Jump to content
herlam

Εμμμ.Μήπως Διαλύεται?

Recommended Posts

Χθες γύρναγα από την βραδινή μου βόλτα. Αφήνω την καλή μου και αποφασίζω από το παλιό Φάληρο να γυρίσω σπίτι στον ¶λιμο με το tcs στο off για δεύτερη φόρα στους 7 μήνες που το έχω. Δεν το πάτησα ιδιαίτερα απλά και ΕΙΛΙΚΡΙΝ¶ πάτησα το γκάζι ΄σε δύο στροφές και σε μία ευθεία για να πω και εγώ χαλάλι τα 160 γαϊδούρια που αγόρασα. Ανέβασε κλασικά θερμοκρασία γύρω στα 100 περίπου και έτσι κάθισα μέσα στο αμάξι όταν έφτασα σπίτι για να κρυώσει. Τότε άκουγα τα ανεμιστηράκια να κάνουν θόρυβο αλλά λόγω σκοταδιού το άφησα για σήμερα. Κλασικά το ξέχασα πήγα στον επιτάφιο και γυρνώντας από γλυφάδα το άκουσα πάλι όταν 'έφτασα σπίτι. κατέβασα φακούς και να τι βρήκα. Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει τι είναι και που ήταν γιατί εγώ δεν θυμάμαι τίποτα. Ήταν ανάμεσα στον κινητήρα και το ψυγείο.

Πρέπει να πάω να το φτιάξω γιατί δεν παίζει μία?

Και φυσικά η ώρα των παραπόνων: έχω πάρει μέχρι στιγμής αρκετά αυτοκίνητα κυρίως ιταλικά. Κάτι τέτοιο μου συμβαίνει πρώτη φορά και αναρωτιέμαι τι θα ακολουθήσει στο μέλλον . Πάλι καλά που δεν μου έκανε ζημιά στο ψυγείο ή ακόμα χειρότερα να μπλέξει στον ιμάντα….έλεος μιλάμε για 24.000€. Ένα φιλαράκι έχει πάρει bravo t-jet εδώ και ένα χρόνο το πηγαίνει συνέχεια με πλαγιολίσθηση, γενικά του γ@μ@ τα πάντα και ούτε θερμοκρασία ανεβαίνει ούτε φεύγει κάτι από την θέση του και όλα αυτά με 5.000€ λιγότερα…..

ΥΓ. εσείς με τα 5αρια χαλαρώστε λίγο όταν βλέπεται 6αρια… το να προκαλείτε για κόντρα για να πείσετε ότι το 5αρι ήταν γρηγορότερο ή με καλύτερα κρατήματα δεν πείθετε κανέναν. Και πριν προλάβετε να μου πείτε κάτι μου έχει συμβεί τρεις φορές και την μία κόντεψε να με τρακάρει ο μ……

post-14064-127024615939_thumb.jpg

post-14064-127024620156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πήγαινε άμεσα στην αντιπροσωπία. Δεν είναι φυσιολογικό να σου ανεβάζει θερμοκρασία. Εμένα 9 μήνες τώρα ούτε 1oC δεν ανεβοκατεβαίνει, κολλημένο στους 90oC βρέξει χιονίσει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε στο αναλογικό ο δείκτης είναι κολλημένος στο 90 και δεν κουνιέται ρούπη... όταν βάλεις το ψηφιακό τότε βλέπεις τις αλλάγες στην θερμοκρασία

Edited by herlam
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο ένας εννοεί θερμοκρασία νερού και ο άλλος λαδιού. Anyway, μήπως έπεσες σε λακούβα ή συνέβη κάτι άλλο?? Το κομμάτι που έχεις στην φωτογραφία είναι πλαστικό ή μεταλλικό?

Link to comment
Share on other sites

πλαστικό στην βάση του και λάστιχο το υπόλοιπο. μάλλον κάποιο προστατευτικό είναι που ξεκόλλησε και σε λακούβα δεν έχω πέσει μόνο τα σαμαράκια που ο Αλιμός είναι γεμάτος. Δεν το δικαιολογεί όμως....

