Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!τοσο καιρο παρακολουθουσα,αλλα τωρα η ανησυχια μου εφτασε στο χτενι!εχω παραγγειλει κ εγω το polo tsi με dsg highline κ περιμενω να το παραλαβω μεχρι μεσα ιουνη.εψαξα αρκετα πριν καταληξω στο συγκεκριμενο αμαξι κ νομιζα οτι εκανα την καλυτερη επιλογη,αλλα τωρα με αυτα που διαβαζω εχω αρχισει να αναθεωρω κ να ανησυχω αν οντως εκανα καλα!δν μπορω να καταλαβω πως ενα αυτοκινητο το 2010 απο τοσο μεγαλη εταιρια να βγαινει στην παραγωγη με προβληματα.αραγε ειναι θεμα καποιου update στον εγκεφαλο,γιατι προβλημα με βενζινη δν πιστευω,η ειναι κατι σοβαροτερο.οπως κ να εχει παντως αμαξι καινουργιο που το χρυσοπληρωνεις δν δικαιολογειται να παρουσιαζει απολυτως τιποτα.εχω φτασει σε σημειο να ακυρωσω την παραγγελια,αλλα θα χασω την προκαταβολη 1000ε.ευελπιστω να βρεθει λυση για να ηρεμησουμε ολοι.ισως ειναι θεμα παρτιδας,αλλα παλι κ αυτο ειναι αδικαιολογητο.περιμενω απαντησεις κ λυσεις απο τους μηχανκους που εχετε απευθυνθει,γιατι ειμαι σε αναμμενα καρβουνα!ελπιζω ολα να πανε καλα καλα μας ξεμπερδεματα! : :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aggelos28 χαλάρωσε! Δε πάει να πει πως επειδή συμβαίνει σε κάποια παιδιά εδώ μέσα ότι θα το έχει και το δικό σου. Εξάλλου πολλοί άλλοι που έχουν το TSI δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα. Κι εγώ που περιμένω το δικό μου είμαι σχεδόν (γιατί ποτέ δε ξέρεις) σίγουρος ότι τέτοιο θέμα δεν θα αντιμετωπίσω και επ' ουδενί δεν σκέφτομαι να το ακυρώσω γιατί πολύ απλά είμαι ερωτευμένος με την πάρτι της.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αμαξι θελει στρωσιμο οχι μεχρι 2000rpm αλλα σε ολο το φασμα των στροφων οπως λεει κ ο κατασκευαστης... turbo 1200 ειναι, αμα δεν στρωσει κ το turbo πως θα λειτουργει σωστα? μεχρι τα 3/4 των στροφων μεχρι τα 1000km και μετα σταδιακο ανοιγμα μεχρι τις μεγιστες! ξυπνατε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το παρελαβα την παρασκευη,εχω 500 χιλ και δεν μου το χει κανει καμια φορα.παντως για το τρεμουλο ξερω οτι κανει αυτοματη ρυθμιση βαλβιδων για 30 περιπου δευτερολεπτα αφ'οτου το βαλουμε μπρος και ισως οφειλεται απ'αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο!! Don't worry. Είναι κουκλί το αμαξάκι. Ας μας αποδείξει ότι είναι κουκλί και μέσα, χωρίς by design issues. 'Η απλά να λύνονται τα πράγματα με μία ρύθμιση στον εγκέφαλο για την τάδε πυκνότητα που πρέπει να κάνει inject ή τα κατώφλια τιμών που έρχονται από αισθητήρες. Αυτά λύνονται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να μην θεωρούν όσοι παρακολουθούν οτι είναι τόσο τραγικό και σε κάθε φανάρι θα βάζετε πάλι μπρός εγώ να πώ οτι σε μένα τουλάχιστον το αυτοκίνητο έσβησε μόνο 2 φορές ως που έκαψε την (επιβεβαιωμένα βλ:παραπάνω post) νοθευμένη βενζίνη που έβαλα την πρώτη φορά αμέσως μετά στην αντιπροσωπεία. Απο τότε δεν το έκανε ποτέ ξανά και είναι σταθερότατο.

Κάθε μέρα πλέον που το οδηγάω (έχω φτάσει 310ΚΜ) είμαι και πιο ευχαριστημένος μετά την πρώτη κακή εντύπωση που είχα γι'αυτό το λόγο. Ανυπομωνώ να βρώ χρόνο να πάω ένα ταξιδάκι να δουλέψω και την 6η. Γενικά αφήνει πάρα πολλές υποσχέσεις το γκάζι του αλλά ακόμα στρώνω.

