Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

η αγελαδα ειχα μια υποδοχη παραπανο ειχε δλδ 5 υποδοχες και καληφθηκαν μονο οι 4......και το δικο μου δεν ειναι το ντιζατο ειναι τ μεταγενεστερο AUM.....γιαυτο και μπερδευτηκα......

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ειμαι στο ψαξιμο για intercooler στο MK4 GTI του 2000 και αυτο που εχω δει ειναι οτι βγαινουν σε διαφορες διαστασεις οπως

520mm x 180mm x 60mm

550MM x 140MM x 65MM

420MM x 160MM x 65MM

410mm x 155mm x 65mm

Τελικα ποιο ταιριαζει στο αμαξι οπως και τι διασταση πρεπει να εχει η εισαγωγη και εξαγωγη απο το intercooler?

Μηπως να βαλω ενα αλουμινιου , απλα μεγαλυτερο στη μαμα θεση για σιγουρια?

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια θεση με το μανησιο, αλλα αλουμινιου, απεκλησε το δεν θα δεις διαφορα και θα σου φυγουν τζαμπα λεφτα...

μονο με frontmount Θα κανεις δουλεια, οποιο και να βαλεις σε διασταση να ξερεις θα χρειαστει να κοψεις τον προφυλακτηρα σου σε μερικα σημεια για να ξανακουμπωσει, αλλα και την μεταλικη τραβερσα πισω απο τον προφυλακτηρα αναλογα με το υψος του ιντερκουλερ, γιατι χωρος αναμεσα σε ψυγεια και προφυλακτηρα δεν υπαρχει, και οι σιτες οι πλαστικες δεν κουμπωνουν μετα. (εγω για αυτο το λογο αναγκαστηκα και αλαξα προφυλακτηρα με αυτον του r32 και βελτιωθηκε αισθητα η κατασταση)

Εισαγωγη και εξαγωγη του ιντερκουλερ ειναι ιδιες, αν εισαι μανησιος η με προγραμμα και δεν εχεις βλεψεις για ποιο πολλα, ενα ιντερκουλερ με στομια φ57 (αν και αυτα τα δεινουν μεχρι 300αλογα) εισαι οκ, συνηθως ολα τα γιουνιβερσαλ σετ τα οποια ειναι και φτηνα ειναι σε αυτην την διαμετρο και με σωληνωσεις φ51 απο την τουρμπινα προς το ιντερκουλερ και φ57 απο το ιντερκουλερ στην πεταλουδα, με γιουνιβερσαλ θα χρειαστεις να κανεις και θεση πανω σε μια σωληνα για τον αισθητηρα πιεσης, εκτος αν βρεις σετ το οποιο να εχει πανω θεση, μετα υπαρχουν και επωνυμα σετ τα οποια ειναι ποιο στημενα καλα, κοβεις παλι προφυλακτηρα αλλα κουμπωνουν ολες οι σιτε μετα χωρις να φενονται σωληνες, και μερικα σου δεινουν και την τραβερσα για να μην κοψεις την δικια σου αλλα ξεφευγουν στην τιμη κατα πολυ...

ενα γιουνιβερσαλ αν το παρεις απο ελλαδα υπολογιζε πανω κατω στα 450€, απο ebay θα γλυτωσεις κανα 100€+, αν πας σε επωνυμο πχ forge θες απο 800€ και πανω, μετα υπολογισε και τοποθετηση...

Σκεφτομαι και τον προφυλακτηρα του r32 να σου πω την αληθεια, ιμιτασιον θα ειναι απο ebay.

Αρα αγοραζω πρωτα αυτον και μετα μπροστινο intercooler.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πολυεστερικο εβαλα βρηκα εναν μετεχειρο, ο γνησιος ειναι απλησιαστος γυρω στα 750€, μου ειχε πει καποιος.

Ενα downpipe 3" μπαινει ετσι απλα στη μαμα εξατμιση, αξιζει? Το βρισκω κοντα στα 120 - 140 ευρω αν θυμαμαι στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε 3'' downpipe μιλαμε για 76αρα σοληνα downpipe????δεν ειναι λιγο μεγαλη για την κ03????