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν δικαιολογείται. Πήγαινε το όμως στην αντιπροσωπεία, χώσε και τίποτα γκάζια ώστε να το φτιάξουν και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Θα μου πεις τώρα εκείνοι ανοίγουν Τρίτη του Πάσχα. Αν έχεις κανέναν καλό φανοποιό κοντά στην γειτονιά σου, πετάξου αύριο μέχρι εκεί για να σου πει τι είναι τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. εσείς με τα 5αρια χαλαρώστε λίγο όταν βλέπεται 6αρια… το να προκαλείτε για κόντρα για να πείσετε ότι το 5αρι ήταν γρηγορότερο ή με καλύτερα κρατήματα δεν πείθετε κανέναν. Και πριν προλάβετε να μου πείτε κάτι μου έχει συμβεί τρεις φορές και την μία κόντεψε να με τρακάρει ο μ……

Πάρα πολλά + σε αυτό που έιπες, εδώ και έναμιση χρόνο σχεδόν που έχω το αυτοκίνητο μου έχει τύχει αρκετές φορές και δεν ξέρω τι προσπαθούν.

Link to comment
Share on other sites

μηπως αυτο το κομματι ειναι ενα spoilerακι που εχει στο κατω μερος του ο μπροστινος προφυλακτηρας?κι εμενα κατι φορες μου χει βρει το αμαξι εκει και το ξυνω συνεχεια και φοβαμαι μηπως το ξυλωσω τελειως.

οσο αναφορα την θερμοκρασια,κι εμενα στο 122αρι μολις το ζορισω αρκετα βλεπω 100αρια,μπορει και παραπανω.βεβαια σε αλλο τοπικ,με πληροφορησανε (ο STELIOS_GOLF 6 TSI νομιζω) οτι φταινε τα λαδια που εχω. εχω ακομα τα πρωτα εργοστασιακα.παιζει να φταιει μονο αυτο. θα δειξει μετα την πρωτη αλλαγη λαδιων.

παντως οτι μαθεις απο την αντιπροσωπια,γραψτο εδω να ξερουμε κι εμεις... new_iloveyou.gif

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

Part number για επιβεβαίωση.

+1 ! Κι εγώ αυτό σκέφτηκα ... δώσε μας τον κωδικό που έχει επάνω του το κομμάτι αυτό , για μπορέσουμε μήπως μέσα από το ΕΤΚΑ βρούμε τι είναι και που έπρεπε να είναι . Ψάξε αν μπορείς τον κωδικό του ανταλλακτικού που είτε είναι πάνω σε άσπρο αυτοκόλλητο , είτε είναι χαραγμένος ή τυπωμένος σε κάποιο σημείο του ανταλλακτικού που έχεις στα χέρια σου . :whistling:

Link to comment
Share on other sites

οσο αναφορα την θερμοκρασια,κι εμενα στο 122αρι μολις το ζορισω αρκετα βλεπω 100αρια,μπορει και παραπανω.βεβαια σε αλλο τοπικ,με πληροφορησανε (ο STELIOS_GOLF 6 TSI νομιζω) οτι φταινε τα λαδια που εχω. εχω ακομα τα πρωτα εργοστασιακα.παιζει να φταιει μονο αυτο. θα δειξει μετα την πρωτη αλλαγη λαδιων.

Δεν πρέπει να στο είπα εγώ. Καλά και εσένα ανεβάζει θερμοκρασία ??? Τι στο καλό, επιδημία έπεσε ?? Πάντως δεν πρέπει να φταίνει τα λάδια στρωσίματος,γιατί και εγώ ακόμη αυτά έχω.

Εμένα απ' ότι έχω παρατηρήσει δεν ανεβάζει καθόλου θερμοκρασία. Εγώ έχω το Golf 6 με τα 160ps.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην θυμαμαι καλα για το ποιος το πε...

οντως εμενα οταν το ζορισω λιγο ανεβαζει πανω απο 100.115 εχω δει το maximum και μαλιστα σε ταξιδι κουμπωμενος με 6η.μολις κατεβαζα ταχυτητα και ανεβαιναν λιγο οι στροφες,επεφτε στους 95+.

Link to comment
Share on other sites

VW DE STU >TPV(EPDM+PP)+PP TD20< 1K0.121.345.AM 25.02.09 23:02

Αυτό είναι τυπωμένο πάνω παλικάρια….αν βρείτε κάτι πείτε να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε…αν και την Τρίτη πρωί θα μάθουμε….