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

Στο Γερμανικο polotreff που εψαξα δεν βρηκα ουτε μια αναφορα σε σβησιμο η προβλημα για το συγκεκριμενο αμαξι. Να σημειωθει πως το συγκεκριμενο φορουμ ειναι απο τα μεγαλυτερα που υπαρχουν σχετικα με το αγαπημενο μας μοντελο.

Αυτο μπορει να σημαινει κατ εμε δυο πραγματα. Ελατωμματική παρτίδα ή προβληματική βενζινή. Δεδομένου πως στο μέλος Vicky ειπαν πως εχει προβλημα το αμαξι και δεν ειναι θεμα βενζινης τοτε πιστευω πως εχει να κανει με τα αμαξια που ηρθαν ελλαδα. Ας ελπισουμε πως το προβλημα θα λυθει και θα χαρείτε τα αμαξια σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπόιζ εντ γκέρλζ :)

Πέρασα από τον αντιπρόσωπο, έδωσα και το "μαρούλι" και μάλλον την επόμενη Πέμπτη θα έχω το αυτοκίνητο.

Τελικά δεν κατάφερα να μάθω κάτι από τον πωλητή σχετικά με τα προβλήματα που αναφέρετε. Το μόνο που έκανα ήταν να βάλω να τηλεφωνήσει φίλος σε δικό του άνθρωπο μέσα στο συνεργείο του επίσημου αντιπροσώπου, που τελικά ούτε από εκεί καταφέραμε να μάθουμε κάτι.

Πάντως, επειδή βλέπω που λέτε για βενζινάδικα με νοθευμένη, αλήθεια από ποια λίστα ενημερώνεστε ? Η μόνη που γνωρίζω είναι ΑΥΤΗ χωρίς όμως να γνωρίζω πότε ενημερώθηκε τελευταία φορά. :)

Τροκτικό και μπλόκα αν δεν κάνω λάθος έχουν την ίδια λίστα.

Για πείτε λοιπόν από που ενημερώνεστε και βέβαια υπομονή με το αυτοκίνητο. B)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Δεν ξερω σε τι σημειο βρισκονται αλλα παιδια που τους εκανε κι εκεινων προβλημα, εγω εχω μεινει σε αυτο που μου ειχε πει ο ανθρωπος στο service της VW στην Αλιμου. Να παρω τηλεφωνο σε 1-2 βδομαδες να μου πουν εαν εχει ερθει το προγραμμα απο την εταιρια στην Γερμανια να κανουμε την αναβαθμιση στον εγκεφαλο. Μιλησα και με την αντιπροσωπεια απο την οποια αγορασα το αυτοκινητο και μου ειπαν οτι δεν εχουν μαθει κατι τετοιο, κι οσα αυτοκινητα εχει πουλησει, δεν ειχαν παρουσιασει κατι μεχρι τωρα. Τι να πω ρε παιδια? Ημουν εγω ατυχη? Μπορει.. Παντως δεν παιζει να το εχω μετανιωσει.. Το αυτοκινητο ειναι τρελα απο μονο του.... Εχω κανει ηδη 1800 χλμ σχεδον, με εκδρομουλες Χαλκιδα και Πελοπονησο κι ειναι υπεροχο πραγματικα! Δεν πειραζει, ολα θα διορθωθουν... Κι οπως μου λενε κι οι φιλοι μου που στεναχωριεμαι, ας ηταν αυτα τα προβληματα στη ζωη μας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά αδερφέ. Όχι εξυπνάδες.

Απλα μετεφερα τι λεει ο κατασκευαστης και ολοι πρεπει να ειναι ενημεροι. φιλικα πανω απ'ολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλα μετεφερα τι λεει ο κατασκευαστης και ολοι πρεπει να ειναι ενημεροι. φιλικα πανω απ'ολα ;)

Thx, γιατί τα νεύρα μας είναι τσατάλια! Αν και για να πω την παρατήρηση που έκανα, τσέκαρα βενζίνη και βάζω από ένα πρατήριο BP εδώ στην περιοχή, 100αρα (ανά 15άρια ευρώ, βλέποντας τα 7-8 λίτρα να καταπίνονται σαςν χρυσάφι :o). Από τότε δεν μου το έχει ξανακάνει όμως. Θα βάλω μερικές φορές ακόμα 100αρα για χάρη της παρατήρησης, για να βγάλω συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια ερωτηση,ισως χαζη...αλλα δν ξερω!σε οσους εχετε αυτο το προβλημα το κιβωτιο σας τι ειναι μηχανικο η dsg?απλα εκφραζω μια απορια,αν θελετε απαντατε! :D

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι DSG και δεν έχει σβήσει ποτέ. Με 2700 χιλιόμετρα. Το έχω πάει μέχρι τα 180 χαω αλλά τέρμα γκάζι δεν έχω πατήσει ακόμη...

