της Skoda φοραει το ιδιο μοτερ. Πάντως τα κρούσματα αυξάνονται και απαντηση δεν παίρνει κανένας. Εχετε σκεφτεί να ψαχτείτε σε εκτός αντιπροσωπείας συνεργεία να δείτε τι παίζει και μετά να τους το τρίψετε στην μούρη? Γιατι το μονο σιγουρο ειναι πως όσο δεν έχουν απαντηση στο πρόβλημά σας θα σας παραμυθίαζουν με βενζίνες και αλλα φουμαρα.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορεις να το πας σε εξωτερικο συνεργειο οταν εχεις κι αυτο το θεμα με την εγγυηση??? Εαν δεν ειναι εξουσιοδοτημενο χανεις την εγγυηση κι ειναι κριμα! :p

Link to comment
Share on other sites

δν ξερω αν εχει καμια σχεση αλλα και ενα φιλαρακι με ιβιζα 1.4 115μουλαρια ειχε ενα παρομοιο προβλημα...το αποτελεσμα αδειασαν βενζινες,ανεβασαν το ρελαντι και τωρα ολα κομπλε.πιο συχνο ηταν το φαινομενο με ανοιχτο το κλιμα!ακομα παρατηρω και εγω στο γολφακι μου(γολφ 5 τσι 140) τρεμουλο στο ρελαντι χωρις να σβηνει ωστοσο φταιει η βενζινη καθως με ακριβες(100αρα-racing) δν το κανει!το προβλημα θα λυ8ει σιγουρα αλλα υπομονη...τα περασαμε και εμεις με σκαστρες και ν75.αυτα εχουν τα ΠΙΣΤΟΛΙΑ!!!αλλιως υπαρχουν και yaris-atos-spark-clio και πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα εχουν τα ΠΙΣΤΟΛΙΑ!!!αλλιως υπαρχουν και yaris-atos-spark-clio και πολλα αλλα.

Μόνο που τα πιστόλια καλό είναι να πυροβολούν, άλλωστε γι' αυτό είναι φτιαγμένα κι όχι να τα έχεις συνέχεια στο λάδωμα μπας και σου σκουριάσουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δυστυχως ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα με τον φιλο μας. Αυτοκινητο 15 ημερων, με 1500 χιλιομετρακια, και τρεμει αρκετα, σαν ελαφρυ τρανταγμα οταν το ζεσταινω(γιατι παντα το ζεσταινω). Το δυστυχημα ειναι οτι τις τελευταιες μερες εχω κι εντονα τρανταγμα! Αφου την πρωτη φορα που το εκανε, νομιζα οτι επεσε καποιοσ πανω μου, τοσο δυνατο ηταν! Κι επιπλεον, εχει σβησει και δυο φορες! Απο την αντιπροσωπεια? Οτι μαλλον φταιει η βενζινη κι οτι το τουτου ειναι τοσο εξελιγμενο που οτι μα οτι κι εαν ηταν θα μου εβγαζε καποια ενδειξη! Πως γινεται ομως να ειναι η βενζινη οταν βαζω απο βενζιναδικο (κι εγω και φιλοι) εδω και 3-4 χρονια, με το προηγουμενο μου αυτοκινητο και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα???

Εγω λεω να το παω αυριο...και πολυ το αργησα! Ελπιζω να βγαλω ακρη... Κι ανυπομονω να μαθω νεοτερα κι απο εσας....

ξαναλεω...τρεμουλο εχω και εγω για ενα λεπτο εως να ζεσταθει...δεν μου εχει ανεβασει ποτε στροφες κ να σβησει...το τρεμουλο μου ειχαν πει ειναι φυσιολογικο εως να πεσουν οι στροφες...κ το δεχτηκα...αφου παει μια χαρα ΕΩΣ ΤΩΡΑ...ουτε ανεβασματα και να σβησει..τιποτα...κ ημουν απο τους πρωτους που πηραν στα χερια τους το polo...3.500 χιλιομετρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εγω σημερα το πρωι πηγα στο service στην ΜΠΟΥΡΜΑΣ &ΣΙΑ στην Αλιμου. Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε η απαντηση που ελαβα, αλλα αν μη τι αλλο δεν μου ειπαν χαζομαρες του τυπου, φταιει η βενζινη, φταιει το παραθυρο κλπ... :rolleyes:

Ο ανθρωπος μολις το ειδε, κοιταξε αμεσως την αδεια και μου ειπε ξεκαθαρα οτι το συγκεκριμενο αυτοκι νητο, μοντελο, κινητηρας εχει προβλημα κι οτι στην VW ειναι ενημεροι, το εχουν παθει κι αλλοι, και προσπαθουν να φτιαξουν ενα προγραμμα με το οποιο θα κανουν ενα update στο λογισμικο του εγκεφαλου και μετα ολα καλα....Για να δουμε.... Το ασχημο ειναι οτι αυτο μπορει να παρει και μηνα! Μεχρι να το φτιαξουν λεει, να το στειλουν κλπ.... Εγω παντως θα παω μια βολτα κι απο ενα αλλο service, ετσι να δω τι θα μου πουν!