Δεν ξερω, για αυτο το ρωταω, μαμα ειναι το μοτερ με ντιζα.

Κατι τετοιο λεω

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/3-Downpipe-Golf-Jetta-GTI-Beetle-MK4-1-8T-/140604915381?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item20bcb4beb5#ht_1942wt_1165

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι απο αμερικη, υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις τελωνειο, ψαξτο στο ebay.co.uk θα το βρεις στα ιδια λεφτα και χωρις τελωνεια. αρα αμα εισαι ντιζατος μαλλον δεν θα εχεις προβλημα μιας και εχεις μονο εναν λαμδα.

Θα κανω αυτο που μου λες, πιστευω να αξιζει αυτη η αγορα και να μην θελει τιποτα παραπανω για να το βαλω , θα δωσει πιστευω τιποτα αλογα ε?

Και κατι αλλο, αυτο συμφεει απο το να παρω μονο downpipe ?

http://viewitem.eim.ebay.gr/9904-VW-Golf-MK4-Full-Catback-Exhaust-w-Downpipe/380373288732/item

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκημασει κανεις τα παρακατω μπουζι ngkBKR7EIX.....τι εντυπωσεις εχετε????κανουν για το δικο μας το μοτερ???? ποια η διαφορα τους απο τα μαμα μπουζι εκτος του οτι ειναι ιρυδιου???? αν τα βαλω εγω θα εχω κανενα προβλημα η θα βελτιωθει το αυτοκινητο??????????τορα φοραω αγελαδα τις venair προγραμμα και pipercross c0187........

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Τα καλυτερα για μας που τα βαζουν ολοι ειναι αυτα bosch F5DP0R

Και καθε ποτε τα αλλαζουμε? Κανουν για μαμα GTI MK4?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Τα καλυτερα για μας που τα βαζουν ολοι ειναι αυτα bosch F5DP0R

ναι τα ξερω και αυτα αλλα ειναι πολι πιο ακριβα απο τα ngk.....επισης τα bosch εχουν διακενο 0.60 τα μαμα ειναι 0.80 και τα ngk 0.76......δε παιζει ρολο το διακενο????

Link to comment
Share on other sites

Και καθε ποτε τα αλλαζουμε? Κανουν για μαμα GTI MK4?

Αυτα ειναι για καθε 30000 χλμ...Ενω τα μαμα καθε 15000!Σε μαμα gti εγω θα εβαζα παλι τα μαμα μπουζι!Δεν υπαρχει λογος να τα αλλαξεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι για καθε 30000 χλμ...Ενω τα μαμα καθε 15000!Σε μαμα gti εγω θα εβαζα παλι τα μαμα μπουζι!Δεν υπαρχει λογος να τα αλλαξεις!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΛΟΥ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΠΙΚ ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ.. ΘΕΛΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΤΡΟΜΠΕΤΑΚΙ GTI ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ 1,4 ΣΕ 1,8Τ ΕΧΩ ΓΚΟΛΦ 4. ΦΥΣΙΚΑ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΚΟΛΦ ΑΛΛΑ ΑΟΥΝΤΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 2002 .. ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ

1). ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΞΟΥΝ ΟΛΑ ΚΟΥΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ?

2), ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΚΡΑ ΦΡΕΝΑ ΠΛΕΞΟΥΔΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΗΧΑΝΗ ΤΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΠΑΚΕΤΟ

3), ΕΓΩ ΛΩΓΟ ΕΚΔΟΣΗΣ (genaration)ΕΧΩ ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΑ 16" ΖΑΝΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΟΠΕΤΟ 312ΜΜ ΑΝ ΟΧΙ ΤΙ ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΚΑΝΤΡΑΝ 260ΚΜ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩΕΙΣ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΑΛΛΑ ΠΛΑΚΕΤΑ ΓΤ ΓΡΑΦΕΙ 260ΚΜ ΕΜΕΝΑ .

ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΓΤ ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΣΚΩΤΟΣΑ .ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΥΝ ΠΟΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΑΣΦΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΞΕΙ; MONO THN ΜΟΥΡΗ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΟΥΝΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.