Από την άλλη, μου χάλασε ο αισθητήρας του αερόσακου και θα πάω από εβδομάδα να μου τον αλλάξουν. Η συνολική εικόνα που έχω από το αμάξι είναι ότι από ποιότητα κατασκευής είναι μάπα...

Συναρμολόγηση χάλια, οι αρμοί αριστερά - δεξιά στην κολώνα Α είναι αλλού γι αλλού...

Ευτυχώς που έκανα την επέκταση εγγύησης !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι DSG και δεν έχει σβήσει ποτέ. Με 2700 χιλιόμετρα. Το έχω πάει μέχρι τα 180 χαω αλλά τέρμα γκάζι δεν έχω πατήσει ακόμη...

Από την άλλη, μου χάλασε ο αισθητήρας του αερόσακου και θα πάω από εβδομάδα να μου τον αλλάξουν. Η συνολική εικόνα που έχω από το αμάξι είναι ότι από ποιότητα κατασκευής είναι μάπα...

Συναρμολόγηση χάλια, οι αρμοί αριστερά - δεξιά στην κολώνα Α είναι αλλού γι αλλού...

Ευτυχώς που έκανα την επέκταση εγγύησης !!!!!

Μαπα ειναι?σοβαρα?οι αρμοι τι εννοεις θες να πεις λιγο πιο αναλυτικα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Με 100άρα για καμιά 200αριά km και μόλις το έκανε σε άσχετη στιγμή. Μικρή βύθιση και σβήσιμο σε ακινησία στο ρελαντί μετά από ένα 10λεπτο/15λεπτο οδήγημα. Το θέμα βενζίνης θεωρείται λήξαν. Είναι θέμα ρύθμισης/βλάβης/αναβάθμισης/λοιπού ελαττώματος. Από την αντιπροσωπεία μου, δεν έχω νέα ακόμα πάντως. Είναι 2 βδομάδες τώρα από την τελευταία ενημέρωση. Η ίδια η kosmocar αναφέρει ότι περιμένουν απάντηση και γνωρίζουν ονομαστικά το πρόβλημά μου (φαντάζομαι και σε όποιον άλλον έχει συμβεί). Όποιος ακούσει κάτι επίσημο πρώτος, share pls.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

ενα ακομη θυμα γράφτηκε στην παρεα σας. Εγω έχω λιγο πολύ τα ίδια προβλήματα με το 1.2 tsi. Έχει σβήσει 3 φορες μεσα στα 2800km που έχω κάνει. Στο μεταξύ οταν το πρωι το βάζω μπρος τριζει ολοκληρο για 30 δεπτερολεπτα (1200 στροφες και... 2.3-2.7Lt/h) και μετα πεφτει στα φυσιολογικα (600 στροφες και 0.7lt/h). Μίλησα σήμερα με φιλοσιδη και μου είπε οτι μπήκα στη λίστα για οταν ερθει η λύση απο γερμανία. Υπομονή λοιπόν και ας ελπίσουμε οτι δεν θα σβήσει και εν κινήσει... Θα σας στείλω όταν μάθω κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

ενα ακομη θυμα γράφτηκε στην παρεα σας. Εγω έχω λιγο πολύ τα ίδια προβλήματα με το 1.2 tsi. Έχει σβήσει 3 φορες μεσα στα 2800km που έχω κάνει. Στο μεταξύ οταν το πρωι το βάζω μπρος τριζει ολοκληρο για 30 δεπτερολεπτα (1200 στροφες και... 2.3-2.7Lt/h) και μετα πεφτει στα φυσιολογικα (600 στροφες και 0.7lt/h). Μίλησα σήμερα με φιλοσιδη και μου είπε οτι μπήκα στη λίστα για οταν ερθει η λύση απο γερμανία. Υπομονή λοιπόν και ας ελπίσουμε οτι δεν θα σβήσει και εν κινήσει... Θα σας στείλω όταν μάθω κάτι περισσότερο.

φιλε μου το polo σου ειναι dsg η manual?