Κι αναμενουμε....

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω το να το φτιάξουν μπορεί να είναι εύκολο, μπορεί ήδη να το έχουν μοντάρει, αλλά επειδή είναι σοβαρή εταιρεία ίσως πάρει χρόνο το θέμα development-testing-tuning-testing-release. Δεν ξέρω πώς είναι το business process αυτό και πώς θα το χειριστούν σε σχέση με τους "απογοητευμένους πελάτες". Λογικά ο μήνας που σου είπαν έχει νόημα. Το θέμα είναι εμείς να περιμένουμε ή μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο;

Το δίδαγμα πάρθηκε πάντως: ποτέ αυτοκίνητο με περίοδο κυκλοφορίας <= 6 μηνών. Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Το Polo TSI πάντως κυκλοφορεί εδώ και 7 μήνες, απλά στην Ελλάδα ήρθε τώρα. Ο κινητήρας 1.2 TSI ήδη υπάρχει στην αγορά εδώ και 8 μήνες (στο Skoda Yeti). Κοντεύει χρόνο δηλαδή, άρα δε θα έπρεπε να το είχαν ήδη λύσει; Προβληματική παρτίδα μυρίζει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να συμπεριλάβω και τους μήνες κυκλοφορίας στο εξωτερικό, οπότε το <= το ανεβάζω στους 8. :rolleyes:

Τι δικαιώματα έχουμε όταν το αυτοκίνητο που αγοράζουμε δεν είναι OK; Τι μπορεί να γίνει αν το έχεις αγοράσει μετρητοίς και τι σε περίπτωση χρηματοδοτικού;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κι ο μηνας που μου ειπαν στο service, θα μπορουσε να ειναι απλη εκτιμηση, αφου, μολις ειδε οτι δυσανασχετησα, αυτοματως μου το εριξε στις 15 μερες! :rolleyes:

Σημασια εχει παντως οτι αν μη τι αλλο ξερουν τι φταιει...ειναι κι αυτο κατι. Οσο για την αντικατασταση του αυτοκινητου, νομιζεις οτι θα αλλαζαν τοσα αυτοκινητα? Γιατι δε νομιζω οτι ειναι 1 η 2...πρεπει να ειναι παραπανω αρκετα! Δε νομιζω οτι θα αλλαζαν τοσα αμαξια! Οσο κι εαν θελουν να μενουν ικανοποιημενοι οι πελατες τουσ!

Αυτο με την ελλετωματικη παρτιδα δεν καταλαβα. Δηλ θα μπορουσαν να ειναι μονο μερικα αυτοκινητα? Μια 100αρια ας πουμε, και κατι να τους ξεφυγε κατα την κατασκευη και γγιαυτο βγηκαν ελλατωματικα?

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση προφανώς δεν γίνεται. Ανάκληση για έλεγχο και αντικατάσταση μερών / αναβαθμίσεις, γίνεται. Οπότε αναμονή (και άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Το λέω αυτό γιατί έχω γνωστό που έχει κάνει 4.000χλμ κι ακόμη δεν του το έχει βγάλει αυτό. Συν του ότι κι ο istioploos εδώ μέσα είπε ότι δεν του κάνει το συγκεκριμένο σβήσιμο με το ρελαντί. Πάντως να υπάρχει κάποιο ελάττωμα συμβαίνει ακόμη και σε Bugatti μην ανησυχείτε. Το γαμώτο είναι ότι χαλιόμαστε καινούργιο αμάξι να βγάζει θέματα! Αν με την αναβάθμιση ρυθμιστεί το πρόβλημα καλό θα είναι ίσως να το κάνουν μετά και όλοι οι κάτοχοι tsi, ανεξαρτήτως προβλήματος.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστηχως σημερα ...επιβεβαιωθηκε για καομα μια φορα η πληρης αναξιοπιστια των vw ... ειμαστε κερκινη με φιλη η οποια με ζορι πηρε το νεο tsi ...και μας εμεινε εκει...2.900 χιλ αμαξι!!! νεκρο... εχει τρελαθει η κοπελα αν μαθει κανει τιποτα ας ειδοποιησει. Μακαρι να κανουν ανακλησεις εχει καταντησει το θεμα αηδια .