Πάντως σήμερα το πήρα και όλα κανονικά….

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην θυμαμαι καλα για το ποιος το πε...

οντως εμενα οταν το ζορισω λιγο ανεβαζει πανω απο 100.115 εχω δει το maximum και μαλιστα σε ταξιδι κουμπωμενος με 6η.μολις κατεβαζα ταχυτητα και ανεβαιναν λιγο οι στροφες,επεφτε στους 95+.

Να πας να το κοιτάξουν στην αντιπροσωπία άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

VW DE STU >TPV(EPDM+PP)+PP TD20< 1K0.121.345.AM 25.02.09 23:02

Αυτό είναι τυπωμένο πάνω παλικάρια….αν βρείτε κάτι πείτε να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε…αν και την Τρίτη πρωί θα μάθουμε….

Πάντως σήμερα το πήρα και όλα κανονικά….

Είναι βάση του ψυγείου και βρίσκεται πάνω και κάτω από το ψυγείου σου ... έχει κάτι ασφάλειες εκεί για να κάθεται το ψυγείο , μάλλον θα έσπασε κάποια... Κόστος 4-6 € !

Δες στην φωτο που έπρεπε να ήταν ..

fsdfsfsd.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ωραια μπραβο στην VW. Καλα λεει ο φιλος 24000 αυτοκινητο και φεύγουν οι βασεις απο το ψυγειο, δλδ αν κλείσει 10ετια τι θα γινει!!!

Τι να πει κανεις κριμα για ενα τοσο δημοφιλες αυτοκινητο κριμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε είναι το καπάκι από την πάνω μεριά. Σε ευχαριστώ πολύ

Τώρα είναι εκτεθιμένο το ψυγείο ή μπορώ να το κινήσω?

χμ Σήμερα πάντως που το έβαλα μπρος και έκανα μία γρήγορη βόλτα για να παίξουμε στοίχημα δεν άκουσα τίποτα και ούτε άναψε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ριχνεις και μια ματια στο ανεμιστήρα του ψυγείου μηπως εχει σπάσει καμια φτερωτή!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε είναι το καπάκι από την πάνω μεριά. Σε ευχαριστώ πολύ

Τώρα είναι εκτεθιμένο το ψυγείο ή μπορώ να το κινήσω?

χμ Σήμερα πάντως που το έβαλα μπρος και έκανα μία γρήγορη βόλτα για να παίξουμε στοίχημα δεν άκουσα τίποτα και ούτε άναψε κάτι...

Δεν μπορώ να ξέρω αν μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα :( Πάντως αν ήμουν στη θέση σου θα δοκίμαζα να το στερεώσω με λίγο σύρμα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο την ώρα που οδηγώ (όσο γίνεται δλδ) μέχρι να έρθει η Τρίτη ..

Link to comment
Share on other sites

από την θερμοκρασία του κινητήρα έχει στραβώσει στην άκρη και δεν μπαίνει....αηδίες και είναι μόνο από την πάνω μεριά. Αν μου ζητήσουν λεφτά στο συνεργείο θα τους φάω το λαρύγγι...

έχω απογοητευτεί πάρα πολύ...έπρεπε να περιμένω την gulieta....αν το είχα πάρει μετρητής την τετάρτη θα είχε πωλητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα τεχνικό και ρώτησα. Είναι όντως η πάνω βάση του ψυγείου. Είναι σχεδόν τελείως διακοσμητική αφού έχει ως στόχο να μην πέρνα σκόνη στο εσωτερικό του κινητήρα και να καλύπτει το ψυγείο. Για αυτό τον λόγω άλλωστε δεν έχει ούτε ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ούτε τίποτα, είναι κουμπωτό και μπορεί να βγει πανεύκολα ακόμα και με το πιεστικό κατά την διάρκεια πλυσίματος. Μπορεί μάλιστα να ξεκουμπώσει από μόνο του εξαιτίας της συστολής και της διαστολής που κάνει το μέταλλο του ψυγείου. Θέλει προσοχή και τσεκάρισμα γιατί μπορεί να φύγει όπως έγινε σε εμένα και να πάει στον ιμάντα και να κάνει σοβαρή ζημιά.