Link to comment
Share on other sites

η μαλλον ας το θεσω αλλιως,υπαρχει καποιος απο ολους εσας που σας παρουσιαζει αυτα τα προβληματα που το αμαξι ειναι dsg?η συμβαινει μονο σε χειροκινητα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εγω απο την αρχη επεμενα οτι δεν φταιει η βενζινη, τουλαχιστον οχι σε μενα, γιατι το πρατηριο το χρησιμοποιω χρονια! Επειδη ομως, ειμαι γενικοτερα διαλλακτικος ανθρωπος, αποφασισα να δοκιμασω αλλο πρατηριο (BP θεωρωντας οτι ειναι απο τα καλα)- παλι συστημενο για το οτι δε νοθευει- και μαλιστα 100αρα! Περαν του οτι επεφταν τα ευρω αλλα οχι τα λιτρα, οπως ειπε κι ο φιλος μασ, δεν ειδα διαφορα στο τουτου! Το πηγα και παλι εκτος Αθηνων, αν κι αυτο δε λεει κατι, αφου τα σβησιματα στην πολη τα κανει με φαναρια κλπ.

Το ασχημο ειναι οτι εχει αρχισει πλεον να σβηνει και πανω απο μια φορα τη μερα! Θα μου πεις, τι σημασια εχει το ποσες φορες..ναι, σαφως και δεν εχει, απλα ειναι πραγματικα ψυχοθφορο να πλησιαζεις στο φαναρι και να παρακαλας να αναψει το ρημαδι, γιατι μολις σταματησεις το αγαπημενο σου τουτου θα σβησει! Αααα...κι επισης, τα τρανταγματα με το ανεβασμα στροφων εξακολουθουν σταθερα! Να μην αναφερω τον θορυβο που κανει....πιο διακριτικος απο τον ηχο των ταξι, δε λεω...αλλα προς τα κει τεινει! :whistling:

Αυριο το πρωι θα το παω στην αντιπροσωπεια απο την οποια το πηρα στο service να το δουν. Δεν εχω μιλησει με καποιον απο αυτους, μονο ραντεβου μου εκλεισαν και τους ειπα επιγραμματικα τι παιζει. Νεοτερα αυριο λοιπον, και πραγματικα ανυπομονω.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εγω απο την αρχη επεμενα οτι δεν φταιει η βενζινη, τουλαχιστον οχι σε μενα, γιατι το πρατηριο το χρησιμοποιω χρονια! Επειδη ομως, ειμαι γενικοτερα διαλλακτικος ανθρωπος, αποφασισα να δοκιμασω αλλο πρατηριο (BP θεωρωντας οτι ειναι απο τα καλα)- παλι συστημενο για το οτι δε νοθευει- και μαλιστα 100αρα! Περαν του οτι επεφταν τα ευρω αλλα οχι τα λιτρα, οπως ειπε κι ο φιλος μασ, δεν ειδα διαφορα στο τουτου! Το πηγα και παλι εκτος Αθηνων, αν κι αυτο δε λεει κατι, αφου τα σβησιματα στην πολη τα κανει με φαναρια κλπ.

Το ασχημο ειναι οτι εχει αρχισει πλεον να σβηνει και πανω απο μια φορα τη μερα! Θα μου πεις, τι σημασια εχει το ποσες φορες..ναι, σαφως και δεν εχει, απλα ειναι πραγματικα ψυχοθφορο να πλησιαζεις στο φαναρι και να παρακαλας να αναψει το ρημαδι, γιατι μολις σταματησεις το αγαπημενο σου τουτου θα σβησει! Αααα...κι επισης, τα τρανταγματα με το ανεβασμα στροφων εξακολουθουν σταθερα! Να μην αναφερω τον θορυβο που κανει....πιο διακριτικος απο τον ηχο των ταξι, δε λεω...αλλα προς τα κει τεινει! :p

Αυριο το πρωι θα το παω στην αντιπροσωπεια απο την οποια το πηρα στο service να το δουν. Δεν εχω μιλησει με καποιον απο αυτους, μονο ραντεβου μου εκλεισαν και τους ειπα επιγραμματικα τι παιζει. Νεοτερα αυριο λοιπον, και πραγματικα ανυπομονω.....

το ερωτημα μου ειναι αορατο?το polo σου vicky ειναι dsg η χειρωκινητο?παρακαλω απαντηστε! closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

to diko mou den einai DSG kai toulaxiston akomi den to kanei toso syxna-opos eipa synolika 3 fores se 2700 xiliometra! ante paidia kala ksemperdemata. O filosidis mou eipe oti akomi apantisi apo germania den exei erthei, opote as kanoume ligo ypomoni, ti allo na po!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.