Βασικα δεν θα γινει καμια ανακληση ...εδω δεν εγινε για τις κρεμαγιερες και τα δισκο πλατο που πλεον οι χρηστες του 6 τα λλαζουν με το κιλο καθως τα προβληματα μετα τα 15.000χιλιομετρα ειναι τραγικα.

Βαλαμε ατομο να επικοινωνησει με την vw γερμανιας .Αναμενουμε παιδια

ΠΟΤΕ vw πριν κλεισει χρονο ...ειναι ακριβως οτι ειναι και τα windows πριν το sp1 ...αναξιοπιστα. Εγω ηδη εχω αλλαξει δισκο πλατο σετ συμπλεκτη , αναμενω για κρεμαγιερα ,ρελε τασης ... μαλλον παμε να κλεψουμε τον τιτλο απο το Α5 Ως αυτοκινητο με την μεγαλυτερη ΜΗ-ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ....(αναξιοπιστο δηλαδη).

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα. :lol:

Διαβάζω εδώ και λίγες μέρες αυτό το νήμα, μιας και έχω παραγγείλει το εν λόγω αυτοκίνητο με αυτόν τον κινητήρα. Το ζεστό μου μετρητό θα μπει στα ταμεία του έλληνα αντιπροσώπου και το αμάξι έχει έρθει και περιμένω να το παραλάβω σε μερικές μέρες (άγνωστη η ακριβής ημερομηνία).

Διαβάζοντας τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε, ρώτησα τον πωλητή με τον οποίο και έκλεισα το όχημα, τί ακριβώς συμβαίνει. Η απάντησή του ήταν πως δεν έχει μιλήσει με τους μηχανικούς και δεν γνωρίζει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. :lol: Διπλωματική απάντηση θα έλεγα εγώ. Σιγα που δεν έχει γνώση επί του θέματος.

Μάλλον θα πάω αύριο ή μεθαύριο να μιλήσουμε από κοντά και να πιέσω λίγο την κατάσταση, προσπαθώντας να αποσπάσω κάποια απάντηση. Γιατί αν μπει το "μαρούλι", τότε ούτε πίσω θα μπορώ να κάνω, ούτε θα έχω καταφέρει να εξασφαλίσω κάτι. Βέβαια σου λέει ότι έχεις οδική βοήθεια. Ναι αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να την χρησιμοποιήσω, ούτε με το καλημέρα, ούτε με το καληνύχτα.

Παρ΄όλα αυτά θα ήθελα να σταθώ σε κάτι που αναφέρθηκε ο ιστιοπλόος

Βενζινη παντα οτι λεει το book δλδ ΟΧΙ 100αρα ουτε μια φορα δεν του εχω βαλει..

Τελικά μήπως είναι πρόβλημα βενζίνης ? Γιατί βλέπω πως αρκετοί που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα λένε, ότι έβαλαν αμέσως 100άρα. :)

Υπομονή και εν αναμονή λοιπόν. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μετά από εκτενή έρευνα που έκανα στις βενζίνες η 95άρα που λέει στο καπάκι δεν είναι η ίδια με την 95άρα δική μας. Δείτε RON και MON δείκτες καθώς και την αντίστοιχη υποσημείωση και θα καταλάβετε τι εννοώ. Ίσως κάνω λάθος, αλλά προσπαθώ να βρω και εγώ κάποια λογική εξήγηση. Ή αυτό, ή ο MAF. Δεν μπορώ να καταλάβω αλλιώς. Αναλαμβάνει το research dept της VW. Αλλιώς θα τρελαθώ.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα εκτός από το γνωστό αρχικό τρέμουλο που εχουμε ολοι, αλλά εδώ κ λίγες μέρες έχω κι εγώ προβληματιστεί για το ποια 95άρα εννοεί το καπάκι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω και πολλα απο καυσιμα για να ειμαι ειλικρινης, ξερω μονο οτι εγω εβαλα απο την πρωτη στιγμη, κι εξακολουθω να βαζω απλη 95 οκτανιων! Αυτη μου ειπε ο πωλητης στην αντιπροσωπεια, αυτην βαζω. Τωρα, εαν υπαρχουν πολλα ειδη 95αρας, δεν το ξερω. Αναρωτιεμαι ομως...γιατι να φταει το καυσιμο? Και φταιει σε ολουσ το καυσιμο?? Ολοι λαθος βενζινη βαλαμε πια??? Γιατι να μην ειναι κακη παρτιδα, η κατι στραβο απο την VW εν πασει περιπτωσει? Δεν μπορει να φταινε ΟΛΑ τα πρατηρια, σε ασχετεσ περιοχες!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάνουμε υποθέσεις. Απαντήσεις δεν έχουμε. Περιμένουμε απάντηση από VW (αν δεν έχετε ενοχλήσει όλοι kosmocar+αντιπροσωπεία σας+VW γενικά, κάντε το). Όλοι δώσαμε τα λεφτάκια μας και τα κλαίμε. Οπότε χαλάρωσε. Δεν προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τίποτα.