Για μένα απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι που περιμενεις πολλα και τελικα απογοητευεσε εκτο ςν πριν ειχες κανα hundaiη κανα renaugh-peugeot

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι που περιμενεις πολλα και τελικα απογοητευεσε εκτο ςν πριν ειχες κανα hundaiη κανα renaugh-peugeot

Πόσο δίκιο έχεις φίλε...σκέψου και μένα που χρόνια Ιταλός όλοι με έφαγαν να πάρω γερμανό και να πάρω γερμανό...άστα πρώτα το Tigra (κάμπριο αλλά ψοφίμι με πλαστικά τάπερ, σκέψου 4 χρόνια μόνο στην παραγωγή και το σταμάτησαν…ευτυχώς το σπρώξαμε γρήγορα) και μετά το lego golf που μπορούσε να μας σκοτώσει κιόλας εάν το πλαστικό έπιανε στον ιμάντα με το αμάξι εν κινήσει.

Ακούω και τα παράπονα των παιδιών στο φόρουμ για τιμόνια που μένουν στο πρώτο μπατιλίκι, Ν75 κάθε χρόνο, air condition (clima) που δεν κρατούν ρυθμίσεις κτλ και ιδρώνω για το τι μπορεί να με περιμένει. Όπως είπα και πιο πριν το bravo του κολλητού μου ένα χρόνο τώρα μόνο βενζίνη του ζητάει και του έχει βγάλει τα μάτια ενώ και το MITO τέρας αξιοπιστίας…

Αν μου βγάλει κάτι ακόμα έστω και 5 ευρώ να κοστίζει σαν και αυτό που έπαθα τώρα έχει σουταριστεί…

Σόρι για την αγανάκτηση άλλα επέλεξα το συγκεκριμένο αμάξι για να το κρατήσω κάποια χρόνια….και μου δείχνει μέχρι στιγμής το αντίθετο….εύχομαι να μου αλλάξει άποψη γιατί πραγματικά μου αρέσει…

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. εσείς με τα 5αρια χαλαρώστε λίγο όταν βλέπεται 6αρια… το να προκαλείτε για κόντρα για να πείσετε ότι το 5αρι ήταν γρηγορότερο ή με καλύτερα κρατήματα δεν πείθετε κανέναν. Και πριν προλάβετε να μου πείτε κάτι μου έχει συμβεί τρεις φορές και την μία κόντεψε να με τρακάρει ο μ……

Oσον αφορά το πλαστικό θα στο αλλάξουν και όλα καλά.Κάτι θα έκανες εκεί που έτρεχες ή σε κάνα σαμάρι στον άλιμο όπως λες. 8)

¨οσον αφορά το υστερόγραφο σου, έχεις δίκαιο να λες ότι εμείς οι κάτοχοι mkV είμαστε κοντράκηδες αλλά το κάνουμε γιατί έχουμε καλύτερα αμάξια πιο γρήγορα και με καλύτερα κρατήματα sillyhorse1rb5.gif

Τέλος με πνεύμα καλαμπουριού να σου πώ ότι στο κάτω κάτω ας τα ευχαριστηθούμε τα αμαξάκια με καμιά ψιλοκοντρίτσα να ανάβουνε λίγο τα αίματα και να έχουμε να συζητάμε και να βελτιωνόμαστε :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε σε καταλαβαινω απολυτα ...ΑΛΛΑ μην αγχωνεσε τοσο πολυ ...ΜΑΚΑΡΙ να σου ειναι μονο αυτο.Βασικα αν το πηρες τωρα ...το τελευταιο 3 μηνο ...Δενε χεις να φοβασε τιποτα σοβαρο. εγω ειμαι στα 25χιλ ... και το κυνηγαω .Τριτη εχω ραντεβου για σασμαν-κρεμαγιερα ...να τα δουν υποχρεωτικα . Βαλε πανω ενα καλο λαστιχο και...να το ζεσταινεις καλα ...

Με το σασμαν εχεις παρατηρησει τιποτα ? Για να σου πω 2-3 πραγματακια να σε σωσω για να μην ταλαιπωρησε αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Για ολα αυτη η σαβουρα η μερκελ τα φταιει! Που να της πεσει το σασμαν και η ρ__α καθως πηγαινει να δει τον Obama και ο Berlusconi να της κανει κ@λ@δακτυλο! 8):D

Edited by Speedy
Μη επιτρεπομενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.