Εγώ πρώτος είπα ότι δεν είναι από καύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω και πολλα απο καυσιμα για να ειμαι ειλικρινης, ξερω μονο οτι εγω εβαλα απο την πρωτη στιγμη, κι εξακολουθω να βαζω απλη 95 οκτανιων! Αυτη μου ειπε ο πωλητης στην αντιπροσωπεια, αυτην βαζω. Τωρα, εαν υπαρχουν πολλα ειδη 95αρας, δεν το ξερω. Αναρωτιεμαι ομως...γιατι να φταει το καυσιμο? Και φταιει σε ολουσ το καυσιμο?? Ολοι λαθος βενζινη βαλαμε πια??? Γιατι να μην ειναι κακη παρτιδα, η κατι στραβο απο την VW εν πασει περιπτωσει? Δεν μπορει να φταινε ΟΛΑ τα πρατηρια, σε ασχετεσ περιοχες!

Καταρχην να πω οτι δεν εχω polo αλλα παραοκολουθω γιατι θα το παρω (ειτε σε GTI ειτε οχι),κ η αληθεια ειναι οτι ποτε η VW δε με επεισε για την αξιοπιστια της,ουτε η audi (που υποτιθεται ειναι πιο προσεγμενα κλπ)απο ιδια πειρα..

Μονο η toyota μουχει βγει 100% αξιοπιστη (μεχρι τωρα),και η Nissan 75%(στα 4 αυτοκινητα,το ενα βγηκε μαπα=το τελευταιο micra)

ΟΜΩΣ, μην αμφιβαλλετε οτι μπορει να φταιει η βενζινη,γιατι ΜΗΝ αμφιβαλλετε οτι τα περισσοτερα βενζιναδικα νοθευουν,και ειδικα τα ακριβα.....ομως επειδη μετραω καταναλωσεις για να βγαζω συμπερασματα για τα πρατηρια αλλα κ το αμαξι μου (δλδ σε καθε γεμισμα τη μεση καταναλωση,οποτε οταν βλεπω υπερβολικα αυξημενη ξερω οτι ειτε ο προηγουμενος βενζινας εριξε νοθευμενη ειτε ο τελευταιος με εκλεβε στο μετρητη,αυτο ειναι σιγουρο σαν μεθοδος) και διαπιστωνω οτι στα 10 πρατηρια,τα 8 κλεβουν παιδια,ειτε λιγο ειτε πολυ,ειτε με νοθεια ειτε στο μετρητη..

Οποτε μπορει να μη φταιει κ το αμαξακι (το ευχομαι..)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι πραγματι μπορει να φταιει το καυσιμο, και ναι, τα περισσοτερα νοθευουν, ακομα και τα ακριβα! Εγω ομως βαζω 3 χρονια βενζινη απο συγκεκριμενο πρατηριο, κι εγω και φιλοι, και δεν ειχαμε ποτε προβλημα. Θεωρω λοιπον απιθανο να εβαλα νοθευμενη τη συγκεκριμενη στιγμη. Επιπλεον, απο το service, μου ειπαν οτι η εταιρια ειναι ενημερη για το προβλημα, δεν συναντησα υπεκφυγες η αντιρρησεις!

Το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι οτι την πρωτη φορα που εβαλα βενζινη, δεν ειχα βαλει απο αυτον που βαζω παντα, αφου με 10 χιλιομετρα αποσταση που μπορουσε να κανει το αυτοκινητο με αυτην που ειχαν απο την αντιπροσωπεια, σιγουρα δεν μπορουσα να φτασω στο δικο μου, κατα συνεπεια ειχα βαλει απο ενα στην περιοχη του Ν. Ηρακλειου. Με συστασεις βεβαια απο φιλους, αλλα οκ...

Σε περιπτωση λοιπον που εκεινο ειχε πειραγμενη βενζινη, ποσο καιρο μενει εκεινη η βενζινη μεσα? Ποσο καιρο δλδ χρειαζεται το τουτου μου για να "καθαρισει" απο τη νοθευμενη?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.